LPG’LİYE SIZDIRMAZLIK RAPORU MECBURİ DEĞİL
110 Cevap18727 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1000 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:21:09 

LPG’LİYE SIZDIRMAZLIK RAPORU MECBURİ DEĞİL

Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile özellikle muayene sırasında istenen ve TMMOB tarafından verilen LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunu yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkardı. TÜV Türk, bundan böyle LPG’li araçlarda sızdırmazlığı hafif kusur olarak değerlendirecek.
LPG’li araçlarda denetim 1999 yılından itibaren makina mühendisleri odalarına verilmiş, bu araçlar için de sızdırmazlık raporu alma zorunluluğu getirilmişti.

‘Her parça inceleniyor’
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AİTM Yönetmeliği uyarınca, araçların muayene istasyonlarında fenni periyodik muayeneleri öncesinde istenmesi gereken LPG Gaz Sızdırmazlık Raporu düzenleme çalışması 1999 yılından beri; TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından başarıyla yürütülmekteydi” hatırlatmasını yaptı. Arslan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Makina Mühendisleri Odası’na bağlı Makina ve Uçak Mühendisleri tarafından yapılan sızdırmazlık kontrollerinde, LPG tankından gaz borularına kadar her parçanın titizlikle ve en son teknoloji kullanılarak incelenmekte, standartlara uygun olmayan dönüşümlerin düzeltilmesi sağlanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunun yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkarılması ve araç muayene istasyonlarında hafif kusur olarak nitelendirilmesi, büyük bir tehlikeye ve karmaşaya neden olacağı gibi, bu genelge ile birlikte ‘merdiven altı’ imalatın yolu açılacak, birçok araç patlamaya hazır bomba gibi karayolunda dolaşacaktır.”
Bu arada, TÜKTURK bundan sonra sızdırmazlığın hafif kusur olarak sayılacağını, mevcut kontrollerin TÜVTURK tarafından da yapıldığını belirtti.

Çok iyi oldu.

Edit: Kaynak - http://ekonomi.milliyet.com.tr/lpg-liye-rapor-mecburi-degil/ekonomi/ekonomidetay/08.02.2012/1499352/default.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi greenman -- 8 Şubat 2012; 10:21:35 >

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

852 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:35:24 

az önce tuvtürk'e sordum haber doğru..

2253 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:37:48 

TüvTürk'e alternatif mi geliyor aceba? Sadece LPG sızdırmazlık işi yapacak...

Athlon II X3 450 - ASUS M4A78-VM - ATI Radeon HD 5750 - Samsung 226BW - Kingston 3GB - WDC WD20EARS-00MVWB0 - Lite-On Combo SOHC-5232K - Asus SDRW-08D2S-U External - AsusTA9 - A4Tech_F KR-73 - Logitech G500 - Inca6800i - Billionton BT - CanonMX340 - AirTies RT5341
Honda Civic Elegance 2012 Otm Füme + BRC 24MY11 - Navitech NX-220r - Samsung GT-I9300 Galaxy S III 32GB Pebble Blue +Sandisk 64GB Cl10 µSD - Panasonic P55ST50E NeoPlasma - LG BH6730T Home Theater - Next Minix HD Cool Sat. - Canon A510 - Kodak Z915 - Bursaspor - Galatasaray - Kdz.Ereğli

7656 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:39:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

TüvTürk'e alternatif mi geliyor aceba? Sadece LPG sızdırmazlık işi yapacak...

Hayir tuvturk kendi yaptigi sizdirmazlik testini yeterli goruyor. Bence yanlis bir uygulama.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

'02 Corsa 1.8 GSI-Corsa Ç.
Xmax 250 ABS

2253 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:41:58 

TUVTürk ile MMO ortak çalışmalılar bence de .

Sadece birinin yemesi olmaz!

Athlon II X3 450 - ASUS M4A78-VM - ATI Radeon HD 5750 - Samsung 226BW - Kingston 3GB - WDC WD20EARS-00MVWB0 - Lite-On Combo SOHC-5232K - Asus SDRW-08D2S-U External - AsusTA9 - A4Tech_F KR-73 - Logitech G500 - Inca6800i - Billionton BT - CanonMX340 - AirTies RT5341
Honda Civic Elegance 2012 Otm Füme + BRC 24MY11 - Navitech NX-220r - Samsung GT-I9300 Galaxy S III 32GB Pebble Blue +Sandisk 64GB Cl10 µSD - Panasonic P55ST50E NeoPlasma - LG BH6730T Home Theater - Next Minix HD Cool Sat. - Canon A510 - Kodak Z915 - Bursaspor - Galatasaray - Kdz.Ereğli

2522 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:43:03 

MMO hiç sızdırtmıyordu zaten, tüvtürk de onlara bile güvenmeyip her bir noktayı teker teker kontrol ediyordu. eyvah bombalar dolaşacak ortalıkta ARTIK

397 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:43:49 

LPG nin patlamadığını yazan bir sürü adam var forumda.

Demek ki adamlar haklı, LPG patlamıyor, benzinden, mazottan bile güvenli ki kontrole ihtiyaç duyulmuyor.

Bence benzin ve mazotlu araç kullanıcılarına sızdırmazlık raporu şart olmalı ve kapalı otoparklara girişleri yasaklanmalı.

1286 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:45:35 

Lpg uygulaması düşünürken öncesi iyi oldu bu haber

1223 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:46:17 

LPG li araç sahibi olarak bu kakarı kınıyorum bence sızdırmazlık çok önemli bir uygulama idi tabi bunu işini Konya'da ki gibi yaptıklarını varsayarak söylüyorum.geçen yaz Konyad'da bu testi yaptırdım bir çok aracı defalarcfa geri gönderdiklerine şahit oldum.ayrıca LPG montajcısına uğradım muayeneye gitmeden önce tamam sızdırma yok dediler TMMOB sızdırmazlık için gittiğimde sızıntı olduğunu söylediler ve bunun üzerine tekrar gidip 2 parça boru ve bir parça değişti eğer denetim böyle muntazam olmasaydı ben o araçla geziyor olacaktım.

3030 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:50:35 

quote:

Orijinalden alıntı: sadbul

LPG li araç sahibi olarak bu kakarı kınıyorum bence sızdırmazlık çok önemli bir uygulama idi tabi bunu işini Konya'da ki gibi yaptıklarını varsayarak söylüyorum.geçen yaz Konyad'da bu testi yaptırdım bir çok aracı defalarcfa geri gönderdiklerine şahit oldum.ayrıca LPG montajcısına uğradım muayeneye gitmeden önce tamam sızdırma yok dediler TMMOB sızdırmazlık için gittiğimde sızıntı olduğunu söylediler ve bunun üzerine tekrar gidip 2 parça boru ve bir parça değişti eğer denetim böyle muntazam olmasaydı ben o araçla geziyor olacaktım.

+1

Flickr galerim

1105 Mesaj
8 Şubat 2012; 10:52:47 

Çok yanlış bir karar olmus, hem mmo da hemde tüvtürk te kontrol edilmesi cok daha doğru olurdu ama belliki birilerinin para kaynağına comak sokmuslar

2011 Mitsubishi ASX

8602 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:10:12 

Sızdırmazlık testi olsun sonuçta ihmal kötü bir şey ama sızdırmazlık testi araç muayenesi ile birleşsin aynı yerde yapılsın araç muayeneye girdiği zaman sızdırmazlığada bakılsın.

ikisi için ayrı yere gidip ayrı sıra ayrı para veriliyor.

308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

893 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:18:28 

quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

Sızdırmazlık testi olsun sonuçta ihmal kötü bir şey ama sızdırmazlık testi araç muayenesi ile birleşsin aynı yerde yapılsın araç muayeneye girdiği zaman sızdırmazlığada bakılsın.

ikisi için ayrı yere gidip ayrı sıra ayrı para veriliyor.

en doğru çözüm bence de bu

her muayene istasyonuna 2 makına mühendisi koyarsın araç muayene için geldiğinde bir yandan da sızdırmazlığı kontrol edilir....

O halde siz Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz (Rahman Suresi)

1934 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:18:53 

Arkadaşlar MMO'nun yıllardır oluşturduğu bir veri tabanı vardı...Trafikteki LPG'li araçların üstündeki cihazın markasından seri numarasından tutun da tankın imal tarihine kadar...Ve biliyorsunuz ki bu tankların belli bir zaman sürecinde değişmesi gerekiyor...TÜV'ün elinde böyle bir veri tabanı yok ve mevcut araçların tankının değişip değişmemesi gerektiğini nasıl takip edecekler? Eskimiş tankı Hafif kusur sayıp yollayacaklarsa eyvallah

1000 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:24:58 

Ayrı ayrı olması saçma bence.

Yoksa kimse yapılmasına karşı değil.

150-160 lira muayene ücreti veriyoruz buna sızdırmazlık ve egsoz muayeneside dahail olması gerek.

Ayrı ayrı yerlerde sürünmeyelim tek yerde sürünelim yeter.

1394 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:28:20 

Saçma bir uygulama.Tüvtürk benim lpg'de sızdırmazlık var mı yok mu kontrol etmemişti bile.Gerçi sızdırmazlık raporu olmaması yüzünden polisler ceza yazacaktır ama neden tüvtürk ve mmo entegre çalışmıyorlar ki.

789 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:37:46 

Çok saçma bir karar umarım bu yanlış karardan erkenden dönülür. MMO başkanı da çok güzel açıklamış MMO da yapılan kontroller gayet sağlıklı oluyordu, ayrıca bu da MMO ya bir gelir kapısı oluyordu..

Yakında yolda giderken havaya uçan araçlar görürsek şaşırmayalım.. Burası Türkiye her türlü pisliğin, denetimsizlik ve tedbirsizlikten geldiği bir ülke..

4319 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:39:29 

Çok güzel bi karar...

K.Atatürk

4769 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:39:35 

Elimde 1 saat önce aldığım sızdırmazlık raporu olmasına rağmen Tüvtürk aracı içeriye kendileri sızdırmazlık kontrol etmeden almamışlardı.Kaldı ki MMO ve Tüvtürk'ün kullandığı alet aynı alet rengi bile aynı..Tamamen aynı işlemi yaptılar.

MMO'da sızdırmazlık muayenesini yüksek mühendis mi yapıyor ki bu kadar tepki? Kaldı ki bu sızdırmazlık belgesi bir işe yaramıyor ki?Araçları zaten kapalı yerlere almıyorlar.Açık alanda da kaçak olduğunda zaten gaz depodan yavaş yavaş güvenli bir şekilde tahliye olur.

Ayrıca adam sızdırmazlık yaptırıyor sonra misal veriyorum enjektörlerin yerini değiştiriyor,depoyu büyültüyor vs..Önemli olan halkın kendinin bilinçli olması.Zaten bir sürü muayenesiz ruhsata işli olmayan Lpgli araçlar yolda geziyor.

Kararda takılacak fazla bir nokta yok.Konuda üzerinde takılacak çok nokta var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecay -- 8 Şubat 2012; 11:40:55 >

2013 VW CC & 2011 AUDI A3 Sportback & ASUS G75VX
ZOWIE EC 2 & SteelSeries QCK Heavy

*"Seizures are fun to watch , boring to diagnose"House M.D.
**Sammy FARHA & Tony G. the table dominators!!! "Do you feel my pawa?!"

2602 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:41:03 

Ayrıntıları görmeden yorum yapmak istemiyorum. Benzin için sızdırmazlık alınmadığına göre LPG için de çok büyük sıkıntı yok. Muayenede bağlantılar kontrol edilirse sorun çözülür.

1977 Renault 12 TL Kırmızı
İskenderun Deniz Alayı/Amasra SG Grup K 12.12.2012-17.05.2013

1000 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:44:06 

quote:

Orijinalden alıntı: DH Konsey

Ayrıntıları görmeden yorum yapmak istemiyorum. Benzin için sızdırmazlık alınmadığına göre LPG için de çok büyük sıkıntı yok. Muayenede bağlantılar kontrol edilirse sorun çözülür.

+1

1394 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:48:22 

quote:

Orijinalden alıntı: ecay

Elimde 1 saat önce aldığım sızdırmazlık raporu olmasına rağmen Tüvtürk aracı içeriye kendileri sızdırmazlık kontrol etmeden almamışlardı.Kaldı ki MMO ve Tüvtürk'ün kullandığı alet aynı alet rengi bile aynı..Tamamen aynı işlemi yaptılar.

MMO'da sızdırmazlık muayenesini yüksek mühendis mi yapıyor ki bu kadar tepki? Kaldı ki bu sızdırmazlık belgesi bir işe yaramıyor ki?Araçları zaten kapalı yerlere almıyorlar.Açık alanda da kaçak olduğunda zaten gaz depodan yavaş yavaş güvenli bir şekilde tahliye olur.

Ayrıca adam sızdırmazlık yaptırıyor sonra misal veriyorum enjektörlerin yerini değiştiriyor,depoyu büyültüyor vs..Önemli olan halkın kendinin bilinçli olması.Zaten bir sürü muayenesiz ruhsata işli olmayan Lpgli araçlar yolda geziyor.

Bu iş biraz garip.Yaş uygulaması mı var bilmiyorum ama muayene esnasında karşılaştığım bir durumu anlatayım.

Önümdeki araç Admira ve Lpg li idi.Aracı Tuvturkte muayeneye almadan önce gaz cihazı ile kaçak aradılar.Onun arkasındaki sırada ben vardım ve bu durumu görünce kaputu açtım benimki de lpg li nasılsa kontrol edecekler diye ancak benim aracın sızdırmazlığını kontrol etmediler.Bende ses etmedim.Yasal olarak belki yaş sınırlaması vardır diye düşündüm.Ama tabi her iki taraflı kontrol edilmesi daha iyi olur.Önümdeki aracın da mmo dan gaz sızdırmazlık raporu vardı ancak cihaz ile ciddi bir sızma tespit ettiler.

1223 Mesaj
8 Şubat 2012; 11:50:12 

Yapacakları iş aynı olabilir yalnız burada gözden kaçan şu husus var hafif kusurlu geçecek deniliyor,şahsen ben kendi adıma arcımdaki hafif kusurların hiç birini telafi etmedim sizlerden yaptıran var mı bilmiyorum.

852 Mesaj
8 Şubat 2012; 12:12:36 

quote:

Orijinalden alıntı: ecay

çok doğru..
mmo dan sızdırmazlık alıp muayeneden geri gönderilen araçların varlığı söz konusu..
ayrıca, sadece burada değil her konuda, denetimler evrak üzerinden olduğundan kimse içeriğe bakmıyor. ben muayeneden geçtikten sonra lpg sistemine müdahale etsem kimsenin haberi olmayacak..
iso vb. bi sürü alanda denetimler bu şekilde. evrakları bi şekilde getir, bi sonraki denetime kadar takıl..

3240 Mesaj
8 Şubat 2012; 12:18:24 

Bugün LPG'li aracımı muayene yaptırdım ve hafif kusurlu olarak muayeneyi geçtim.
MMO da yapılan sızdırmazlık kontrolü ve muayene istasyonu arasında yapılan kontrol arasında hiç bir fark yok.Doğru bir karar.

3376 Mesaj
8 Şubat 2012; 12:40:49 

Güzel ve yerinde bir karar.

1241 Mesaj
8 Şubat 2012; 12:51:45 

Gereksiz bir evrak ve masraftı zaten. Sızdırmazlığa bakanların elindeki cihaz tüm lpg montajcılarında var. Ücretsiz bakıyorlar sızdırma varmı diye.

5815 Mesaj
8 Şubat 2012; 15:20:19 

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Hayir tuvturk kendi yaptigi sizdirmazlik testini yeterli goruyor. Bence yanlis bir uygulama.

Ben MMO'da sızdırmazlığı yaptırıyorum. Adam elindeki cihazı motora ve tankın olduğu yere tutarak test yapıyor.

Ondan sonra TUV'e gidiyorum, aynı cihaz TUV'de de var ayn testi TUV'de yapıyor, cihazı motora ve tankın olduğu yerlere tutarak test yapıyor.

Bence TUV'deki test yeterli. MMO'da TUV'dekinden farklı bir şey yapılmıyor, boşuna uğraşıyor ve para veriyorduk.

Ama bu uygulama da TUV'ünde tank ömrünü kontrol etmesi ve 10 yılı geçtiyse kabul etmemesi gerek. MMO'da tank ömrüne bakılıyor.

7656 Mesaj
8 Şubat 2012; 15:40:06 

quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Ben MMO'da sızdırmazlığı yaptırıyorum. Adam elindeki cihazı motora ve tankın olduğu yere tutarak test yapıyor.

Ondan sonra TUV'e gidiyorum, aynı cihaz TUV'de de var ayn testi TUV'de yapıyor, cihazı motora ve tankın olduğu yerlere tutarak test yapıyor.

Bence TUV'deki test yeterli. MMO'da TUV'dekinden farklı bir şey yapılmıyor, boşuna uğraşıyor ve para veriyorduk.

Ama bu uygulama da TUV'ünde tank ömrünü kontrol etmesi ve 10 yılı geçtiyse kabul etmemesi gerek. MMO'da tank ömrüne bakılıyor.

Bağlantıların ve montajın uygunluğunu da kontrol ediliyor MMO'da.
Tüv elemanlarının bu konuda eğitimli olduklarını sanmıyorum.Sadece dedektörle test yapıyorlar.
Tüvtürk'ün bu konuda çalışma yapması ,elemanlarını eğitip veritabanı oluşturması gerekir öncelikle,ekstradan uğraşıp para vermek elbette benim de işime gelmiyor fakat LPG'li araç kullanan biri olarak bu denetimlerin sıkı ve detaylı olmasından yanayım.

'02 Corsa 1.8 GSI-Corsa Ç.
Xmax 250 ABS

534 Mesaj
8 Şubat 2012; 15:47:28 

Cok dogru bir karar gecen sene lpg li aracimla tuvturke gittigimde eleman sizdirmazlik raporu oldugu halde sizdirmazlik kontrolu yapti hatta mmo elemani o mavi kopuren karisimla bakarken tuvturkte gaz kacagini tesbit eden bir cihazla baktilar. Mmo lobi yapiyor ranti katbetmemek icin tuvturk yetkililerin basina biz bu isi zaten yapiyoruz demesi gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yufat -- 8 Şubat 2012; 15:51:22 >

841 Mesaj
8 Şubat 2012; 15:50:28 

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

Bağlantıların ve montajın uygunluğunu da kontrol ediliyor MMO'da.
Tüv elemanlarının bu konuda eğitimli olduklarını sanmıyorum.Sadece dedektörle test yapıyorlar.
Tüvtürk'ün bu konuda çalışma yapması ,elemanlarını eğitip veritabanı oluşturması gerekir öncelikle,ekstradan uğraşıp para vermek elbette benim de işime gelmiyor fakat LPG'li araç kullanan biri olarak bu denetimlerin sıkı ve detaylı olmasından yanayım.

Ben de ayrı sızdırmazlık raporuna karşıyım. Ama TUV TURK de detaylı bakmalı. Mesela MMO da sanırım gaz selenoidi herhalde oradaki kabloyu çıkarıp arabanın gazı kesip kesmediğine bakıyorlar arabanın stop etmesinden anlıyorlar. Sonra tank kapağının çatlak olup olmadığına bakıyorlar. TUV de bu kadar detaylı bakmıyorlar.

338 Mesaj
8 Şubat 2012; 15:56:09 

Bu MMO'yu günahım kadar sevmem her şeye dava açarlar bir sürü yerden tabiri caizse haraç keserler(!). Bir daha ki ay muayeneye gidecektim iyi oldu.

485 Mesaj
8 Şubat 2012; 16:07:38 

Kesinlikle Çok Doğru bir karar mmo da yapılan denetimle tüvtürk te yapılan aynı şey bir işi 2 kere yaptırıyoruz ve boşluna 25 tl veriyoruz mmo ya zaten muayene için 130 140 tl veriliyor bu denetimde onun içinde olabilir

CHEVROLET YENİ AVEO 1.4 100 HP LT KARBON SİYAH
ABS + EBD | ESP | ESC | ASR(TCS)
|Hill Holder | Hız Sabitleyici | Hız Sınırlayıcı | Bluetooth | USB | 8 Hava Yastığı |

14139 Mesaj
8 Şubat 2012; 16:20:36 

ruhsata işli adam gibi dönüşümlerde zaten problem olma olasılığı çok düşük... asıl merdivenaltı ruhsata işli olmayan mutfak tüpünden dönüşümleri engellemek gerekir... asıl bomba onlardır..

2210 Mesaj
8 Şubat 2012; 18:35:54 

Ya geçen ay muayene yaptırdım daha neyse bundan sonra millet rahat etsin bari

707 Mesaj
8 Şubat 2012; 19:31:13 

Yarın Lpg yi işletmek için aracı muayeneye götüreceğim raporu alayımmı almayayımmı ?

2325 Mesaj
8 Şubat 2012; 19:43:07 

Bence de çok doğru bir karar.Zaten aynı işlemi yaptıktan sonra niye ayrı bir ücret verelim ki?

Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

12257 Mesaj
8 Şubat 2012; 19:45:06 

quote:

Orijinalden alıntı: SQua

Yarın Lpg yi işletmek için aracı muayeneye götüreceğim raporu alayımmı almayayımmı ?

Sabahtan gitmeyi düşündüğün TÜV muayene istasyonunu ara (sitesinden telini bulursun), böyle bir uygulama çıkmış, almama gerek var mı de.
Ona göre gidersin. Şimdi gidersin, sıra alırsın bir de illa sızdırmazlık diye tuttururlarsa işin uzar.

~ YENİ HYUNDAI i30 1.6 GDI 135 HP STYLE ~
| ABS + EBD | ESP | ASR | TCS | HBA | VSM |
| Gündüz LED Farları | Hız Sabitleyici & Sınırlayıcı | Yağmur Sensörü | Far Sensörü | Çift Bölgeli Oto Klima | Yokuş Kalkış Desteği |
| Elektronik İç Dikiz Aynası | Refakatçi Farlar | Bluetooth | 8 Hava Yastığı | Statik Dönüş Farları | Otm. Kat. Aynalar | Philips H7 6000K Xenon |

707 Mesaj
8 Şubat 2012; 20:01:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Passenger

Sabahtan gitmeyi düşündüğün TÜV muayene istasyonunu ara (sitesinden telini bulursun), böyle bir uygulama çıkmış, almama gerek var mı de.
Ona göre gidersin. Şimdi gidersin, sıra alırsın bir de illa sızdırmazlık diye tuttururlarsa işin uzar.

eyv.aradım gerek olmadığını söylediler proje ve ek1 yeterliymiş

1801 Mesaj
8 Şubat 2012; 20:35:32 

Makine mühendisleri odasının arpası kesilmiş bağırırlar tabii.
İyice bitleri kanlanmıştı bu sızdırmazlık çıkalı.
Egzos, sızdırmazlık ve genel araç muayene aynı yerde olmalı ve tek bir muayene ücreti alınmalı...

Lanet olsun! Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş. En büyük buhranımız hayatlarımız...
T.D.

302 Mesaj
8 Şubat 2012; 23:58:05 

quote:

Orijinalden alıntı: sadbul

Aynen katılıyorum, Konyada bu iş gerçekten çok muntazam şekilde yapılıyor.Benim aracıma da ayrıntılı şekilde baktılar ve güven verdi, keza birçok araç geri çevrildi, tankların yılları kontrol edildi vs. Sonuç itibariyle ben herşeyden önce kendi ailem ve etrafımdaki insanlara zarar vermemek için zorunlu olmasa dahi muayene öncesi gidip sızdırmazlık kontrolümü yaptırırım, tüv de yapar benim de kafam rahat olur.

579 Mesaj
9 Şubat 2012; 0:57:02 

Son derece yerinde bir karar... İki boruya sabunu tuvturk te sürer. Vatandaşa büyük kolaylık...

Hiç lpg muayenesine gitmemişler de tehlikeden bahsediyor. Sıra size gelince muayene 90 sn sürüyordu. Bilmeyenler ne zannediyorsa...

478 Mesaj
9 Şubat 2012; 1:17:54 

İlk defa dönüşüm yapanlar yani ruhsata işletmek için mmo ya gitmeye gerek varmı peki?

ASUS A42J
Nikon D80 18-135mm

274 Mesaj
9 Şubat 2012; 1:44:41 

quote:

Orijinalden alıntı: karabatak58

Son derece yerinde bir karar... İki boruya sabunu tuvturk te sürer. Vatandaşa büyük kolaylık...

Hiç lpg muayenesine gitmemişler de tehlikeden bahsediyor. Sıra size gelince muayene 90 sn sürüyordu. Bilmeyenler ne zannediyorsa...

Mmo uyduruktan muayene ediyor, gorunmeyen- elin ulasamayacagi (enjektor dipleri mesela) yerlere kopuk suremiyorlar. Bence isabetli bir karar olmus. Adam gibi TUV yapsin bu iside !!!

756 Mesaj
9 Şubat 2012; 1:52:17 

güzel bir karar, destekliyorum.

Necip Fazıl KISAKÜREK

543 Mesaj
9 Şubat 2012; 16:53:12 

quote:

Orijinalden alıntı: murats123

İlk defa dönüşüm yapanlar yani ruhsata işletmek için mmo ya gitmeye gerek varmı peki?

evet arkadaşlar ilk defa dönüşüm yapacaklar mmo'ya gidecek mi ?

1008 Mesaj
9 Şubat 2012; 16:56:28 

Büyük bir saçmalık!
Bu karar Yargı'dan döner.
LPG'li bir araç sahibi olarak trafikteki diğer LPGLİ araçlara da güvenmek isterim.

1122 Mesaj
9 Şubat 2012; 17:35:25 

Çok yerinde bir karar olmuş.
Al arabanı git randevuyla sızdırmazlık kontrolüne gir sağa sola sabunlu su döküp tamam desinler 25 lira para alsınlar. Yarım saat sonra tuvturke muayene için git adam arabayı içeri almadan önce mmo da yapılandan daha detaylı bi kontrol yapsın giden senin 25 liran olsun. MMO nun yaptığı bu işi tüvtürk çok daha güzel yapar. Bu kontrolü daha önce mmo nun yapmasının tek sebebi eski sistem muayenenin güvenilir olmamasıdır. Arabanın sadece ruhsatını yollayarak muayene yapıldığına bile şahit oluyorduk. Şimdi tüvtürk çoğu zaman arabasına iyi bakan bizleri bile sinir edecek detaylara tutulurken lpg gibi önemli bi konuyu mmodan çok daha dikkatli şekilde kontrol edecektir. MMO da en büyük gelir kapılarından biri kapandığı için durumdan şikayetçi tabi.Not: Makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim mmo ya düşman değilim ama işin mantıklı olanı, yapılması gerekeni böyleydi zaten.
Tabi şimdi lpgli arabaya nükleer başlıklı füze muamelesi yapanlara gün doğdu. Trafikte önüme geçmeyin patlatıveririm arabamı

F20 SPORTLİNE

7854 Mesaj
9 Şubat 2012; 17:37:01 

Yazık.

Copyright © 2010/2011/2012/2013/2014 Burada yazdıklarımın tamamı hayal ürünüdür ve gerçek değildir, zotacing sorumlu tutulamaz...Yazdıklarıma inanmayın ve üzerinize almayın/alınmayın.

1008 Mesaj
9 Şubat 2012; 19:02:11 

Millet cebinden çıkan 25 liraya acıyor.
Mantık doğru;Evet tüm muayeneler TUV'de olmalı.Fakat LPG ile ilgili sorunun hafif kusur sayılması buyuk hatadır.

Gerçi lpg sistemi cok kötü olan aracı geçirmezler.Ama kuralin ucu bu kadar açık olmamalı

808 Mesaj
9 Şubat 2012; 19:02:38 

10 saniyelik iş işin 25 tl para alıyorlar. makina mühendisleri yakında işsiz kalır.etme bulma dünyası.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

775 Mesaj
9 Şubat 2012; 20:30:35 

En önemlisi lpg nin Tüvtürk muayenesi ile ne alakası var ? Tamam sızdırmazlığı filan anlarımda...

2268 Mesaj
9 Şubat 2012; 21:41:29 

cok da iyi olmus.cile bitmis.birilerinin arpaligi kesilmis.ohh bee.ulan yiyeyim senin son teknolojini.senin elindeki o ucu hortumlu kontrol kalemi benim montaj ustamda bile var.tuvturk alsin o aletten baksin iste.

1122 Mesaj
9 Şubat 2012; 22:06:26 

Hafif kusur olmasına neden bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum. Tüvtürk diyor ki bana o yeşil çerçeveli kağıdı getirmenize gerek ben zaten burada o kontrolleri yapıyorum araçta gaz sızdırma durumu veya lpgden dolayı herhangi bir güvenlik açığı varsa zaten size haber verip aracınızı muayeneden geçirmem bide boşuna oralara para vermeyin.

Ama gördüğüm kadarıyla insanların anladığı şöyle olmuş. Tüvtürk diyor ki getir arabayı lpg filan önemli değil depon bile delik olsa geçiririm hafif kusurla muayeneden.

Tüvtürk'ün hafif kusurla geçireceği şey gaz sızdıran arabalar değil, lpg sisteminde herhangi bir problem olmayan ve sızdırmazlık raporu almamış arabalardır. Yani adamları mmo filan bağlamıyor kendi testlerini kendileri yapıyorlar zaten.

F20 SPORTLİNE