Şimdi Ara

Çok Üreteçli Soruların Mantığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.716
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar elektrikte bu çok üreteçli soruları yapamıyom bunun bi mantığı var mı bide bi tane soru koydum

• Aynı yükler birbirini iter zıt yükler birbirini çeker
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuantum21

Aynı yükler birbirini iter zıt yükler birbirini çeker

soru ustunde anlatsana
  • cevap E olmasın ?
  • yok cevap d
  • açıklayacak yok mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 06turan06

açıklayacak yok mu ?

• birinci üreteçten çıkan akım en sağdaki dirençlere gitmiyor demi öyleyse anladım
  • evet gitmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Unfaithfull -- 5 Şubat 2012; 23:23:32 >
  •  Çok Üreteçli Soruların Mantığı

hocam resmi biraz dandik çizdim ama idare et.
    Kirchoff gerilim kanunları ve akım kanunlarını uygulayacağız.
    İşimizi daha kısaltmak için çevre akımları yöntemi kullanalım.
    şimdi 2 tane kapalı çevre ve 2 tane çevre akımı oluşturdum.
    Iç1 ve Iç2 görülüyor şekilde. Farkedildiği üzre şekil simetrik yani
    Iç1 = Iç2 = I diyebiliriz.

ortadaki R direncinden 2 side ortak ve aynı yönlü geçiyor yani 2I geçiyor yani i2=2I diyebiliriz.
    Diğer dirençlerden de sadece I akımı gidiyor fakat farkettiysen anakoldaki akım I akımı yani bölünecek.
    Bölündüğü zaman 2 tarafta simetrik ama biri 2R ye diğeri R ye gidiyor. Aynı akım 3e bölünecek 2 tarafta da ama bir tarafta 2I/3 gidecek diğer tarafta I/3 gidecek. i1 = 2I/3 ve i3 = I/3 diyebiliriz. Bu şekilde yaptığımızde

i3<i1<i2 şeklinde basitçe açıklayabiliriz. Şekil olduğundan kirchoff gerilim kanununa pek başvurmadan işi hallettik. Fakat öyle olmasaydı
    Iç1 ve Iç2'nin değerlerini bulup ona göre bölüştürüp ona göre bir büyüklük sıralaması yapmamız gerekirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

hocam resmi biraz dandik çizdim ama idare et.
    Kirchoff gerilim kanunları ve akım kanunlarını uygulayacağız.
    İşimizi daha kısaltmak için çevre akımları yöntemi kullanalım.
    şimdi 2 tane kapalı çevre ve 2 tane çevre akımı oluşturdum.
    Iç1 ve Iç2 görülüyor şekilde. Farkedildiği üzre şekil simetrik yani
    Iç1 = Iç2 = I diyebiliriz.

ortadaki R direncinden 2 side ortak ve aynı yönlü geçiyor yani 2I geçiyor yani i2=2I diyebiliriz.
    Diğer dirençlerden de sadece I akımı gidiyor fakat farkettiysen anakoldaki akım I akımı yani bölünecek.
    Bölündüğü zaman 2 tarafta simetrik ama biri 2R ye diğeri R ye gidiyor. Aynı akım 3e bölünecek 2 tarafta da ama bir tarafta 2I/3 gidecek diğer tarafta I/3 gidecek. i1 = 2I/3 ve i3 = I/3 diyebiliriz. Bu şekilde yaptığımızde

i3<i1<i2 şeklinde basitçe açıklayabiliriz. Şekil olduğundan kirchoff gerilim kanununa pek başvurmadan işi hallettik. Fakat öyle olmasaydı
    Iç1 ve Iç2'nin değerlerini bulup ona göre bölüştürüp ona göre bir büyüklük sıralaması yapmamız gerekirdi.

kirşofa çalışmam gerek anlattıkların için sağol

• Bazen kisa devre yapmiyorsa uretecleri kaldirinca, iki ureteci ayri ayri butun devrede dusun, soruda ozdes diyiyir, uretecleri ozdes al akimlar zit gelince cikar, arka arkaya gelince topla ama bu her soru icin gecerli degil. Kisa devre olmicak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Bazen kisa devre yapmiyorsa uretecleri kaldirinca, iki ureteci ayri ayri butun devrede dusun, soruda ozdes diyiyir, uretecleri ozdes al akimlar zit gelince cikar, arka arkaya gelince topla ama bu her soru icin gecerli degil. Kisa devre olmicak

Hocam bahsettiğin yöntemin adı "süperpozisyon (toplamsallık) teoremi" oluyor. Adını söyleyelim de çalışacak arkadaş internette daha çok bilgiye rahatça ulaşabilsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spyxxx

quote:

Orijinalden alıntı: Manyetizma

Bazen kisa devre yapmiyorsa uretecleri kaldirinca, iki ureteci ayri ayri butun devrede dusun, soruda ozdes diyiyir, uretecleri ozdes al akimlar zit gelince cikar, arka arkaya gelince topla ama bu her soru icin gecerli degil. Kisa devre olmicak

Hocam bahsettiğin yöntemin adı "süperpozisyon (toplamsallık) teoremi" oluyor. Adını söyleyelim de çalışacak arkadaş internette daha çok bilgiye rahatça ulaşabilsin.

Bende kendi yontemim diye seviniyordum, meger baskasi benden once bulmus

• sağolun bi araştırma yapıyım
  • hep kendi içinde düşüneceksin üreteçleri dirençleri
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.