Şimdi Ara

320kbps flac çok fark var mı??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
302
Cevap
8
Favori
28.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • desire hd telefonumda kulaklığım cks90 ile müzik keyfi yaşıyorum hafıza kartım 16 gb yaklaşık 12 gb lık kısmıda müzik ancak flac şarkılar çok yer kaplıyor 320 kbps mp3 yada aac formatına çevirip atsam pek bi kısıtlama yapmış olur muyum??birde bana çok sesli midli bi şarkı önerir misiniz??kulaklığın sahnesini tam ortaya çıkaracak cinsten

edit:konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar için:
    http://www.chip.com.tr/...daki-farklar_24997.html

http://biyolojiegitim.yyu.edu.tr/mkpdf/dsf.pdf

zaman içinde geçen araştırmalarım sonucu ayrıca size şunu söyleyeyim;wav en kaliteli müzik formatlarından biridir.bunu bir arşiv şeklinde sıkıştırırsanız flac halini alır.flac formatının özelliği ise tekrar bir önceki kaliteli format halini alabilecek özellikte olmasıdır.ancak iş mp3 e gelirse bu durum söz konusu olamaz müzik formatı mp3 e çevrilirken kayıplar verilir bu kayıpları oldukça iyi materyaller ile test ederek anlayabilirsiniz.yoksa kötü bir ekipman ile o farkı hissetmek zordur.ben şahsen telefonumda wav,flac,aac,mp3 formatlarının hepsini denedim orta halli bir ekipmana sahip olmamama rağmen büyük bir fark görmedim sanırım düşük ekipmanla bu farkı hissedenler kaliteyi biraz psikolojikmen hissediyor olabilirler.320kbps mp3 formatı en kaliteli mp3 formatıdır.kalite ne kadar düşerse ayrıntı da aynı şekilde düşer tabi dosya boyutunun büyüklüğüde.aac mp3 e yakın bir formattır genellikle apple ürünlerinde çok fazla denk gelebileceğiniz türden bir format.yine aynı şekilde büyük bir fark hissetmezsiniz flac ve aac arasında (eğer ki iyi bir ekipmana sahip değilseniz).dolayısıyla kötü ekipmanla flac formatına pek bulaşmayın mp3 ve aac sizi idare edebilir durumda.eğer ki ekipman iyiyse(mp3 çalar+kulaklık vs.) flac mp3 arasındaki farkı hissedebilirsiniz.

son olarak arkadaşımızın verdiği bilgileri de başlığa ekledim.

Orijinalden alıntı: Madcat.SJ

İnternette başka birşey ararken bu sayfa denk geldi. Yanlış anlamaları düzeltmek için üye oldum.

Öncelikle, müzik dinlediğimiz dijital formatları 3e ayırabiliriz:
    1. Kayıpsız - sıkıştırmasız (örnekler: wave, pcm)
    2. Kayıpsız sıkıştırma (flac, alac, ape, ..)
    3. Kayıplı sıkıştırma (atrac, mp3, ogg, aac, ...)

1. model, sesi sıkıştırmadan, doğrudan PCM olarak kaydeder. CD lerde kullanılan yöntem budur (16 bit, 44.1 KHz PCM (24 bit, 48 Khz olan bazı durumlarda var)). EAC gibi CD ripleme programları, CD deki sesi önce wave olarak kaydeder, sonra üzerine istenilen sıkıştırmayı uygular. Yada, sıkıştırmadan wave olarak kullanırsınız. Sonuçta elde edilen wav dosya CD nin aynısıdır (okumadan kaynaklı hata düzeltmelerini dikkate almayalım).
    Fakat dosyalar çok büyüktür. Bir CD yaklaşık 650 mb...

2. model, CD kalitesinde kaydettiğim ses dosyalarını "KAYIPSIZ" olarak sıkıştırır. Bu yötemde en yaygın kullanılan codecler: FLAC (Free Lossless Audio Compression), APE (Monkey's Audio), ALAC (Apple Lossless Audio Compression). Oluşan dosyalardan orjinal wave dosyasına kayıpsız olarak geçiş yapılaiblir. Yani, bu tip dosyalardan orjinal CD ye bile dönebilirsiniz.
    Dosya boyutu wave dosya ile karşılaştırıldığında daha küçük olur.

3. model, kayıpsız sıkıştırma yöntemlerinde elde edilen dosyalar hala bazı cihazlar için hala büyük sayılabileceğinden dahada fazla sıkıştırmaya çalışılmıştır. Fakat kayıpsız olarak daha fazla sıkıştırma ne yazıkki mümkün olmadığından, kayıplı yöntemler kullanılması denenmiştir. En yaygınları mp3, ogg... Kayıp hesaplanırken insan kulağının ayırt edemeyeceği türden (yada öyle düşünülen) sesler bazı algoritmalar ile çıkarılır. Çıkarılmış olan bilgi, kaybedilmiş demektir ve hiç bir zaman geri kazanılamaz. Yada, hiç bir zaman orjinal kayda (yada CD ye) dönüş yapılamaz.

Gelelim, MP3 konusuna:
    Ne yazıkki tam ihtiyaç varken piyasaya çıkmış ve aşırı yaygınlaşmış, müziz sıkıştırmak ve dinlemek için kullanılan en kötü algoritmalardan biridir. MP3 zaten adınıda, Mpeg-1 codec'inin Layer-3 'ünden alır. Bu katman codec'in ses katmanıdır. Mpeg-1 en yaygın olarak VCD lerde kullanılmıştır.
    Alternatif olarak denenen birçok başarılı algoritma bile mp3 karşısında tutunamamıştır (ki aralarında Sony'nin geliştirdiği ATRAC bile var (bilenler için bu codec IEEE Signal Processing dergisinde bile yayınlandı). Atrac gerçekten başarılı bir algoritmaydı. CD ye göre 1/5 oranında sıkıştırma sağlıyordu. Yaklaşık aynı bitrate lerde bile mp3 e göre çok daha başarılı ses elde edilebiliyordu).

Stüdyoda 320 kbit flac konusu:
    Böyle bir şey YOK. Saçmalamayın.
    Stüdyoda 320kbit kayıt yapanlarda herhalde İMÇ de yapılıyordur, masrafsız olsun diye "küçük (herhangi bir isim)" isimli vatandaşların kayıtlarını direk mp3 çalıcıya kaydedip veriyolardır... Başka türlü bir senaryo aklıma gelmiyor.

Stüdyoda sesler kayıpsız/sıkıştırmasız kaydedilir. Buda en düşük 16bit, 44.1 KHz PCM olacağına göre yaklaşık 22000 kbps ye denk gelir (Yanlış hesapladıysam düzeltiniz).

Neyse, birde bitrate hesaplarına girmeyelim burada. Fakat merak edenler için FLAC dosyalarda bitrate 1000 kbps civarında olur. Sıkıştırmanın başarısına göre değişir.

Orijinal soruya gelirsek;
    320kbit mp3 ile FLAC arasında CİDDİ miktarda fark VAR. Fakat, Sİyah Nur'unda dediği gibi bu birazda cihaz ve kulaklığa bağlı olarak hissedilir. Ki burada kuaklık daha etken bir faktör. Çok iyi bir kulaklık, android telefonda bile (aman playerlara dikkat, power amp ve neutron iyidir player olarak) 320kbit mp3 ve FLAC arasında fark hissedilir oluyor.

PCM, kayıplı ve kayıpsız sıkıştırmalar arasındaki teknik bir incelemeyi aşağıdaki linkte bulabilirisiniz (içerik İngilizcedir, Google translate var, şansınızı deneyin).
    MP3 vs AAC vs FLAC vs CD

Özetle;
    İyi bir kulaklık ile dinlemiyorsanız, mp3 bile yeterli olabilir. Mp3 her ne kadar kayıplı olsada, 192kbit den sonra biraz çekilebilir oluyor. 320kbit gayet dinlenilebilir birşeyler üretiyor.
    İyi bir kulaklık kullanıyorsanız, en çok dinlediğiniz albümleri FLAC formatında dinleyin. Geri kalanına 320kbit mp3 idare edebilir. Aslında isterimki kaydedecek yer olsun, taşıdığım tüm müziği flac ve eşdeğeri formatta dinleyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brsdrgn -- 17 Ağustos 2013; 8:38:01 >

• flac formatlar nerden buluyonuz yaa dinleyemedim gitti ben hd ses dinledim acaaba onun gibimikine :D
  • O kulaklık ve telefonla çok fark olacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BayernM

flac formatlar nerden buluyonuz yaa dinleyemedim gitti ben hd ses dinledim acaaba onun gibimikine :D

istersen sana link yollarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Siyah Nur

O kulaklık ve telefonla çok fark olacağını sanmıyorum.

neden olay hep böyle ki??cep telefonlarının pekte eksik bi yanı yok sanki o zaman 320 lik de olmasa 192 kbps olsa yinede hissedilir mi??
  • Bence çok fark olmuyor şuna dayanarak söylüyorum LMFAO'nun flac albümünü buldum 320'liğide buldum ve de CD'den dinleme şansını elde ettim.56 mb.lık flac yerine 10mb'lık 320 aynı kaliteyi veriyor neredeyse.
  • hocam 320 kbps flac dosyalar direk stüdyoda kaydedilen ilk halidir yani en kaliteli en temiz olanı,mp3 ise bu seslerin sıkıştırılmış halidir boyut farkı ondan dolayıdır ama bir insan 320 kbps mp3 ile flac ayırt edecek kadar hassas olmayabilir bunu usta kişiler anlar zaten flac kalitesini tam almak için sağlam bir ses kartı düzgün codec ler vs birkaç şey olması lazım yani sen telefona atarak sadece yer kaplamış olursun
  • quote:

Orijinalden alıntı: tylnzgr

hocam 320 kbps flac dosyalar direk stüdyoda kaydedilen ilk halidir yani en kaliteli en temiz olanı

Şurayı anlayamadım, biraz daha açar mısınız?
  • quote:

quote:

hocam 320 kbps flac dosyalar direk stüdyoda kaydedilen ilk halidir yani en kaliteli en temiz olanı

stüdyoda şarkılar kaydedildikten sonra hiçbir işlem görmemiş direk kayıt sonrası olan dosya halidir 320 flac lar daha sonra mp3 playerlar cd ler vs moda olduğu ve daha pratik olduğu için boyut kazanmak için bu dosyalar üstünde aynı winrar mantığı gibi oynamaya küçültmeye başladılar sıkıştırıyorlar yani elbette kaliteden gidiyor ama bu bizim anlayacağımız düzeyd değil sonra 30 mb lik şey 3 mb ye düşüyor oda mp3 oluyor ama günümüzde 320 flac lara çok yakın teknoloji olduğu söyleniyor dediğim gibi sıradan insanlar farkedemeyebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cocopopsjohny -- 29 Ocak 2012; 22:23:46 >

• Her gün yeni bir şey öğreniyorum bu bölümde.
    Çok teşekkürler değerli bilgiler için
  • Ben o yüzden anlayamıyormuşum demekki..
  • quote:

quote:

quote:

stüdyoda şarkılar kaydedildikten sonra hiçbir işlem görmemiş direk kayıt sonrası olan dosya halidir 320 flac lar daha sonra mp3 playerlar cd ler vs moda olduğu ve daha pratik olduğu için boyut kazanmak için bu dosyalar üstünde aynı winrar mantığı gibi oynamaya küçültmeye başladılar sıkıştırıyorlar yani elbette kaliteden gidiyor ama bu bizim anlayacağımız düzeyd değil sonra 30 mb lik şey 3 mb ye düşüyor oda mp3 oluyor ama günümüzde 320 flac lara çok yakın teknoloji olduğu söyleniyor dediğim gibi sıradan insanlar farkedemeyebilir

320 flac dediğiniz şey, flac formatlı parçanın bitrate'i 320 kbps olduğu anlamına mı geliyor?

• Ben de okuyup okuyup gülüyordum, yalnız değilmişim
  • quote:

quote:

quote:

quote:

320 flac dediğiniz şey, flac formatlı parçanın bitrate'i 320 kbps olduğu anlamına mı geliyor?

Alıntıları Göster
    ilginç bir konu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avarelveco -- 10 Şubat 2012; 21:04:02 >

• peki hocam bişey sorucam bende benim mp3 çalar minton formatlarda flac yok diyo geçenlerde deneme amaçlı içine 24bit lik flac attım. aklımdan flac desteklemeyen cihazlar hiç çalıştırmaz diye geçiyodu ama çalıştırdı fakat 800 hz olarak tabi sesi feci derecede dangur dungur verdi o ayrı. böyle bir şey her mp3 de de olur mu ? yani flac formatını desteklemese bile flac oynatabilir mi ?
  • bilimsel kaynaklara göre flacler 2'ye ayrılır;
    1- 320 kbps olan stüdyo kaydı flacler
    2- Aslında flac olmayan ama flac olduğu sanılan flacler. Bunların latince ismi pseudo-flac'tir ki en tehlikeli olanları bunlardır. Kuzey Amerika yarım küresinde endemik bir tür olarak yetişen bu flaclerin tıpkı bir cendere mantığıyla preslenmesiyle açığa çıkan wav formatı kalite olarak neredeyse flaclerle yarışabilir. Tabi normal insan kulağı bu farkı anlayamaz, anlasa da belli etmez.. Bende şahsi fikirlerimi paylaşmak istedim.. Aynen.. İyi geceler
  • Cep telefonuyla ve cks90 gibi kulaklıklarla flac dinlemek hamallıktır. aac ile devam ederdim yerinde olsam.

Aylar sonra bi bakayım dedim şu kulaklık forumuna, hiç bulaşmadan kaçıp gitsem mi...
  • Daha koyabilirim

• Flood için özür dilerim.Aynı mesaja ekleyemedim.320 kps diyor arkadaş.Şimdi ben yanlış flac albümü mü indirdim

• Sene 2012 olmuş, hâlâ Vista kullanan var.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.