Şimdi Ara

Anakart fiyatları ikinci çeyrekte %10 artış gösterebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Digitimes'ın aktardığı yeni bir habere göre anakart fiyatları ikinci çeyrekte %10 artış gösterebilir. Gelen bilgilere göre aralarında Asus ve Gigabyte gibi sektör devi isimlerin de bulunduğu üreticilerin yeni fiyatlandırmaya adapte olmaya başladığı bildirilirken, fiyat artışının arkasındaki neden olarak anakart üretiminde anahtar öneme sahip komponentlerdeki fiyat artışı ve yükselen işçilik maliyetleri gösteriliyor. 

Hatırlanacağı üzere anakart fiyatları geçtiğimiz yılın başında %5-%10 civarında ratış göstermiş ardından malzeme fiyatlarındaki artış ve iş gücü kıtlığı nedeniyle Nisan ayında yani Japonya'daki deprem felaketinden hemen sonra  %3-%8 civarında ek bir artış daha yaşanmıştı. Fiyat artışlarındaki zamanlama dikkate alınırsa, Nisan ayında lanse edilmesi beklenen Intel'in 22nm Ivy Bridge işlemcilerine yönelik 7 serisi anakartlar da yeni fiyatlandırma ile sunulacak gibi görünüyor. 

• diskler %100 gösterdi %10 kimseye dokunmaz artık :)
  • anakartların fiyatı da güncelleniyor demek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIKROP DOGAN -- 4 Şubat 2012; 9:44:06 >
  • Sırada Ekran kartları Ramlar işlemciler falan vr herhalde :S
  • HDD zamları, ürünlerde çeşitin gelmemesi Türkiye'de bu sektörde ciddi deflasyon yaptı, üstüne bir de anakart zammı getirirlerse neler olabilir.

Şu anda kullandığım sistem Via İşlemcili ama piyasada Via işlemcili modeli herkes bulamıyor, millet AMD bulamamaktan yakınıyor. İlk fırsatını bulduğum anda ARM tabanlı sisteme geçeceğim, bıktım bunlardan.
  • şimdiden stok yapmak lazım :)
  • Anakart üzerinde sanat yapıcaklarına daha sade görünümlü model üretsinler de ucuz olsun merak ediyorum sırf şu anakart görünümü artistik diye satın alan varmıdır.
  • ben ivy bridge leri topluyumda ondan sonra artsın yaw az cakal diyiller he
  • Ah birde o adi anakart üreticileri P67, Z68, 990X çipsete sahip olmasına rağmen 150-200$ aralığındaki anakartlar üzerine 16x + 4x PCI-X slotu koyup, aynı çipsete sahip güya üst model olarak 8x + 8x PCI-X slotu için 200-300$ aralığında satmasalar...

Zaten çipset 8x + 8x konfigürasyonunu desteklerken sırf daha fazla müşterilerini "yolmak" için aynı maliyete sahip anakartı daha pahalıya satmak gibi "adi"liği yapmasalar daha çok sevilen marka olacaklardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrSilence -- 4 Şubat 2012; 11:50:40 >
  • zamanında p67 aldım. Kolay kolay anakart değiştirmem.
  • 2-3 firmalar artık yoklar, Via yok, Nvidia yok, Intel ve AMD'nin tekeline düştü, kimse de birşey diyemiyor.
  • İndirime uğramayan Anakart'lar birde fiyat artışına mı maruz kalaacak. Dolar düşsün bari de Kompanse eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 4 Şubat 2012; 13:01:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutarslan.com

diskler %100 gösterdi %10 kimseye dokunmaz artık :)

evet kimseye dokunmaz. alan yok çünkü.
  • Malzeme yoksa fiyat uçar tabi. :&
  • Ne oldu sınıra ulaştık?
  • Fiyatlar zaten çokta ucuz değildi, benim gibi anakartini degistirmeyi düşünenler fazla vakit kaybetmeden alsinlar. Anakart fiyatlarida hdd'ler gibi uçmaya başlarsa o zaman tam yandik demektir.
  • Bu harici disk fiyatları ne zaman düşecek ? Durumdan haberdar olan varmı ?
  • Sırf milleti enayi yerine koyup kakalamaktan ibaret.
    6850 199$'den satışa sunuldu, 7850 ise 249$'den
    Tamam HDD'lerde haklı olarak yükselme oldu ama bu çıkarcıların işi ellerinde hiçmi stok yokmuş kore'de seagate'nin samsung'dan aldığı fabrika var tam kapasite devreye girmişti hani? westerng digital tekrar üretime başlıyordu?
    Artık daha fazla kâr etmek için herşeyi yapacaklar ona buna şuna zam geldi fiyatları yükseltiyoruz! Diyecekler, nasıl olsa millet yolunacak kaz ses çıkartan yok.
    Bu işler böyle giderrr.
    Her defasında milleti soymak için yeni yeni bahaneler geliştirecekler buraya yazıyorum.
    %3 %8 %5 %10 %6 diye diye gider.
  • Via işlemcili bana göre model var ama anlaşılan yurtdışından almam gerekecek, Epia M900-16L , mini bilgisayar, çift çekirdek, araştırmalarıma ve önceki via işlemcili pc lerden tecrübelerime göre 2Ghz'e yakın performans veriyor. Burada her taraf intelin eskileriyle dolu, ticareti olması gerektiği gibi yapan birilerine denk gelemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutarslan.com
    diskler %100 gösterdi %10 kimseye dokunmaz artık :)

%100 değil. Daha fazla. Dolar kurunu da hesaba katarsak 65 TL ye aldığım disk bugün 3 katı daha pahalı.

Yani %300 diyelim ona kısaca...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.