Şimdi Ara

Lisede yeni sistem

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Milli Eğitim Bakanlığının, okul yöneticileri ve bakanlık yöneticilerinden bir komisyon oluşturarak lise sisteminin yeniden yapılandırılması çalışması başlattığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, lise sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni bir çalışmanın olduğunu açıkladı ve "Sistemi inceliyor, analiz ediyoruz. Dünyaya bakıyoruz, yapılması gerekenleri yapacağız" dedi. Vatanın haberine göre çalışma kapsamında "Dersleri tamamlayıp 3 yılda erken mezuniyet", "başarısız olanların 6 yılda mezun olmaları", "sınıf yerine derslik sistemine geçilmesi" gibi düzenlemelerin olduğu belirtiliyor. "˜DÜNYAYA BAKIYORUZ Bakan Dinçer, yeni sistemle ilgili ipuçlarını İzmir Çeşmede katıldığı Türkiye Özel Okullar Birliği tarafından düzenlenen "Dijital Çağda Eğitim" konferansında verdi. Dünyadaki sistemleri incelediklerini anlatan Dinçer, şunları söyledi: "Biz dünyaya bakıyoruz, dünyanın bu işi nasıl yaptığını inceliyoruz. Biz de ona göre yapılması gereken değişiklikleri yapacağız. İnceliyoruz, analiz ediyoruz. Toplumsal ihtiyaç uygunluğunu da gördükten sonra değişikliği yapacağız. Önceden adını koyduğumuz bir değişiklik başlatmayacağız. Yapmaya başladığımız analizlerin sonucuna göre değişiklik yapacağız... Dünyadaki değişmelere ve güncellenmesine etkili bir sonuç doğuracak. Yeni stratejiler çıktıkça paylaşırım. Şimdilik bu kadar açıklama yeter." ANDIMIZ KALDIRILACAK MI Dinçer, sempozyuma verilen arada, okullarda andımızın kaldırılmasına yönelik bir soruya, "Herhangi bir çalışma varsa, olduğu zaman yine paylaşacağım" dedi. Dinçer, milli güvenlik dersinin ardından müfredatta yeni değişikliklerin olup olmayacağı sorusuna da, "Bakanlık müfredatının sadeleştirilmesi daha etkin bir yöntemle sunulması konusunda çalışmalar yapılıyor, ancak bununla ilgili çalışmalar neticelenince bir sonuç çıkar" cevabını verdi. İSTİKLAL MARŞI OKUNMAYACAK MI Dinçer, okullarda İstiklal Marşının okunmasının zorunlu olmaktan çıkacağını yönündeki iddiaların bulunduğunun belirtilmesi üzerine, "Olabilir mi sizce Bu ülkede İstiklal Marşından daha çok bizi bir araya getiren kaç tane değerimiz var ki Dolayısıyla bu tür tartışmaları yapmanın çok makul olmadığını düşünüyorum. Saydam bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığında yapmakta olduğumuz çalışmalar ve kararlarımızı sizinle paylaşıyoruz" dedi. NELER DEÄžİŞECEK Lise sistemindeki yeni yapılandırmayla ilgili çalışmalar kapsamında yaklaşık 2 aydır yapılan toplantılarda şu değişikliklerin ön plana çıktığı belirtildi: - Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp, başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek. - Başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derse devam edebilecek. - Lisede sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde dersliğe gidecek, Türkçe dersi saatinde diğer dersliğe gidecek. - Ezber derslerinden ziyade uygulamalı derslere geçilecek. VATAN
    http://haber.gazetevatan.com/istiklal-marsi-okunmayacak-mi/427161/1/Gundem
    Edit:imla

gelecek için daha mantıklı bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QMechanic -- 27 Ocak 2012; 20:27:33 >

• Fena değil gibi
  • özeti yok muydu ya
  • iyi hoş güzelde , bu sistemin oturması baya zaman alır.
  • ben liseyi bitirene kadar dokunmasınlar da sonra ne istiyorlarsa yapsınlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerim163

iyi hoş güzelde , bu sistemin oturması baya zaman alır.

evet 3-4 seneye olur bu. kolay bişey değil.
  • Her gelen bakan deney tahtası gibi kullanıyor sistemi.
  • ee günaydın..

Diğer ülkelerde bunlar şimdi değil,25 sene önce uygulanmaya başlandı...

Türk eğitim sistemi çok kötü bir boyutta.
  • meslek liseleri ne olacak peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Leopard26

meslek liseleri ne olacak peki?

Meslek liselerinden hiç bişey olmaz .teknik liselerin yeri ilerde çok değerlenicek çünkü Türkiyenin nitelikli teknik elemana ihtiyacı çok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HillHold

quote:

Meslek liselerinden hiç bişey olmaz .teknik liselerin yeri ilerde çok değerlenicek çünkü Türkiyenin nitelikli teknik elemana ihtiyacı çok.

teknik lise de meslek lisesine giriyor
  • Derslik yapmasınlar çok gereksiz ogrenciye resmen eziyet
  • quote:

Orijinalden alıntı: WhiteSword

ben liseyi bitirene kadar dokunmasınlar da sonra ne istiyorlarsa yapsınlar

Aynen. Bir komple sistemi değiştirmedikleri kalmıştı onu da ben mezun olduktan sonra istedikleri gibi yapabilirler.
  • Öğretmen ve sözlüler çok dengesiz. Resmen okulda bazı sınıflarda çok kaliteli hocalar gelebilirken bazılarına sokaktan çevrilmiş hocalar geliyor ne adam gibi gers dinliyor öğrenciler ne de adam gibi sözlü alabiliyorlar bunlardan.

Bunun dışında 3 yılda mezun olma gelmesin. Yoksa 3 yılda mezun olmayı kaçırmış olacağım.
  • quote:

quote:

quote:

hayır ,sadece aynı okul ,bir örnek vereyim üniversite yerleştirmlerinde en önce anadolu teknik liseleri yerleştirilir.
  • mecliste oy birliğiyle liselilere şap verme kararı alındı
  • quote:

quote:

quote:

quote:

hayır ,sadece aynı okul ,bir örnek vereyim üniversite yerleştirmlerinde en önce anadolu teknik liseleri yerleştirilir.

ben anadolu meslek lisesindeyim ve okuldaki tüm anadolu tekniklerden yüksek bir puan aldım şimdi benden birşey olmayacak yani
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ben anadolu meslek lisesindeyim ve okuldaki tüm anadolu tekniklerden yüksek bir puan aldım şimdi benden birşey olmayacak yani

sen zaten anadolusun meslek liseliler ayrı. üniversitelere ilk yerleştirilen okullar anadolu teknik ve anadolu meslek liseleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi QMechanic -- 27 Ocak 2012; 22:21:50 >
  • Ozet

Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp, başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek. - Başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derse devam edebilecek. - Lisede sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde dersliğe gidecek, Türkçe dersi saatinde diğer dersliğe gidecek. - Ezber derslerinden ziyade uygulamalı derslere geçilecek. VATAN
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.