Şimdi Ara

ARM firması 2011 4. çeyrekte yıllık karını yüzde 45 artırdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
3.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ARM firması 2011 4. çeyrekte yıllık karını yüzde 45 artırdı

İnanılmaz bir hızla büyümeye devam eden mobil cihaz pazarları, bu cihazların en önemli parçası olan işlemci üreticilerini de şaha kaldırdı. Şüphesiz bu gelişmede en büyük geliri elde eden firma mobil işlemcilerin lisanslamasını yapan ARM firması. NVIDIA, Qualcomm, TI gibi firmalar kendi markaları altında üretim yapsa da lisansı ARM firmasına ait.

2011 4. çeyrek raporlarında da bu yükseliş açıkça görülüyor. Rapora göre bu çeyreğe ait vergiler dahil kar 69 milyon pound olarak ölçüldü. Geçen yıl aynı dönemde 47.6 milyon pound kar elde edilmişti. ARM'ın karındaki artış oranı yüzde 45 oldu.

ARM'ın hisse başına kazancı ise 2.4 pence olarak belirlendi. Geçen yıl aynı dönem 2.2 pence hisse başı kazanç rapor edilmişti.

4. çeyrekte elde edilen gelir ise 137.8 milyon pound oldu. Geçen yıl aynı dönem 113.95 milyon pound gelir elde edilmişti. Artış yüzde 20 olarak kaydedildi.

ARM CEO'su Warren East, 2011 yılında eski müşterileri kadar yeni müşterilerinin de lisanslama bedellerinden önemli gelir elde ettiklerini 2012 yılında bu güçlü talebin devam edeceğini düşündüklerini açıkladı. East 2012 yılı için 860 milyon dolarlık gelir tahmininde bulundu. 

• "Kol" gibi büyüyor adamlar
  • YA ARKADAŞ FİRMALARIN BÜYÜME, KÜÇÜLME HABERLERİNİ YAYINLAYACAĞINIZA ADAM GİBİ HABELER YAYINLASANIZA BANA NE FİRMALAR BÜYÜMÜŞ, KÜÇÜLMÜŞ, UZAMIŞ, KISALMIŞ YA TÖVBE TÖVBE...
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

YA ARKADAŞ FİRMALARIN BÜYÜME, KÜÇÜLME HABERLERİNİ YAYINLAYACAĞINIZA ADAM GİBİ HABELER YAYINLASANIZA BANA NE FİRMALAR BÜYÜMÜŞ, KÜÇÜLMÜŞ, UZAMIŞ, KISALMIŞ YA TÖVBE TÖVBE...

seninki heralde yerinde kalıyor...
  • Sanırım arkadaş son zamanlarda aşırı derecede yapılan mobil haberlerinden bıkmış artık ondan isyan ediyor. Haklı aslında ama ifadesi yanlış.Açıkçası bende artık her girişimde mobil reklamı ya da haberi görmekten sıkıldım.PC odaklı haberler azaldı gibi geliyor bana.
  • bi çeyrekte 4m pound aman aman değil. senede 300m dolar anca kar eder demektir çok baba bi kar değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tersol

Sanırım arkadaş son zamanlarda aşırı derecede yapılan mobil haberlerinden bıkmış artık ondan isyan ediyor. Haklı aslında ama ifadesi yanlış.Açıkçası bende artık her girişimde mobil reklamı ya da haberi görmekten sıkıldım.PC odaklı haberler azaldı gibi geliyor bana.

Tabi azaldı :/ Mobil,androidler,tabletler,akıllı telefonlar v.b. ürünler günümüz çağında çoğalıyor ve yüzyılaların demiğimde yıllardır bu adımı ilk atanlar kazanıyor..Tabiki sonradan iyi ve gösterişli açılımlar olmadığı sürece
  • quote:

Orijinalden alıntı: isyankar_emre

quote:

Orijinalden alıntı: tersolSanırım arkadaş son zamanlarda aşırı derecede yapılan mobil haberlerinden bıkmış artık ondan isyan ediyor. Haklı aslında ama ifadesi yanlış.Açıkçası bende artık her girişimde mobil reklamı ya da haberi görmekten sıkıldım.PC odaklı haberler azaldı gibi geliyor bana.
    Tabi azaldı :/ Mobil,androidler,tabletler,akıllı telefonlar v.b. ürünler günümüz çağında çoğalıyor ve yüzyılaların demiğimde yıllardır bu adımı ilk atanlar kazanıyor..Tabiki sonradan iyi ve gösterişli açılımlar olmadığı sürece

? :s
  • quote:

Orijinalden alıntı: multeci

bi çeyrekte 4m pound aman aman değil. senede 300m dolar anca kar eder demektir çok baba bi kar değil.

Zaten fazla bir yatırımları olmadığı için kârları da o kadar büyük değil diye tahmin ediyorum. Ama ARM'ın rakipleri arasında bence gayet iyi bir rakam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ezio Auditoré

quote:

bi çeyrekte 4m pound aman aman değil. senede 300m dolar anca kar eder demektir çok baba bi kar değil.

Zaten fazla bir yatırımları olmadığı için kârları da o kadar büyük değil diye tahmin ediyorum. Ama ARM'ın rakipleri arasında bence gayet iyi bir rakam.

bence rakiplerinin çok gerisinde karı. ne bileyim bi amd intel ibm çok daha karlılar yatırım olanakları daha fazla bi anda tepetaklak olabilir arm diğerleri bu sektöre girmeye başladıkça. gerçi ibm girmez o daha spesifik alanlarda çalışıyor gözönünde yaptığı tek yatırım konsol pazarı ama amd ve intel bu piyasaya çok sağlam girebilirler arm nin bi anda esamesi okunmayabilir. bu arada yukarıya 4m pound yazmışım 40 küsür olacaktı.

• quote:

quote:

quote:

bence rakiplerinin çok gerisinde karı. ne bileyim bi amd intel ibm çok daha karlılar yatırım olanakları daha fazla bi anda tepetaklak olabilir arm diğerleri bu sektöre girmeye başladıkça. gerçi ibm girmez o daha spesifik alanlarda çalışıyor gözönünde yaptığı tek yatırım konsol pazarı ama amd ve intel bu piyasaya çok sağlam girebilirler arm nin bi anda esamesi okunmayabilir. bu arada yukarıya 4m pound yazmışım 40 küsür olacaktı.

Amd ile Intel'in rakibi olabilecek kadar büyümedi daha ARM. Fakat şu an AMD ve Intel girerse o pazara tabiki ARM'ın esamesi okunmayabilir. Fakat şunu da düşünürsek AMD ve Intel kendi pazarlarına ayrıca bu pazarı da eklemezler. Çünkü fazla getirisi olmayan bir alana yatırım yapmayı kimse istemez. Bunu da ARM'ın çeyrek gelirlerinden anlayabiliriz. Intel ve AMD için bu rakamlar çok düşük rakamlar. IBM zaten alıp başını gitmiş bir şirket. Oraya girmek bile istemiyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Amd ile Intel'in rakibi olabilecek kadar büyümedi daha ARM. Fakat şu an AMD ve Intel girerse o pazara tabiki ARM'ın esamesi okunmayabilir. Fakat şunu da düşünürsek AMD ve Intel kendi pazarlarına ayrıca bu pazarı da eklemezler. Çünkü fazla getirisi olmayan bir alana yatırım yapmayı kimse istemez. Bunu da ARM'ın çeyrek gelirlerinden anlayabiliriz. Intel ve AMD için bu rakamlar çok düşük rakamlar. IBM zaten alıp başını gitmiş bir şirket. Oraya girmek bile istemiyorum.

evet ama arm gibi sadece mimariyi lisanslamayıp kendileri satacağı için girebilirler ki giriyorlar zaten. intelli ilk tablet ve telefon yakında çıkacak amd de çalışıyor ve en güçlü amd olacak gibi gpu avantajıyla ama güç tüketimi konusunda geride amd ilk dökümanlarına göre. arm kazandıklarıyla sadece mimari hazırlamaktan öteye geçebilirse direk üreticiye satabilirse yatırım yapma imkanıda genişler. a15 le gene biraz daha gidebilir ama intel ve amd bu işe epey girdiklerinde/yoğunlaştıklarında onların hızına zor yetişir sonraki mimarilerinde. neyse kazandıklarını iyi değerlendirirler de şu kokuşmuş x86 dan kurtuluruz inşallah. arm çok iyi oldu şu smart ph ve tablet olayında, sadece bu şekilde x86 harici bi mimari standartları belirleyebilirdi başardılar ama devamı gelmezse orayıda saracak x86.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

evet ama arm gibi sadece mimariyi lisanslamayıp kendileri satacağı için girebilirler ki giriyorlar zaten. intelli ilk tablet ve telefon yakında çıkacak amd de çalışıyor ve en güçlü amd olacak gibi gpu avantajıyla ama güç tüketimi konusunda geride amd ilk dökümanlarına göre. arm kazandıklarıyla sadece mimari hazırlamaktan öteye geçebilirse direk üreticiye satabilirse yatırım yapma imkanıda genişler. a15 le gene biraz daha gidebilir ama intel ve amd bu işe epey girdiklerinde/yoğunlaştıklarında onların hızına zor yetişir sonraki mimarilerinde. neyse kazandıklarını iyi değerlendirirler de şu kokuşmuş x86 dan kurtuluruz inşallah. arm çok iyi oldu şu smart ph ve tablet olayında, sadece bu şekilde x86 harici bi mimari standartları belirleyebilirdi başardılar ama devamı gelmezse orayıda saracak x86.

Arm'ın yeni mimarileri çıkarması telefonlar, tabletler için çok iyi oldu. Ve gördük zaten tabletlerin ve telefonların nereye geldiğini. Neredeyse şu an ki bilgisayarımdan hızlı çalışacaklar. Arm bence çok stratejik hareket ediyor. Ayrıca x86 konusunda haklısınız artık gına getirdi. Kendimi bildim bileli bu bela var. Çeşitliliğin artması gerek. Zaten eğer tablet ve telefonlara da bu bela gelirse yandık ki ne yandık.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arm'ın yeni mimarileri çıkarması telefonlar, tabletler için çok iyi oldu. Ve gördük zaten tabletlerin ve telefonların nereye geldiğini. Neredeyse şu an ki bilgisayarımdan hızlı çalışacaklar. Arm bence çok stratejik hareket ediyor. Ayrıca x86 konusunda haklısınız artık gına getirdi. Kendimi bildim bileli bu bela var. Çeşitliliğin artması gerek. Zaten eğer tablet ve telefonlara da bu bela gelirse yandık ki ne yandık.

ben ümitliyimde bu kar oranını görünce hayal kırıklığı oldu. x86 değişemiyor çünkü donanım/yazılım hep bu mimariye uygun tasarlandı. aynı mimarinin 64bit e geçişi bile 5-6 yıldır tam gerçekleşemedi. bu yüzden x86 dan kurtulmak zor. arm bi ümit ışığı oldu çünkü arm ye uygun yazılım geliştirme çok yaygınlaştı, microsoft arm uyumunu sağlayacak, arm tabanlı netbooklar ultrabooklar planlanıyor x86 standartları yıkılabilir. hatta arm sayesinde doğan android de microsoft u sallıyor, arm sayesinde gelişen ios da gene microsoftu sallıyor çünkü apple ios ve macos ları benzer tabanda tasarlayacak planları öyle, yani ios için uygulama geliştirenler mac os a da fayda sağlayacak, microsoft tekelide yıkılabilir yani. bu yüzden arm ye yatırım yapmaya epey yoğunlaşıyor microsoft bu aralar. bakalım nolacak şu a15 leri standartlaştırabilirse ve aynı mimariyi devam ettirerek a8 a9 geçişi gibi a16 a17 felan diye standart mimariden kopmadan geliştirmelerle gidebilirse x86 yı inşallah süpürür masaüstüne bile girebilir..

• quote:

Sanırım arkadaş son zamanlarda aşırı derecede yapılan mobil haberlerinden bıkmış artık ondan isyan ediyor. Haklı aslında ama ifadesi yanlış.Açıkçası bende artık her girişimde mobil reklamı ya da haberi görmekten sıkıldım.PC odaklı haberler azaldı gibi geliyor bana.

SANIRIM ŞU KADAR YORUM ATAN KİŞİ İÇERİSİN DEN BİR TEK SEN BENİ ANLADIN ARKADAŞIM TEBRİK EDRİM SENİ... WALLAHİ BIKTIM BU HABERLER DEN HEP GİRİYORUM ABUK SABUK HABERLER BIKKINLIK GELDİ ARTIK BAKMAKTAN PC TARAFI DAHA ADAM AKILLI REVİZYONA GİRME Dİ NVİDİA BEKLEME DE İNTEL YENİ İŞLECİSİNİ ÇIKARACAK BAKALIM PC TARAFIN DA BİR PATLAMA OLACAK AMA NE ZAMAN?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuntuzebani

quote:

SANIRIM ŞU KADAR YORUM ATAN KİŞİ İÇERİSİN DEN BİR TEK SEN BENİ ANLADIN ARKADAŞIM TEBRİK EDRİM SENİ... WALLAHİ BIKTIM BU HABERLER DEN HEP GİRİYORUM ABUK SABUK HABERLER BIKKINLIK GELDİ ARTIK BAKMAKTAN PC TARAFI DAHA ADAM AKILLI REVİZYONA GİRME Dİ NVİDİA BEKLEME DE İNTEL YENİ İŞLECİSİNİ ÇIKARACAK BAKALIM PC TARAFIN DA BİR PATLAMA OLACAK AMA NE ZAMAN?

devir internet/iletişim devri ve mobilite çpk önemli bi konu. sizin 3-5 fps yi çocukça tartışacağınız haberlerden çok daha önemli bi haber bu.

• Bi ARM ile ilgili haber görmeyi verin ha, hemen işi intel amd x86 olayına çevirin sonra. ARM nin satış veya lisanslama modeli hakkında bilginiz var mı mesela? Neyi kime nasıl bi annaşmayla satıyorlar vs. (bizim bilemeyeceğimiz nda tarafı). Yattıkları yerden nasıl para bastıklarına bakının. ARM kendi çip üretse ne olur üretmese ne olur, uzun zmandır IP lisanslama olayı içindeler ve en karlı bu şekilde işliyor zaten. ARM nin değeri AMD nin çok üstünde zaten, çok meraklılarsa dertleri varsa rahat batıyorsa zor durumdaki AMD'yi almak iserler.

Daha çok şeyler öğrenin derim ben herkez için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Bi ARM ile ilgili haber görmeyi verin ha, hemen işi intel amd x86 olayına çevirin sonra. ARM nin satış veya lisanslama modeli hakkında bilginiz var mı mesela? Neyi kime nasıl bi annaşmayla satıyorlar vs. (bizim bilemeyeceğimiz nda tarafı). Yattıkları yerden nasıl para bastıklarına bakının. ARM kendi çip üretse ne olur üretmese ne olur, uzun zmandır IP lisanslama olayı içindeler ve en karlı bu şekilde işliyor zaten. ARM nin değeri AMD nin çok üstünde zaten, çok meraklılarsa dertleri varsa rahat batıyorsa zor durumdaki AMD'yi almak iserler.

Daha çok şeyler öğrenin derim ben herkez için.

ya bilip bilmeden ne saçmalıyorsun anlamadımki ne ndası ne yatması neyden bahsediyorsun? yattıkları yerden para kazanıyorlar ne ya adamlar tonca mühendise sahip. nvidianında amd ninde fabrikası yok kendileri üretmiyor. ama sonuçta bi x86 lisansı var x64 lisansı var oda intelle paylaşıyor ve onu tasarlayıp ürettirip satıyor. intel sadece x86 lisans parası alsa bu kadar büyük olurmuydu? arm direk üreticiye satmıyor mimari lisansı veriyor satılan işlemci başına para alıyor. nvidiası qualcomu apple ı bilmemnesi ürettirip satıyor onlarında fabrikası yok.
    amd konusuna gelince şuan piyasa değeri 4milyar felan heralde ne kadar ucuz dimi? ama gel görki amd ati yi zaten 5 buçuk milyara almıştı? senin mantıkla nasıl açıklayacaksın bu durumu? zarar açıkladığında da milyarlık zarar açıklayabiliyor ne diyorsun bu işe? bu sayede hisse değerleri düşük oluyor bu onları stratejisi. yani mesele sadece borsadaki olaylardan ibaret değil sırf mal varlığı satın alır arm yi. arm gider gösterecek bişeyi yok kar açıklıyor sürekli kendi hissesini satıp geri topluyor felan bunlar şirketin gerçek değerini ölçmeye yetmez. birsürü firma var milyarlık zarar açıklıyor piyasa değeri zaten bikaç milyar dolar olan. sony de her yıl zarar açıklıyor bunlar kriter değil arkadaşım bilip bilmeden konuşma arm kimki amd yi satın alsın.. arm nin piyasa değeri 8milyar felan yani bir hissesinin fiyatının %100 e vurumundan çıkan değer.. sadece piyasa değeriyle olsaydı amd yi via yı havada kaparlar sırf x86 lisansı için bile ama o işler öyle yürümüyor amd atiyi 5.5 milyara aldığında piyasa değeri 1milyar bile değildi belki..

• Saçma arkadaşım, esas kazanç alanın IP lisanslamak ise fiziksel ürün satımı peşinde koşmak değil ise yatarak para kazanırsın, dünya kadar bşka sorunla uğraşmamış olursun, bu lafı kıçından anlamanın ne lüzmu var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

YA ARKADAŞ FİRMALARIN BÜYÜME, KÜÇÜLME HABERLERİNİ YAYINLAYACAĞINIZA ADAM GİBİ HABELER YAYINLASANIZA BANA NE FİRMALAR BÜYÜMÜŞ, KÜÇÜLMÜŞ, UZAMIŞ, KISALMIŞ YA TÖVBE TÖVBE...

Ekrem Çukurca'nın kendi haberine ters etkiyi elimine etmek için yazdığı veya yazdırdığı bir yorum olabilir mi?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.