Şimdi Ara

MOMENTUM DAN YAKINANLAR İÇERİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
3
Favori
5.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ultimate Team Anakonudada paylaştım, Momentum ve nasıl hareket ediceğimizden bahsediyor ilginizi çekebilir :

2006'da fifa serisine eklenen momentum sistemi bu oyunda da mevcut. peki nedir bu momentum?

oyunda herkesin gözüne çarpmıştır. zaman zaman son derece ağır oyuncular sizin en süratli oyuncunuzu rahatlıkla yakalayabilir, Drogba gibi çam yarması bir oyuncunuz 1.65'lik bir bek tarafından omuzla yıkılabilir, çektiğiniz şutlar dağlara taşlara gitmeye başlar, kestiğiniz ortalar taca gider...yani uzun lafın kısası, multi-milyon dolarlik takımınız karaköy'de iş görmüş orta yaşlı herifler gibi top koşturmaya başlar.

peki nedir bunun nedeni?

birçok kişi direk bir yapay zeka hilesi olduğunu düşünse de (ki ea bunu kesin bir dille reddetmiştir, resmi podcastlerinde momentumun altını çizdiler) bunlarin hepsi ea'in pek bir gurur duyduğu momentum sistemine bağlıdır.

momentum nasıl çalışır?

be a pro modunda olduğu gibi her maçta bir çubuk vardır oyunculara görünmeyen. yaptığınız her başarılı pas ile, kazandığınız her ikili mücadele ile, kaleyi tutan her şut ile, geçtiğiniz her adam ile....kısaca oynadığınız pozitif futbol ile bu artar. gol attığınız zaman ise tavan yapar(bu nedenle bir anahtar gol attiktan sonra çoşuyor takımınız). bir tarafın momentumu arttıkça karşı tarafınki düşüyor ve düşük momentumlu takım ilk paragrafta bahsedilen, saç baş yolduran zımbırtılar ile uğraşmak zorunda kalıyor.

rakip gol attıktan sonra takımınız pas yapamamaya başlıyor, ikili mücadeleri kaybediyor...şu oluyor bu oluyor ve bu sırada 2. golü yiyiveriyorsunuz. momentum'u toparlamanın en iyi yolu yediğiniz gole golle cevap vermek.

peki şey gibi oynayan takım ile nasıl gol atacaksınız?

-öncelikle riske girmeyin, riskli pas atmayın. gerrard'ın 10 metre ötedeki adama dahi pas atamadığına şahit olduğunuz vakit momentumunuz yerle bir olmuş demektir, tekrar denemeyin çünkü emin olun yine hedefine varmayacaktır pasınız. basit oynayın. kısa ve temiz paslar ile ilerleyin. unutmayın, başarılı pas + momentum demek.

-kaleyi yoklayın. gerekirse ceza sahası dışından pek etkili olmayan bir şut olsun. rakip kaleciyi yerinden her oynattığınızda, tribünleri lehinize "aaaaoooooowwww" diye her bağrıtışınızda momentum yükselecektir.

-ikili mücadelelerden mümkün olduğunca uzak durun. saç baş yoldurtur adama, ibra gibi adamınız S.R.Phillips gibi 1.60'lık adam ile omuz omuza mücadeleye girse bile iki seksen yere serilir.

-rakip forvete son defans oyuncularınız ile "allah'ım sana geliyorum!" diye basmayın, hallaç pamuğu gibi atar sizi. momentumu düşük bir takımın defans oyuncusu kendi ekseni etrafında bir tur dönünceye kadar rakip takım golü atıp sevinmeye başlıyor bile. derin savunma yapın, önlerini perdeleyin ve gerekirse ceza sahası dışında indirin yere gitsin. sarı görürseniz değiştirin adamı yanlız, hız handikapı nedeni ile bir kez daha faule başvurmak zorunda kalabilirsiniz.
    spoiler
    bu şartlarda gol bulmaya çalışın. unutmayın, 2-0 yenik durumda olsanız bile atacağınız bir gol momentum'unuzun fırlamasına neden olacaktır. oyuncularınızın y...k hasan gibi oynamaktan vazgeçtiklerine şahit olacaksınız. bu şartlarda kolay mı? hayır değil, oyunda 0-1'den 2-1'e maç çevirmek 2-0 yenmekten çok daha zor...fakat basit oynayarak, momentumu yavaş yavaş yükselterek çakacağınız bir gol ile rüzgarı arkanıza alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fifaz -- 20 Ekim 2012; 11:26:44 >

• bence oynunun içinde momentumdan az etkilenen oyuncular olmalı. almanlar falan 3-0 dayken hala tam gaz oynuyo yani ama oyunda herkes etkileniyo. final maçında şöyle 3-0 ken devre arası takım bi gaza gelmeli , bi hayvanlıklar falan yapmalı ölümüne oynamalı yani biraz düzenleseler iyi olur
  • Momentumdan ziyade 2 fark atınca defansife alın beyler, öyle devam edin. şansa bırakmayın.. ne olacağı belli olmuyor şu oyunda
  • Bir gün fifa oynarken ekrana kafayı atacağım topa müdehalelere bile penaltı çalıyorlar.
  • Bugün Division7'de Real Madrid'i seçtim karşı taraf İspanya geldi. 2. dk'da adam bir gol attı benim takım felç. İlk yarı 5-0 bitti. İkinci yarı iyi başladım 15 dkda 4 gol attım 5-4 oldu

Çok sakat var.
  • tesekkurler cok makbule gecti
  • Benim tavsiyem momentum düştüğünde hemen adam değiştirin ilerden çok çok çok etkisi oluyor genelde böyle çeviriyorum maçları
  • valla momentumu falan bilmem ama rakip benden daha kolay gol atıyor bu kesin her korner gol nerdeyse saçma sapan pozisyonlar oluyor top dönüyor gol oluyor çok kolay adam kaçırıyor defansım falanf ilan uyuz oluyorum
  • Juventus'la yenemedim ama Dortmund'la birlikte momentumla iyi geçinmeye başladım. Dün unutamayacağım efsanevi kupa maçlarım oldu.
  • Ben bilgisayara karşı oynuyorum bazende online takılıyorum 2 senedir oyunu bir türlü sevemedim. Oyun aslında güzel fakat oynanış saçmalıkları yüzünden sinir edici. Online oynamak bilgisayara karşı oynamaya nazaran tabi daha zevkli. Benim oyuncularımın mal mal hareket etmesine ayar oluyorum oyun benim özgürlüğümü alıyor bu yüzden oyundan zevk alamıyorum helal olsun diyorum ve bol bol küfrediyorum
  • Ben kendime bakarak yorumlayayim. Katılan olur olmaz orası ayrı konu. yoruma açık bırakıyorum.

Mesela illaki maçta top bizim ayağımıza geçiyor. Atağa kalkıyoruz güzel. İşte ne oluyorsa o an başlıyor, oyunun basitçe tek paslarla gol atma yolları varken biz hep bir zidane,Xavi ye benzemek istiyoruz. değişik akıl dolu paslar yapmaya çalışıyor. hep zorluyoruz . kendinizi bir yoklayın. deli işi paslar ortalar, şutları denemiyor muyuz ? Kale önümüzdeyken %100 gol şansını denemek yerine, daha garanti olsun diye boş kaleye yuvarlayacak ters pozisyondaki adamlara , yana arka direğe top çıkarıyoruz. işte bu ve bunun gibi basit hatalar arttıkça momentum devreye giriyor. Basit ve standart şekilde oynamak temel prensip. Ama bende hala durum aynı tas aynı hamam.

Kızıyorum mesela rakibe L1 üçgen, ver kaç tek bildiğiniz bu diyorum. hızlı adamı kaçır golu at. kornerden öne geç penaltı kazan. böyle oyunu içine diyip kızıp çağırıyorum. ama kendime baktığımda bu basit yolları nekadarını denediğimi sorguladığımda hesap ortaya çıkıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: vokiceki

Ben kendime bakarak yorumlayayim. Katılan olur olmaz orası ayrı konu. yoruma açık bırakıyorum.

Mesela illaki maçta top bizim ayağımıza geçiyor. Atağa kalkıyoruz güzel. İşte ne oluyorsa o an başlıyor, oyunun basitçe tek paslarla gol atma yolları varken biz hep bir zidane,Xavi ye benzemek istiyoruz. değişik akıl dolu paslar yapmaya çalışıyor. hep zorluyoruz . kendinizi bir yoklayın. deli işi paslar ortalar, şutları denemiyor muyuz ? Kale önümüzdeyken %100 gol şansını denemek yerine, daha garanti olsun diye boş kaleye yuvarlayacak ters pozisyondaki adamlara , yana arka direğe top çıkarıyoruz. işte bu ve bunun gibi basit hatalar arttıkça momentum devreye giriyor. Basit ve standart şekilde oynamak temel prensip. Ama bende hala durum aynı tas aynı hamam.

Kızıyorum mesela rakibe L1 üçgen, ver kaç tek bildiğiniz bu diyorum. hızlı adamı kaçır golu at. kornerden öne geç penaltı kazan. böyle oyunu içine diyip kızıp çağırıyorum. ama kendime baktığımda bu basit yolları nekadarını denediğimi sorguladığımda hesap ortaya çıkıyor.

dün yaşadğım 2maçtan örnek vereyim,
    ilk maçta her pasım şahane gidiyor,her adamın rakibi geçiyor her şutum şahane gidiyordu, resmen rastgele oynadım rahatça kazandım
    sonraki maç daha maçın 10.dksı, rakip fabregas topu aldı pepeyle yanyana koştu tuttum çektim durdurumadım hemen ardından ramos ile bodozlama daldım ramos takla attı fabregas dümdüz gitti golü attı

• quote:

Ben kendime bakarak yorumlayayim. Katılan olur olmaz orası ayrı konu. yoruma açık bırakıyorum.

+1905

bence momentumun tanımı bu.. aynı şekilde bende çok gol kaçırıyorum.. 4 5 gol rahat atacakken dalga geçer gibi hareket felan deniyorum.. yanda koşan adama atıyorum felan.. halbuki plase vursam köşeden girecek.. sonuç olarak yakaladığını atman lazım.. yoksa iş sakata geliyor

• quote:

Öyle olmuyor işte. Bende kendimden örnek vereyim. Çok basit oynuyorum pas şut pas şut hep basit oynarım hareket yapma veya fantastik pas şut vs her maçta 1-2 kere ya vardır ya yoktur ama oyun buna engel oluyor benim adamlarım kaçmıyor bön bön yanımda bekliyor hatta bazen top kazanırken topu aldığım anda gelip kendi adamım bana dolanıp rakibe topu hediye ediyor başka zamanda rakip atak yaparken yakın durmak bi kenara seçip müdahale bile ettiremiyorsun pas attığım zaman pas rakip oyuncunun üzerine gidiyor yada benim oyuncularım mal gibi rakip oyuncuya yakın durup pası alamıyor istediğin kadar garanti oyna oyun engelliyor. Bir çok örnek verebilirim bu oyundan nefret edecek

• Momentumu süper tanımlamışsınız hocam. Çözümü basit ve garanti oynamak ama iki senedir toplamda 1000 maça yakın oynamama rağmen hala yapamıyorum hem rakibi hem momentumu yenme işini. Gerçi eskiye göre iyiyim sakinim yine, eskiden çok sinirleniyordum. Bi kulaklığım kırıldı, gamepad çizik içinde fırlatılmaktan. Artık sakinim ama şu momentumu da yensem tam olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jackson Teller

Momentumu süper tanımlamışsınız hocam. Çözümü basit ve garanti oynamak ama iki senedir toplamda 1000 maça yakın oynamama rağmen hala yapamıyorum hem rakibi hem momentumu yenme işini. Gerçi eskiye göre iyiyim sakinim yine, eskiden çok sinirleniyordum. Bi kulaklığım kırıldı, gamepad çizik içinde fırlatılmaktan. Artık sakinim ama şu momentumu da yensem tam olacak.

Momentumu bir terazi gibi düşünün , bir taraf ağır bastımı diğer taraftakinin öncelikle sakin olması lazım , yeri gelir önündeki adama pas atamaz , kaleci resmen geri pası içeri alır vs. bir sürü konsantrasyon bozucu saçmalık gerçektede olduğu gibi oyundada mevcut , momentumun karanlık yüzünü görmeyenimiz yoktur zaten , garanti pas , şut yanında mutlaka beklenmedik anlarda uzaktan şut çıkarın derim , ne kadar olumlu hareket yaparsanız ibre sizin tarafınıza döner

• quote:

Orijinalden alıntı: Fifaz

quote:

Momentumu süper tanımlamışsınız hocam. Çözümü basit ve garanti oynamak ama iki senedir toplamda 1000 maça yakın oynamama rağmen hala yapamıyorum hem rakibi hem momentumu yenme işini. Gerçi eskiye göre iyiyim sakinim yine, eskiden çok sinirleniyordum. Bi kulaklığım kırıldı, gamepad çizik içinde fırlatılmaktan. Artık sakinim ama şu momentumu da yensem tam olacak.

Momentumu bir terazi gibi düşünün , bir taraf ağır bastımı diğer taraftakinin öncelikle sakin olması lazım , yeri gelir önündeki adama pas atamaz , kaleci resmen geri pası içeri alır vs. bir sürü konsantrasyon bozucu saçmalık gerçektede olduğu gibi oyundada mevcut , momentumun karanlık yüzünü görmeyenimiz yoktur zaten , garanti pas , şut yanında mutlaka beklenmedik anlarda uzaktan şut çıkarın derim , ne kadar olumlu hareket yaparsanız ibre sizin tarafınıza döner

Sağolun hocam. Dediklerinizi dikkate alcam.

• quote:

quote:

Benim takımı geçtim hadi toparlayın diyorsunuz da adam 35 metereden füze gibi şut çekip gol atıyor. Biz ne yapalım?

• Fut Modunda Momentum motorundan etkilenmemek için kendimce geliştirdiğim pratik çözümleri yazıyorum , uygulayıp uygulamamak size kalmış , hiçbirinin garantiside yoktur ama illaki faydalıdır :

* Evinizde oynayacağınız stadı mutlaka zor şartları olan stadlardan seçin ( Genelde yağmurlu ve gölgeli , kamera açısı vs. ) Ben San siro kullanıyorum ve çoğunluk yağmurlu geçiyor maçlar , stadın üstü kapalı olduğu için gündüz bile bariz gölgeler mevcut , çoğu oyuncu böyle stadları sevmez ve resmen bir deplasman cehennemini yaşar

* Handikap olayı , kadronuzu kurarken Team Overali yedeklere Bronze oyuncular koyarak düşürün , Geçen sene 84 te bile sorun yoktu ama bu sene çıta düştü 82 den yukarı olmasın ( Kanıtlanmış birşey değil handikap olayı ama ben inanıyorum )

* Chemistry ve oyuncular arası maksimum yeşil çizgiler , Kadro kurarken mutlaka aynı takım ve aynı ligten aynı nations oyuncuları maksimum derecede kullanın , hatta teknik direktör bile takımınızdaki çoğunluk bulunan oyuncularla vatandaş olsun , Bpl deki fransız ağırlıklı kadroda Wengeri teknik direktör olarak kullanmak gibi ( Kırmızı çizgili kadro bozukluklarında çoğunlukta olan ülke oyuncuları ile teknik direktörün aynı ülkeden olması takım chemistry sini artırıyor , sağlamasını yapmıştım )

Devamı gelecek..

• quote:

Orijinalden alıntı: KKochaKK

quote:

quote:

Benim takımı geçtim hadi toparlayın diyorsunuz da adam 35 metereden füze gibi şut çekip gol atıyor. Biz ne yapalım?

Aslında şut çekmeyi iyi bilen diye birşey yok oyunda , kadronuzda kullanıcağınız oyuncuların mutlaka Long Shoot değerlerine de bir bakın , yüksek ise zaten vuruşunuz tehlikeli olacaktır , şut barını abartmadığınız takdirde , şimdi biri çıkıp işte şut değeri düşük oyuncuyla uzaktan şut çekip zımba gibi attı falan diyecek , onuda yanıtlıyayım şut değeri düşük diyede her vurduğuda auta gidecek diyede birşey yok değil mi ? Sadece shooting değeri yüksek olanlarla bu olasılık daha fazla..

Freekicklerdede aynı şey geçerli , beceriden ziyade oyuncunun fk değerleri önemli , ör : Di natale ile çok kolay frikikten gol atabilirsiniz ama aynı bar hassasiyeti ile bir başka oyuncuyla o gölü atmanız kolay olmayacaktır.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.