Şimdi Ara

canon lbp6000 toner hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
5.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bir çoğumuz evinde lazer yazıcı kullanır ve toneri bitince ya para verip dolum yaptırır, ya tonla para verip orjinal yenisini alır (ki yenisi yazıcı parasıdır) ya da doldurulabilen toner alırlar.

benim de evimde Canon LBP 6000 yazıcı var. 500 civarı sayfa aldım ve bitmesine az kaldı.
    yazıcıyı 147 tl ye satın aldım. orjinal toneri 150tl civarına bulunabiliyor. muadil toneri 60-70 tl.
    ayrıca doldurulabilen tonerler de 60 70 tl civarı, ve toner üzerinde 2 adet tıpa yerleştirilmiş olarak geliyor:http://www.dailymotion.com/video/xhyykm_dolan-tonerli-canon-lbp-6000-tanitim-videosu_tech
    Şimdi size can alıcı bir sorum olacak:
    demo toner üzerinde bir chip var.
    1.) bu chipin çalışma mantığı nedir? çıktı sayısına göremi işlevini yitiriyor? (demo toner 700 sayfalık, 700. çıktıda otomatik olarak mı chip yanar?) yoksa toner içindeki toz bitmek üzereyken mi devre dışı kalıyor?
    2.) YANİ BEN CHİP YANMADAN, TOZ BİTMEDEN TONERİ DELİP toz DOLDURSAM KULLANABİLİR MİYİM? YOKSA İLLAKİ O CHİP YANACAK MI?

3.) İLLA Kİ YANACAKSA DA, chipin üzerindeki iki sarı levhacıklara bir direnç lehimlesem eski işlevine döner mi?

ya da hiç uğraşma al bi dolum toneri doldur doldur kullan mı dersiniz? :)

fikirlerinizi bekliyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albayman -- 12 Şubat 2012; 14:32:48 >

• güncel :)
  • geç gelen cevap:

toner bitti, internetten CRG725 toner tozu sipariş ettim. lbp6000 toner cartridge' i söktüm temizledim, satın aldığım toner tozunu doldurdum ve şuan sorunsuz kullanmaktayım. eliniz yatkınsa, internetten toner sökme videolarını izleyip çıkan parçaların yerini unutmazsanız bu işi halledebilirsiniz. çiple ilgili sorun olmadı...
  • bu yazıcılarda/tonerlede chip değişimine gerek yok
  • mrb arkadaslar
    canon crg 725 ile hp 278a aynı toneri kullanıyor ve de çipli olmasına rağmen çip değiştirmeye gerek yok.
    Dolum bilgileri:
    toz kapasitesi: 90gr
    yazma kapasitesi: 1500 sayfa
  • 2. sefer doldurdum, gayet güzel gidiyor.
    fakat bir şey farkettim, okulda develop ineo marka bir fotokopi var. ondan çıktı alınca resimler net ve dolgun çıkarken,
    lbp6000 ile çıktı alınca resimler cılız silik zayıf ve bazen de belirsiz çıkabiliyor. iki makinadan alınan aynı sayfa çıktıları karşılaştırdım. gözle görülür fark var. toner doldurmadan önceki çıktıkları karşılaştırınca da durum aynı. acaba ayarlarda mı sorun var? yoksa her makinanın bir yoğurt yiyişi mi var acaba?

düz yazılarda sıkıntı yok. belgelerde problem yok. siyah beyaz ya da kalem çizgi çalışmaları gibi resimlerde yoğunluk-dolgunluk-netik problemi var.
    yorumu olan yazsın lütfen...
  • quote:

Orijinalden alıntı: albayman

2. sefer doldurdum, gayet güzel gidiyor.
    fakat bir şey farkettim, okulda develop ineo marka bir fotokopi var. ondan çıktı alınca resimler net ve dolgun çıkarken,
    lbp6000 ile çıktı alınca resimler cılız silik zayıf ve bazen de belirsiz çıkabiliyor. iki makinadan alınan aynı sayfa çıktıları karşılaştırdım. gözle görülür fark var. toner doldurmadan önceki çıktıkları karşılaştırınca da durum aynı. acaba ayarlarda mı sorun var? yoksa her makinanın bir yoğurt yiyişi mi var acaba?

düz yazılarda sıkıntı yok. belgelerde problem yok. siyah beyaz ya da kalem çizgi çalışmaları gibi resimlerde yoğunluk-dolgunluk-netik problemi var.
    yorumu olan yazsın lütfen...

toneri güzelce parçala magnetic var onu bulaşık süngerinin tırtıklı bölümü ile yavasca bastırmadan zımparala yani temizle magnetic bıçagı vardır ordaki toner tortularınıda temizle drum ını değiştir al sana ilk günkünden daha güzel çıktı veren toner :):):):)

• dolum yaparken toneri tamamen parçalarına ayırıp elektrik süpürgesi ve hafif nemli microfiber bezle bigüzel temizliyorum. bıçak ve merdanelerde herhangi iz kalıntı vb yok gibiydi. bu dolum bitene kadar açmam artık. bi dahaki doluma bıçakları merdaneleri drumı fiyat açısından sorarım. uygun ise değişirim, değilse yeni toner alır onu doldururum. gerçi konfigürasyon sayfasına baktım daha 1500 sayfa almamışım 1 sene olmasına rağmen. 550 görev olmuş tomplamda. bu kadar az zamanda drum vb parçalar değişmesi gerekir mi diye düşünüyorum.
    ayrıca bu işten anlayan arkadaşlara bu cihazın içindeki parçaların isimlerini ve görevlerini bana anlatmalarını rica ediyorum.
    mesela toner 2 ana kısımdan oluşuyor, toner tozu ve atık haznesi. her kısımda ayrı merdaneler ve bıçaklar var drum var. fakat toner haricinde makinanın da kendi merdaneleri var. fuser ünitesi denen ısıtıcı bölümde şeritmi ne varmış. bunları ayrıntılı olarak anlatabilecek ya da link verebilecek varsa memnun olurum...

• quote:

dolum yaparken toneri tamamen parçalarına ayırıp elektrik süpürgesi ve hafif nemli microfiber bezle bigüzel temizliyorum. bıçak ve merdanelerde herhangi iz kalıntı vb yok gibiydi. bu dolum bitene kadar açmam artık. bi dahaki doluma bıçakları merdaneleri drumı fiyat açısından sorarım. uygun ise değişirim, değilse yeni toner alır onu doldururum. gerçi konfigürasyon sayfasına baktım daha 1500 sayfa almamışım 1 sene olmasına rağmen. 550 görev olmuş tomplamda. bu kadar az zamanda drum vb parçalar değişmesi gerekir mi diye düşünüyorum.
    ayrıca bu işten anlayan arkadaşlara bu cihazın içindeki parçaların isimlerini ve görevlerini bana anlatmalarını rica ediyorum.
    mesela toner 2 ana kısımdan oluşuyor, toner tozu ve atık haznesi. her kısımda ayrı merdaneler ve bıçaklar var drum var. fakat toner haricinde makinanın da kendi merdaneleri var. fuser ünitesi denen ısıtıcı bölümde şeritmi ne varmış. bunları ayrıntılı olarak anlatabilecek ya da link verebilecek varsa memnun olurum...

bütün parçaları söküp temizliyorsan ve atık haznesinide temizliyorsan sadece kendi tonerinin dolumcusu olmuşsun demektir. :) tıpadan aç doldur sistemli tonerler bir zaman sonra dramıda değiştirsen sorun olur çünkü her dolumda bıçakları ve manyetik rollerı temizlemek gerekir. dünyada şu anda hiç bir laser toner tıpayı aç doldur kapat tamamdır mantığıyla çalışamaz. yazıcı işine gelince otamamen ayrı bir uzmanlık konusu yazıcı tamiri yapan arkadaşlara sormak lazım bu konuda çok bilgili değilim .dolumcu olmuşsun bide yazıcı tamircisi olacaksınız herhalde :)

• quote:

Orijinalden alıntı: endlessend

quote:

dolum yaparken toneri tamamen parçalarına ayırıp elektrik süpürgesi ve hafif nemli microfiber bezle bigüzel temizliyorum. bıçak ve merdanelerde herhangi iz kalıntı vb yok gibiydi. bu dolum bitene kadar açmam artık. bi dahaki doluma bıçakları merdaneleri drumı fiyat açısından sorarım. uygun ise değişirim, değilse yeni toner alır onu doldururum. gerçi konfigürasyon sayfasına baktım daha 1500 sayfa almamışım 1 sene olmasına rağmen. 550 görev olmuş tomplamda. bu kadar az zamanda drum vb parçalar değişmesi gerekir mi diye düşünüyorum.

bütün parçaları söküp temizliyorsan ve atık haznesinide temizliyorsan sadece kendi tonerinin dolumcusu olmuşsun demektir. :) tıpadan aç doldur sistemli tonerler bir zaman sonra dramıda değiştirsen sorun olur çünkü her dolumda bıçakları ve manyetik rollerı temizlemek gerekir. dünyada şu anda hiç bir laser toner tıpayı aç doldur kapat tamamdır mantığıyla çalışamaz. yazıcı işine gelince otamamen ayrı bir uzmanlık konusu yazıcı tamiri yapan arkadaşlara sormak lazım bu konuda çok bilgili değilim .dolumcu olmuşsun bide yazıcı tamircisi olacaksınız herhalde :)

valla doğru diyosun, kendi tonerimin dolumcusu oldum. ama püf noktalarını öğrenmeye çalışıyorum. zaten bu ufak püf noktalar yüzünden "demo tonerli yeni alet"lere bi ton para vermek zorunda kalıyoruz.
    -abi git orjinal toner al uğraşma şunla ya! diyorlar
    -üretici firmalar 150 tlye bu yazıcıyı 700 sayfa çekimli demo tonerle veriyor. bitince de 1500 sayfalık toneri de 150 tlye bulamıyorsun, sıfır makinadan pahalı.
    -e abi muadilleri 50 liraya bulunuyor, muadil al... diyorlar
    -iyi de muadil alsam, ben resimli mesimli dolu dolu arkalı önlü yazılı sınav kağıdı basıyorum. o 1500 sayfa çeker dediği tonerle ben 500 tane anca basarım. bunlar yüksek meblağlar.
    -e abi dolumculara doldur 25-30liraya dolduruyorlar... diyen de var
    -banane banane, ben kendim yapacam...
    hem dolumcu benden farklı ne yapacak? açıyor, temizliyor, yeni toz dolduruyor, kapatıyor. drum bitince abi bu toner olmaz yenisini verelim diyor, uyanık ya.

dram (drum) denen zımbırtı internette 10tl
    pcr, doctor blade, wiper blade denen zımbırtılar da 3er 5er lira.

firmalar daha uyanık, vatandaş dolumcuya dolduruyor, 3 4 dolumdan sonra "abi bu toner ekmeğini yemiş" deyince adam toner fiyatına bakıyor, yazıcı fiyatına bakıyor "yeni toner alacağıma, yeni yazıcı alırım len, hem daha ucuz" diyor. ama demo tonerden yediği kazığı farketmiyor. ayrıca ben 3 sene önce ucuz canon mp160 aldım, kartuş bitince merakımdan makinayı açtım (yazıcıyı açtım) parçalarına ayırdım. yemin ediyorum bu kadar ucuz dandik malzeme kullanılamaz. kartuşu takınca çok kaliteli yazıyor, görevini yerine getiriyor. ama okadar dandik ki, anlatamam.

yeni toner alsam elimdekinden farklı ne olacak?
    aşınan parçalar belli. ömrü dolunca aşınan parçalar değişir. fiyatları da ucuz.

dolumcu olmuşsun bi de yazıcı tamircisi olacaksın herhalde diyorlar :)
    Türkiye burası diyor, takip edenlere teşekkür ediyorum :)

• :)
    quote:

quote:

quote:

valla doğru diyosun, kendi tonerimin dolumcusu oldum. ama püf noktalarını öğrenmeye çalışıyorum. zaten bu ufak püf noktalar yüzünden "demo tonerli yeni alet"lere bi ton para vermek zorunda kalıyoruz.
    -abi git orjinal toner al uğraşma şunla ya! diyorlar
    -üretici firmalar 150 tlye bu yazıcıyı 700 sayfa çekimli demo tonerle veriyor. bitince de 1500 sayfalık toneri de 150 tlye bulamıyorsun, sıfır makinadan pahalı.
    -e abi muadilleri 50 liraya bulunuyor, muadil al... diyorlar
    -iyi de muadil alsam, ben resimli mesimli dolu dolu arkalı önlü yazılı sınav kağıdı basıyorum. o 1500 sayfa çeker dediği tonerle ben 500 tane anca basarım. bunlar yüksek meblağlar.
    -e abi dolumculara doldur 25-30liraya dolduruyorlar... diyen de var
    -banane banane, ben kendim yapacam...
    hem dolumcu benden farklı ne yapacak? açıyor, temizliyor, yeni toz dolduruyor, kapatıyor. drum bitince abi bu toner olmaz yenisini verelim diyor, uyanık ya.

dram (drum) denen zımbırtı internette 10tl
    pcr, doctor blade, wiper blade denen zımbırtılar da 3er 5er lira.

firmalar daha uyanık, vatandaş dolumcuya dolduruyor, 3 4 dolumdan sonra "abi bu toner ekmeğini yemiş" deyince adam toner fiyatına bakıyor, yazıcı fiyatına bakıyor "yeni toner alacağıma, yeni yazıcı alırım len, hem daha ucuz" diyor. ama demo tonerden yediği kazığı farketmiyor. ayrıca ben 3 sene önce ucuz canon mp160 aldım, kartuş bitince merakımdan makinayı açtım (yazıcıyı açtım) parçalarına ayırdım. yemin ediyorum bu kadar ucuz dandik malzeme kullanılamaz. kartuşu takınca çok kaliteli yazıyor, görevini yerine getiriyor. ama okadar dandik ki, anlatamam.

yeni toner alsam elimdekinden farklı ne olacak?
    aşınan parçalar belli. ömrü dolunca aşınan parçalar değişir. fiyatları da ucuz.

dolumcu olmuşsun bi de yazıcı tamircisi olacaksın herhalde diyorlar :)
    Türkiye burası diyor, takip edenlere teşekkür ediyorum :)

kardeşim bende dolumcuyum %95indende eskiyim ama uyanık olamadım biz ev kullanıcılarından çok şirketlerle çalışıyoruz ve modeline göre fix fiyatlarla veriyoruz dram değişim veya boş ömrü bitmiş demiyor her seferinde hazırını götürüp boşunu alıyoruz. müşterimiz ne muadil almak zorunda kalıyor nede dram değişiminde sürpriz fiyatla karşılaşıyor. müşteriden alfığımız demo tonerinde sadece iç aksaamlarını kullanabiliyoruz çünkü tonerin kasası küçük olduğundan. ama yinede bence herkes kendi işini yapmalı(dürüstçe) . ayrıca dram denen parça bazen ilk dolumda bile değişim gerektirebilir kağıdın kalitesi bitik şekilde fazla kullanman, uzun süre toneri bitirememen , ışığa maruz kalmasıv.s. 25t.l.verip adam gibi bi yere doldurtsan(dram dahil her seferinde bu fiyata yapan yüzlerce firma var) bence daha iyi. değmez . yinede sen bilirsin tabi yazarak tarifle bu işi hakkıyla yapamazsın. zaten saydığın parçaları değişsen nerdeyse aynı paraya gelir. uğraştığına yazık. yanlış anlama biz bir iki toner tüketenlerle malesef çalışamıyoruz zira getir götür(veya kargo) kurtarmıyor.:)

• quote:

kardeşim bende dolumcuyum %95indende eskiyim ama uyanık olamadım biz ev kullanıcılarından çok şirketlerle çalışıyoruz ve modeline göre fix fiyatlarla veriyoruz dram değişim veya boş ömrü bitmiş demiyor her seferinde hazırını götürüp boşunu alıyoruz. müşterimiz ne muadil almak zorunda kalıyor nede dram değişiminde sürpriz fiyatla karşılaşıyor. müşteriden alfığımız demo tonerinde sadece iç aksaamlarını kullanabiliyoruz çünkü tonerin kasası küçük olduğundan. ama yinede bence herkes kendi işini yapmalı(dürüstçe) . ayrıca dram denen parça bazen ilk dolumda bile değişim gerektirebilir kağıdın kalitesi bitik şekilde fazla kullanman, uzun süre toneri bitirememen , ışığa maruz kalmasıv.s. 25t.l.verip adam gibi bi yere doldurtsan(dram dahil her seferinde bu fiyata yapan yüzlerce firma var) bence daha iyi. değmez . yinede sen bilirsin tabi yazarak tarifle bu işi hakkıyla yapamazsın. zaten saydığın parçaları değişsen nerdeyse aynı paraya gelir. uğraştığına yazık. yanlış anlama biz bir iki toner tüketenlerle malesef çalışamıyoruz zira getir götür(veya kargo) kurtarmıyor.:)

valla kardeş sözüm meclisten dışarı demem lazımdı aslında, çünkü söylediklerim işini adamakıllı yapanlar için geçerli değil. ama yazıcı ve toner üreticileri için söylediklerim geçerlidir. adamlar cihazn da tonerin de kullanım ömrünü kendi hesabına göre ayarlamış desem yanlış olmaz.

siz kargo, toner dolumu ve bakımı dahil hepsini üstelenmişsiniz anladığım kadarıyla ve sürümden kazanma yöntemi ile kazanıyorsunuz tahminimce. hele bir de büyük şehirde iseniz rekabet de belinizi bükmüştür. ama ben Muğlada ya da Aydında herhangi bir dolumcuya boş demo tonerimi götürdüğümde, toner dolumu için 25 istiyorsa, drum değişimi için de 25 tl istiyor. şarj veya pcr merdanesi değişirse onlara da ek ücretler istiyor. kullandığı malzeme kalitesini bilmiyorum. yani muadil toner alsam ondan iyiye gelir. rekabet de yok buralarda. istdiği gibi at koşturuyor.
    ama ben işi az çok kendi çabamla çözmeye çalışıyorum. 2. kez doldurdum, şimdilik sıkıntı yok gibi. bidahaki dolumda temizliğe daha özen göstermeye çalışacağım. bıçakları ve merdaneleri inceleyerek yapmaya çalışayım. bu tonerin çıktıları bozulur da ben çözemezsem zaten yardım için siz bilenlere danışacağım. bu başlığa da toneri kullananlara bir kılavuz olsun amacıyla devam etmekteyim.
    saygılarımla...

• quote:

quote:

valla kardeş sözüm meclisten dışarı demem lazımdı aslında, çünkü söylediklerim işini adamakıllı yapanlar için geçerli değil. ama yazıcı ve toner üreticileri için söylediklerim geçerlidir. adamlar cihazn da tonerin de kullanım ömrünü kendi hesabına göre ayarlamış desem yanlış olmaz.

siz kargo, toner dolumu ve bakımı dahil hepsini üstelenmişsiniz anladığım kadarıyla ve sürümden kazanma yöntemi ile kazanıyorsunuz tahminimce. hele bir de büyük şehirde iseniz rekabet de belinizi bükmüştür. ama ben Muğlada ya da Aydında herhangi bir dolumcuya boş demo tonerimi götürdüğümde, toner dolumu için 25 istiyorsa, drum değişimi için de 25 tl istiyor. şarj veya pcr merdanesi değişirse onlara da ek ücretler istiyor. kullandığı malzeme kalitesini bilmiyorum. yani muadil toner alsam ondan iyiye gelir. rekabet de yok buralarda. istdiği gibi at koşturuyor.
    ama ben işi az çok kendi çabamla çözmeye çalışıyorum. 2. kez doldurdum, şimdilik sıkıntı yok gibi. bidahaki dolumda temizliğe daha özen göstermeye çalışacağım. bıçakları ve merdaneleri inceleyerek yapmaya çalışayım. bu tonerin çıktıları bozulur da ben çözemezsem zaten yardım için siz bilenlere danışacağım. bu başlığa da toneri kullananlara bir kılavuz olsun amacıyla devam etmekteyim.
    saygılarımla...

haklısın kardeşim istanbulda kıyamet gibi. zaten bir-iki toneri kargo kurtarmaz . tabiki yazıcı üretenler zaten asıl parayı sarftan götürüyorlar dikkat edersen tonerler her geçen gün küçülüyor:)farklı illerdeki dolumculara gelince
    bence yanlış yapıyolar bindikleri dalı kesiyolar ama haberleri yok neyse sana kolay gelsin .
    ama çokda yardım isteme burdan sayende ekmeğimizden olacağız sonra :) herkes kendi doldurmaya kalkarsa biz ne iş yapıcaz. :)ha birde şaka bir yana gerçekten bilmeyene (sen gerçi işi kapmışsın ama) tarifle yapılacak iş değildir toner dolumu. tüm gereklerini yaptığında çok da kolay iş değildir . iyi çalışmalar...

• bir soru sorayım ozaman. crg 725 starter demo toner ile sonradan satın alacağımız muadil ya da orjinal tonerin arasında ne gibi farklar vardır? daha doğrusu toz haznelerinde hacim farkı var mı? yoksa cartridge ler aynı da ilk demo tonere tozunu mu az koyuyorlar?
  • merhabalar Canon lpb 6000 ve canon lpb 6000B yazıcı var. Malum chipli yazıcılar bu yazıcıların chip reset programı olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: axeleon

merhabalar Canon lpb 6000 ve canon lpb 6000B yazıcı var. Malum chipli yazıcılar bu yazıcıların chip reset programı olan var mı?

chip reset istemiyor ki
  • herkese merhaba. epey bi aradan sonra tekrar bilgi vereyim.

yazma kalitesi epey bi bozulmuştu. kaçıncı dolum tam emin değilim. temizlik yapa yapa içindeki pcr, drum vb ürünler epey çizilip aşınmış.
    ayrıca uzun süredir çalışmaktan da içindeki parçalar aşınmış. yazılar epey silikleşti ve yer yer parçacıklı görünüm olmaya başladı.

internetten pcr, drum, mag roller, ve 2 adet plastik bıçağını sipariş ettim. parçaları söktüm ve hazneleri falan tamamen yıkadım.
    gelen yeni parçaları takıp dolum yaptım. ilk günkü gibi kullanmaktayım.

chip falan hiç istemedi.
  • lbp6000 modelinde chip yok ki burada 25 tl ye orjinal toner dolduran yerler var. kaldıki 3 seneyi aşkın süredir kullanırım demo halen bitmiş deil
  • axelfoly kullanıcısına yanıt
    EMİNMİSİN LBP 6000 ÜZERİNDE CHİP BULUNMADIĞINA RESİMDEKİ İŞARETLİ BÖLGEYİ İNCELERMİSİN CHIP DEĞİŞMESİNE GEREK YOK SADECE O CHIP TONER ÜZERİNDE SAYAÇ VE SEVİYE GÖREVİ GÖRÜYOR.
     canon lbp6000 toner hakkında
  • Tunahan20 T kullanıcısına yanıt
    sonuçta 25 tl ye full dolum yapılıyor yazıcı parası vermiyorsun kaldı ki chipten kasıt sayaç değil toner dolumuna izin vermemesi masraf çıkarması
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.