BMW E36 3.16/.18/.20 ile ilgili birkac sorum olacak lutfen okuyarak yorum yapiniz :)
49 Cevap7659 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 11:18:30 

Oncelikle butun forumdakilere guzel gunler dilemek isterim.

Baslikta da dedigim gibi rica etsem tumunu okuyarak, marka fanatikligi yada sanayiden cikamazsin o parayi verene kadar biton araba var gibi yorumlarda bulunmazsak memnun olurum :)

Oncelikle alfa romeo bolumunde actigim konudan dolayi alfaya olan duskunlugumu belirtmek isterim. Lakin biraz maddi birazda keyfi nedenlerle alfa hayalimi biraz ertelemek istedim. Ve kucuklugumde en cok sevdigim arabalardan biri olan BMW E36 kasa istiyorum hem bagaji var koca tup bile olsa bence bana yetecek kadar bagaji olacaktir ki mumkunse simit lpg tercih ederdim(simdi alacak olsam lakin agustos ayinda alacagim)

Oncelikle sizlere birkac sorum olacak
Herkesin bildigi gibi bu arabalar genclerin elinde hasat olabiliyor. "Yanlama"dedikleri sey yuzunden her yesilkoy sahilyolundan gectigimde mutlaka bitane goruyorum :d
Tamam gercekten cok ilgili olanlar var hatta benim diyen araba sevdalilarindan iyi bakanlarda var fakat yanlama yuzunden ne kadar iyi bakilsa da ariza kacinilmaz oluyor.(Diye biliyorum) o yuzden ozellikle apaci tipli 3 kurus parasiyla artislik yapmak icin ugrasanlar yerine aile babasi tipli ya da duzgun genclerden almak icin ugrasmali miyim ?

Motor ve yakita deginmek istiyorum.
3.16 nin kasayi cekmedigi artik kalip oldugu icin bu secenegi zaten eledim fakat benim asil sorunum 3.18i/is ve 3.20i arasinda kalmam.
3.18(i/is) lere cogu kisi 3.20 kadar gider ama 3.20den az yakar dediler.bu yuzden 3.18 almayi tercih ettim Fakat cogu insan da 3.18(i/is)'in 3.20 kadar yaktigini ama onun kadar gitmedigini soyledi ve kafam karisti. 3.18 ler 4 silindir 3.20ler 6 silindirli motorlar ve bu bilgiye dayanarak 3.20 nin 6 silindir oldugu icin daha uzun omurlu ve sorunsuz olacagini soyleyenler oldu.
Acaba bu denilenler dogru mu 3.18 mi alinmali 3.20 mi?
Aralarinda asiri tuketim farki varmi?

Birde kronik sorunlar yada durduk yere bana sorun cikarir mi bunu ogrenmek isterim.

Ben 19 yasinda bir gencim ilk arabam olacak bu onceligim cok gezecegimden oturu yakitin biraz dha uygun olmasi diyeceksiniz ki bicok model var evet var ama ben bu model icin bilgi toplamak istedim.
Modifiye adi altinda arabayi mahvedip(yanlis anlasilma olmasin lutfen gercekten hos modifiyeli araclar da var) yanlama trafigi aglatacak derecede hiz/zipirlik yapmak gibi amaclarim yok. Lakin 3.20 sahibi olacaksam da biraz performans isterim sinirlar icinde.
Yilda ortalama 8-12 bin km yapacagim daha az da olabilir
Ilk goz agrim olacagindan dolayi da bakimlarini aksatmam surekli arastirmak isterim daha guzel olsun diye.

Amacim suan 200 bin km nin altinda bulunan siyah veya beyaz 4 kapili sunroof bulunan bir bmw e36 kasa

Cok uzun yazdim kabul ediyorum gozlerinizi yordugum icin de kusruma bakmayin lakin

Gercekten konuya hakim kullanmis tecrubeli abilerim yorym yaparsa cok memnun olurum.

Simdiden hepinize cok tesekkur ederim. Iyi gunler dilerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1513 Mesaj
30 Ocak 2012; 11:42:19 

316i den 328i ye kadar butun e36 kasalari kullanma sansim oldu.Aralarinda benim en cok begendigim 318is oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmeta60 -- 30 Ocak 2012; 11:43:07 >

2011 Bmw 116i
2014 Jetta 1.2 tsi

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 11:58:22 

quote:

Orijinalden alıntı: ahmeta60

316i den 328i ye kadar butun e36 kasalari kullanma sansim oldu.Aralarinda benim en cok begendigim 318is oldu.

Eger mumkunse biraz daha ayrintili bilgi verebilirmisiniz sizce 3.20i alsam iyi bir lpg tikiylr daha sorunsuz kullanabilirmiyim
Acikcasi suan kafamda 3.20i alip iyi bir lpg takip kullanmak.
Ancak asiri yakit tuketim farki var mi bakimlari haricinde servise goturdunuz mu yada durduk yere ariza cikariyor mu ne yapmaliyim tavsiyeleriniz varmi acaba

750 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:14:30 

arkadaş aldı 1 hafta felan oldu temiz cabrio 3.20 ci mercedes c180 inini sattıda aldı inanın mercedesi bazen arıyorum diyor yakıt konusunda yanlama felan yaparsanız zaten uçurursunuz benzin başınıza çok büyük dert olucaktır bu arabayı alınca baştan söyleyeyim arkadaşın araba şu an 50-53 kuruş felan yakıyor basarsan yanlarsan felan ise 60 kuruşu buluyor bu tüketim diye düşünüyorum

3127 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:18:54 

quote:

Hangi yönden daha çok beğendiniz? 3.18is performans olarak yeterli mi?

quote:

Orijinalden alıntı: ismailduger

arkadaş aldı 1 hafta felan oldu temiz cabrio 3.20 ci mercedes c180 inini sattıda aldı inanın mercedesi bazen arıyorum diyor yakıt konusunda yanlama felan yaparsanız zaten uçurursunuz benzin başınıza çok büyük dert olucaktır bu arabayı alınca baştan söyleyeyim arkadaşın araba şu an 50-53 kuruş felan yakıyor basarsan yanlarsan felan ise 60 kuruşu buluyor bu tüketim diye düşünüyorum

3.20ci için 50-60kr yakıt bence gayet normal. Arkadaşınız alırken ne yakmasını bekliyordu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _eRay -- 30 Ocak 2012; 13:20:47 >

750 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:23:19 

bende zaten anormal demedim yardımcı olmaya çalışıyorum burada size aldıktan sonra yakması daha bir ayrı koyuyor insana onu demeye çalışıyorum almadan önceki gibi şu kadar yaksa tamam ya altından kalkarım diyorsunuz ya hani öyle olmuyor diyorum ve iyi günler diliyorum sizlere

132 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:32:01 

E36 Hakkında çok konu açıldı aslında ve klasik cevabım temizini bulmak imkansız değil buluncada sanayide çürütmeyin arabayı serviste motoruna iyice baktırın gerekli bakımları yapıldığı takdirde sizi götürür o araç süre bilmiyorum.

3127 Mesaj
30 Ocak 2012; 13:36:34 

quote:

Orijinalden alıntı: 0kancan

http://www.auto-data.ne..._id=953#3er%20%28E36%29

Bu sitede tüm e36'ların teknik verileri mevcut, hepsini inceleyip karşılaştırabilirsin.
Yakıt ve performans olarak sana en uygununu seçersin.

3854 Mesaj
30 Ocak 2012; 14:05:59 

Ara motorlar dışında kalın bence en güzel 3.20 olabilir ancak 3.18is çok tatmin edecek bir motor değil güçlendirilmiş motor ancak performansı çok iyi değil 3.20 daha iyi performans sunar kesinlikle birde sorun çıkartma konusunda araç bmw sonuç olarak bir takım masrafları olabilir biraz sıkıştırmada aracın belli bir yaşı olduğu için masraf çıkarabilir kısacası bütçeyi biraz zorlayabilir.

VW Scirocco 1.4 TSI 160 PS Man. Sportline black oak brown
Citröen DS4 1.6 e-HDİ 112 HP DSPORT MCP Black

83 Mesaj
30 Ocak 2012; 14:45:03 

318is tavsiye ederim

TODAY TOMORROW TOYOTA

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:47:03 

quote:

Orijinalden alıntı: ismailduger

Verdiginiz bilgi icin tesekkur ederim fakat ben onceden de belirttigim gibi yanlama gibi seyler yapmayi sevmiyorum hayatimda en fazla 2 3 kere yapmisimdir o da 2 si yagmurda hafif araba yuzunden kic atmasindan dolayi :d istemeyerek oldu toyota corolla 2001 1.4 terra ile :d

Birde ben zaten benzinle ayda yilda bir kere kullanacagim buyuk ihtimal lpg li kullanacagim icin bildigim kadariyla 25-27 kr yakiyorsehir icinde tabi kullanima gore artiyor yada azaliyor.
Fakat lpg li degerini kullanan birisi yazarsa cok memnun olurum

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 15:51:43 

quote:

Orijinalden alıntı: buko59

E36 Hakkında çok konu açıldı aslında ve klasik cevabım temizini bulmak imkansız değil buluncada sanayide çürütmeyin arabayı serviste motoruna iyice baktırın gerekli bakımları yapıldığı takdirde sizi götürür o araç süre bilmiyorum.

E36 hakkinda pek konu yok aslinda daha dogrusu insanlar yorumlarin cogunu bu araba hurda hasat sanayiyle akraba olursunuzlarla doldurdugu icin dogru duzgun bilgi yoktu iclerinde arattim baktim oyle konuyu acma gereksinimi duydum. Sizinde bahsettiginiz gibi aldigimda zaten hem teste sokup hemde bastan asagi masraf yaparak kafam rahat bi sekilde binmeyi isterim tabiki
Ama mesela butun bakimlari yaptiktan sonra surekli tekrar eden sorunu varmi diye kuskudayim illaki sorun cikaricak araba ama her bindigimde de tedirgin olmak istemem

1513 Mesaj
30 Ocak 2012; 16:45:22 

Bmw 318is kullanırken çok keyif aldım Bmw 320i biraz bagırıyordu bastan iyi hoşuma gidiyordu sonradan rahatsız etmeye basladı,ama 318is sessiz hemde 320i kadar performans sunuyor hemde daha akıcı bir sürüşü var.

2011 Bmw 116i
2014 Jetta 1.2 tsi

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 16:55:28 

quote:

Orijinalden alıntı: of dead

Ara motorlar dışında kalın bence en güzel 3.20 olabilir ancak 3.18is çok tatmin edecek bir motor değil güçlendirilmiş motor ancak performansı çok iyi değil 3.20 daha iyi performans sunar kesinlikle birde sorun çıkartma konusunda araç bmw sonuç olarak bir takım masrafları olabilir biraz sıkıştırmada aracın belli bir yaşı olduğu için masraf çıkarabilir kısacası bütçeyi biraz zorlayabilir.

Kimileri dediginiz gibi 3.20 alin diyor kimileri de ara motorlari yani 3.18i/is diyor ben aslinda 3.20 taraftariyim madem yakacak bari hakkini versin dercesine ama beni tedirgin eden sey 6 silindirin lpg de bile olsa km basina 35 40 kr yakmasi

132 Mesaj
30 Ocak 2012; 17:25:51 

quote:

quote:

E36 hakkinda pek konu yok aslinda daha dogrusu insanlar yorumlarin cogunu bu araba hurda hasat sanayiyle akraba olursunuzlarla doldurdugu icin dogru duzgun bilgi yoktu iclerinde arattim baktim oyle konuyu acma gereksinimi duydum. Sizinde bahsettiginiz gibi aldigimda zaten hem teste sokup hemde bastan asagi masraf yaparak kafam rahat bi sekilde binmeyi isterim tabiki
Ama mesela butun bakimlari yaptiktan sonra surekli tekrar eden sorunu varmi diye kuskudayim illaki sorun cikaricak araba ama her bindigimde de tedirgin olmak istemem

Anladım tavsiyem 95 model ve üstü e36lara bakın..

3127 Mesaj
30 Ocak 2012; 17:29:56 

94-95 model araba alırken de boyası, değişeni var mı diye bakılmaz, öyle bakarsanız araba bulamazsınız zaten. Motor ve yürüyen aksamını iyi baktırın.

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 18:05:33 

quote:

Bmw 318is kullanırken çok keyif aldım Bmw 320i biraz bagırıyordu bastan iyi hoşuma gidiyordu sonradan rahatsız etmeye basladı,ama 318is sessiz hemde 320i kadar performans sunuyor hemde daha akıcı bir sürüşü var.

Bagirma konusu abort mudur nedir o egzos yuzunden geliyorsa tabiki istemem lakin motor gucunden dolayi bagiriyosa sorun yok benim icin

Peki birkac soru sorayim o zaman tecrubeli abime

Iceri motor sesi asiri aliyor mu
Bir de mesela
3.18is cok yok piyasada en azindan temzi ve az kilometrelisi az 3.18 is 320i ile ayni yakiti mi yakiyor yada arasinda ne kadar oynuyor.
Birde 3.18is den aldiginiz keyfi 3.18i den alabilirmiyiz ne kadar yakit oynar ne kadar performans oynar acaba aciklayabilirseniz memnun olurumm

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 18:09:34 

quote:

quote:

quote:

Anladım tavsiyem 95 model ve üstü e36lara bakın..

Tavsiyeniz icin tesekkurler evet bunu bmw kullanan tanidiklarimda (e36) ve forumlarda da yaziyor nedeni galiba gelistirilmis guclendirilmis ve yatki tuketimi azaltilmis diye duydum lakin piyasada genellikle 92 93 94 model var umarim 95ustu bulabilirim :)

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 18:32:01 

quote:

Orijinalden alıntı: _eRay

94-95 model araba alırken de boyası, değişeni var mı diye bakılmaz, öyle bakarsanız araba bulamazsınız zaten. Motor ve yürüyen aksamını iyi baktırın.

Ya zaten boya takintim yoktur hatta mumkunse yeni boyanmis piril piril dha bile guzel olur benim icin :d
Degisen konusu da kac parca olduguna ve hangi parcalar olduguna bagli aslinda. (Tutupta tavan degismis bi araba alamam :d yada butun kaporta tampon cam kapidegismis istemem :d)
Umarim alacagim zaman sansli olurum da motor ve yuruyeni elden gecmis hatta yenilenmis bir araba denk gelir.

91 Mesaj
30 Ocak 2012; 18:49:49 

e36 kasa sanırım 95 ya da 96 yılında makyajlandı, makyajlı kasa almaya çalışın. 3.18is performans olarak 3.20i'ye yakındır, ama sıralı 6 silindirin sesini alamazsınız. 6 silindirli arabayı kullanırken her tünelde gaza basmak isteyeceksiniz motor sesini duymak için :)

Motoru-yürüyeni temiz olmalı bu en büyük şart. BMW ustası bir tanıdığımdan duyduklarımı aktarıyorum, bu arabaların temizini istiyorsan ve yanlamicaksan otomatik al, derdi. Ayrıca neden bilmiyorum ama arka panzotu delipte hoparlör-bass takan bütün BMW'lere çöp gözüyle bakıyordu. "Arabanın dengesini bozuyo yaaa" derdi, artık kendi düşüncesi mi bi dayanağı var mı bilmiyorum :)

'07 Peugeot 407 2.0 HDI Comfort Trip.

6483 Mesaj
30 Ocak 2012; 18:59:05 

e36 iyi hoş güzel

Vw fanatikliği değilde 1.6 bebek puseti gibi araçla 5.7 amerikana kafa tutmak en büyük fanatiklik olsa gerek..
Mercedesin yıldızından daha güçlü bir yıldız varsa o da chryslerın yıldızıdır..

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 19:12:23 

quote:

Orijinalden alıntı: SejanRuby

e36 kasa sanırım 95 ya da 96 yılında makyajlandı, makyajlı kasa almaya çalışın. 3.18is performans olarak 3.20i'ye yakındır, ama sıralı 6 silindirin sesini alamazsınız. 6 silindirli arabayı kullanırken her tünelde gaza basmak isteyeceksiniz motor sesini duymak için :)

Motoru-yürüyeni temiz olmalı bu en büyük şart. BMW ustası bir tanıdığımdan duyduklarımı aktarıyorum, bu arabaların temizini istiyorsan ve yanlamicaksan otomatik al, derdi. Ayrıca neden bilmiyorum ama arka panzotu delipte hoparlör-bass takan bütün BMW'lere çöp gözüyle bakıyordu. "Arabanın dengesini bozuyo yaaa" derdi, artık kendi düşüncesi mi bi dayanağı var mı bilmiyorum :)

SejanRuby oncelikle cok tesekkur ederim ilac gibi bir yorum geldi :d

Motor sesinin tahrik edici olmasini en cok alfa romeo da yasiyordum :d cok tuhaf ve tahrik edici bir motor sesi vardi ozellikle 4bin devirden sonra. 3.20i e36 4-5 km kadar kullandim motor sesi gercekten tatminkar.
Lakin 3.20i istegimi her seferinde 6 silindirin yaraticagi yakit farki durduruyor :d biri ciksa dese ki tahmini boyle boyle diye keske :d

Galina tanidik ustaniza katiliyorum :d
Oyle anfi bass gibi seylerden hoslanmam eger hopoarlor degistirilcekse orjinal gorunmeli ve orasi burasi delinmemeli bence o yuzden orjinal kasetcalari bile olur benim icin sonradan bi teyp belki takarim sorun olmaz o benim icin. Lakin otomatik vites kullanmak pek icimden gelmiyo e yakit da ona gore oynuyo otomatikte. Hem manuelin keyfi de bi baska hani :d
Ve tekrar belirtmek isterim yanlamak yada firlamalik icin almiyorum ben her ne kadar genc biri olsamda apacilige gerek yok bence :d

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 20:33:05 

quote:

Orijinalden alıntı: O403

e36 iyi hoş güzel

Gecenlerde bir 3.20i benzinli kullanma sansim oldu 4-5 km kadar 6 silindirin hakkini veren bir arac gercekten cocuklugumun efsanesiydi. Bizim sokakta vardi simsiyah parlak hemde haftada 3 kere yikardi yaz kis hayran hayran bakardim :d bizde o ara renault 9 vardi. Hey gidi gunler :d simdi bir aksilik yasamazsam eger ben sahibi olucam :d

Edit: v6 yazmisim 6 silindir yerine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0kancan -- 30 Ocak 2012; 21:36:04 >

5485 Mesaj
30 Ocak 2012; 20:36:38 

quote:

quote:

e36 iyi hoş güzel

Gecenlerde bir 3.20i benzinli kullanma sansim oldu 4-5 km kadar v6 nin hakkini veren bir arac gercekten cocuklugumun efsanesiydi. Bizim sokakta vardi simsiyah parlak hemde haftada 3 kere yikardi yaz kis hayran hayran bakardim :d bizde o ara renault 9 vardi. Hey gidi gunler :d simdi bir aksilik yasamazsam eger ben sahibi olucam :d

320i'ler V6 değildir, sıralı 6 silindirlidir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

6483 Mesaj
30 Ocak 2012; 20:37:33 

quote:

quote:

e36 iyi hoş güzel

Gecenlerde bir 3.20i benzinli kullanma sansim oldu 4-5 km kadar v6 nin hakkini veren bir arac gercekten cocuklugumun efsanesiydi. Bizim sokakta vardi simsiyah parlak hemde haftada 3 kere yikardi yaz kis hayran hayran bakardim :d bizde o ara renault 9 vardi. Hey gidi gunler :d simdi bir aksilik yasamazsam eger ben sahibi olucam :d

V6 mı yanlışın olmasın

Vw fanatikliği değilde 1.6 bebek puseti gibi araçla 5.7 amerikana kafa tutmak en büyük fanatiklik olsa gerek..

1513 Mesaj
30 Ocak 2012; 21:07:24 

Bmw 318is çabuk devirleniyor 220km de hız kesiciye takılır.318i pek zevk vermez ama bütün 1.6 araçları uzun yolda terletirsiniz ama 210km de hız kesiciye girer bir gramda yukarı çıkmaz.320i dedigim gibi 6 silindir 24valve motora sahip insan daha fazla performan bekliyor aynı performansı 318is ile alıyorsunuz.

2011 Bmw 116i
2014 Jetta 1.2 tsi

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 21:25:43 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

quote:

quote:

e36 iyi hoş güzel

320i'ler V6 değildir, sıralı 6 silindirlidir.

Bir yanlislik yaptim afedersiniz 6 silindir demeliydim v6 yi hangi akla hizmet yazdiysam :d

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 21:32:16 

quote:

Bmw 318is çabuk devirleniyor 220km de hız kesiciye takılır.318i pek zevk vermez ama bütün 1.6 araçları uzun yolda terletirsiniz ama 210km de hız kesiciye girer bir gramda yukarı çıkmaz.320i dedigim gibi 6 silindir 24valve motora sahip insan daha fazla performan bekliyor aynı performansı 318is ile alıyorsunuz.

Arac terletme gibi heveslerim olmadi hic bunu 3.20i de alsam 3.18 de alsam farketmicek sadece uzun ve bos yolda tin tin goruntu sergilemesin ya da 5 kisi ve bagaj ile bizim eski corolla 1.4 terra gibi tin tin gitmesin yeter

Artik hangisinin temizini bulabilirsem onu tercih ediyim. 3.18is dediginiz gibi oncelik almaliyim o zaman
Ancak hala yakiti hakkinda kimse fikir beyan etmeyecekmi sayin abilerim
3.18i/is ve 3.20i nin tuketimi hakkinda

Birde sunu merak ediyorum
Belirtildigi uzre 95 model ve uzeri alin diye tavsiyelerde bulunuluyo fakat kmsi dusuk temiz kullanilmis 93/94 model buldugumda ille de 95 ve uzeri olsun diye vazgecmelimiyim sizce?

69 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:12:57 

selam kardeş
bende daha yeni 94 model 3.18is aldım 200000 de araba, çokda temizini buldum. 2-3 ustaya gösterdim hepside motorun tıkır tıkır çalıştığını hatta onlarda eski e36 sahibiymiş. onlarınkinden bile daha temiz güzel bir araç olduğunu söylediler bnde aldım:) araç çok güzel bende daha önceden 206 vardı 2004 model ama kesinlike ondan 10 yaş yaşlı olmasına rağmen çok daha konforlu ve kaliteli bir araç. Bmw keyfini alıyorsunuz yani. Ben sana 3.18is öneririm kesinlikle hem yakıt olarak hemde performans olarak, madem öle çok yanlamak falan istemiyorsun benim gibi, al 3.18 performansı zaten çok iyi, 3.20 yle yakıt tüketimi arasında ciddi fark var. Zamanında bende araştırmıştım yakıt olayını. arabada atiker marka sıralı sistem var şehiriçinde 280-300 kuruş yakıyor, gayet hesaplı. Bir sorunda yaratmadı daha bana hiç, geçen gün hararet yaptı ama oda benim yüzümden suyuna bakmadım uzun süredir ondan dolayı:) yani benim tavsiyem 3.18is alman kesinlikle:) hatta arabanın fotolarını koyiyim :)

6483 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:26:38 

@Caghdo

aracınız gerçekten çok güzel

91 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:27:44 

Bir iki ufak tavsiyede daha bulunayım, BMW'nin özellikle e30 ve e36'nın yedek-modifiye parçaları sanayilerde doludur. Araçta deri yoktur mesela ya da çok yıpranmıştır, adam gider recaro koltuk yaptırır, m tampon taktırır falan falan. Buna dikkat edin çünkü çok fazla +300.000 kmde ki BMW bu şekilde toparlanıp, 150.000 gibi kmlere düşürülüp satılıyor. Temiz birşey aradığınız için söylüyorum bunları. 3.20i bakıyorsan kmyi çok kafaya takma derim, motor olarak kendini kanıtlamış bir motor. Araba 250.000'de diyip direk pas geçme, bir servise sok arabayı motoruna baktır. Borbet jantlı e36dan uzak dur mesela, sanayi işi egzozluysa yine uzak dur.

6483 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:28:25 

@Caghdo

ne kadara aldınız..

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:28:46 

quote:

Orijinalden alıntı: Caghdo

selam kardeş
bende daha yeni 94 model 3.18is aldım 200000 de araba, çokda temizini buldum. 2-3 ustaya gösterdim hepside motorun tıkır tıkır çalıştığını hatta onlarda eski e36 sahibiymiş. onlarınkinden bile daha temiz güzel bir araç olduğunu söylediler bnde aldım:) araç çok güzel bende daha önceden 206 vardı 2004 model ama kesinlike ondan 10 yaş yaşlı olmasına rağmen çok daha konforlu ve kaliteli bir araç. Bmw keyfini alıyorsunuz yani. Ben sana 3.18is öneririm kesinlikle hem yakıt olarak hemde performans olarak, madem öle çok yanlamak falan istemiyorsun benim gibi, al 3.18 performansı zaten çok iyi, 3.20 yle yakıt tüketimi arasında ciddi fark var. Zamanında bende araştırmıştım yakıt olayını. arabada atiker marka sıralı sistem var şehiriçinde 280-300 kuruş yakıyor, gayet hesaplı. Bir sorunda yaratmadı daha bana hiç, geçen gün hararet yaptı ama oda benim yüzümden suyuna bakmadım uzun süredir ondan dolayı:) yani benim tavsiyem 3.18is alman kesinlikle:) hatta arabanın fotolarını koyiyim :)

Abim allah senden razolsun seninki gibi bir yorum istiyordum tam da.
Oncelikle hayirli ugurlu olur umarim kazadan beladan uzak keyifle binmeni temenni ederim. Hos bir e36 :)

Daha once de dedigim gibi bildigim kadariyla piyasada 3.18 is ler az yani daha dogrusu temizini bulmak az fakat dediginiz gibi 3.20 yi yatik tuketmi yuzunden elemeliyim. Bu yuzden onceligimi 3.18is olarak degistirip yine bildigimi yapiyim fakat soyle bir sorum olacak anladigim kadariyla 3 motorla da deneyiminiz var. 3.18is ve 3.18i arasinda cok mu ucurum var hem performans hem de yakit konusunda. Ille de 3.18is mi almaliyim km de kac az yada cok yakar biri digerinden
Ornegin 5 kisiyle seyahate ciksam 3.18is yerine 3.18i aldigima pisman olurmuyum sizce ?

Birde alirken dikkat etmem gereken ciddi bir sey varmi? Oncelik zaten motor ve yuruyen aksamim olacaktir.boya yada bikac makul parca degisimi takintim yok.
Mutlaka surasina bakmalisin diyebilceginiz bir nokta varmi acaba?

Tekrar cok tesekkur ederim yorumunuz icin ve umarim hic sorunsuz daha gonlunuzce binersiniz.

69 Mesaj
30 Ocak 2012; 22:51:06 

@0403
teşekkür ederim kardeşim arabayı 16.500e aldım.

@okancan
öncelikle arabanın yürüyen aksamı en önemlisi, ilk ona baktır sonra kaportasın çok mühim bir şey olmadıkça sorun teşkil etmez. mesela benimkinin kaputu boyalı ve sağ çamurluğu değişmiş ama motorunda bir şey yok oraya yüklenmemiş kazada. yani anlıyacağın kaportasına çok takılma zaten 15-16 yaşında arabalar ama halen canavar gibiler:)
3.18i de alabilirsin kesinlikle performansta çokta farkettirmez, hem 4 kapı olduğundan çok daha rahat edersin ve satışında kolay olur. ama görüntü ve performans olararak kesinlikle temizini bulursan 3.18is derim tabiki. öenmli bir nokta contasına baktır çünkü bir arkadaşın başına gelmiş eski sahibi küçük bir dikiş yaptırmış adama vermiş sonra arabanın ilk hararetinde contayı yakmış 1500lira masraf:S ustaların test kimyasalları var onlarla kontrol ettir.

iyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim:)

45 Mesaj
30 Ocak 2012; 23:22:46 

quote:

Bir iki ufak tavsiyede daha bulunayım, BMW'nin özellikle e30 ve e36'nın yedek-modifiye parçaları sanayilerde doludur. Araçta deri yoktur mesela ya da çok yıpranmıştır, adam gider recaro koltuk yaptırır, m tampon taktırır falan falan. Buna dikkat edin çünkü çok fazla +300.000 kmde ki BMW bu şekilde toparlanıp, 150.000 gibi kmlere düşürülüp satılıyor. Temiz birşey aradığınız için söylüyorum bunları. 3.20i bakıyorsan kmyi çok kafaya takma derim, motor olarak kendini kanıtlamış bir motor. Araba 250.000'de diyip direk pas geçme, bir servise sok arabayı motoruna baktır. Borbet jantlı e36dan uzak dur mesela, sanayi işi egzozluysa yine uzak dur.

Mumkun oldugunca orjinal parcalarinin bulundugu arac satin almaya calisacagim zaten
Bendeki modifiye anlayisi biraz kittir acikcasi :d
Lakin aldiktan sonra m tampon ve guzel kaliteli bir deri doseme yaptirmayi arzu ederim. Hos durdugu kanaatindeyim.

Birde 3.20 den korkuttular beni yakit konusu yuzunden asiri performans duskunu de olmadigim icin 3.18i/is tercihimdir basliktaki yorumlardan sonra mumkunse bu iki secenege yoneldim. Umarim benimde karsima temiz bir bmw cikar.

Peki sizce 3.18i/is motorlar nasildir o konuda sizin dediginiz 3.20ler gibi kendini kanitlamismidir. Alsam pisman olurmuyum sizce

Yada 3.20 nin yakitindan bu kadar korkmamali ve 3.20 mi almaliyim

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 0:13:31 

quote:

@0403

@okancan
öncelikle arabanın yürüyen aksamı en önemlisi, ilk ona baktır sonra kaportasın çok mühim bir şey olmadıkça sorun teşkil etmez. mesela benimkinin kaputu boyalı ve sağ çamurluğu değişmiş ama motorunda bir şey yok oraya yüklenmemiş kazada. yani anlıyacağın kaportasına çok takılma zaten 15-16 yaşında arabalar ama halen canavar gibiler:)
3.18i de alabilirsin kesinlikle performansta çokta farkettirmez, hem 4 kapı olduğundan çok daha rahat edersin ve satışında kolay olur. ama görüntü ve performans olararak kesinlikle temizini bulursan 3.18is derim tabiki. öenmli bir nokta contasına baktır çünkü bir arkadaşın başına gelmiş eski sahibi küçük bir dikiş yaptırmış adama vermiş sonra arabanın ilk hararetinde contayı yakmış 1500lira masraf:S ustaların test kimyasalları var onlarla kontrol ettir.

3.18i ve 3.18is arasinda ne gibi goruntu farkliliklari var acaba cok dikkat etmedim acikcasi birde 3.18is nin 4 kapilisi var degil mi ? Ben var diye biliyorum da

Conta isini hic duymamistim ogrendigim iyi oldu dikkat ederim alirken mutlaka

Cok tesekkur ederim yorumlariniz icin

91 Mesaj
31 Ocak 2012; 0:17:12 

quote:

quote:

Mumkun oldugunca orjinal parcalarinin bulundugu arac satin almaya calisacagim zaten
Lakin aldiktan sonra m tampon ve guzel kaliteli bir deri doseme yaptirmayi arzu ederim. Hos durdugu kanaatindeyim.

Birde 3.20 den korkuttular beni yakit konusu yuzunden asiri performans duskunu de olmadigim icin 3.18i/is tercihimdir basliktaki yorumlardan sonra mumkunse bu iki secenege yoneldim. Umarim benimde karsima temiz bir bmw cikar.

Peki sizce 3.18i/is motorlar nasildir o konuda sizin dediginiz 3.20ler gibi kendini kanitlamismidir. Alsam pisman olurmuyum sizce

Ben olsam 3.20i alırdım. Bence satarkende daha rahat satarsınız. Ara motor almayın mantığı var ülkemizde. Yakıt olarak sadece tahminen söylüyorum, 3.18is'den 3 lt fazla yakar en fazla. Babamda 5.20i vardı, 98 model. LPG'de 15 lt civarında yakıyordu. 3.20i'de ağırlık farkından dolayı 13-14 lt yaksa, ortalama 35-40 kuruş yapar. Ve bence 6 silindire değer.

Edit: Şu an teknik verilere baktım, 3.20 çin 12.5, 3.18iS için 11.4 yakıt tüketimi veriyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SejanRuby -- 31 Ocak 2012; 0:19:45 >

3127 Mesaj
31 Ocak 2012; 0:19:34 

quote:

quote:

@0403

@okancan

3.18i ve 3.18is arasinda ne gibi goruntu farkliliklari var acaba cok dikkat etmedim acikcasi birde 3.18is nin 4 kapilisi var degil mi ? Ben var diye biliyorum da

3.18is olarak 4 kapı ve coupe var.
3.18i sadece 4 kapılarda var.

3.18i 1.8lt 115hp
3.18is 1.9lt 140hp

Görüntü olarak farkları yok.

1254 Mesaj
31 Ocak 2012; 0:39:24 

Memlekette doğan şahine renoya haşat denmez bunlara haşat denir. Böyle tuhaf bir huy vardır. Parçalarını reno-sahinle kıyaslarlar bu sebepten pahalı derler. Bakımsız araç alıp çok arıza çıkarıyor derler. Vs vs bunları kafanıza takmayın. Evet 3.16 çok yakar , gitmez. 3.18is ler i lerden daha fazla yakar , daha atiktir. Yanlış bilmiyorsam max hız aynı tek fark o hıza çıkma süresi. 3.20i ile arada büyük yakıt farkları bulunacağını düşünmüyorum , 6 silindire değer bence. Ve bunların yanında 3.18lerde rölantide durmama , stop etme gibi problemlerin zamanla baş gösterdiğini duymuştum. bmwteam.net adlı adreste çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz..

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeolojici -- 31 Ocak 2012; 0:41:35 >

1990 Fiat Bis.
1993 1.5 lada samara hb.
2005 1.5 dci megane II
2010 1.3 multijet Fiat Fiorino.
1998 1.2 twingo

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 0:53:42 

quote:

quote:

quote:

Ben olsam 3.20i alırdım. Bence satarkende daha rahat satarsınız. Ara motor almayın mantığı var ülkemizde. Yakıt olarak sadece tahminen söylüyorum, 3.18is'den 3 lt fazla yakar en fazla. Babamda 5.20i vardı, 98 model. LPG'de 15 lt civarında yakıyordu. 3.20i'de ağırlık farkından dolayı 13-14 lt yaksa, ortalama 35-40 kuruş yapar. Ve bence 6 silindire değer.

Edit: Şu an teknik verilere baktım, 3.20 çin 12.5, 3.18iS için 11.4 yakıt tüketimi veriyor..

Eger gercekten arada 1-3 litre oynuyorsa 3.20 daha iyidir ama gene de almadan once iyice sorustururum kullananlari bulup oyle karar veriyim nasilsa daha zamanim var o kadar ugrastirdim sizi de cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin.

1254 Mesaj
31 Ocak 2012; 1:38:08 

http://www.sahibinden.c...-3-18-is-72515149/detay 16-17 aralığında şöyle bir makina bulsanız tadından yenmez.

1990 Fiat Bis.
1993 1.5 lada samara hb.
2005 1.5 dci megane II
2010 1.3 multijet Fiat Fiorino.
1998 1.2 twingo

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 2:08:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Jeolojici

Memlekette doğan şahine renoya haşat denmez bunlara haşat denir. Böyle tuhaf bir huy vardır. Parçalarını reno-sahinle kıyaslarlar bu sebepten pahalı derler. Bakımsız araç alıp çok arıza çıkarıyor derler. Vs vs bunları kafanıza takmayın. Evet 3.16 çok yakar , gitmez. 3.18is ler i lerden daha fazla yakar , daha atiktir. Yanlış bilmiyorsam max hız aynı tek fark o hıza çıkma süresi. 3.20i ile arada büyük yakıt farkları bulunacağını düşünmüyorum , 6 silindire değer bence. Ve bunların yanında 3.18lerde rölantide durmama , stop etme gibi problemlerin zamanla baş gösterdiğini duymuştum. bmwteam.net adlı adreste çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz..

Edit:İmla

Hic sormayin o konuyu
O yuzden bilen anlayan yazsin diye rica ettim
Hayatinda bi kere arabaya binmemis de yorum yapiyor
Omru boyunca tek arabaya binmiste ayni yorum yapiyor birde eski diyip direk hurda diyolar
Gecenlerde bir buyugume danistim 38 yillik sofordur kendileri donup bana o ilk ciktiginda da tenekeydi simdi de teneke dedi. Diyecek birsey bulamadim. insanin hevesini kaciriyolar. Ama ben yilmadan alicam :d

Eger 3.18lerle 3.20 arasinda 2-3 litre oynarsa da 3.20 alirim en azindan yaktigi feda olsun derim
Bakalim hayirlisiyla yaz gelsin son bi arastirmayi yapip alirim umarim temizinden olur da basim agrimaz

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 2:21:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Jeolojici

http://www.sahibinden.c...-3-18-is-72515149/detay 16-17 aralığında şöyle bir makina bulsanız tadından yenmez.

Bu ilani gormustum evet umarim guzel bir alisveris yapmis olurum.
O kullandigim bmw 3.20i zaten piyasadaki en temizlerden biriydi galiba diyebilirim arkadasimin babasinin arac suan tanidik bir amcadan almislar dedigine gore haci amcanin tekiymis 1994 yada 1995 te almis haciamca binmemis orjinal 110bin kusurdeydi saat gibi de hem kendi canini hem arabanin canini dinlemis teybi ustundeydi kazasi yoktu ve aldiklari fiyatta 17000 du tanidikti diye
Oyle dedi arkadasim bana

Keske bana da oylesi ciksa :)

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 15:10:55 

quote:

Orijinalden alıntı: _eRay

quote:

quote:

@0403

@okancan

3.18is olarak 4 kapı ve coupe var.
3.18i sadece 4 kapılarda var.

3.18i 1.8lt 115hp
3.18is 1.9lt 140hp

Görüntü olarak farkları yok.

4 kapi istedigim icin sorun olmucak denmektir bana
Simdiden ogrendiklerim iyi oldu
Tesekkurler yorumlariniz icin

1513 Mesaj
31 Ocak 2012; 15:23:14 

318is alırken özellikle asr özelligi olanı alın çok işe yarıyor.Vitesin önünde asr dügmesi olucak.

2011 Bmw 116i
2014 Jetta 1.2 tsi

45 Mesaj
31 Ocak 2012; 18:37:31 

quote:

318is alırken özellikle asr özelligi olanı alın çok işe yarıyor.Vitesin önünde asr dügmesi olucak.

Bu uyariyi dikkate alacagim eger 3.18is tercih edersem
Peki bu asr 3.20i de de varmi ?

45 Mesaj
3 Şubat 2012; 15:41:49 

Birde bu 3.18i/is ve 3.20 nin sigorta gibi masraflari ne kadar tutuyor acaba ?

3347 Mesaj
14 Temmuz 2012; 13:46:43 

Ekteki dosya (1)

3143 Mesaj
14 Temmuz 2012; 14:05:11 

quote:

Orijinalden alıntı: TruckTörMinator

Muhteşem görünüyo.

DH FACEBOOK POLO 6R CLUP

548 Mesaj
12 Mart 2013; 21:01:58 

slm 318is in km başına yakıt tuketimi nekadar yakar yardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BMW- -- 30 Nisan 2013; 19:46:28 >

M/// XIGMATEK BLACK EDITION 600W M/// DualCore Intel Core i3-3220, 3300 MHz M/// Gigabyte GA-H77-DS3H M/// GSKILL 8GB (2x4GB) Sniper DDR3 1600MHz M/// HDD 500 GB, 7200 RPM M/// AMD Radeon HD 7800 O.C. Series (2 GB) M/// Gamepad Logitech F710 M/// LOGITECH K360 Klavye M/// A4 Tech SWOP-80 Mouse M/// HP Deskjet Advantage 2515 M/// SAMSUNG (S22C150) 1920x1080p M/// stereo 2x125w SONY
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Araç tercih-kıyaslama » BMW E36 3.16/.18/.20 ile ilgili birkac sorum olacak lutfen okuyarak yorum yapiniz :)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.313