Şimdi Ara

AKADEMİK Mİ ÖZEL SEKTÖR MÜ + ÖĞRETİM ÜYESİ MAAŞLARI, BİLEN BAKSIN...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
16.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar başlıktan da belirtildiği üzere ben Üniversitelerde öğretim üyeliği yapan arkadaşlara veya çevresinden duyanlara soruyorum...

Akademik mi yoksa özel sektör mü diye sordum özellikle... Çünkü aslında başlık o konuda bilgi vericek (umarım)

1- Ders vermenin bedeli ders başına mıdır yoksa aylık maaş mı vardır?
    2- Doktora yaparken asistan olup derslere girmek ders vermek mümkün müdür? Burada bağlanan maaş, özel sektörde yeni işe başlayan birine göre iyi midir kötü müdür?

Bunları VAKIF üniversiteleri için soruyorum, lütfen yardım edin.

Tabiki eğitim düzeyi de önemli. yurtdışı yüksek lisans yapmış biri için yorumlarsanız sevinirim...

• Yüksek lisans/doktora yapan arkadaşlardan bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım.

Şimdi öncelikle Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde yüksek lisans/doktora burs alınarak yapılıyor. Bölümden burs alabilirsiniz veya TÜBİTAK/AB vb. destekli projelerin fonlarından yararlanabilirsiniz. Peki bu ücretler ne kadar? Ben vakıf üniversitesi mezunuyum, yüksek lisans öğrencileri aylık 1500 TL, doktora öğrencileri 1800 TL alıyorlar. Yüksek lisans/doktora öğrencileri zaten asistanlık yapmak durumunda olduklarından ayrıca bir para almıyorlar diye biliyorum (yine de arkadaşlara sorarım tekrardan).

Lisansüstü öğrenciler bölüm derslerine giremiyorlar (tabi okuldan okula değişebilir bu durum) ama örneğin x dersinin laboratuvar saatleri varsa onlara giriyorlar. Tek başlarına tam sorumlulukla ders veremiyorlar.

Alanınız nedir? Bence özel sektörde daha çok ücret alırsınız. Üniversite asistanları genellikle yüksek ücretler kazanamazlar ancak doktora bittikten sonra öğretim üyesi kadrolarında ücretler genel olarak iyi diye biliyorum.

Şunu da unutmamak gerek tabi, akademisyenlerin sabit bir ücreti olmuyor genel olarak. Çoğunun üniversiteden aldığı maaşlar harici, yayınlardan aldıkları paralar, (varsa) dış destekli projelerden, danışmanlıklarından ve hatta kurdukları şirketlerden de ekstra paralar kazananlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 2 Şubat 2012; 10:24:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aslan26

Yüksek lisans/doktora yapan arkadaşlardan bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım.

Şimdi öncelikle Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde yüksek lisans/doktora burs alınarak yapılıyor. Bölümden burs alabilirsiniz veya TÜBİTAK/AB vb. destekli projelerin fonlarından yararlanabilirsiniz. Peki bu ücretler ne kadar? Ben vakıf üniversitesi mezunuyum, yüksek lisans öğrencileri aylık 1500 TL, doktora öğrencileri 1800 TL alıyorlar. Yüksek lisans/doktora öğrencileri zaten asistanlık yapmak durumunda olduklarından ayrıca bir para almıyorlar diye biliyorum (yine de arkadaşlara sorarım tekrardan).

Lisansüstü öğrenciler bölüm derslerine giremiyorlar (tabi okuldan okula değişebilir bu durum) ama örneğin x dersinin laboratuvar saatleri varsa onlara giriyorlar. Tek başlarına tam sorumlulukla ders veremiyorlar.

Alanınız nedir? Bence özel sektörde daha çok ücret alırsınız. Üniversite asistanları genellikle yüksek ücretler kazanamazlar ancak doktora bittikten sonra öğretim üyesi kadrolarında ücretler genel olarak iyi diye biliyorum.

Şunu da unutmamak gerek tabi, akademisyenlerin sabit bir ücreti olmuyor genel olarak. Çoğunun üniversiteden aldığı maaşlar harici, yayınlardan aldıkları paralar, (varsa) dış destekli projelerden, danışmanlıklarından ve hatta kurdukları şirketlerden de ekstra paralar kazananlar var.

merhaba,

bölümüm pazarlama. yurtdışında da pazarlama yönetimi masterı yapmaktayım.

ilk girişte özel sektör daha dolgun maaş verir gibi gözüküyor ama bu konuda çok kararsız kalıyorum...

her bir çalışan aynı maaşı mı alır yoksa yurtdışında master yapmış veya ingilizce bilgisi üst seviyede olanlar biraz sıyrılır mı onlardan?

özel şirketlerde tazminatlı ikramiyeler var mesela bazı bankalar ingilizce seviyesine göre 1000TL'ye kadar ekstra prim (tazminat) verebiliyorlar aylık...

Yani maaş 2000 TL ise 3000 TL oluyor...

buarada ilginiz için teşekkür ederim

• up+
  • Vakıf üniversitelerinin Ekonomi (İktisat) ve İşletme gibi bölümlerinde yüksek lisans ve doktorasını yurtdışındaki iyi üniversitelerde yapmış Doçent unvanlı bir öğretim üyesi ne kadar maaş alıyor? Özellikle Bilkent, Sabancı ve Koç gibi üniversitelerdeki durumu öğrenmek istiyorum. Bilen arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler,
  • Doçent'ler ne kadar ücret alıyor bilmiyorum ama şöyle bir forum var:http://www.econjobrumors.com/forum/economics-discussion

Burada merak ettiğiniz üniversiteleri aratırsanız konu başlıkları geliyor, orada ücret telaffuzu da yapılmış. Hatta orada sorarsanız yardımcı olurlar herhalde.
  • Benim bildiğim okuldan okula değişiyor ve sahip olduğunuz vasıflara göre de prim veriliyor.

Bunu böyle hatırlıyorum ama kimse teyit etmiyor?

Düz mantık var asistan 1800 TL alır diye. fix. e kardeşim bu asistan full ingilizce biliyosa, yurtdışında master yaptıysa diğerleriyle aynı parayı mı alıcak?

Nasıl bir motivasyon sistemi var anlamak mümkün değil..... O zaman tek fark ve faydası, makale yazarken ingilizce bilgisi sayesinde daha iyi işler çıkarıcak.

Bu mudur yani????

(sitemim bana cevap atanlara değil, sisteme...)
  • Siz bence üniversiteleri özel sektörle kıyaslama hatasına düşüyorsunuz. Özel sektörde kurumlar ticaridir, ne kadar para kazandırırsanız o kadar çok para kazanırsınız ancak üniversiteler öyle değil. Lisansüstü öğrenciler ABD ve Avrupa'nın seçkin üniversitelerinde de binlerce dolar maaş almıyorlar çünkü üniversiteye para kazandıran bir durumda değiller, tersine ciddi maliyetleri vardır lisansüstü akademik eğitim vermenin. Üniversiteler prim vb. ödemeler de yapmazlar lisansüstü öğrencilere. "Hayatlarını idame ettirecek kadar" burs/maaş ödemesi yapılır o kadar. Öğretim üyesi olduktan sonra işler çook değişiyor tabi o ayrı.

Diyebilirsiniz ki, ben Türkiye'de yetişen öğrenciye göre daha donanımlıyım, daha çok para almam lazım. Türkiye'de iyi üniversitelere zaten çok üst seviye başvurular geldiği için hocalar aralarından en iyi olanları seçiyor. Verilen burslar da genelde aynı düzeydedir ciddi farklar olmaz. Bu böyledir.

Şunu da diyebilirsiniz, Türkiye'de öğretim üyesi açığı var, lisansüstü öğrenciler çok para almalı, bu konuda öğrenciler özendirilmeli. Kısmen katılıyorum.

İşin para yönünü çok önemsiyorsanız bence ya bulunduğunuz ülkede doktora yapın Türkiye'ye öyle dönün (öğretim üyesi olarak) veya master derecesini alıp özel sektöre atılın, derim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.