Şimdi Ara

25 dolarlık bilgisayar Rasperry Pi'de son dönemece girildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
4.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayar Rasperry Pi için son dönemece girildi. Aynı adı taşıyan dernek tarafından okullardaki bilgisayar eğitimi için geliştirilen sistemin dağıtımı yapılacak ilk partisi için üretimin 20 Şubat'ta başlayacağı ve ay sona ermeden önce sevkiyata verileceği bildirildi. Broadcom'un BCM2835 kodlu  yongada sistem platformundan güç alan bilgisayar, iki farklı versiyon ile geliyor ve bu versiyonlar arasındaki farkı bellek kapasitesi (128MB / 256MB) belirliyor. 

Sistemi geliştiren ekibin açıklamalarına göre Rasperry Pi, farklı kullanım senaryolarında Nvidia Tegra 2 ve Apple A5 işlemcisinden daha yüksek performans gösterebiliyor. Bu iddianın ne derece olduğunu görmek için sistemin çıkmasını beklemek gerekiyor ancak genel kanı olarak Rasperry Pi'nin bu segmentteki bir cihaz için beklentilerin üzerinde işlem performansı sunacağı yönünde. Üzerinde SD kart slotu, RCA ve HDMI portu bulunan sistemde ihtiyaç duyulan gücü karşılayabilmek adına 5V Micro USB konnektörü de bulunuyor. Android de dahil olmak üzere farklı Linux dağıtımları (Windows 8?) ile kullanılması beklenen Rasperry Pi'nin ana misyonu olan eğitim odaklı kullanıma ek olarak ARM platformuna giriş yapmak, platform üzerinde uygulama geliştirmek ya da set üstü kutu gibi farklı uygulama alanlarına yönelik cihaz üretmek isteyenlerin ilgi göstereceği bir çözüm olacak gibi görünüyor.

• şimdi bilgisayar mı 25 dolar yoksa kullanılan yonga mı.????? Çünkü bunun daha önce de muhabbeti yapılmış, yonga için 25 kaat denmiştı.

edit
    hobi elekroniği forumlarındaki devreler gibi birşey olmuş bu... selanik handan topla parçaları, evde birleştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rabitelli -- 8 Şubat 2012; 16:25:49 >
  • Mail listesine kaydoldum bakalım. Umarım Türkiye'ye göndermiyoruz falan demezler.
  • daha önce de gelirse sırf destekli amaçlı bir tane satın alacağım demiştim yine tekrarlıyorum
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

elektronik cihaz üreticileri Rasperry Pi ye ve eğitime destek olmak için uygun fiyatlı LCD(dokunmatik),tablet pc kasası gibi ürünler üretirlerse yaygınlaşma ve kalıcı olma şansı artabilir
  • dört gözle bekliyorum
  • quote:

@rabitelli

25$lık bir yonga ile a5den daha iyi performans almanın imkanı yoktur herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: IO

quote:

@rabitelli

25$lık bir yonga ile a5den daha iyi performans almanın imkanı yoktur herhalde

belli mi olur
  • En azından 512 mb ram'lık versiyonu olmalıydı bence. Hele ki ramler bu kadar ucuzken...

Cihaz için işletim sistemini hafıza kartına mı kuruyorlar? yoksa usb'den çalışan linux dağıtımları mı kullanmak gerekiyor?
  • Çok iyi bee..Çabuk çıkarsa herkez için iyi olur özellikle eğitime muhtaç insanlar için.:)
  • 7950 taksak oyun oynatır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

7950 taksak oyun oynatır mı?

crysis 2 ve battlefield 3 dışında evet tövbe allahım ya her küçük bilgisayar haberlerine aynı yorumu görmekten bıktım
  • Aslında çok ciddi bir müşteri potansiyeline sahip olucak bu mini mini pc. 25 dolar a ofis programları internetde sörf gibi programların çalışması inanılmaz seviyede ucuz bir donanımla sağlanması kesinlikle alınacak bir cihaz.

Şahsen çıkar çıkmaz ilk alıp deniyeceklerdenim. 25 dolar çok ucuz ve heryerde kullanılabilir. 25-50 dolar arasında türkiyede satılır ve gayet makul bir fiyat.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

daha önce de gelirse sırf destekli amaçlı bir tane satın alacağım demiştim yine tekrarlıyorum
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

elektronik cihaz üreticileri Rasperry Pi ye ve eğitime destek olmak için uygun fiyatlı LCD(dokunmatik),tablet pc kasası gibi ürünler üretirlerse yaygınlaşma ve kalıcı olma şansı artabilir

+1
  • bununla bf3 oynanırmı :P
  • Resme bakılırsa ürünün can alıcı iki noktası görünüyor.
    1- ARM yonga
    2- Kart dizaynı

Bu ikisini yapmak problem değil. Önemli olan resimde görünmeyen yazılım ve desteği.
  • Türkiyede 150 Tl den falan satarlar artık :)
  • Meraktan alır çoğu kişi bunu.Ama insanın başına her şey ya meraktan ya
  • denemek lazım
  • düğmelerden birisi açma kapama için de diğer ikisi ne için acaba?
  • A5 i geçerse fena olur ama
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.