Şimdi Ara

AŞİL TENDONUM KOPTU !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
481
Cevap
18
Favori
196.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • FACEBOOK DA MAĞDUR OLAN ARKADAŞLARIN BİRBİRLERİ İLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLMELERİ İÇİN " Aşil Tendonu Kopanlar " adında bir gurup kurdum...
    AŞİL TENDONUM KOPTU !

Grubumuzda 21.12.2017 tarihi itibarı ile 1300 üyemiz bulunmaktadır. Grubumuzda tendonun iyileşme süreci detaylı bir şekilde incelenmekte ve iyileşme süreci içerisinde kullanılmakta olan room walker (aşil tendonu botu) istekli arkadaşlar tarafından ücretsiz bir biçimde üyelerimize gönderilmektedir. ( Burada botun sahibinin düşüncesi önemlidir, genellikle para ile satan olmuyor ) Grubumuz bazı üylerimizin rahatsızlıklarını belirtmeleri ile gizli bir biçimde yayınlanmaktadır. Bu sebeple sadece bu durumu yaşayan kişilerin arayıp bulabileceği bir niteliğe kavuşmuştur. Mağdur olan arkadaşları bekliyorum !

Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar ! Bu konuyu aşil tendonu kopan ve bacağı şu an alçıda olan biri olarak açtım. Ben bu durumu şu an yaşıyorum ve bu konu ile ilgili hiç bir yerde tam olarak bilgi bulamadım. Bu yüzden bu durumu gelecekte yaşayacak kişilere yardımcı olmak amacı ile yazdım...

Hikayem 10 OCAK 2012 Tarihinde halı saha maçına gitmemle başladı ! Edirne nin soğuk akşamı maça hafif bir ısınma ile başladık...Sonrasında maç başladı ve 40. dakika acayip bir olay yaşadım.Birden dururken depara başladım. Sağ ayağımı sert bir biçimde attım solu attım ve yere düştüm.Arkada bulunan arkadaşa kardeşim sakin ol NEDEN AYAĞIMA VURDUN dedim ( ama topuk üzerinde sağlam bir yanma var ). O da yok abi ben sana vurmadım aramızda 1 metre vardı dedi.Oynayanlar acaba ayakların birbirine mi çarptı filan dediler.Bende yok daha neler insan böyle kendine vuramaz dedim.Neyse ayağa kalktım fakat yere basınca ilginç bir durum var...Ayağım sanki uyuşmuşcasına oynamıyor gibi...Ama ağrı var ( bu ağrı ilk koptuğu andaki gibi değil burkulmuş gibi sanki,belki deha da az)...

Sonrasında Edirne devlet hastanesi acil polikliniğine gittik.Doktor baktı ve rontgen istedi. Röntgende her şey normal, ama doktor burası tehlikeli bir bölge sen sabah ORTOPEDİ POLİKLİNİĞİNE git dedi...Eve geldim içime kurt düştü araştırdım biraz arkadan vurma hissii , sol ayakta olması ( aşil tendonu kopmaları %90 erkeklerde ve%90 sol ayakta görülürmüş ve 30 yaşından sonra görülme olasılığı diğer yağlara oranla çok fazlaymış...Maalesef yıl 2012 artık 30 yaşındayım)...

Sabah Edirne Devlet Hastanesi Ortopedi Polikliniğine Opr. Dr.Ali Rıza KARAŞAHİN' e gittim.Baktı ve elle bir muayene etti. Topuğun üst kısmında hafif bir şişlik var morarma filan olmuyor. Baktı ve AŞİL TENDONUN KOPMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR dedi. Hemen MR çekilmesi lazım dedi ve MR a sevk etti,ve hemen alçıya alamız lazım dedi...Bacağımı diz kapağımın 1,5 karış üzerinden alt tarafı alçı üst tarafı sargı bezi ile sabitlenmiş ayak ucu yeri gösterecek şekilde alçıya aldılar...MR sırasının çok olması ve internette okuduğum ilk 48 saatte yapılan ameliyatların daha başarılı olacağı öngörüsü ile özel bir hastaneye giderek o gün MR çektirdim.MR sonucu çıktı o gün (11 OCAK 2012 ) gece saat 22:00 gibi özel hastanedeki doktora gösterdim.Baktı ve aşil tendonu rüptürü ( kopması) var dedi.Aşilim tamamı ile kopmuştu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.( İnternet üzerinden araştırdığım için sonucun farkındaydım o yüzden çok yıpratmadı beni) Ertesi gün 12 OCAK 2012 tekrar devlet hastanesi gittim ve doktoruma MR ı gösterdim.Kopma olduğunu ve kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Hemen ortopediden bir sevk kan tahlili ve akciğer röntgenine...Sonrasında hemen o gün hastaneye yatırıldım...( Kan tahlili ve akciğer röntgeni ameliyat öncesi sağlık kontrolü için yapılıyor,çıkan sonuçları genel cerrah görüyor ve sorun yoksa ameliyata onay veriyor)..O gece iki koluma birden damar yolu açıldı ve 1 tane serum bağlandı.

Gece uyuduk ve sabah oldu ( ameliyat olmak insanı korkutmuyor değil pek uyudum diyemem).Sabah tekrar serum bağlandı ve damar yollarından iğne yapıldı..08:30 da ameliyathaneye götürüldüm...Açıkçası ürkütücü bir yer ama neden bilmem hiç korkuya kapılmadım.Spinal anestezi ( bel altı uyuşturma-omurilikten-kuyruk sokumundan iğne yapılarak) yöntemiyle uyuşturuldum...Sedye gibi bir yatak ( ameliyat masası) na oturur vaziyette dirseklerimi diz kapaklarıma koydum.Önden biri tuttu beni ve anestezi uzmanı iğneyi soktu omuriliğe...Çok acıyor diye biliyorum ama öyle çok fazla bir acı olmuyor.İçine boşalttığı ilaç biraz can yakıcı ama öyle ahım şahım bir acı değil...Daha 10 sn geçmeden popom uyuşmuştu bile.Yüz üstü ameliyat masasına yatırıldım... Kollarıma plastik torbalar içerisinde serum bağladılar. 1-2 dakika geçti geçmedi ameliyat başladı.Ameliyat başlamadan önce doktor sonda takalım (idrar yapmak için penise takılan bir hortum ve hortumun ucunda bir poşet ) dedi ama ben gerek olmadığını söyledim.Onlarda sen bilirsin dediler ve takmadılar.Ameliyat boyunca hiç bir şey hissetmedim.Önümde cihazları kontrol eden bir hemşire vardı onunla biraz muhabbet ettik...Yaklaşık 1 saat geçti ve doktorum bittiğini söyledi...( Ameliyat sonrasında çıkarılan alçı bacağıma tekrar takıldı) Sonrasında yoğun bakıma götürüldüm.Orada öyle yattım...yoğun bakımda 1 saat kadar durduktan sonra karnıma felaket bir ağrı saplandı...Hemşireye söyledim geldi baktı ve senin çişin gelmiş dedi...Sonda takmamız lazım dedi...En istemediğim şey sondaydı ve sanki takılacak gibiydi.Neredeyse 1 saat sonda takacak kişi bulunamadı ( öğle yemeği vaktine denk geldi) ve resmen kıvrandım orada.Sonra baktım olmadı karın kaslarımı sıkarak kendi kendime çişimi yaptım...Ve işte başarmıştım hiç ağrım kalmadı :-) Ameliyat sonrası çiş yapmak çok önemli bir gösterge imiş. Sonrasında beni normal bir odaya aldılar ...

502 numaralı oda...Odada eşim, oda arkadaşlarım Soner ve eşi Gizem ile ( Soner çapraz bağ ve menüsküsten ameliyat olmuştu)..3 gün geçirdik...Bu durumda kendi işinizi göremeyecek durumdasınız kesinlikle refakatçiniz olması lazım...Hastanede kaldığım süre boyunca her gün bir çok ağrı kesici,kan sulandırıcı, ve antibiyotik damar yolundan , kalçamdan ve göbeğimden iğne yolu ile verildi...

16 OCAK 2012 Tarihinde bacağım yine diz kapağımın 1,5 karış üzerinden komple alçıya alındı ve taburcu edildim.Alçıya alınmadan önce medikal ürün satan bir yerden 10 TL karşılığında alçı çorabı aldık.Alçı çorabı bacağa giydiriliyor sonrasında üzerine alçı yapılıyor.Bu çorap bacağın kaşınmasını engelliyor çok tavsiye ederim ....

20 OCAK 2012 de yani alçıda 4 gün sonra hastanede ameliyatlı bölgenin üzerinden pansuman yapılması için bir kapak açıldı...Evde kaldığım süre boyunca hergün sabah ve akşam 12 saatte bir antibiyotik , günde 1 sefer B12 vitamini (hap), ve kan sulandırıcı iğne ( çok ince bir iğne her akşam kendi göbeğimden vuruyorum , hiç acı vermiyor ) kullanıyorum.Ve her gün alçı üzerindeki kapağı açarak sadece batikonla pansuman yapıyoruz.( Eşim yapıyor)...

Yarın 30 OCAK 2012 dikişlerim alınacak.Ve önümüzdeki hafta alçı diz altına indirilecek...Alçı değişecek çünkü eski alçıda ayak yere doğru bakıyordu..Diz altına indiğinde ise yere basma konumunda alçıya alınacak ( Bu yöntemle aşili çekmeye başlayacaklar)...işte böyle arkadaşlar neydik ne olduk...Şu an kendi işimi kendim görüyorum.koltuk değnekleri ile yürüyorum.
    Doktorum ne olursa olsun sakın alçılı ayağın üstüne basma dedi..
    Bir öneri bacak alçıdayken eğer çok sıcak durmazsa kaşınmıyor ısınırsa kaşınıyor...Gerekirse kaloriferlerinizi kapatın !
    Bacağınızı sürekli (uyurken bile ) alttan büyük bir yastıkla destekleyerek zaman geçirin.Yemek yerken , yatarken otururken vs. aşağıda tutunca kan bu bölgede baskı yapıyor sürekli durursa ödem oluşurmuş buda sıkıntı yaratırmış...
    Birde alçılı bacakta 3-4 cm arası bir incelme oldu (20 günde) bu normal bir durummuş... ALÇI NEDEN GENİŞLİYOR DEMEYİN BACAĞINIZ İNCELİYOR :-)

Başımdan geçen olayları sürekli olarak buradan anlatacağım benden sonra bu duruma mağruz kalanlara yol gösteren bir rehber olsun ...Kendinize iyi bakmanız dileği ile...

OLAYIN GELİŞİM TAKVİMİ
    10 OCAK :AŞİL TENDONUM KOPTU

11 OCAK :DOKTORLAR GÖRDÜ BACAĞIM ALÇIYA ALINDI

12 OCAK :HASTANEYE YATIRILDIM

13 OCAK :AMELİYAT OLDUM

16 OCAK :BACAĞIM DİZİN 1,5 KARIŞ ÜZERİNDEN ALÇIYA ALINDI. HASTANEDEN TABURCU OLDUM

20 OCAK :ALÇI ÜZERİNDEN PANSUMAN İÇİN KAPAK AÇILDI ( BU KAPAKTAN HER GÜN PANSUMAN YAPTIK)

30 OCAK :AMELİYATLI BÖLGEDEN DİKİŞLER ALINDI

09 ŞUBAT :DİZ ÜZERİNDEKİ ALÇI ÇIKARTILDI. AYAK 90 DERECEYE YAKIN ( YERE BASMA POZİSYONUNA YAKIN) DİZ KAPAĞININ HEMEN ALTINDAN TEKRAR ALÇIYA ALINDI...(BU ESNETME OLAYI FAZLASIYLA CANIMI YAKTI)

20 ŞUBAT :BUGÜN ALÇI ÇIKARTILDI AYAK BİRAZ DAHA YUKARI DOĞRU ESNETİLDİ ( 92-94 DERECE ARASI ) VE TEKRAR DİZ ALTINDAN ALÇIYA ALINDI... (TENDON UZAMIŞ HERHALDE BİRAZ BU SEFER GERDİRME ESNASINDA ACI OLMADI )

1 MART :BUGÜN 50 GÜNÜMÜ BİRLİKTE GEÇİRDİĞİM KANKAM ALÇIMDAN AYRILDIM...ARTIK ÖZGÜRÜM.SICAK SUYLA GÜZEL BİR TEMİZLİK VE MASAJ YAPTIM.SONRASINDA SAF ZEYTİNYAĞI İLE AYAĞIMI VE AYAK BİLEĞİMİ KOMPLE YAĞLADIM ( BU BENİM YÖNTEMİM DOKTORA SORDUM OLUR SORUN OLMAZ DEDİ - AMA İNANILMAZ DERECE RAHATLATTI TAHMİNİM BİR KAÇ GÜN İÇİNCE İYİCE AÇILIR AYAĞIM BU DA ZEYTİNYAĞININ GÜCÜ )

5 MART :BUGÜN İTİBARI İLE TEK DEĞNEĞE DAHİ DÜŞMEDEN DEĞNEKLERİMİ BIRAKARAK YÜRÜMEYE BAŞLADIM.YÜRÜRKEN AYAĞIMIN ALTINA SANKİ YÜZLERCE İĞNE BATIRIYORLARMIŞ GİBİ BİR ACI HİSSEDİYORUM...( BUNU ENGELLEMEK İÇİN EVİN İÇİNDE SPOR AYAKKABI İLE YADA YUMUŞAK TABANLI TERLİKLE YÜRÜYORUM, AYAKKABININ İÇİNE TOPUK DESTEĞİNE GEREK YOK DEDİ DOKTORUM )ÇOK ACIMIYOR AMA AÇIKÇASI BENİ KORKUTUYOR.YÜRÜMEM ŞU AN ÇOK KÖTÜ YENİ YÜRÜMEYİ ÖĞRENEN ÇOCUKLAR GİBİYİM RESMEN...DOKTORUMLA GÖRÜŞTÜM AYAĞINDA AĞRI VE ACI NORMAL İYİCE YÜKLEN GEÇECEKTİR DEDİ...( 10 GÜN İÇİNDE BU ACI KAYBOLDU )

25 MART :ARTIK OLDUKÇA İYİ BİR BİÇİMDE YÜRÜYEBİLİYORUM.ÖĞLE YAMUK YUMUK YÜRÜME KALMADI GİBİ.( FAKAT HAFİF BİR SEKME VAR HALA )ARTIK RAHATÇA EVDEN ÇIKIP İSTEDİĞİM YERE GİDİYORUM.( 2 KM KADAR MESAFEDE HENÜZ FAZLA UZUN YÜRÜMÜYORUM ) BUNU YAPARKEN YÜRÜDÜĞÜM MESAFELERİ GÜNDEN GÜNE ARTTIRARAKTAN YAPTIM.YALNIZ UZUN YÜRÜYÜŞLERDEN SONRA AYAĞIMDA ŞİŞME OLUYOR FAKAT BU BANA HERHANGİ BİR AĞRI SIZI VERMİYOR...ZATEN 6 AY SÜRE İLE BU ŞİŞMELER NORMALMİŞ...AYAĞIMI YUKARI KALDIRINCA KISA SÜREDE BU ŞİŞLİK İNİYOR...BAKALIM GELECEKTE NELER OLACAK !

26 MART :BUGÜN BİSİKLETE BİNMEYE KARAR VERDİM.DOKTORUMUN HABERİ YOK ARAMIZDA KALSIN :-) HEM BİRAZ CANIM SIKILDI HEM DE AYAĞIMA ANTREMAN OLACAĞINI DÜŞÜNEREKTEN 2 SAAT KADAR BASTIM PEDALLARA...AYAĞIMA İNANILMAZ İYİ GELDİ...BİSİKLETTEN İNDİĞİMDE KOŞABİLECEK KADAR AYAĞIM AÇILMIŞTI İNANAMADIM...TAHMİN EDİYORUM BİRAZ SOĞUYUNCA TEKRAR HAFİFTEN SEKEREK YÜRÜMEYE BAŞLARIM AMA BİSİKLETİN İYİ BİR ANTREMAN ARACI OLDUĞUNA KANAAT GETİRDİM...BUNDAN SONRA BUNA DEVEM EDECEĞİM...

03 MAYIS :1,5 2 SAAT AYAKTA KALDIĞIM ZAMAN AYAĞIM ŞİŞİYOR ( NORMALDE DE HALA ŞİŞ AMA YÜRÜYÜNCE DAHA FAZLA ŞİŞİYOR ).AMA YÜRÜMEMDE ÇOK KÜÇÜK BİR AKSAMA VAR BU DURUMDA KISA SÜREDE GEÇECEK İNŞALLAH...BU ARADA TATİLE GİDİYORUM ANTALYA YA BİRAZ DİNLENME ZAMANI GELMİŞ OLSA GEREK...

20 MAYIS :AYAĞIMDAKİ ŞİŞME İNDİ ARTIK AYAKTA KALINCADA ŞİŞME OLMUYOR...HERHANGİ BİR AĞRIM SIZIMDA YOK ALLAH' A ŞÜKÜRLER OLSUN...ARTIK KOŞMA ZAMANI GELİYOR GİBİ AMA BİRAZ DAHA BEKLEME TARAFTARIYIM...

03 HAZİRAN :BUGÜN İTİBARI İLE DÜZ KOŞULARA BAŞLADIM..2 KM DURMADAN KOŞTUM VE HİÇ BİR SIKINTIM YOK NE BİR AĞRI NE BİR ŞİŞME...BU SÜRE İÇERİSİNDE 10 KİLO ALDIM YAKLAŞIK...ARTIK BU KİLOLARDAN KURTULMA ZAMANI GELDİ....ŞİMDİ YAVAŞ İVMELERLE ARTAN SPOR ZAMANI ! YAŞASIN SPOR YAPMAK !

10 HAZİRAN :KOŞUYORUM FAKAT AYAĞIMDA BİRAZ ÇEKME OLUYOR...ARA VERECEĞİM ÇOK ZORLAMAK İSTEMİYORUM...

23 HAZİRAN :BİR SPOR MAĞAZASINA KOŞU BANDI ALMAK İÇİN GİTTİM.BARİ EVDE KISA SÜRELİDE OLSA KOŞAYIM DEDİM,BAŞKA TÜRLÜ KİLOLARIMDAN KURTULAMAM... BAŞIMDAN GEÇENİ ANLATTIM.BANA ELİPTİK BİSİKLET DENEN BİR ALETİ TAVSİYE ETTİ.MAĞAZADA BİRAZ DENEDİKTEN SONRA KOŞU BANDINA NAZARAN DAHA PROBLEMSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK ALDIM.( FOTOĞRAFINI EKLEDİM )BAKALIM UMARIM FAYDASINI GÖRÜRÜM SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM...

02 TEMMUZ :ELİPTİK BİSİKLET ÇOK İŞİME YARADI.İSTEDİĞİM KADAR KULLANIYORUM AYAĞIMI ÇOK GÜZEL BİR BİÇİMDE AÇIYOR.ALET AYAĞI ZORLAMADAN AÇIP BIRAKMA HAREKETİ YAPIYOR BU ÇOK İYİ...BİR DE İNANILMAZ GÜZEL TER ATIYORUM.KOŞU BANDINA NAZARAN ARTISI DAHA FAZLA. HEM DAHA FAZLA EFOR SARF EDİYORUM HEM DE ALET ÇOK SESSİZ...EV DE İSTEDİĞİM ZAMAN SPORUMU YAPIYORUM...AYAĞIM ESKİSİNE GÖRE ÇOK AMA ÇOK RAHATLADI...TAVSİYE EDERİM..BU ARADA BUGÜN AYAĞIMIN SON HALİNİ FOTOĞRAFLADIM SİZİNLE PAYLAŞIYORUM BİLGİNİZ OLSUN...

30 TEMMUZ :6,5 AY OLDU TENDONUM KOPALI. DÜN HASTANEYE GİTTİM DOKTORUMLA GÖRÜŞMEK İÇİN , ÇÜNKÜ MAALESEF SORUNLAR VAR. MESELA BİR KOLTUKTA OTURAYIM KALKINCA 15-20 ADIM KADAR AKSAYARAK YÜRÜYORUM...BUNUN YANINDA YÜKSEK OLAN MERDİVENLERDEN İNERKEN BİR GERGİNLİK OLUYOR VE BU DA BENİ TEDİRGİN EDİYOR...BUNUN YANINDA ŞU AN HİÇ BİR GÜÇ BENİ 1 METRE YÜKSEKLİKTEN AŞAĞI ( DUVARIN ÜZERİ GİBİ ) ATLATAMAZ, ÇÜNKÜ BİLİYORUM ŞU AN ATLAYAMAM ...BAKALIM UMARIM ZAMANLA BU SORUNLARDA KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLÜR...İNSAN BAŞINA GELİNCE ANLIYOR HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK !
    YIL 2013 BUGÜN 7 ŞUBAT :YÜRÜME KONUSUNDA ARTIK BİR PROBLEM YAŞAMIYORUM.YAŞAMIYORUM AMA MAALESEF DÜZ VE HAFİF TEMPOLU KOŞTUĞUM ZAMAN TENDON BÖLGESİNDE AĞRI OLUYOR.YÜRÜRKEN SIKINTI YAŞAMIYORUM DESEM YERİDİR.NEREDEYSE HER GÜN İŞE YÜRÜYEREK GİDİP GELİYORUM.4,5 KM GİDİP GELİYORUM 9 KM KADAR YÜRÜYORUM HER GÜN...AMA NE KADAR DA OLSA O BÖLGEDEKİ HASSASİYET DEVAM EDİYOR.SÜREKLİ HERHANGİ BİR ŞEKİLDE GELEBİLCEK DARBELERE KARŞI VE DE DAHA SIKI ŞEKİLDE DURMASI SEBEBİYLE AYAĞI DAHA STABİL TUTABİLECEK DOKUMA BİLEKLİK KULLANIYORUM...ESKİSİ GİBİ ZIPLAMAK, KOŞARAK MERDİVEN İNMEK, RAHATÇA ÇÖMELMEK VE DURMAKSIZIN KOŞMAK....BUNLAR HAYAL OLDU BENİM İÇİN...1 SENEYİ GEÇTİ ARTIK...GALİBA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK ! ARTIK BUNDAN EMİNİM....

5 NİSAN :ESKİSİ GİBİ OLAMAYACAK GİBİ GELİYORDU AMA ARTIK OLDUKÇA İYİ DURUMDA.YAKLAŞIK 1 AY SÜRESİNCE HAFTA İÇİ HER GÜN İŞ YERİME YÜRÜYEREK GİDİP GELDİM
    ( GİDİŞ GELİŞ 9 KM ) BU DURUM AYAĞIMIN GÜÇLENMESİNE VE AÇILMASINA OLDUKÇA YARDIMCI OLDU.
    VE 1 HAFTA OLDU ÇOK SAĞLAM SPORA BAŞLADIM.SALI DAHİL BUGÜN CUMA TOPLAM 35 KM. KOŞMUŞUM.
    ( KOŞULAR ESNASINDA ISINDIKTAN SONRA DEPAR DENEMELERİMDE OLDU, HİÇ PROBLEM YAŞAMADIM )

BACAĞIM O KADAR GÜZEL TOPLADI Kİ ARTIK SORUNSUZ BİR BİÇİMDE DURMAKSIZIN 5 KM KOŞABİLİYORUM. TEK SORUN; ALMIŞ OLDUĞUM KİLOLAR.KISMETSE 1 AY İÇERİSİNDE BU KİLO DENEN PİSLİKTENDE KURTARACAĞIM KENDİMİ...
    BU SAKATLIĞA 82 KG. OLARAK BAŞLADIM...95 KG. ÇIKTIM....ŞU AN 88-89 ARASI BİR KİLOM VAR.KISMETSE 80 KG. ALTINA İNECEĞİM...BOYUM 1.82 CM.
    ŞİMDİLİK HEDEFİM BU...TABİİİ AYAĞIM BU ŞEKİLDE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDERSE....
    AMA ŞİMDİLİK ŞUNU BİLİYORUM ARTIK SORUN YOK :-)

SORUSU OLAN ARKADAŞLAR aşil tendonu kopanlar adlı gurup vasıtası ile FACEBOOK DAN ULAŞABİLİRLER ....

FACEBOOK DA MAĞDUR OLAN ARKADAŞLARIN BİRBİRLERİ İLE FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPABİLMELERİ İÇİN Aşil Tendonu Kopanlar adında bir gurup kurdum...Mağdur olan arkadaşları bekliyorum !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi commandos07 -- 3 Şubat 2018; 17:37:58 >

• Alçı çıkarıldıktan sonraki ilk günüm..
    http://img221.imageshack.us/img221/6559/ailtendonameliyat.jpg
  • aşil tendonı ve ayak bilek hastalıkları hakkında güzel bilgiler mevcut. Faydalı olması dilegiyle..

http://www.eortopedi.com/ShowArticle.aspx?ArticleID=85&Category=6

AŞİL TENDONUM KOPTU !
  • ORTOPEDİ BİLGİ BANKASI

http://www.eortopedi.com

Arkadaşlar şiddetle tevsiye ederim bu siteyi,
    Tüm ortopedik hastalıklar ile ilgili net anlaşılır ve detaylı bilgilerin yer aldığı çok kapsamlı bilgilendirme sitesidir.

AŞİL TENDONUM KOPTU !
  • İlk 6 ay çok önemli, çünkü re-rüptür yani tekrar kopmalar genelde 6 aylık dönemde meydana geliyor. Fizik tedavinin amacı bacağın alçıda kaldığı dönemde hareketsizlikten eriyen kasların yeniden kazanılmasıdır. Ben anlamıyorum fizik tedaviye gerek yok diyen doktorları. Bence fizik tedaviye gerek yok diyen doktorlarınıza lütfen sorun profesyonel sporcular (Mehmet OKUR, David Beckham, vs.) acaba fizik tedavi uygulamadan mı 6 ay sonra sahalara geri dönmüşler, ya da gerekli değilse bunlara neden uygulatılmış ???

Benim ayağım sadece 2 hafta alçıda kaldı ve sonrasında hemen fizik tedaviye başladım !!! Şu anda koşuyorum, zıplıyorum, rahat rahat merdiven inip çıkıyorum. Evim 4. katta ve asansör yok :) Futbol oynamayı denemedim, ama ameliyatımı yapan doktorum 6. ayın sonunda spor yapabileceğimi söylemişti (tabiki bundan futbolu kastetmiş midir bilemem).

Ben Şubat ayında yeniden kontrole gideceğim. 9 Ocakta tam 8 ay bitti. En son 6. ayım bittiğinde fizik tedavi uzmanıma kontrole gitmiştim ve bana düz ve çapraz koşulara başlamam gerektiğini, çünkü en ufak kas ve sinirlere kadar ne kadar iyi geliştirirsek o kadar sağlam olacağını belirtmişti. Şubat ayında gittiğimde fırçayı yiyeceğim büyük olasılıkla çünkü hem havaların soğukluğu, hem yeni bir işe başlamam, hem de üşengeç davrandığım için bu koşuları düzenli olarak yapmadım :( Şubat ayındaki kontrolümden sonra neler olduğunu yine sizlerle paylaşırım. Kontrole gittiğimde spor salonuna yazılmamın bir sakıncası olup olmadığını (büyük olasılıkla yoktur) ve salonda çalışırken nelere dikkat etmem gerektiğini özellikle soracağım.

Bloğumda da fırsat buldukça paylaşıyorum ameliyatla ilgili başımdan geçenleri. Fizik tedavi hareketlerinin fotoğraflarını isteyen olursa bloğumda mail adresim mevcut, mail atanlara seve seve gönderiyorum.

http://karamanmesut.blogspot.com/2012/05/asil-tendon-rupturu-kopmas-ameliyatm.html

• Merhaba,

Öncelikle herkese geçmiş olsun,
    Maalesef halı saha gazilerinden birisi de benim. Genel olarak aşil tendonu sakatlıklarının darbeye bağlı olarak yaşandığını zannederdim. Kendi halinde sadece ter atmak için yapılan maçlarda zorlama ve darbe olmadıktan sonra sakatlık yaşanması ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünürdüm. Ta ki 9 Mart 2013 akşamı bom boş pozisyonda sağ ayağımın içi ile topu kontrol ettiğimde sol alt baldırımdaki ağrıyı hissedene kadar. 3 metre arkamdaki arkadaşıma niye vurdun dediğimi hatırladıkça da hala kendi kendime gülüyorum. Pozisyonun devamında muhtemelen sizlerinde yaşadığı hemen hemen aynı senaryolar tekrar etti “kendi kendine vurdun galiba”, “sağ ayağın çarpmış olmasın”, “ abi arada 3 metre var ben sana nasıl vurayım”. Zaten olayın sonrasında sağ ayağım ile kıyasladığımda sol ayağımda bir şeylerin eksik olduğunu anladım ama acilde 15 saniye muayeneden sonra “aşil kopmuş, ameliyat olmanız gerekli, iyileşme süresi 12 hafta, tam durumunu görmek içim bir MR çekelim” sözü son nokta oldu.

Doktorum tendon tam kopmuş ve mutlaka ameliyat olmalısın dedi. Ameliyat olmadan sadece alçı ile tedavi şeklinden hiç bahsetmedi bile. Zaten benim tendonum ayak bileğinin 5-10 cm. üzerinden tendonun en ince kısmından koptu, bu kısım dikilmeden nasıl ucu ucuna getirerek alçıya alınır hayal edemiyorum.

10 Mart 2013 günü 3. Derece aşil kopması (tam kopma) nedeni ile ameliyat oldum. Doktorum ilk 48 saat içerisinde yapılan operasyonlarda daha fazla başarı sağlandığını söyledi. Ameliyat sonrası sol ayağım diz altından Amerikan alçı ile sabitlendi. 1 hafta sonra da Rom Walker kullanmaya başladım.

Benim en çok aklımı karıştıran nokta ameliyat sonrası tendona ne kadar sonra yüklenmeğe başlamamız gerekiyor. Doktorum Ameliyat sonrası 6. haftada kısmi yüklemelere başlayacağız dedi ama forumda 6. Haftada hatta daha erken yürümeye başlayan arkadaşlar var. “ MesutKaraman’a gönderdiği fizik hareketleri için tekrar teşekkür ederim.”

internetteki kaynaklardan okuduğum kadarı ile son zamanlarda aşil tendonu tedavilerinde yöntem, tendona erken hareket ve yük verme yönünde. Yapılan bilimsel çalışmalarda tendona ne kadar erken hareket verilirse iyileşmenin daha kararlı ve çabuk olduğu yönünde olumlu sonuçlar alınmış. Fakat burada benim kafama takılan tendona ne kadar yük verileceği. Sonuçta orantısız yapılacak yüklenme ile Allah korusun Re-Rüptür riski de var.

Arkadaşlar hemen hemen hepimizin kafasında aynı sorular var.

…Açık ameliyat mı? İnvaziv mi? Alçı mı? Birbirlerine karşı üstünlükleri nelerdir?
    …Tendon neden kalınlaşır?
    …Tendonun yapısı ve iyileşme süreci?
    …Tendon nasıl çalışır?
    ...Tendon eski gücüne kavuşur mu?

Aşağıdaki Linklerdeki bilimsel çalışmalarda bu sorulara ve kafanızdaki diğer sorulara cevap bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Ayrıca Sırf Aşil Tendonu kopması konulu bir kamu spotu hazırlanarak Televizyonlarda gösterilmesi gerekli. Çünkü kimse kendi başına gelmez zannediyor. Ben dahil

http://www.arslanbora.com/wp-content/uploads/Dr.-Doruk-Kuran-Tez.pdf

http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_10265.htm

Herkese sağlıklı günler dilerim.
    Saygılarımla.

• https://forum.donanimhaber.com/images/albumtn.aspx?size=tn&imgpath=260431-asppg_Qo392639142.jpg merabalar benim ameliyat resim bunun gıbı sizin bize göre sanırım daha iyi amelıyat yeri yanı tuhaf geldi biraz bana dr tendomun tamamen koptuğunu hatta saçak saçak olduğunu parçaları zor birleştirdiğini söyledi belkide alçıyı çok tutmasının sebebi bu olabilir pazartesi net kararımı vericem randevum var ya alçı ya devem yada bot botu araştırıyorum hangisi iyi bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: silvaren

Arkadaşlar ameliyatın üzerinden 4,5 ay geçti alçıdan kurtulalı 2,5 ay oldu ayağımı eskısı gıbı haka kullanamıyorum amelıyat ve bılek bölgesinde şişikler hale devam ediyor tendonta gerilmeler oluyor tek ayağımın üstüne hala yükselemiyorum güç alamıyorum sanırım düzelmesi uzun bı zaman daha alıcak herkese geçmiş olsun.amelyat olan arkadaşların sabırlı olması lazım çok zor bi dönemdeler allah yardımcıları olsun

https://www.facebook.com/groups/364637380312980/
    buraaya yazarsan daha iyi olur

• Ameliyat sonrası 2 haftam doldu, haftaya Rom Walker tarzı bir sisteme geçeceğim, hangi botu almam gerekiyor?

http://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/asil-botu-achill-botu-157635290

http://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/rom-walker-aci-ayarli-ayak-bilegi-ortezi-163008325

Vaktiyle kullanıp satmayı düşünen varsa da alabilirim; ayağım 45 numara, sağ ayak..

• miyagi51 M kullanıcısına yanıt
    Benimde sizinki gibi parçalanmış şekildeydi.
    BEnim alçım yaklaşık 1 ay kaldı , tam alçı şeklinde.
    Dizinizi bükmeyerek , yani alt baldırınızı kama hareketi yapmadan 1 ay kalması faydalı bence.

https://forum.donanimhaber.com/m_118589912/tm.htm burada detaylı anlattım yaşadıklarımı
  • quote:

Orijinalden alıntı: dragotreis

quote:

Orijinalden alıntı: ŞahEser

Arkadaşlar ben de uzun mesafe koşu ve yıllardır basketbol oynuyorum. Son 1 yıldır aşil tendonumda çok fazla ağrı hissetmeye başladım. Normalde günlük min 10 km koşum vardı artık bırakmaya başladım çünkü ısınsam bile 5 kmden sonra çekmelerden dolayı bırakmak zorunda kalıyordum. Bir ara sporu tamamen bıraktım bu ağrılardan dolayı. Tekrar başladım ilk evrelerde biraz ağrı vardı ama hemen yine artmaya başladı. En son doktora gittim aşil tendinit deyip geçti verdiği ilaçları kullandım spor yapmadım ama hiç iyileşme olmadı. 2. kez başka bir doktora gittim ve kesinlikle mr çekilmesi istediğimi söyledim. Doktor gerek yok bu aşil tendinit dedi ama tartışarak zorla mr çekilmesine ikna ettim. Mr sonucunda başparmağımdan gelen tendonun tam aşil tendonun arkasında ağrı yaptığını söyledi (her iki ayağımda da aynı ağrı mevcut, baş parmağım hep mordur çünkü basketbol oynarken ayağıma basanlardan ve koşu yaparken ayakkabının ucunun sürekli başparmağıma değmesinden) ve yine istirahat etmemi istedi ve klasik ilaçlardan verdi. 2 ay geçti üzerinden yine hiç bir iyileşme yok. Sabahları kalkınca yürümekte oldukça zorlanıyorum. Düz taban ayakkabı giymeyi bıraktım, zaten basketbol veya koşu ayakkabısı tarzı ayakkabılar giyiyordum ama şimdi yere düz basınca bile bir gerilme hissi ve ağrı oluşuyor. Adanayım Ortopedia ya gideceğim bu hafta. Kendi tecrübeleriniz varsa bu konuda ne önerirsiniz?

evdeki terlikler de çok önemli. daha doğrusu terliksiz gezmemek çok önemli. ben bırakın terliği, ayağıma uygun terlikler dışında hiç bir şey giyemiyorum. düz tabanlı ayakkabı, terlik, düz zemin vs. maximum dayanma sürem 5 dk. sonra zonkluyor ayaklarım. o lanet tendinit hastalğının çaresi yok herhalde.. bu şekilde sadece ilerlemesini durduruyormuşuz gibime geliyor. iyileşme yok.

Alıntıları Göster
    ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurtihsan83 -- 28 Eylül 2016; 15:34:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: miyagi51

merhabalar,
    22 eylül akşamı halı saha maçında aşil tendonum koptu. klasik tüm belirtiler vardı çarpma sesi ağrı vs. ambulans ile kartal eğitim araştırma hastanesine kaldırıldım ilk incelemelerin sonunda yatış verdiler ama bir hafta sonra ameliyat ünü verdiklerinden oradan ayrılarak özel hastaneye gitmeye karar verdim. Genel araştırmalarım sonucunda(doktor akrabalar arkadaşlar vardı onlara da sordum) ameliyatının kolay bir ameliyat olduğu bilgisineulaştım ama iyileşme süreci o kadar da kolay olmuyor. Üsküdar da özel bir haftanede ameliyatımı 24 eylül sabahında oldum başarılı bir ameliyat oldu. DOktorumun ilk bulguları ile ameliyat esnasındaki bulgular farklı çıktı. ilk bulgularda aşil tendonunda kısmi yırtık var gibi görünüyor demişti MR yoktu o ara ama tamamen kopmuş ödem oluştuğundan dolayı da kesin bulgu olmamış ayrıca kopmaktan öte parçalanmış ilkkez böylesini gördüm dedi. her bir tendon tel tel ayrılmış şuanda kasığıma kadar ayağım alçıda 2 hafta sonra bir ihtimal diz altı alçıya geçeceğim ağrı ve zonklama katlanılmayacak şeyler değil ama yatağa bağlı kalmak zor birşey Allah hayatını bu şekilde sürdürenlere yardım etsin.

Benimde sizinki gibi parçalanmış şekildeydi.
    BEnim alçım yaklaşık 1 ay kaldı , tam alçı şeklinde.
    Dizinizi bükmeyerek , yani alt baldırınızı kasma hareketi yapmadan 1 ay kalması faydalı bence.

https://forum.donanimhaber.com/m_118589912/tm.htm burada detaylı anlattım yaşadıklarımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurtihsan83 -- 30 Eylül 2016; 10:17:41 >

• AŞİL TENDONUM KOPTU !Prof. Dr. Yakup YILDIRIMyoutube
    Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yakup YILDIRIM Aşil Tendonu hakkında bilgi verdi. Henüz aramıza katılmadıysanız şimdi ABONE OL butonuna basabilir, sevdiklerinizle paylaşabilir veya aklınıza takılan başka soru varsa yorumdan sorabilirsiniz. https://yakupyildirim.com.tr https://facebook.com/DrYakupYILDIRIM https://twitter.com/DrYakupYILDIRIM https://instagram.com/DrYakupYILDIRIM https://youtube.com/DrYakupYILDIRIM https://linkedin.com/in/DrYakupYILDIRIM
    https://www.youtube.com/watch?v=o7geFZ8JbdY&feature=youtu.be
  • AŞİL TENDONUM KOPTU !Prof. Dr. Yakup YILDIRIMyoutube
    Aşil tendonu oldukça dirençli olmasına rağmen bazı ani yüklenmeler sırasında kopabilir. Bu kopmaların büyük bir bölümü spor aktiviteleri sırasında 30 yaş üzeri bireylerde olmaktadır. Özellikle amatör sporla uğraşanlarda daha sık aşil tendon yırtığı görülmektedir. Bunda en önemli etken de, spor öncesinde gerekli ısınma ve germe hareketleri yapmadan spor aktivitesine başlanılmasıdır. Halı sahada yapılan futbol aktivitesi bunun tipik bir örneğidir. Genellikle haftada bir defa antrenmansız yapılması aşil tendon yırtığına zemin hazırlayan faktörlerdendir.
    https://www.youtube.com/watch?si=hYnczj8DGw6YnLxA&v=N5jyx3Unbxg&feature=youtu.be
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.