Şimdi Ara

Nvidia, Kepler tabanlı mobil GPU'ların üreticilere satışına başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
3.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

•  

Hafta içerisinde yeni nesil Radeon HD 7000 serisinin ikinci üyesi olan Radeon HD 7950 modelini piyasaya sürmeye hazırlanan AMD'nin aksine Nvidia tarafındaki sessizlik devam ediyor. Kepler kod adını taşıyan GeForce 600 serisi masaüstü ekran kartları için endüstrideki bekleyiş devam ededursun, sektörel kaynaklardan gelen bilgilere göre Kepler tabanlı mobil grafik yongalarının dizüstü bilgisayar üreticilerine satışı başladı. 

Bu önemli bir detay zira Intel, Nisan ayı ile birlikte 22nm Ivy Bridge işlemcilerini duyurmayı planlıyor ve dizüstü bilgisayar üreticileri de yeni platformu temel alan modellerini eş zamanlı olarak pazara sunmayı hedefliyorlar. Intel'in yol haritasına paralel olarak AMD ve Nvidia da aynı dönemde yeni mobil grafik yongalarını sunarak Iy Bridge tabanlı dizüstü bilgisayar yarışında öne geçmenin planlarını yapıyorlar. 

Nvidia masaüstü için hazırladığı Kepler tabanlı yeni nesil ekran kartlarından önce mobil GPU'ları üreticilere sağlayarak Nisan ayındaki lansman öncesi yeni model hazırlıkları için yeterli zamanı sağlamayı amaçlıyor. Bu arada Nvidia, birkaç sene içerisinde %40'ların üzerinde pazar payına ulaşması öngörülen ultrabook konseptine girmenin planlarını da yapıyor. 

Samsung cephesinden gelen Radeon HD 7000 tabanlı 15-inç ultrabook haberi için henüz AMD cephesinden gelen somut bir detay olmasa da Nvidia cephesi yeni platform için hazırlık içerisinde olduğunu sık sık dile getiriyor. Şirketi bu konuda iddialı kılan detaylardan biri de kuşkusuz Optimus teknolojisi zira işlemciye entegre grafik ve harici ekran kartı arasında dinamik geçiş yaparak performans ve güç tüketimi arasında denge kurulmasına olanak tanıyan bu teknolojinin muadili henüz AMD tarafından duyurulmuş değil. Benzer amaç için geliştirilmiş mevcut çözüm ise kullanıcı tarafından el ile ayar gerektirdiği için Optimus ile kıyaslandığında daha az kullanışlı olarak değerlendiriliyor

• Amd ultrabook konseptine rakip olursa %100 daha performanslı olur

Amd vision vs İntel Atom Gibi Olur
  • Şu GTX 600 desktop serisi hakkında birkaç detay açıklansa çok iyi olacak.
  • Kazanç sağlanacak noktalara gelince Nvidia elini çabuk tutuyor. Bu durumda ağırlıklı Nvidia kullanıcısı olarak ilk hedefim Hd7950. Masaüstü nvidia tarafında ikinci plana atılıyorsa, ben de kendi sıralamamda Hd7000 serisini ilk sıraya alıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Kazanç sağlanacak noktalara gelince Nvidia elini çabuk tutuyor. Bu durumda ağırlıklı Nvidia kullanıcısı olarak ilk hedefim Hd7950. Masaüstü nvidia tarafında ikinci plana atılıyorsa, ben de kendi sıralamamda Hd7000 serisini ilk sıraya alıyorum.

Nvidia son birkaç yıldır hep bunu yapıyor zaten. Ama Kepler'i görünce senin fikrin değişmesin hocam...

Habere gelince, Nvidia'nın 2010 Kasım ayında küçük yapıda 28nm'lik gpu'ları ürettiği söylenmişti. Belki de bunlar mobil gpu'ların ilk örnekleriydi. En azından 28nm'yi biran önce kullanabilmek için o dönemde basit yapıda gpu'lar üzerinde çalıştığı biliniyordu. Demek amaç buymuş. Acaba masaüstü tarafında durum nedir? Nisan ayında topyekün bir sunum mu yapmaya hazırlanıyor acaba? İnşallah masaüstü tarafı o kadar bekletmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Kazanç sağlanacak noktalara gelince Nvidia elini çabuk tutuyor. Bu durumda ağırlıklı Nvidia kullanıcısı olarak ilk hedefim Hd7950. Masaüstü nvidia tarafında ikinci plana atılıyorsa, ben de kendi sıralamamda Hd7000 serisini ilk sıraya alıyorum.

Nvidia son birkaç yıldır hep bunu yapıyor zaten. Ama Kepler'i görünce senin fikrin değişmesin hocam...

Habere gelince, Nvidia'nın 2010 Kasım ayında küçük yapıda 28nm'lik gpu'ları ürettiği söylenmişti. Belki de bunlar mobil gpu'ların ilk örnekleriydi. En azından 28nm'yi biran önce kullanabilmek için o dönemde basit yapıda gpu'lar üzerinde çalıştığı biliniyordu. Demek amaç buymuş. Acaba masaüstü tarafında durum nedir? Nisan ayında topyekün bir sunum mu yapmaya hazırlanıyor acaba? İnşallah masaüstü tarafı o kadar bekletmez.

Bana 28nm fermi hatta aslında 3gb bellekli fiyatları indirim görmüş 40nm fermi dahi yeterdi. Ben hiç takılmıyorum DX11 olduğu sürece zar alanı ve nanometrik küçülmeye. Varsın 20-30 watt fazla yaksın. Ama hiçbir adım yok ne hikmetse. Hiç olmadı fiyat indirimi olsun
    580'i o zaman tercih ederim ben. Hatta 3gb 580 olsa tadından yenmezdi. Ama şu 7950'ye bir test sürüşü lazım gibi geliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 29 Ocak 2012; 19:00:08 >

• amd işlemci ile ekran kartı arasındaki geçişi otamatiğe bağlamadan dizüstünde söz sahibi olamaz.
    yıl olmuş 2012 ee hallediver artık amd
  • Nvidia bu kadar beklettiğine göre sağlam ama çok sağlam çıkış yapıcak hadi hayırlısı..
  • 670 ve 680 çok ezici bir şekilde gelecek diye hissediyorum bu sessizliğin ardından. AMD yeni serileriyle Nvidia'nın bir nesil önceki ekran kartlarına güç bela rakip olup 1 nesil önde olmaya rağmen çok az farkla öne geçerken aksini beklemek anormal olurdu zaten.
  • ya nvidia apişip kaldı yada atın intikamı yapacak bakalım görücez:)

yaw bu hd7970 biraz pahalı geldi bana öle değilmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 30 Ocak 2012; 12:03:19 >
  • hd 7980 mi?
  • düzeltim dalgınlık işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 30 Ocak 2012; 12:03:51 >
  • Güçlü GPU'lu ultrabook'lar çıkınca film kopacak
  • iyiymiş
  • NVİDİA FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK GİBİ... BÜYÜK BOMBAYI PATLATABİLİR.
  • nvidia masaustu kullanıcıları sallıyor. Adamların niyeti kar yapmak :sss
  • Ivy Bridge'ler, Kepler tabanlı mobil grafik yongalarının canına okuyacakmış gibi geliyor nedense...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.