Şimdi Ara

Araştırmalara göre Twitter bağımlılığı alkol ve sigaranın önüne geçmiş durumda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
3.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırmalara göre Twitter bağımlılığı alkol ve sigaranın önüne geçmiş durumda

İlk zamanlarında belirli bir kesimin bağlanabildiği internet bugün evden, ofisten ve cepten bile erişebildiğimiz bir dünya haline geldi. Erişilmesi son derece kolay ve yakın olan internet için artık "bağımlılık" kelimesi de kullanılmaya başlanır oldu. Sadece internet değil, insanların başında saatlerini harcadığı sosyal ağlar da bağımlılık oluşturan diğer bir konu. İnsanlarda bağımlılık oluşturan alkol ve sigara gibi faktörlerin yanında internet kullanımı da araştırmalara dahil ediliyor.

Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada, BlackBerry cihazı kullanan 18-85 yaş arasındaki 205 kişilik deney grubunun normal yaşantılarındaki davranışları izlenerek sonuçları analiz edildi.

İlk etapta 7 gün boyunca her gün 14 saat deneklerin telefonlarına Twitter üzerinden mesaj gönderildi. Bu aşamada deneklerin diğer hiç bir isteklerini dikkate almadan hemen mi cevap verecekleri yoksa 30 dakika içinde mi cevap verecekleri araştırıldı. Gönderilen mesajlara 10558 cevap verildi ve bunların 7827'si şiddetli bir istek duyarak yani ilk anda gönderildi.

Deneklerin, mesajlara cevap verme arzusuna direnme gücü ilk günlerde oldukça yüksekken ilerleyen günlerde oldukça düşük seviyelere iniyor. Kullanıcıların spor, alışveriş gibi arzularına gösterdikleri direnç seviyesi bundan daha fazla. Bu arzu seviyesi ise yine deneklerin tütün, alkol ve kafeine duyduğu arzudan daha fazla. 

Araştırma sürecinde deneklerde en çok arzu edilen davranış uyku ve dinlenme oldu. Deneklerin mesajlara cevap verme arzusuna direnememesi ise çok yüksek erişilebilirlik imkanı ve diğer aktivitelerden daha az masraflı olması faktörlerine bağlanıyor.

Araştırmada BlackBerry kullanımının denekler tarafından fazla önemsenmediği ortaya kondu. Gönderilen mesajlar haricinde cihazlara fazla ilgi duyulmadı, farklı işlemler yapılmadı.  

• hani bende olmadı öyle bişe hatta karışık geliyo
    forever facebook
  • bi dal twitter var mı abi ? abi bi dal twitter be!
  • nefret ederim, ne işe yaradığını hala çözemediğim dandik ötesi bir site
  • Başlarında sıkıcı ve karmaşık gelebilir ancak öğrendiğinizde ve sitenin mantığını kavradığınızda gayet güzel,eğlendirici bir sosyal ağ olduğunu anlıyorsunuz.Haliyle Facebook gibi Twitter'da bir bağımlılık yapıyor.PC'yi açtığınızda tarayıcımızda hemen Facebook ve Twitter sekmelerini açıyorsunuz aktif olarak kullanmasanız bile.En azından bu bende böyle oluyor.
  • denekler sorunluymuş. 3-4 ay kullandım ve geçenlerde kapattım. 1 gram eksikliğini hissetmiyorum. twitter la eğlenen insanları anlamam mümkün değil.
  • web zaaten bi bagimlilik,twit v.s turevleride son 3,4 yildir yeni gelenleri yutan ilave tuzak.
  • GEREKSİZ SIKICI TAKİP ETMEK İÇİN SÜREWKLİ ONLİNE OLMAK GEREKİYOR
  • Uzak durucan bu ve turevlerinden. Sosyal hayati oldurmeye birebir
  • Yok daha neler...
  • saçmalık
  • Butun asosyaller buraya toplanmis hepinizi bi cirpida yakmak lazim :))
  • twitter ne menem bişi imiş diye hesap açıp takip etmeyenlerdenim olmazsa olmaz değil. Bencede
  • İkiside kötü sağlık açısından. :):):)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilhan_28

nefret ederim, ne işe yaradığını hala çözemediğim dandik ötesi bir site

Aynen. bugüne kadar daha bir kere adres bara yazıpta girmedim daha.
  • kullanmıyorum :).Bizde donanımhaber var :)
  • Ben de kullanıyorum ama öyle bir bağımlılık söz konusu değil.
  • Bende kullanmıyorum hatta arkadaş çevremde kullanan yok gereksiz bir şey bence.
  • Twıtter benım ıcın dh dende faceden de cok daha önemlı. Vazgecmeyecegım tek sosyal platformdur. Tum spor haberlerını , sevdıgım unlulerı , Ve gündemde olan herseyı sanıyesıyle takıp edebılıyorum. Eskıden gazete az okurdum ama artık twıter sayesınde hıcbırseyden eksık kalmıyorum , benım kı bagımlılık olabılır ama mutluyum
  • bende kullanıyorum ama bağımlı değilim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.