Şimdi Ara

320kbps flac çok fark var mı?? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
302
Cevap
8
Favori
28.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adam çevirmeye çalışıyor.Tutmuyor.Elmayla armutu karıştırıyor.Uçuyor gidiyor.
    Ve bu kadar tartışma sonucu hala stüdyodan büyük oranda analog kayıt alınmasına rağmen mp3ler dvdler havada uçuşuyor.
    Çok ilginç işler
  • quote:

Orijinalden alıntı: H.

quote:

Orijinalden alıntı: expander_

Profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız;

Ses stüdyoda kayıt edilirken 24 bit 44.1 kHz olarak kayıt altına alınır,
    mix denilen ses seviyelerinin ayarlanması, tonların yakalanması vb. yapılırken yine 24 bit 44.1 kHz olarak kayıt altına alınır,
    mastering denilen CD/DVD gibi bir album kaydinin son asamasi, yani frekanslarin dengelenmesi yapılmasından sonra, en son olarak CD amaçlı bir kayıt için 44.1 kHz 16 bit rate indirgemesi yapılır.

Dünya standardı budur, üzerine laf konuşmayın lütfen (nokta)

Edit: imla.

Şimdi stüdyo işi de kafamda komple anlaşıldı.

Yalnız TRde 24 bit stüdyo çok var mı? Varsa neden Türk sanatçılardan 24 bit albüm çıkmıyor, herhangi bir fikriniz var mı?

Olmaz mı tabii ki var, ama ne kadar yeterliler orası tartışılır. Türkiye'de bir çok mix/mastering yaptığını sanan stüdyo var ama pek beceremiyorlar. Her wavelab plug-in lerini edinen bu işi becericek diye bir şey yok, Evren Göknar gibi grammy kazanmış Türk mastering uzmanlarımız olsada bu işin gerçek üstadları yurtdışında ikametgah ediyorlar ;

http://sterling-sound.com/
    http://www.gatewaymastering.com/
    http://www.capitolstudios.com/index.cfm?page=goknar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expander_ -- 31 Ocak 2012; 15:37:19 >

• Bizde anlattık baya birşey ama adamlar hala 320 kalitesinde ve hatta kbps de FLAC çıkarmaya çalışıyorlar.Ben 384 kbps flac doyasına doğan görünümlü şahin derim ancak.Bu durumda şöyle bir fikir veriyorsunuz insanlara.384 kbps seviyelerinde flac ile muazzam ses alabiliyorum.Yahu bitrate ne kdr yüksek olursa kalite o derece iyidir.320 flac olmaz diyen yok,bende hatta kodek ayarlarında bu yapılabiliyordur dedim ama bunun 320 mp3 den farkı olmaz diyorum.O zaman neden flac ile uğraşasın git 320 mp3 dinle.Formatlar bitrate zengiliği verebilen araçlar. mp3 320 kalitesinden daha üstün ses isteyenler için flac geliştirilmiş.Sen kalkıp ben illa 300 lerde olcam diyorsan o senin seçimin.Adam kalite istiyorum temiz ses berraklık istiyorum diyor neden 300 lerde dolansın.Bitrate değeri ses ve görüntü dünyasında en belirleyici entkendir.Ayrıca o dosyanın boyutunuda yüksek oranda bitrate belirler.

1920x1080 30mbps değerinde filimde var 1920x1080 10mbps değerinde filmde var.Ama kalite farkısnı kalkıp 19 20 inch tüplü monitörde izleyerek anlayamazsın.Anlayamadığın içinde kalkıp ben neden 45GB film izdiricem ki 10gb filim varken dersin.

Alırısn 40 46 inch LED TV takarsın filmi o zaman dersin ki 45 gb indireyim.

Ses de böyle işde,dandik kolonlarla ses kartı ile flac kovalamana gerek yok.Alırısn iyi bir ses kartı ses sistemi bak bakalım o zaman flac ve WAV sana neler sunuyor.Haa kulağın hala bunu seçemiyorsa sen ufak kolonlarınla takılmaya devam et.kimsenin sana neden böyle yapıyorsun deme lüksüde yok zaten.Ama bunu yaparkende bırak sesi yorumlayabilen istediğini seçsin ve bunada kalkıp hiç gerek yok deme/demeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gatetrans

Bizde anlattık baya birşey ama adamlar hala 320 kalitesinde ve hatta kbps de FLAC çıkarmaya çalışıyorlar.Ben 384 kbps flac doyasına doğan görünümlü şahin derim ancak.Bu durumda şöyle bir fikir veriyorsunuz insanlara.384 kbps seviyelerinde flac ile muazzam ses alabiliyorum.Yahu bitrate ne kdr yüksek olursa kalite o derece iyidir.320 flac olmaz diyen yok,bende hatta kodek ayarlarında bu yapılabiliyordur dedim ama bunun 320 mp3 den farkı olmaz diyorum.O zaman neden flac ile uğraşasın git 320 mp3 dinle.Formatlar bitrate zengiliği verebilen araçlar. mp3 320 kalitesinden daha üstün ses isteyenler için flac geliştirilmiş.Sen kalkıp ben illa 300 lerde olcam diyorsan o senin seçimin.Adam kalite istiyorum temiz ses berraklık istiyorum diyor neden 300 lerde dolansın.Bitrate değeri ses ve görüntü dünyasında en belirleyici entkendir.Ayrıca o dosyanın boyutunuda yüksek oranda bitrate belirler.

1920x1080 30mbps değerinde filimde var 1920x1080 10mbps değerinde filmde var.Ama kalite farkısnı kalkıp 19 20 inch tüplü monitörde izleyerek anlayamazsın.Anlayamadığın içinde kalkıp ben neden 45GB film izdiricem ki 10gb filim varken dersin.

Ses de böyle işde,dandik kolonlarla ses kartı ile flac kovalamana gerek yok.Alırısn iyi bir ses kartı ses sistemi bak bakalım o zaman flac ve WAV sana neler sunuyor.Haa kulağın hala bunu seçemiyorsa sen ufak kolonlarınla takılmaya devam et.kimsenin sana neden böyle yapıyorsun deme lüksüde yok zaten.Ama bunu yaparkende bırak sesi yorumlayabilen istediğini seçsin ve bunada kalkıp hiç gerek yok deme/demeyin.

Sen niye sinirlendin yav

• quote:

Orijinalden alıntı: Eli Wallach

quote:

Bizde anlattık baya birşey ama adamlar hala 320 kalitesinde ve hatta kbps de FLAC çıkarmaya çalışıyorlar.Ben 384 kbps flac doyasına doğan görünümlü şahin derim ancak.Bu durumda şöyle bir fikir veriyorsunuz insanlara.384 kbps seviyelerinde flac ile muazzam ses alabiliyorum.Yahu bitrate ne kdr yüksek olursa kalite o derece iyidir.320 flac olmaz diyen yok,bende hatta kodek ayarlarında bu yapılabiliyordur dedim ama bunun 320 mp3 den farkı olmaz diyorum.O zaman neden flac ile uğraşasın git 320 mp3 dinle.Formatlar bitrate zengiliği verebilen araçlar. mp3 320 kalitesinden daha üstün ses isteyenler için flac geliştirilmiş.Sen kalkıp ben illa 300 lerde olcam diyorsan o senin seçimin.Adam kalite istiyorum temiz ses berraklık istiyorum diyor neden 300 lerde dolansın.Bitrate değeri ses ve görüntü dünyasında en belirleyici entkendir.Ayrıca o dosyanın boyutunuda yüksek oranda bitrate belirler.

Sen niye sinirlendin yav

Ne bilem ben :)

• quote:

Orijinalden alıntı: expander_

Profesyonel olarak bu işi yapıyorsanız;

Ses stüdyoda kayıt edilirken 24 bit 44.1 kHz olarak kayıt altına alınır,
    mix denilen ses seviyelerinin ayarlanması, tonların yakalanması vb. yapılırken yine 24 bit 44.1 kHz olarak kayıt altına alınır,
    mastering denilen CD/DVD gibi bir album kaydinin son asamasi, yani frekanslarin dengelenmesi yapılmasından sonra, en son olarak CD amaçlı bir kayıt için 44.1 kHz 16 bit rate indirgemesi yapılır.

Dünya standardı budur, üzerine laf konuşmayın lütfen (nokta)

Edit: imla.

24 bit 192 khz müzikler nasıl elde ediliyor 44 khz olarak kayıt yapılıyorsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madcat.SJ

İnternette başka birşey ararken bu sayfa denk geldi. Yanlış anlamaları düzeltmek için üye oldum.

Öncelikle, müzik dinlediğimiz dijital formatları 3e ayırabiliriz:
    1. Kayıpsız - sıkıştırmasız (örnekler: wave, pcm)
    2. Kayıpsız sıkıştırma (flac, alac, ape, ..)
    3. Kayıplı sıkıştırma (atrac, mp3, ogg, aac, ...)

1. model, sesi sıkıştırmadan, doğrudan PCM olarak kaydeder. CD lerde kullanılan yöntem budur (16 bit, 44.1 KHz PCM (24 bit, 48 Khz olan bazı durumlarda var)). EAC gibi CD ripleme programları, CD deki sesi önce wave olarak kaydeder, sonra üzerine istenilen sıkıştırmayı uygular. Yada, sıkıştırmadan wave olarak kullanırsınız. Sonuçta elde edilen wav dosya CD nin aynısıdır (okumadan kaynaklı hata düzeltmelerini dikkate almayalım).
    Fakat dosyalar çok büyüktür. Bir CD yaklaşık 650 mb...

2. model, CD kalitesinde kaydettiğim ses dosyalarını "KAYIPSIZ" olarak sıkıştırır. Bu yötemde en yaygın kullanılan codecler: FLAC (Free Lossless Audio Compression), APE (Monkey's Audio), ALAC (Apple Lossless Audio Compression). Oluşan dosyalardan orjinal wave dosyasına kayıpsız olarak geçiş yapılaiblir. Yani, bu tip dosyalardan orjinal CD ye bile dönebilirsiniz.
    Dosya boyutu wave dosya ile karşılaştırıldığında daha küçük olur.

3. model, kayıpsız sıkıştırma yöntemlerinde elde edilen dosyalar hala bazı cihazlar için hala büyük sayılabileceğinden dahada fazla sıkıştırmaya çalışılmıştır. Fakat kayıpsız olarak daha fazla sıkıştırma ne yazıkki mümkün olmadığından, kayıplı yöntemler kullanılması denenmiştir. En yaygınları mp3, ogg... Kayıp hesaplanırken insan kulağının ayırt edemeyeceği türden (yada öyle düşünülen) sesler bazı algoritmalar ile çıkarılır. Çıkarılmış olan bilgi, kaybedilmiş demektir ve hiç bir zaman geri kazanılamaz. Yada, hiç bir zaman orjinal kayda (yada CD ye) dönüş yapılamaz.

Gelelim, MP3 konusuna:
    Ne yazıkki tam ihtiyaç varken piyasaya çıkmış ve aşırı yaygınlaşmış, müziz sıkıştırmak ve dinlemek için kullanılan en kötü algoritmalardan biridir. MP3 zaten adınıda, Mpeg-1 codec'inin Layer-3 'ünden alır. Bu katman codec'in ses katmanıdır. Mpeg-1 en yaygın olarak VCD lerde kullanılmıştır.
    Alternatif olarak denenen birçok başarılı algoritma bile mp3 karşısında tutunamamıştır (ki aralarında Sony'nin geliştirdiği ATRAC bile var (bilenler için bu codec IEEE Signal Processing dergisinde bile yayınlandı). Atrac gerçekten başarılı bir algoritmaydı. CD ye göre 1/5 oranında sıkıştırma sağlıyordu. Yaklaşık aynı bitrate lerde bile mp3 e göre çok daha başarılı ses elde edilebiliyordu).

Stüdyoda 320 kbit flac konusu:
    Böyle bir şey YOK. Saçmalamayın.
    Stüdyoda 320kbit kayıt yapanlarda herhalde İMÇ de yapılıyordur, masrafsız olsun diye "küçük (herhangi bir isim)" isimli vatandaşların kayıtlarını direk mp3 çalıcıya kaydedip veriyolardır... Başka türlü bir senaryo aklıma gelmiyor.

Stüdyoda sesler kayıpsız/sıkıştırmasız kaydedilir. Buda en düşük 16bit, 44.1 KHz PCM olacağına göre yaklaşık 22000 kbps ye denk gelir (Yanlış hesapladıysam düzeltiniz).

Neyse, birde bitrate hesaplarına girmeyelim burada. Fakat merak edenler için FLAC dosyalarda bitrate 1000 kbps civarında olur. Sıkıştırmanın başarısına göre değişir.

Orijinal soruya gelirsek;
    320kbit mp3 ile FLAC arasında CİDDİ miktarda fark VAR. Fakat, Sİyah Nur'unda dediği gibi bu birazda cihaz ve kulaklığa bağlı olarak hissedilir. Ki burada kuaklık daha etken bir faktör. Çok iyi bir kulaklık, android telefonda bile (aman playerlara dikkat, power amp ve neutron iyidir player olarak) 320kbit mp3 ve FLAC arasında fark hissedilir oluyor.

PCM, kayıplı ve kayıpsız sıkıştırmalar arasındaki teknik bir incelemeyi aşağıdaki linkte bulabilirisiniz (içerik İngilizcedir, Google translate var, şansınızı deneyin).
    MP3 vs AAC vs FLAC vs CD

Özetle;
    İyi bir kulaklık ile dinlemiyorsanız, mp3 bile yeterli olabilir. Mp3 her ne kadar kayıplı olsada, 192kbit den sonra biraz çekilebilir oluyor. 320kbit gayet dinlenilebilir birşeyler üretiyor.
    İyi bir kulaklık kullanıyorsanız, en çok dinlediğiniz albümleri FLAC formatında dinleyin. Geri kalanına 320kbit mp3 idare edebilir. Aslında isterimki kaydedecek yer olsun, taşıdığım tüm müziği flac ve eşdeğeri formatta dinleyeyim.

• quote:

olayı gayet güzel özetlemişsiniz..zaten ben profesyonel bir insan değilim benim söylediğim bazılarının tam bilmeden 320 kbps flac olmaz demesi ben resimlerle onu kanıtladım sadece..birde bi kaç arkadaşla tartıştık sürekli üstüstte mesajlar birikti bi kirlilik oldu tabi..hatalı bi tane bişey yazdık kabak bizim başımıza patladı..

• quote:

Orijinalden alıntı: pea.

Adam çevirmeye çalışıyor.Tutmuyor.Elmayla armutu karıştırıyor.Uçuyor gidiyor.
    Ve bu kadar tartışma sonucu hala stüdyodan büyük oranda analog kayıt alınmasına rağmen mp3ler dvdler havada uçuşuyor.
    Çok ilginç işler

bakınız 4:10:34 teki msjımda gayet düzgün bi cevap verdim..ama bazı açık yakalama derdinde olan insanların yüzünden üstüste bir sürü msj attım..yok efendim kaçmıycakmışım..son mesajda yanlış yazdık diye hepten mi haksız sayıldık sınava hazırlanıyorum tek tük girebiliyorum foruma yazık gerçekten yazık...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brsdrgn -- 1 Şubat 2012; 13:54:48 >
  • @UZUNCO

Yok yaa dert etme,sadece konuşuyoruz.Kimsenin kimseye sitem yaptığı yok.En azından ben kimseye kızmadan yazıyorum ama çok üzerine düşmeden yazıyor ve kelime seçmeden direk yazıyorum,bu durumda sert yada kaba anlaşılabilir bazı cümleler.Eğer öyle hissettiriyorsam affola.

Mp3+Flac+Wav diye artıyor kalite.İşin özü bu.Çok da konuşacak bişi yok.Hala fark yok diyenlere de ben artık bişi yazmak istemiyorum.Onlar için yoksa yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UZUNCO

quote:

quote:

valla sizi zorla burda tutmuyoruz ama bu forumu sırf bu yüzden seviyorum

Bu forumda sizi çok seviyormuş, sakın bir yere gitmeyin!

Ayrıca bu foruma tekrar neden yazmadığımı hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Şu da üstteki bir mesajınızdan alıntı: "stüdyo kaydı 320 kbps olayı şu şekilde oluyor.." .... 4:10:34 'te attığınız mesaj.

Mesajları gözümle okuduğuma emin olabilirsiniz.

alıntı yapmayı çok sevmiyorum aslında siz hep bi muhalefet oluyorsunuz zatendediğinize de cevabım şudur ''stüdyo kaydı 320 kbps olayı şu şekilde oluyor..şarkı yüksek kalitelerde kayıt edilip cd dvd vs ortamlara aktarılırken sıkıştırılıyor..'' msj orda duruyor..bazı arkadaşlar stüdyo kaydı 320 kbps demişti olayı biraz araştırdım evet doğrudur..belki kayıt demişim siz ona takıldınız..şarkıcı şarkıyı söyler fon müzikler effektler hepsi birleştirilir kaydedilir bu ilk kayıt yükset formattadır ve tekrar yazıyorum cd,dvd vb. ortamlara aktarılırken sıkıştırılır..mesela 320 den stüdyoda bir dvd ye kayıt gerçekleştiği zaman adamlar bu işi yine stüdyoda yapıyor olmazlar mı??? ve diğer lerine kıyasla bu stüdyo kaydı sayılmaz mı??eee haliylede başkalarının riplediklerinden daha kaliteli ve az kayıplı bi şarkı ortaya çıkmaz mı???..yoksa adamlar direkt 320 den kaydetse flac ler nasıl çıksın ortaya değil mi???biraz düşünün öyle yazın lütfenn

Allah iyiliğinizi versin, ne kadar espirili bir arkadaş...
    320kb yüksek stüdyo kaydı sonrasında bunun indirilip sıkıştırılarak dvd ye kaydı ama öncesinde müziğe yapılan eklenen efektler ,müzik stüdyosundamıyım filim stüdyosundamıyım ,merdiven altı kayıt stütyosundamıyım yoksa korsan cd çoğaltım yerindemiyim...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: serhatsb

quote:

quote:

quote:

valla sizi zorla burda tutmuyoruz ama bu forumu sırf bu yüzden seviyorum

Bu forumda sizi çok seviyormuş, sakın bir yere gitmeyin!

Ayrıca bu foruma tekrar neden yazmadığımı hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Şu da üstteki bir mesajınızdan alıntı: "stüdyo kaydı 320 kbps olayı şu şekilde oluyor.." .... 4:10:34 'te attığınız mesaj.

Mesajları gözümle okuduğuma emin olabilirsiniz.

alıntı yapmayı çok sevmiyorum aslında siz hep bi muhalefet oluyorsunuz zatendediğinize de cevabım şudur ''stüdyo kaydı 320 kbps olayı şu şekilde oluyor..şarkı yüksek kalitelerde kayıt edilip cd dvd vs ortamlara aktarılırken sıkıştırılıyor..'' msj orda duruyor..bazı arkadaşlar stüdyo kaydı 320 kbps demişti olayı biraz araştırdım evet doğrudur..belki kayıt demişim siz ona takıldınız..şarkıcı şarkıyı söyler fon müzikler effektler hepsi birleştirilir kaydedilir bu ilk kayıt yükset formattadır ve tekrar yazıyorum cd,dvd vb. ortamlara aktarılırken sıkıştırılır..mesela 320 den stüdyoda bir dvd ye kayıt gerçekleştiği zaman adamlar bu işi yine stüdyoda yapıyor olmazlar mı??? ve diğer lerine kıyasla bu stüdyo kaydı sayılmaz mı??eee haliylede başkalarının riplediklerinden daha kaliteli ve az kayıplı bi şarkı ortaya çıkmaz mı???..yoksa adamlar direkt 320 den kaydetse flac ler nasıl çıksın ortaya değil mi???biraz düşünün öyle yazın lütfenn

Allah iyiliğinizi versin, ne kadar espirili bir arkadaş...
    320kb yüksek stüdyo kaydı sonrasında bunun indirilip sıkıştırılarak dvd ye kaydı ama öncesinde müziğe yapılan eklenen efektler ,müzik stüdyosundamıyım filim stüdyosundamıyım ,merdiven altı kayıt stütyosundamıyım yoksa korsan cd çoğaltım yerindemiyim...

''mesela 320 den stüdyoda bir dvd ye kayıt gerçekleştiği zaman adamlar bu işi yine stüdyoda yapıyor olmazlar mı???''ben çoğu mesajımda hızlı yazmaktan cümleleri birbirine katmışım..anlatmak istediğimi tam anlatamadım..ben orda şunu demek istedim stüdyoda yüksek formatta kaydedilir bu flac de değildir sanırım dahada kaliteli bi format..ancak bunları satış amaçlı depolama ortamlarına aktarılırken sıkıştırılır bunu anlatmak istedim..hani bi audio cd alırsınız içindeki 192 veya 320 kbps kalitesindedir ya o yine aynı stüdyoda işlenilmiiş olmaz mı anlatmak istediğim buydu..ya ben anlatamıyorum ya da siz anlamıyorsunuz neyse siz nasıl isterseniz öyle olsunn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brsdrgn -- 3 Şubat 2012; 12:21:51 >

• quote:

@UZUNCO

Yok yaa dert etme,sadece konuşuyoruz.Kimsenin kimseye sitem yaptığı yok.En azından ben kimseye kızmadan yazıyorum ama çok üzerine düşmeden yazıyor ve kelime seçmeden direk yazıyorum,bu durumda sert yada kaba anlaşılabilir bazı cümleler.Eğer öyle hissettiriyorsam affola.

Mp3+Flac+Wav diye artıyor kalite.İşin özü bu.Çok da konuşacak bişi yok.Hala fark yok diyenlere de ben artık bişi yazmak istemiyorum.Onlar için yoksa yoktur.

anladım anlayışınız içinde teşekkrler
  • Çok abartlıyo ya. Senin MP3 dediğin şey zaten bu falc büyüklüğündeki orjinal sesin en az kayıpla sıkıştırılarak makul bir boyuta getirilmesi demek. Diğer mesajları okumadım illaki benim söylediklerimi söyleyenler vardır ama bende tekralamış olayım. MP3 ün bu kadar popüler olmasının sebebi bu zaten. En az kayıpla küçük dosya boyutu. Sen diyosunki kardeşim artık kapasite sorunu yok ben boyut yüksek olsada ufak tefek kayıplarda olsun istemiyorum flac dinleyeceğim. ee ama kardeşim insan sesini duyacağı ses zaten bir yere kadar. 320 kbps bir mp3 hertürlü sana yeter. Şöyle söyliim. Dosya boyutu farkı ve kaliteyi değerlendirisek hiç flac olarak indirecem dinleyecem derdi çekmeye değmez bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zupper79 -- 3 Şubat 2012; 3:11:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zupper79

Çok abartlıyo ya. Senin MP3 dediğin şey zaten bu falc büyüklüğündeki orjinal sesin en az kayıpla sıkıştırılarak makul bir boyuta getirilmesi demek. Diğer mesajları okumadım illaki benim söylediklerimi söyleyenler vardır ama bende tekralamış olayım. MP3 ün bu kadar popüler olmasının sebebi bu zaten. En az kayıpla küçük dosya boyutu. Sen diyosunki kardeşim artık kapasite sorunu yok ben boyut yüksek olsada ufak tefek kayıplarda olsun istemiyorum flac dinleyeceğim. ee ama kardeşim insan sesini duyacağı ses zaten bir yere kadar. 320 kbps bir mp3 hertürlü sana yeter. Şöyle söyliim. Dosya boyutu farkı ve kaliteyi değerlendirisek hiç flac olarak indirecem dinleyecem derdi çekmeye değmez bile.

Bence de çok abartılıyo ya. MP3 ile ile flac arasında o kadar fark yokki. Zaten insan kulağı yada hangimiz o minicik kaybı duyacak ki.

• Sen bu forumun en ukala userlerinden birisin. sesle alakalı her konuda ukalaca postların var ve en sonunda banada salça oldun. Bakalım senin bu ukalaca ergence ve küstahça tavırlara kim dur diyecek. Bu böyle devam etmez herhalde.

Birbirinle çelişkiye düşen bir sürü postuna rağmen hala otorite gibi tavırlarla mesajlar yazmanda senin içinde bulunduğun komikliği göstermeye yetiyor zaten Siyah nur efendi ama senini gibi arkadaşlarda böyle forumlarda böyle ukalalıklar yaparak ben hayatta varım isğatı içerisindeler bunuda farkındayız. Aynen devam et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zupper79 -- 3 Şubat 2012; 4:46:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zupper79

Sen bu forumun en ukala userlerinden birisin. sesle alakalı her konuda ukalaca postların var ve en sonunda banada salça oldun. Bakalım senin bu ukalaca ergence ve küstahça tavırlara kim dur diyecek. Bu böyle devam etmez herhalde.

Birbirinle çelişkiye düşen bir sürü postuna rağmen hala otorite gibi tavırlarla mesajlar yazmanda senin içinde bulunduğun komikliği göstermeye yetiyor zaten Siyah nur efendi ama senini gibi arkadaşlarda böyle forumlarda böyle ukalalıklar yaparak ben hayatta varım isğatı içerisindeler bunuda farkındayız. Aynen devam et.

Sonunda beni anlayıp çözen biri çıktı...

• Eğer bass kafa iseniz, tizler çok umrunuzda değilse 320mp3 ile flac arasında çok fark hissetmezsiniz, umrunuzda da olmaz, belki değişimi sahnenin genişlemesinde anlayabilirsiniz.
    Ama sizin için bass değilde tiz sesler önemliyse, yani ziller ve bazı enstrumanların daha net duyulduğuna şahit olduğunuzda Flac daha keyif verir, unutmayın Frekanslarda 16000Hz üzeri sesin asıl zevkinin hissedildiği, kristalleştirilen, sesi açan frekanslardır, onlar olmadan sesin üzeri perdelenmiş gibi olur.

Elimde öyle flac albümler var ki çok kaliteli encode edilmişler, ses müthiş. mp3 ile arasında ki fark açık.
    Elimde öyle de flac albümler var ki ses sanki utangaç ve çamurlu, çok iyi encode edilmediği için, iyi encode edilmiş 320 mp3 bunu geçebilir diyorsunuz.

Son söz olarak da; elinizde cks90 gibi bir kulaklık varsa farkı o kadar hissetmezsiniz, ama benim gibi elinizde HD600 gibi bir kulaklık varsa fark akşam ile gündüz kadar açık oluyor.

• Konuyu biraz inceledim de ne kadar bilgisiz cahil insan varsa toplanmış.Kendiniz bilmiyorsunuz bari başkalarını da yanlış yönlendirmeyin arkadaşım.
  • Karar veremeyen 320kbps AAC kullansın kalitede ikisinin ortası..
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.