- x
F VE Q KLAVYE KARŞILAŞTIRMASI
642 Cevap306248 Görüntüleme10 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     2 [4] 6 7 8 9 10 11      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2959 Mesaj
9 Kasım 2006; 22:29:34 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

yeni okudum emeğine sağlık

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

512 Mesaj
10 Kasım 2006; 2:49:16 

quote:

Orjinalden alıntı: Akinci

Ben Kadıköy yazıcıoğlundan aldım. İstanbul dışındaysan gittigidiyor gibi sitelerden bulabilirsin.

Yaşasın FGĞIOD Klavye : ) Yıllardır ben de bu mücadeleyi veririm.

Ustam, Yazıcıoğlu'nda hangi dükkandan aldınız? Ben o kadar çok aradım ki bu etiketlerden, bulamamıştım. İnternette de bulamamıştım. Şimdi kırtasiyede satılan uyduruk harf çıkartmalarından alıp notebook'uma yapıştırıyorum ve yaklaşık iki ayda bir yenilemek zorunda kalıyorum. Nasıl bir dükkandı? Veya internette nasıl bir isimle aratayım? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

Bütün zamanların en iyi filmi:
2001: a space odyssey !
"unutmayın; en kötü filmin bile iyi bir on dakikası vardır."

925 Mesaj
10 Kasım 2006; 11:06:16 

Evet Yaşasın F Klavye..Eğer insanımız klavye ve dizüstü bilgisayar alımında F klavyeli olanında ısrarlı olsalar, üreticiler elbetteki bu tür ürünleri yapacaktır veya satıcılar daha çok getirecektir. Birkaç sene önce ticaret liselerinde eğitimden kaldırılan daktilografi dersinin yerine bu yıl "Bilgisayarda Yazı" dersi getirildi. Artık gençlerimiz, F klavye ile hızlı yazma eğitimini tekrar almaya başladılar.. Şimdilik iyi gidiyor benim öğrenciler..

2986 Mesaj
15 Kasım 2006; 23:50:48 

quote:

Orjinalden alıntı: stanleykubrick

Yaşasın FGĞIOD Klavye : ) Yıllardır ben de bu mücadeleyi veririm.

Ustam, Yazıcıoğlu'nda hangi dükkandan aldınız? Ben o kadar çok aradım ki bu etiketlerden, bulamamıştım. İnternette de bulamamıştım. Şimdi kırtasiyede satılan uyduruk harf çıkartmalarından alıp notebook'uma yapıştırıyorum ve yaklaşık iki ayda bir yenilemek zorunda kalıyorum. Nasıl bir dükkandı? Veya internette nasıl bir isimle aratayım? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

3. veya 4. katta merdivenlere en yakın olan dükkanlardan biriydi. Dizüstü aksesuarı satan her dükkanda bulunur zannederim. F klavye diye belirtseniz iyi olur. Yukarı katlarda 4-5 MEBİL isimli bir dükkan var oradanda temin edilebilir. F klavye etiketi, yapışkan etiketi diyebilirsin.
http://urun.gittigidiyo...-Bedava_W0QQidZZ2968374 burdaki gibi birşey
Yapıştırmadan önce yasdıklarımı tekrar okusan iyi olur.

Q klavye parmaklara işkencedir. Türkçenin klavyesi F klavyedir, tıklayın!
USB belleklerde virüslerin gizlediği dosyaları ortaya çıkarmak için tıklayın!
Android cihazların yazılım güvenliği için tıklayın!

512 Mesaj
16 Kasım 2006; 23:47:52 

quote:

3. veya 4. katta merdivenlere en yakın olan dükkanlardan biriydi. Dizüstü aksesuarı satan her dükkanda bulunur zannederim. F klavye diye belirtseniz iyi olur. Yukarı katlarda 4-5 MEBİL isimli bir dükkan var oradanda temin edilebilir. F klavye etiketi, yapışkan etiketi diyebilirsin.

Çok çok çok teşekkürler... Ne büyük bir iyilik yaptığınızı, qwerty notebook'larla başı dertte olanlar bilir... Yani siz de bilirsiniz

Bütün zamanların en iyi filmi:
2001: a space odyssey !
"unutmayın; en kötü filmin bile iyi bir on dakikası vardır."

718 Mesaj
17 Kasım 2006; 8:17:13 

Ölümden şüphen varsa, uyuma! Uyumak mecburiyetinde kaldığın gibi, ölmeye de mahkumsun.
Eğer dirilmekten şüphe ediyorsan, uykudan uyanma! Uykudan uyandığın gibi öldükten sonra da dirileceksin...

1008 Mesaj
19 Kasım 2006; 13:28:18 

BEN PROGRAMCIYIM VE Q İLE YAZIYORUM 8 YILDIR..AMA HEP DÜŞÜNDÜM GEÇSEMMİ DİYE?....BU SAATTEN SONRA BİLMİYORUM KOLAY OLURMU ?

Benim İçin Tek Sosyal Medya DONANIMHABER Ortamı, gerisi yalan,dolan.

1206 Mesaj
20 Kasım 2006; 13:22:55 

ben yaklaşık 4 senedir f klavye kullanıyorum ama evime gelen misafirler falan klavyemi görünce hiçbişey yazamıyorlar
ama benm yazışımı görünce şaşırıyorlar bence q klavyeden çok daha iyidir f
herkeze tavsiye ederim ama oyunlarda dez avantajı var bazı oyunlar f e göre deil (ör:gta san andreas)
amam yinede veinize 1 f klavye alın alışınca göreceksiniz ne kadar güzel olduğunu!

2986 Mesaj
3 Aralık 2006; 12:02:25 

Beyler bahsettiğim teflon etiketleri yapıştırmadan önce ve sonra saç kurutma makinası ile 2-3 dakika klavyenin tuşlarını ısıtın.
Geçen etiketleri söküp başka bir makinaya yapıştırdım. Önce sırıttılar fakat ısıtıp tuşlara biraz baskı yapınca düzeldiler.

439 Mesaj
5 Aralık 2006; 21:35:14 

Anlaşılan bu işten en karlı klavye üreticileri çıkmış.

Önemli olan f, q değil herhangi birini iyi kullanabilmektir. Hem q kullanmak parmaklara fayda sağlar, daha çok çalışacakları için daha güçlü olacaklardır. Esasen en iyi yöntem önce belli müddet q sonra da f klavye kullanmak...

Şaka bi yana arkadaşımıza araştırıp bizimle paylaştığı için teşekkür ederim..

241 Mesaj
9 Aralık 2006; 0:44:50 

salla hocam ne uğraşacan milattan önceki harf dizilişlerini öğrenecem diye

54 Mesaj
26 Aralık 2006; 14:00:43 

Hocam ellerinize sağlık diyorum. Kesinlikle hortlatmaya değer. Yaklaşık 10 yıldır klavye ile orta düzey temas halindeyim. Yazma hızım bir arpa boyu ilerlemedi.
Şimdi birde F deneme vakti.

8177 Mesaj
26 Aralık 2006; 18:36:02 

dostum ben Q klavyeye alıştım. okulda bilgisayar atelyelerindeki F klavyeleri bilgisayara Q tanıtıp öyle program kodlayabiliyorum
Q da gerçekten de hatalar çok oluyor. bazen tuşa basamama, bazen de yanlış tuşa basma. bir de backspace tuşuna basma olayı var ya... öldürüyor insanı azizim.

...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Aralık 2006; 15:32:53 

bios da f kalvye q olarak görünüyor. kullandığım programlama dilleri ingilizce, oynadığımız oyunlar vb. hepsi q için yapılmış durumda. ayrıca alışan birisi gayet hızlı yazabiliyor q klavye ile (mesela ben). f klavye , memurlar, saymanlar, sekreterler vb. evrak işi ile uğraşanlar için daha iyi oluyor. onun dışında pek fark olacağını sanmıyorum. evet ama gerçekten türkçe yazım için f klavye üzerine yok. milli eğitim bakanlığı okullara artık f klavye gönderiyor zaten.

9732 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Reus Vox
29 Aralık 2006; 21:01:38 

Güzel çalışma ama Q'dan yanayım

MB: |MSI Z77A-GD55| CPU: |Intel Core i5 3570k@4.7Ghz|
GPU: |MSI 2 GB HD7870 Twin Frozr+Sapphire 2 GB HD7870 CrossfireX(@1200/1350)| RAM: |8 GB DDR3 1666(9-9-9-24)|
SSD: |60 GB Corsair Force 3| HDD: |1 TB WD 7200|
Case: |Zalman Z11 Plus| |Zalman MFC3 Fan Controller| |Corsair H80 Hydro Series|
PSU: |Corsair AX1200i 80+Platinum| Mouse: |Logitech G9X MW3 Edition| Keyboard: |Logitech G710+ Gaming|
Console: |Xbox One| Headset: |Tritton AX720 7.1| Mobile: |Samsung Galaxy S4| Monitor: |3x AOC 23" E2357FM Eyefinity@5760x1080p|

337 Mesaj
6 Ocak 2007; 3:41:40 

Bende 20 senedir Q klavye kullanıyorum. He zaman aynı hızda hiç ilerleme yok. Bende F klavye'ye geçsem mi acaba?

664 Mesaj
6 Ocak 2007; 11:16:35 

Kısa adı INTERSTENO olan ULUSLARARASI BİLGİ İŞLEM FEDERASYONU tarafından 2006 yılında yapılan turnuvada Türk yarışmacılarımız üstün başarı göstererek 1. olmuştur.

F klavye kullanan ve Dünya Şampiyonu olan Türk yarışmacı aynı zamanda forumumuzun üyesidir.

Turnuva sonuçları:

20 Yaş üstü Profesyoneller Kategorisi:
http://www.interstenotu...nternet2006/20genel.htm
(1. olan arkadaş DH üyesidir.)

17-20 Yaş Gençler Kategorisi:
http://www.interstenotu...nternet2006/17genel.htm

EDIT: www.interstenoturk.com adresinden 2007 yılı turnuvaları ile ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CafeCennet -- 6 Ocak 2007; 11:20:53 >

Ölüm olmasaydı, Hayat bütün güzelliğini kaybederdi (Alıntı).

ACER V3-571G - Intel® Core™ i7 3630QM 2.4 GHz, 8 GB DDR3, 500 GB, nVidia GT730M 2GB, 15.6"

664 Mesaj
8 Ocak 2007; 10:59:40 

...2007 Turnuvaları Başladı...
Intersteno (Uluslararası bilgi İşlem Federasyonu) Türk grubu tarafından yapılacak ücretsiz turnuvaya katılmak isteyen arkadaşlarımız detaylı bilgiyi aşağıdaki link'den edinebilirler.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.interstenoturk.com/deneme2007.html

Ankara'da: Adalet Meslek Lisesi 0312-339 81 58.
İstanbul'da: Şampiyon Kursları 0212 234 30 49.

Ölüm olmasaydı, Hayat bütün güzelliğini kaybederdi (Alıntı).

ACER V3-571G - Intel® Core™ i7 3630QM 2.4 GHz, 8 GB DDR3, 500 GB, nVidia GT730M 2GB, 15.6"

103 Mesaj
9 Ocak 2007; 18:01:36 

İkisini de kullanıyorum.

geçiş yaparken 5 dk kullanmam alışmam için yeterli.

İki klavyeyi de kullanan birisi olarak tarafsız yorum yapıyorum,

f klavyeyi bir kere kullanmaya başlayınca q klavyede eskisi kadar hızlı yazmanız zorlaşıyo tabiki, uzun uzun metinler yazanlar varsa kesinlikle f klavye daha ii.

tabi siz benim gibi ikisini di kullanmaya kallkarsanız ikisindede iyi yazamazsınız, mecbur kalmasam evdeki klavyemi de f yaparım ama tek ben kullanmıyorum.

1 hafta kunnanırsanız f klavyeyi bir daha bırakamazsınız, ayrıca oyun kontrol tuşlarını da yeniden ayarlamak çok zor deil..

6723 Mesaj
10 Ocak 2007; 3:08:51 

quote:

beyler q klavyenin tuşlarını söküp f klavye dizisinde takmak mümkün..

Ben hiç denemedim ama bu yazı üzerine yarın laptopumun tuş dağılımını F e göre düzenleyip deniyeceğim.. Teşekkürler tekrardan

Uzaklaştırılmış
11 Ocak 2007; 1:38:23 

gayet güzel bilgiler fakat Q ısrarlıyım degişmem ( zaten zorlayanda yok )

4 Mesaj
11 Ocak 2007; 3:53:12 

Arkadaşlar; benim derdim f yada q klavye konusu değilde yarın creative 9000 pro klavye set almayı düşünüyorum ama türkçe olmasını istiyorum. Bildiğiniz yada tahmin ettiğiniz gibi bu klavye q tuş takımlıdır. Ama internette bunun fotoğraflarında q türkçesinede rastladığım halde satış yapan sitelerde ya ingilizce q olduğu açıklaması bulunmakta, yada ingilizce/türkçe diye bir açıklama yer almamakta.. Durum böyle olunca tereddüte düştüm. Ama sonuçta -windowsumun ilgili ayarlarında q türkçe klavye seçili olduğunda- ingilizce q ile türkçe karakterleride yazabiliyorsam çok sorun olmaz diye düşünüyorum. Yani ingilizce klavyede p,l ve m harflerinden sonraki her sırada ikişer adet noktalama işaretleri olan tuşlar üst sırada ğ,ü, orta sırada ş,i ve alt sırada ö,ç yazma fonksiyonu gösteriyormu?
Böyle olması gerekir diye düşünüyorum ama daha önceleri türkçe klavyeden başkasını kullanmadığım için emin olamadım; size soruyorum. Lütfen acele cevap yazın. Çünkü yarın alışveriş günüm.

24122 Mesaj
12 Ocak 2007; 12:56:32 

Yaşasın Q Klavye!!!

en güzeli q klavye valla ya ne güzel arkadaşımın adını çabuk yazabiliyorum adı mert ert yanyana ya

|| Intel Core i7 3770k @4.7GHz - 1.225v/günlük || Asrock Z77 OC Formula Anakart || Asus GTX 780 Direct CU II OC 3 GB (@1257 Mhz / 6804 Mhz) Ekran Kartı || OCZ Vertex 4 256 GB Solid State Drive || Gskill TridentX 16 GB 2133 MHZ @2200 MHZ / 9-10-11-30 CL9 Ram || 2x Seagate 2 TB Depolama || Corsair Enthusiast 850W PSU || Noctua NH-D14 CPU Cooler || Aerocool Xpredator Full Tower Kasa || Aerocool Touch 2000 Dokunmatik Fan Kontrolcüsü || Samsung S27A950D 27'' 3D 120 HZ Monitör || Logitech G930 Gaming Wireless Headset || Logitech Wireless Illuminated K800 Keyboard || Creative SoundBlaster X-FI PRO THX Harici Ses Kartı || Logitech Z5500 5+1 Sound System || Roccat Kone Gaming Mouse || Sony Playstation 4 || Sony KDL-55W905A 55'' Triluminos Display 800HZ 3D TV

1489 Mesaj
12 Ocak 2007; 18:08:34 

milliyeticilik ve vatanseverlik Q klavye yerine F klavye kullanmak ile olmaz. Ha Q kullanmissin ha F. Kaldi ki su an basinda oturdugun bilgisayar bile klavyesinden tut , islemcinin yongasina, fanindaki plastigine kadar emperyalist ulkelerin uretimi. sen de uret, millet de seninkini kullansin.

Elbette ben, boyle gelmis boyle gider demiyorum ama F ile millet vatan sevgisi olmaz diyorum. Vatanini milletini seven, Turkiyedeki siyasi ortami bulandirarak bizleri oyuna getirmek isteyenlere yuz vermez, emperyalist ulkelerin mallarini kullnmaktan mumkun oldugunca kacinir.

341 Mesaj
13 Ocak 2007; 15:44:57 

quote:

1995-2000 yılları arası bol bol dos kullandım f klavyem ile.
Autoexec.bat ta şu komutun olması yeterlidir.
keyb tr,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd2.sys /id:440 (uyduruk Q Türkçe klavyede 440 yerine 179 vardır.)

Windows ta iken DOS'a çıkmakta zaten problem yoktur, windowstaki klavye ayarı geçerlidir.
2 yıl kadar kablosuz klavye kullanmıştım. Fakat uyduruk Q idi. (Piyasada kablosuzf F yoktu) Bende üzerine bantla harfleri yapıştırıp Fye çevirdim.
Problem Dosta değil Biosta olabilir. Y ve N tuşlarının F klavyede D ve Z olduğunu bilmek yeter.
Her ihtimal karşı klavyeni alt veya üstünde müsait bir yere 2-3 cm alanında ufak bir uyduruk Q etiketi yapıştırmıştım.Yalan olmasın kırk yılda bir lazım oluyordu.

Etiket şu şekildeydi

“1234567890*-,
é!’^+%&/()=?_;
QWERTYUIOPĞÜ
ASDFGHJKLŞİ
(>)<ZXCVBNMÖÇ.(:)

1.satır normal 2. Satır shift le. 8-9 punto olarak bir kağıda bastırın ve klavyenizin bir yerine yapıştırın.

akinci ne gerek var kağıt bas yapıştıra
tuşların yerini değiştirmen yeterliydi
f klavyebana göre çok zor
elmacıların bir havası gibi algıladım hep
f klavye üstündür
yaw ben yazımı yazıyorum ya gerisi fasa fiso

:D:D:D:D

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk

2986 Mesaj
13 Ocak 2007; 17:18:32 

Onu denedim. Masaüstüler için imal edilmiş bazı klavyelerde tuşların yükseklikleri farklı. A yı alıyorsun orta sıraya takıyorsun sırıtıyor.
Fakat bazılarında tuşlar standart, sök tak.

9732 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Reus Vox
17 Ocak 2007; 16:42:38 

Yıllardık Q gördük milliyetcilikte taslamaya gerek yok sonuna kadar Q..

MB: |MSI Z77A-GD55| CPU: |Intel Core i5 3570k@4.7Ghz|
GPU: |MSI 2 GB HD7870 Twin Frozr+Sapphire 2 GB HD7870 CrossfireX(@1200/1350)| RAM: |8 GB DDR3 1666(9-9-9-24)|
SSD: |60 GB Corsair Force 3| HDD: |1 TB WD 7200|
Case: |Zalman Z11 Plus| |Zalman MFC3 Fan Controller| |Corsair H80 Hydro Series|
PSU: |Corsair AX1200i 80+Platinum| Mouse: |Logitech G9X MW3 Edition| Keyboard: |Logitech G710+ Gaming|
Console: |Xbox One| Headset: |Tritton AX720 7.1| Mobile: |Samsung Galaxy S4| Monitor: |3x AOC 23" E2357FM Eyefinity@5760x1080p|

4 Mesaj
17 Ocak 2007; 19:58:41 

Çok yararlı bir yazı olmuş. Bu yazıdan sonra f klavye kullanmaya karar verdim (yaklaşık iki hafta oluyor) ve şu an dakikada 200 harf hızla yazabiliyorum.(q'daki hızım 270harf/dk idi)Hızım da gün geçtikçe artıyor. 10 parmak klavye kullanmak isteyenlere şiddetle f klavye öneriyorum.

276 Mesaj
18 Ocak 2007; 22:38:56 

PC' ye Q klavye ile başladım ve 2 sene kadar kullandım. Sonra F klavyeye geçtim fakat stediğim yumuşaklıkta ve biçimde bir modeli bir türlü bulamadım. Tuşları değiştirmeyi denedim. Tuş yapısı uymadığından o da olmadı. 3 yıldan sonra tekrar Q klavyeye döndüm. F klavyede daha hızlı yazabiliyordum. İlk fırsatta F' ye başlayacağım.

Emek verilmiş yazı için teşekkürler.

HP Pavilion DV5-1040et (SSD&HDD mod) / PCH A-200 (Fan mod&karton egzoz TIKLA) / Azbox Premium HD DVB-S2+C / Netgear R6250 / SGN2 (wesam.othman ROM 4.4.2 NI1)

799 Mesaj
19 Ocak 2007; 10:45:24 

kesinlikle alışkanlık meselesi başka hiçbir numarası yok...

Eşeğe eşek dersin eşek bile utanır,insana eşek dersin şaka diye sırıtır...

685 Mesaj
21 Ocak 2007; 16:59:45 

peki neden windowsta dil ayarlarını değiştirip öyle yazmıyorsun mesela ben öyle yapıyorum

αму ℓєє ƒυη ¢ℓυρ
2 кιşιℓιк ƒυη ¢ℓυρ

685 Mesaj
21 Ocak 2007; 17:04:22 

arkadaşlar f klavye 10 parmak öğrenin ayarları değiştirin öyle yazın ne fark eder f klavye çok kullanişli

αму ℓєє ƒυη ¢ℓυρ
2 кιşιℓιк ƒυη ¢ℓυρ

925 Mesaj
21 Ocak 2007; 17:18:49 

quote:

Orjinalden alıntı: mutants

kesinlikle alışkanlık meselesi başka hiçbir numarası yok...

quote:

Orjinalden alıntı: miex

Yıllardık Q gördük milliyetcilikte taslamaya gerek yok sonuna kadar Q..

18 yıldır f klavye kullanan ve 11 yıldır da öğreten biri olarak, yukarıdaki fikirler için "boş laf" demek isterim. q klavyede harflerin dizilimi "ingilizce" için bile bilimsellikten uzaktır. Kaldı ki Türkçe için öyle olsun.. F klavye 9 yıllık bir bilimsel çalışma ile oluşturulmuştur. Sol ele sesli harfler, sağ ele sessiz harfler gelecek şekilde tuşlar yerleştirilmiştir. Türkçede kelimeler genellikle bir sesli bir sessiz harflerin yan yana gelmesiyle oluşur. Ayrıca çok kullanılan harfler, güçlü parmaklara (işaret parmağı gibi), az kullanılan harfler daha zayıf parmaklara (küçük parmak gibi) paylaştırılmıştır.Dolayısıyla, bir sol el bir sağ el çalışarak, çok kullanılan harfler, güçlü parmaklarla basılarak daha hızlı yazılır ve daha az yorulur kişi.
Bakın bakalım q klavyede böyle bir özellik var mı? İngilizler bile 1940'lı yıllarda (q klavye daktilonun ilk üretilişi 1870'li yıllardadır) q klavyenin verimsiz olduğunu kabul edip değiştirmek istemiş ancak daktilo endüstrisinin baskısı ve maliyeti yüzünden vazgeçmişlerdir.Aksini iddia edenler bilimsel dayanağını da söylesin bakalım.. Yeri gelince insanımız "daha iyisi olsa kullanırız" demeyi bilir. Ha, q'ya alıştım f ile uğraşmak istemiyorum diyen varsa saygı duyarım. Ancak boş sözlere dayanamıyorum yav...

3674 Mesaj
21 Ocak 2007; 19:34:31 

Q yada F oratak bi sevgimiz war pcler.
(I Q LOVE)

ÖZGÜRLÜK İÇİN...
İnsanlar başaklara benzer, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler.
Montaigne

7267 Mesaj
21 Ocak 2007; 20:46:29 

güzel çalışma ellerine sağlık ama bence en iyisi q klavye....

çünkü daha kolay yazabiliyorum.gerisi boş

223 Mesaj
27 Ocak 2007; 15:56:58 

f klavyesinin savaşını kesinlikle destekliyorum.
en kısa zmanda bende f klavye alacağım ve lisemdeki tüm bilgisayarları f klavye yapacağım.

2853 Mesaj
28 Ocak 2007; 20:02:32 

hocam f klavyeyle fifa nasıl oynıycaz asd yanyana orda pohu yidik

"BenÇokAyrılıklarYaşadımOYüzdenBitişikYazdımHerşeyi"

94 Mesaj
7 Şubat 2007; 3:44:44 

quote:

Orjinalden alıntı: AdReNaLiNe

8 senedir 10 parmak F klavye kullanıyorum. F klavye tabi ki Türkçe için mükemmel tasarlanmış. Ancak zaman zaman İngilizce metin yazmak durumunda kalıyorum ve ne kadar sıkıntı çektiğimi anlatamam. Diğer birçok forumda da F/Q tartışması yaşanmıştı. Şahsi kanımca bilgisayara sıfırdan başlayacak birisi için F klavye önerilebilir. Ancak zaten F klavye kullanan birisi için ille de F klavye şart değildir. Q klavye üzerinden windows ta klavye değişimiyle çok rahat F klavye kullanılabilir (şu an öyle kullanıyorum).

Ayrıca metin de geçen Q klavyenin verimsizliği çıkarımına da pek katılmıyorum. Çünkü pek çok arkadaşım var ki Q klavye ile en az benim kadar hızlı yazabilen ve bir o kadar çok insan tanıyorum ki F klavye kullanıp vasat bir Q performansı veren. Demek istediklerim yanlış anlaşılmasın. Metin son derece yararlı. Ancak salt doğru yol değil.

Günümüzde artık kolayca taşınabilen katlanabilir oldukça ince fakat sağlam klavyeler mevcut illa yurt dışında veya F klavye bulamadığım yerlerde ne yapıcam diye düşünüyorsanız o klavyeleri size tavsiye ederim. Bu klavyeler rahatlıkla yanınızda taşıyabileceğiniz boyutlarda ve katlanınca bir cüzdan boyutlarına inebiliyorlar. Bende Q varken neden illa F kullanmak isteyenler var diye şaşırırdım ama bu yazıda oldukça mantıklı açıklamalar getirilmiş tebrikler...

2986 Mesaj
11 Şubat 2007; 11:59:19 

F klavye kullanımı ve alıştırmaları ile ilgili MEB tarafından hazırlanmış bir kitapçık. PDF biçiminde 44 sayfa ve 875 kb.
İndirmek için tıklayın

242 Mesaj
11 Şubat 2007; 12:14:45 

Teşekkürler. Güzel döküman olmuş

_______Op.Dr.AliHatay__________
aihatay@gmx.net ICQ=25317186

1054 Mesaj
11 Şubat 2007; 22:22:02 

En büyük q klavye kullandığınıza hıyãnet etmeyin bakiyim

18 Mesaj
14 Şubat 2007; 3:29:15 

ilk ve son sayfayı okumak yığınla $eyi anlamam için yeterli aslında.

Bana rahat batmıyor. Klavyeyle alakalı hiçbir sorunum yok. Türkçeye a$ık biriyim. Yakla$ık 2 yıldır herhangi bir rahatsızlık duymaksızın tüm simgeleri yazıları harfleri vs leri klavyeye bakmadan -süratle- yazabiliyorum. Çoook senelerdir de q klavye kullanıyorum. Lakin bu bilgileri okuduğum zaman ben kendimi rahatsız hissettim. En büyük misali biraz yukarıda bu yılki yarı$madan kaç birincimiz çıkmı$. Listede kaç Türk var dikkat eden oldu mu?

En çok gücüme giden de adam kalkmı$ bin tane kaynakla bunları aktarmı$, derlemi$, hazırlamı$. Üstüne de çıkıp "amaaan q klavye ooooh" falan demek emeğe inanılmaz saygısızca geliyor. Bu topicte kims size hangi klavye dizilimini/tipini kullanıyorsunuz diye sormuyor. Q budur, F de budur deniyor. İnsan bir$eyi istemediği zaman ne söylense boş. Bununla alakalı yığınla atasözümüz de var zaten. Hatırlatmama gerek yok. Stickerlarla, ba$ka bir klavye almadan sadece ayar deği$ikliğiyle ilk i$ f klavyeye ba$lamak olucak. Milliyetçilik kullandığın klavyeyle olmaz diyenlere gülüyorum. Kimsenin kimsenin milliyetçiliğini klavyeyle sınadığı falan yok zaten. Bu istekle alakalıdır. Tercihle. Kendinize bindirdiğiniz kadar sorumlulukla alakalıdır. Olayı fazla dramatize edip de ulusal konularla bağda$tırmanın anlamı yok. Benim bugün yazdığım metinlerin yarısı ingilizce. Ama Q klavye ingilizce için de uygun sıralamaya sahip bir klavye değil ki? E ben her iki dilde de çatır çatır yazıyosam ve bu klavye dizilimi 2'si için de bir avantaja sahip değilse neden Q kullanayım ki? Senelerdir Q kullanıyorum da F e geçince aptallık mı çökücek üstüme? Q dizilimini mi unutucam eğer deği$mek istersem? Bana bir zararı mı olcak. Bugün avantajını kullandıktan sonra beni internet kafesi aman bilmemne bilgisayarı zartı zurtı ilgilendirir mi?

Ben kendime güvenirim. Az buz da değil. Ve klavye kullanmanın sadece tu$larla alakalı da olmadığını dü$ünenlerdenim. Her $ey gibi bu da biraz yetenek gerektiriyor olabilir. Ama daha hızlı yazabileceksem neden bunun kurbanı olayım ki? Bu sigarayı bırakan birine ikram edildiğinde "hayır kullanmıyorum. bıraktım" demenin hazzıyla e$değerdir nezdimde. Bu kadar basit olmayalım. Bu derece enterese etmiyorsa sizi i$tirak etmezsiniz olur biter.

616 Mesaj
17 Şubat 2007; 22:16:19 

bizim okuldaki klavyeler ''F'' klavye

ama bi türlü alışamadım

3247 Mesaj
18 Şubat 2007; 20:30:24 

quote:

Orjinalden alıntı: DaVinci

sonuna kadar halısın, bilgisayar dünyası zaten dos tan ibaret değilmi?

ne günlere kaldık yahu, adamlara kendi dillerine uygun bir klavye tasarlanmış, dünyada bir benzeri daha yok bunun hala dos ortamından bahsediyorlar sonrada bu kafayla sayısal çağa girmekten bahsederler

Arkadaşlar Bende F Klavye Vardı Ben Q Klavye Yaptım Q Klavye Gibi Kullandım Bende No Problemdi Sizi Bilemem

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy - "08 Opel Astra 1.3 CDTI Enjoy - "12 Fiat Punto EVO 1.3 Multijet Dynamic
Nokia Lumia 820 - iPad 2 WiFi - iPhone 5S
1. Anadal Maden Mühendisliği - 2. Anadal Metalurji ve Malzeme Mühendisliği - ÇAP - DEU Mühendislik Fakültesi

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

1545 Mesaj
19 Şubat 2007; 21:50:39 

paylaşım çok güzel eline sağlık arkadaşım bende 2 senedir f klavye kullanıyorum. bazı arkadaşların söylediklerine katılmıyorum bence f klavyeyi zaten kullanan birisi için f klavye bulması gerekmez. ben windowstan değiştirip kullanıyorum. şu ana kadarda böyle birşeyi sorun etmedim(bakmadan yazamayan arkadaşlar üstüne alınmasın). mesela laptop almayı düşünüyorum klavyeyi değiştiremeyeceğim halde f klavyeli bir laptop aramam saygılar...

AMD Phenom II 965 BE 3.4@4.080ghz o.c. / Xigmatek Red Scorpion CPU Cooler / 256 bit Gigabyte GTX 460 1gb@900-1800-4200 o.c. / MSI 870a-G54 Mainboard / Kingston 2*2gb 1600mhz DDR3 RAM / WD Caviar BLack 64mb SATA III 1 TB HDD (X2)/ Viewsonic VX2433WM 24" Monitör / Logitech x540 5.1 / Dark Knight Kasa / High Power 600w PSU / Microsoft Ergonomic 4000 klavye / CM Storm Sentinel Advance Mouse / CM Storm CS-X Battle Mouse Pad / Seagate Free Agent Desk 1,5 TB HDD / Airties 5450 + 2410 / Creative Fatal1ty Gaming Headset / Sony Ericsson W900i

SEAT Cordoba TDI 2003 Stella Sedefli Siyah

2947 Mesaj
23 Şubat 2007; 20:18:04 

Ben de eskiden beri F klavyle kullanırım. Modelini beğendiğim bir klavyenin F olanını bulmak için baya uğraşmıştım. Bu konuda hala eksikler var sanırım. Eskiden F klavyeyle DOS kullanırken klavye ayarı için yapılan ayarı bilmediğimden F klavyeden Q klavye yazmak zorunda kalırdım. Bu ayarı o zamanlar bilseydim o kadar zahmete de girmemiş olurdum. Ama neyse o gün bu gündür F klavyedeki tuşların çoğunun Q karşılıklarını bilirim. Böyle bir yararı da oldu yani..

Uzaklaştırılmış
7 Mart 2007; 8:46:35 

F klavyenin üstünlüklerini bilimsel ve tarihsel gerçeklerle ortaya koyan arkadaşlara teşekkür ederim. Bunlar ortadayken bazı arkadaşların "klavyeyle milliyetçilik olmaz", "en büyük q klavye" tarzı yazdıkları kendi seviyelerini ortaya koymuş. Üstelik bu tür cevapları yazanlar forumda 500'ün üzerinde mesajı olanlar genelde. Boş teneke çok ses çıkarır misali ....

11068 Mesaj
8 Mart 2007; 15:13:57 

elleriğne sağlık yazı çok güzel olmuş

We fought him hard we fought him well
Out on the plains we gave him hell
But many came too much for Cree
Oh will we ever be set free?

2225 Mesaj
18 Mart 2007; 1:18:02 

bunu okuduktan sonra bi fe klavye alıcam. 1 ay fln denemeyi düşünüyorum. sonuçlara göre seçimimi yapcam

İMZANIZ SÜRGÜNDEDİR...

3878 Mesaj
18 Mart 2007; 21:18:02 

yaw ne farkeder galavye gavalyedir kimin işine hangisi daha iyi gelirse onu kullansın ben q ya alışkınım onu kullanıcam

2004 Toyota Corolla Terra 1.6 16v VV-TI Sedan / GranitGri

4389 Mesaj
19 Mart 2007; 2:15:51 

quote:

Orjinalden alıntı: m@trix

bunu okuduktan sonra bi fe klavye alıcam. 1 ay fln denemeyi düşünüyorum. sonuçlara göre seçimimi yapcam

Ben şu an Fe klavye ye geçmiş bulunuyorum ve tavsiye ederim. İlk geçişte 1 hafta kadar sıkıntı yaşanıyor ama daha sonra bırakmak zor oluyor

Aero Cool StrikeX(Corsair GS800),Asus P8Z77-V LX 1600@2400(Bios 15.02@24.03), i5 3570K /3.4GHz@xxxGHz (CoolerMaster TPC 812SX), 4*4GB GSKill F3-12800CL9Q 1600Mhz (9-9-9-24@1.50v), 23'' ASUS MX239H (5ms), Asus GTX760 DCIIOC, Ocz Vertex4 (1.4@1.5) 128Gb (@silverstone cooler), 2x1Tb WD 64mb/Sata2 (@SilverStone cooler), Samsung 220D, Creative X-Fİ XtremeMusic, Logitech X-530, USRobotics 9105, HP Laserjet M1132, Infosec PFS 7 TGE, Logitech MK520 Keyboard, Razer X Speed Pad Sennheiser HD280Pro. Win7 Ultimate. Yarabbi Şükür daha ne olsun

18 Mesaj
22 Mart 2007; 10:19:07 

Yazara sonuna kadar katılıyorum. Zaten konuyu tamamen bilimsel verilerle izah etmiş. Q klavyenin dizilişine baktığınız zaman, çok kullanılan harflerin uzakta, az kullanılan harflerin daha yakında olduğu açıkça görülmektedir.

Ben kendim F klavye ile bakmadan 10 parmak yazabiliyorum, çok da rahat. Hatta kullandığım klavyenin dizilişi Q klavyeye göre olmasına rağmen, F klavye ayarlarına çevirdim ve öylece yazıyorum. Zamanında Q klavye ile yazmayı da denemiştim, ancak zorlandığım için F klavyeye geçiş yaptım. Ben şahsen F klavyenin kullanımının artırılmasını destekliyorum...

25 Mesaj
12 Nisan 2007; 1:48:00 

f klavye kullanan arkadaşların yazdıklarını okuyunca yemin ediyorum şaştım kaldım bende q kullanıyorum fakat yazmaya başlıyınca bir süre ellerim ağrımaya başlıyor artık f klavyeye geçmenin zamanının geldiğini düşünüyorum teşekkürler bilgileri içiin

25 Mesaj
12 Nisan 2007; 1:51:36 

quote:

Orjinalden alıntı: cerci90

Askerde'ki bilgisayarlarda keşke şunu deneseydin: Sol Shift+Ctrl
Bu Q klavyeyi F,F klavyeyi Q klavye yapar.

arkadaşım allah razı olsun senden ne zamandır cevabını arıyordum bunun, üstelik sen en kolay yolunu yazmışın çok teşekkürler

682 Mesaj
22 Nisan 2007; 14:22:23 

Guzel bi yazı olmuıs ellerıne sağlık arkadasım...
ama bi laf war alısmıs kudurmustan beterdır diye... galiba bu sebebten bı cok kısı q..bende dahıl...guzel bır tarafı war q klavyenın ama ozellıkle sol elını kullanamayanlar ıcın... turkce cok kullanılan bı cok harf solda oldugu ıcın sol elım cıddı mıktarda hızlandı...

2243 Mesaj
22 Nisan 2007; 15:13:58 

çok süper bi çalışma eline sağlık....