Şimdi Ara

Apple, Pegatron'un ASUS Zenbook üretiminden vazgeçmesini istedi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Apple, Pegatron'un ASUS Zenbook üretiminden vazgeçmesini istedi

Satış rakamları milyonları geçen elektronik devlerinin ürünlerini genelde Asya'da kurulmuş üretici firmalara ürettirmesi bazen problemlere yol açabiliyor. Bunun son örneği Apple ile ASUS arasında yaşandı.

Çinli Commercial Times gazetesinin haberine göre Apple'ın MacBook Air ve ASUS'un Zenbook modellerinin üretimini yapan Çinli Pegatron firmasına bir yazı gönderen Apple, kendisi ve ASUS arasında bir seçim yapması için Pegatron'u uyardı. Uyarının sebebi ise Apple'ın MacBook Air modeline benzeyen Zenbook modelinin kendi yekpare gövde tasarımını kopyalaması ihtimali.

Pegatron ise zor bir karar verdi ve geçen yıl iPhone üretimi hakkını kendisine veren Apple'dan yana seçimini yaptı. Bu yıl çıkması beklenen iPad 3 modelinin bu kararda etkili olduğu belirtiliyor. Mart ayının sonunda Pegatron Zenbook üretimini bitirecek ve ASUS üretimin devamı için Compal veya Wistron arasında bir seçim yapacak. 

Bir ASUS sözcüsünün karar sonrasında firmasının daima esnek bir tedarik zinciri oluşturmak için gayret gösterdiği şeklinde bir açıklama yaptığı gazete tarafından belirtiliyor.

Modellerin tasarımları genelde fabrikalarda değil firmaların merkezlerinde yapıldığı için tasarım kopyalama iddiası zayıf kalıyor. Apple'ın yeni yıl için MacBook Air üretimini arttıracağı ve bu alanda kendisini yavaşlatan Zenbook üretimini bırakmasını Pegatron firmasından istemiş olabileceği daha mantıklı geliyor.

• Oha aynısı acaba fiyatı ne kadar gidip alayım belki hackintosh lion yüklenir :D
  • Aplle'da haklı sonuçta.:)Yani muhtemelen apple i seçer, diye düşünüyorudm okurken ve öyle olmuş.:)
  • ekrem çukurca'yı objektif yorumu nedeniyle tebrik ediyorum.
    konuya gelirsek,apple'ın gösterdiği neden bahaneden başka birşey değil.rakiplerinin üretimini zora sokmak ya da kendi üretiminde yaşayabileceği sorunların ihtimalini azaltmak istiyor.asus apple'ın gövde tasarımını kopyalamak istese gidip 1 adet macbook air alıp mühendislerine ve tasarımcılarına inceletmesi yeterlidir.
    şu anki zenbook'un tasarımı da macbook air'a benzeyebilir.minimalist bir yaklaşımla bu kadar ince bir laptop yapmak isterseniz form seçenekleriniz kısıtlanıyor ve ortaya böyle benzer ürünler çıkabiliyor.ama biraz daha farklı birkaç detay verilebilirmiş.asus,macbook pro sınıfında bir model yapıp tasarımını benzetse o zaman ben de yok artık derim.
  • Apple'ı eleşitirmeye geliyordum ama gerçekten benziyor ya. :D Neyse patent davası açmamış.
  • Apple bi .... git ya!
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazarRS

ekrem çukurca'yı objektif yorumu nedeniyle tebrik ediyorum.
    konuya gelirsek,apple'ın gösterdiği neden bahaneden başka birşey değil.rakiplerinin üretimini zora sokmak ya da kendi üretiminde yaşayabileceği sorunların ihtimalini azaltmak istiyor.asus apple'ın gövde tasarımını kopyalamak istese gidip 1 adet macbook air alıp mühendislerine ve tasarımcılarına inceletmesi yeterlidir.
    şu anki zenbook'un tasarımı da macbook air'a benzeyebilir.minimalist bir yaklaşımla bu kadar ince bir laptop yapmak isterseniz form seçenekleriniz kısıtlanıyor ve ortaya böyle benzer ürünler çıkabiliyor.ama biraz daha farklı birkaç detay verilebilirmiş.asus,macbook pro sınıfında bir model yapıp tasarımını benzetse o zaman ben de yok artık derim.

Ben de apple'I hakli bulmuyorum ama kasa tasarimi kopyalamak icin cihazin piyasaya cikmasini beklemek zaman kaybettirir ayni uretici olunca Asus'un erken hamle yapmasi kazaniyodu tabi eger kopyaliyosa :) sonucta bunlar teknolojik alet birbirlerine benzetilmeleri sizin dediginiz gibi cok normal insan insana benziyo 2 cihaz benzemis cok mu :D

• Apple - Samsung patent savaşını o kadar çok okudum ki Apple'ın, Zenbook'un Macbook Air'i andıran yapısından dolayı dava yağmuruna tutacağını zannettim ama hiç öyle bir durum yok. Demek patent konusunda Apple laptop segmentinde daha geniş mezhepli :)
  • Tabi üretimden kaldırılmasını isteyecek.Tüm ultrabookları kaldırsa gene haklı hepsi birebir taklidi çünkü taklit üretimlere karşıyım otursunlar kendi fikirleri üzerinde çalışsınlar oh be apple telefon yapsın kopyala laptop yapsın kopyala sonrada burdaki iki ergen gelsin apple a şöyle böyle desin
  • iyi de pek tabii bu teknolojiler kopyalanacak. iPhone çıkmadan da dokunmatik vardı, çoklu dokunmatik yoktu sadece.

ultrabook ise intelin pompaladığı bir sektör oldu. Intel olmasa aliminyum yekpare kasa çılgınlığı bu kadar hızla yayılmayacaktı.

Tablet sektörünün öncüsü de apple.

Ancak takdir edersiniz ki ilk ilk laptop'u, TV'yi vs. bulan firma da hiçbir zaman yalnız ilerlemedi kulvarında.

İyi bir teknolojinin veya buluşun kopyalanıp çoğalması kadar doğal birşey olamaz bence.
  • Appleyi sevmeyen biri olsamda,Tasarım olarak Zenbookun Macbook airin aynısı olması hoş birşey değil,sektörde daha farklı ultrabooklar mevcut,yani yapan yapıyor isteyince.. (bkz lenovolar.)
  • tekel konuşuyor :P
  • Apple'ı suçlu ilan eden bir tane liseli gördüm ya tamam ya biz boşuna laf anlatıyoruz demek ki.
  • emin olun apple kazanacağını düşünse dava açardı, ben etik bulmuyorum diğer firmaların üretime karışılmasını.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.