Şimdi Ara

Nokia bazı üretim tesislerini Asya'ya taşıyor, Avrupa ve Meksika'da 4000 çalışan işten çıkarılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nokia bazı üretim tesislerini Asya'ya taşıyor, Avrupa ve Meksika'da 4000 çalışan işten çıkarılıyor

2011 yılını düşüşle kapatan ve 2012 yılı ilk çeyreğinde de düşüş beklentisine giren Nokia rekabet stratejisini yeniledi. Nokia, global cihaz pazarında daha etkili rekabet edebilmek amacıyla yenilediği stratejisine uygun olarak bazı üretim tesislerini Asya bölgesine kaydırmayı planladığını duyurdu.

Üretim tesisleri Macaristan, Finlandiya ve Meksika'da bulunuyor. Tesislerin transferinden sonra ise bu ülkelerde toplam 4000 işçinin işine son verilecek ve akıllı telefon üretimine odaklanılacak. İşlerini kaybeden işçiler için Nokia bir tazminat programı da devreye sokacak. Transfer girişiminin 2012 sonlarına doğru mali tabloyu etkilemesi bekleniyor.

Nokia yeni stratejisi gereği daha rekabetçi olabilmenin yolunun Asya'da geçtiğine inanıyor. Bu yüzden üretim tesislerini Asya'ya kaydırma kararı aldı. Bu bölgede Tayvan, Çin, Hindistan gibi ülkeler önemli birer ucuz üretim üssü haline geldi.

Ancak Nokia CEO'su Elop, tedarikçilere daha yakın olmak, esneklik, ekonomik ölçüler gibi faydalardan bahsederken ucuz iş gücünü bir sebep olarak göstermiyor.

Nokia'nın mevcut 9 üretim tesisinden 5'i Hindistan ve Güneydoğu Asya bölgesinde bulunuyor. Bu kararla sayı 8'e yükselecek. Finlandiya - 1979, Macaristan - 1996 ve Meksika - 1999 tesisleri firmanın tarihi öneme sahip fabrikalarıydı. Tamamen kapanmasa da firma için önemini yitirecek.

• Sırf Elop'u işten çıkarsalar daha iyi olurdu.
  • stephen elopa CEO git deseniz değil çıkarma bi o kadar daha insan alırsınız
  • bir çinli işçinin aylık maliyeti 100 (yüz) dolar maaş dahil.avrupalı işçi en az 2500 dolar
  • İnşallah hayırlısı olur.:)
  • Çin bir savaşa girse bütün dünya aç kalır.
  • nokianın değil çalışanlarının vay haline ...emin olun en önce kendi ülkesinde kaybetmeye başlayacak .
  • Beter olsunlar, çok sevindim bu habere. Aldığıma bin pişman olduğum C1-02'yle neler çektim. Önce bozuk mal sat, sonra milletin parasını verme. Paramı söke söke alabildim. Halen ses sızıntılı 100 ve 101 gibi hatalı modeller üretiyor. Daha neyin peşindeler? Nokia'nın devri bitti, artık Smasung var.
  • adamalr haklı işcilik umaliyet açısından önermli
  • Nokia bence dükkanı kapatsın!
  • Bariz olarak nokia nin kalitesindeki dususler goruruz artik. Zor satiyordu alanda malzeme kalitesi icin aliyor o +sida kalmayinca bakalim ne olucak
  • nokia çareler arıyorr..
  • 4000 çalışanın bir anda işsiz kalması pek de içaçıcı bir durum değil diğer taraftan üretim maliyetleri düşük tutup rekabete katılabilmesi için gerekli bir adım.

Bu iş öyle Elop'u gönderin, teleskobu getirin Nokia uzaya açılsın mantığıyla yürümüyor. Ben de sevmem Elop'u o ayrı mesele. Diğer tarafta iPhone, SII gibi cihazlar kaliteli malzeme ile üretim maliyetlerini olabildiğince düşük tutup satış fiyatlarına baktığımızda(Türkiye değil ABD fiyatlarına bakmanızı tavsiye ederim) Nokia bu denli malzeme kullandığında rekabet edecek bir fiyat politikası sunamıyor ha Nokia'da donanım olarak bu kadarını sunmuyor; ama düşük donanıma rağmen fiyatlar rekabet edecek seviyeye inmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danGerfuLL -- 10 Şubat 2012; 15:00:29 >
  • nokianın değil çalışanlarının vay haline ..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.