Şimdi Ara

KOMBİ ARIZALARI BURAYA (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
16.251
Cevap
313
Favori
1.446.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klimavekombi

quote:

Orijinalden alıntı: amrtk

Merhaba benim de yardiminiza ihtiyacim var. ECA Proteus marka kombimin anakarti su kactigi icin yandi ben de ozel servise tamir ettirdim. Tamir edilen ana kart takilir takilmaz honeywell atesleme karti resmen gozumuzun onunde yandi. Servis elemani tamir edebiliriz ama yanimda ECA Confeo'nun atesleme karti var dedi ve onu takti. Simdi sicak su actigimda kombi kafasina gore atesleme yapiyor 10-15 sn sonra kapaniyor. Ayni durum kalorifer acildiginda da gecerli. Acaba sorun ne olabilir ? baska modelin atesleme karti takildigi icin boyle bir problem yapar mi ? Ya da anakarttan kaynakli olabilir mi? Neden servisi aramiyorsun diceksiniz tabi, acik soyleyeyim cok guvenemiyorum, onlari cagirmadan once bir de foruma danismak istedim. Ne olur yardim, soguk dus almaktan biktim artik .

özür dilerim birşey sormak isityorum. evinize servis geliyor başka bir ateşleme kartı takıyor peki siz kombiyi denemeden teslim alıp ücretini mi ödüyorsunuz. ayrıca bahsettiği modelin ateşleme kartını sizin kombinizin gaz valfine takması imkansız. ohmajla felanda alakası yok zaten sadece 12v ile aç kapa yapıyor. sizin kombinizde başka bir sorun var bence. cihaz kısa süreli ateşleme yapıp sönüyorsa iyonizasyon hissetmiyor olabilir cihazınız bir fiş ile prize takılı ise fişi ters çevirmeyi deneyin faz nötr ters geldiği zaman cihaz iyonizasyon ateşlediğini hissetmez.

birader sen lütfen mesaj yazma bu konularda cahil olduğun belli insanları yanlış yönlendirme bu kart 3 cihaza birden uyuyor monotermik honeyvell eski confeo ,calora ,proteus , dikkat edersen adam cihaz çalışıyor diyor anlamıyorsan bu konuda mesajım olsun diye mesaj yazmana gerek yok

• quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: amrtk

Merhaba benim de yardiminiza ihtiyacim var. ECA Proteus marka kombimin anakarti su kactigi icin yandi ben de ozel servise tamir ettirdim. Tamir edilen ana kart takilir takilmaz honeywell atesleme karti resmen gozumuzun onunde yandi. Servis elemani tamir edebiliriz ama yanimda ECA Confeo'nun atesleme karti var dedi ve onu takti. Simdi sicak su actigimda kombi kafasina gore atesleme yapiyor 10-15 sn sonra kapaniyor. Ayni durum kalorifer acildiginda da gecerli. Acaba sorun ne olabilir ? baska modelin atesleme karti takildigi icin boyle bir problem yapar mi ? Ya da anakarttan kaynakli olabilir mi? Neden servisi aramiyorsun diceksiniz tabi, acik soyleyeyim cok guvenemiyorum, onlari cagirmadan once bir de foruma danismak istedim. Ne olur yardim, soguk dus almaktan biktim artik .

özür dilerim birşey sormak isityorum. evinize servis geliyor başka bir ateşleme kartı takıyor peki siz kombiyi denemeden teslim alıp ücretini mi ödüyorsunuz. ayrıca bahsettiği modelin ateşleme kartını sizin kombinizin gaz valfine takması imkansız. ohmajla felanda alakası yok zaten sadece 12v ile aç kapa yapıyor. sizin kombinizde başka bir sorun var bence. cihaz kısa süreli ateşleme yapıp sönüyorsa iyonizasyon hissetmiyor olabilir cihazınız bir fiş ile prize takılı ise fişi ters çevirmeyi deneyin faz nötr ters geldiği zaman cihaz iyonizasyon ateşlediğini hissetmez.

birader sen lütfen mesaj yazma bu konularda cahil olduğun belli insanları yanlış yönlendirme bu kart 3 cihaza birden uyuyor monotermik honeyvell eski confeo ,calora ,proteus , dikkat edersen adam cihaz çalışıyor diyor anlamıyorsan bu konuda mesajım olsun diye mesaj yazmana gerek yok

arkadaşım sen benim demek istediğimi anlamadında ondan celallendin heralde. şimdi sana anlatayım bu kombilerin üzerlerindeki gaz valfleri aynı değil mi? ateşleme trafoları aynı değil mi? aynı. peki nasıl oluyorda elimde confeonunki var onu takayım diyor demekki farklı bir ateşleme trafosu taktığını iddia ediyor. bende olmaz diyorum var mı şimdi bir itirazın ayrıca üslubuna dikkat edersen sevinirim. kimseyide yanıltmıyorum ayrıca bu konularda dikkatli olmalarını söylüyorum. ayrıca cihaz arada normal yanıyorsa nasıl oluyorda limitasyon ayarı diyorsun ohmaj felan diyorsun asıl yanıltan sensin madem parçalar aynı nasıl oluyorda ohmaj farklı oluyor ve ayarlı valf ayar istiyor ?????

• quote:

quote:

kaloriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kalorrrrrrrrrrrrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

kalori için gaz valfi farklı olmazki yanma odosındaki ızgara bir kaç grup fazla olur kimisi 11 enjektörlüdür kimisi 13 enjektörlü. senin bahsettiğin olay premix brülörlerde var. kusura bakma ama bana cahil demen çok ironik.

aynı kartı bile taksanız gaz ayarı yapmak zorundasınız zaten aynı marka aynı model gaz valflerinde bile omaj farkları olabiliyo yeni gelen kartlar zaten ayarsız oluyo siz min gas ve max gas ayarlarını yapmak zorundasınız yapmazsanız cihaz sacmalamaya başlar bu kartlar kombiustası dediği gibi çok farklı cihazlarda var sadece bitermik ve monotermik olarak 2 çeşit gaz ayarı şart değiştiği zaman

• klimavekombi nickli arkadaş kombi konusunda bana iğneleyen mesajlar yazma bu konuda iddalıyım insanlar kombinin daha ne olduğu bilmezken junkers şohbenle başladım bu işe ve bulunduğum bölgede türkiyede ilk gaz verilen semtti onun için bu konularda extra bir bilgin varsa paylaş yıkıcı olma yapıcı ol ist anadolu yakasında anadolu ısı ve cömert ısıtmaya sor referans alırsın bu iki firma ist ve tüm türkiyeye yedek parça satışı yapıyor
  • quote:

klimavekombi nickli arkadaş kombi konusunda bana iğneleyen mesajlar yazma bu konuda iddalıyım insanlar kombinin daha ne olduğu bilmezken junkers şohbenle başladım bu işe ve bulunduğum bölgede türkiyede ilk gaz verilen semtti onun için bu konularda extra bir bilgin varsa paylaş yıkıcı olma yapıcı ol ist anadolu yakasında anadolu ısı ve cömert ısıtmaya sor referans alırsın bu iki firma ist ve tüm türkiyeye yedek parça satışı yapıyor

arkadaşım sen şu soruma cevap ver yeter. kombinin ateşleme kartı yandı yenisi ile değiştirdim gaz valfine limitasyon ayarı yapmazsam kombi bir çalışır bir çalışmaz mı?
  • konu cevaplandı uzatmaya gerek yok
  • quote:

konu cevaplandı uzatmaya gerek yok

iyi bencede uzatmaya gerek yok... o kadar harika cevaplandı ki konu... ben şunu anladım insanlar bitermik ve monotermik kombi arasındaki farkıda bilmiyor onuda söyleyeyimde öğrenin bitermik tek eşanjörlüdür kullanım suyu ana eşanjörden sağlanır, monotermik çift eşanjörlü kombidir sıcak su plakalı eşanjörden sağlanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: explorer77

quote:

quote:

kaloriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kalorrrrrrrrrrrrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

kalori için gaz valfi farklı olmazki yanma odosındaki ızgara bir kaç grup fazla olur kimisi 11 enjektörlüdür kimisi 13 enjektörlü. senin bahsettiğin olay premix brülörlerde var. kusura bakma ama bana cahil demen çok ironik.

aynı kartı bile taksanız gaz ayarı yapmak zorundasınız zaten aynı marka aynı model gaz valflerinde bile omaj farkları olabiliyo yeni gelen kartlar zaten ayarsız oluyo siz min gas ve max gas ayarlarını yapmak zorundasınız yapmazsanız cihaz sacmalamaya başlar bu kartlar kombiustası dediği gibi çok farklı cihazlarda var sadece bitermik ve monotermik olarak 2 çeşit gaz ayarı şart değiştiği zaman

şimdi gelelim sana... aynı marka gaz valflerinde omaj farkımı oluyor. bu nasıl bir bilgidir yahu. insaf et. sana gaz valflerinin çalışma prensibini anlatmak lazım önce ama o kadar vaktim yok. " gelen kartlar zaten ayarsız oluyor" elektronik devre ayarsız nasıl olur onu zaten anlamadım. " min gas ve max gas ayarlarını yapmak zorundasınız yapmazsanız cihaz sacmalamaya başlar" asıl bomba bu cümle şimdi bak min gaz için kombi 2mbar ayarlamak durumundasın diyelimki daha düşük değere ayarladın cihaz ateşleme yapar sonra min ayara gelirken hop söner. sonra gaz gelmiyor arızası verir. fazla ayarlasan cihaz düşük ısılara duyarlılığı azalır çok erken istediği ısıya ulaşır cihaz söner 5sn sonra sirkülasyon yüzünden tekrar yanar. bu saçmalamak mı oluyor? bi termik ve monotermik açıklamasını bir zahmet yukardan oku.

• ben kombilerin arızalarını elektronik kartlara bağlayan bir sürü usta gördüm... hepsi aracında sayısız kartla akşama kadar gezer 200 tllik kartları 500 tl ye satar. çıkan kartlarıda bir bahaneyle alıp 50 tlye tamir ettirir gene 500 e satar.
    lütfen cihazınız arıza verdiğinde kullanım kılavuzunda arızalar bölümünü dikkatlice okuyunuz. tamire gelen ustayı dikkatlice izleyiniz. sonra bir sürü teknik tabirle kafa bulandırırlar ne anlattıklarını kendileride anlamazlar. görüldüğü üzere işinizide çözemezler bir süre peşinden koştururlar insanları. bu işi hakkıyla yapanada cahil derler gittikleri yerdede kötülerler. ama sorsanız onlardan iyisi yok.
  • geldik sana sen kart değiştirdiğin zaman ayar yapmıyosun demekki birader her elektronik parçanın bile bazen değerlerinde farklılıklar oluyo gas valfinin içini biliyosun herhalde bu kartların 2 çeşit olduğunuda biliyosun normal ayarların dışında cihaz normal mi çalışıyo kendi ağzınla sölüyosun şöle olur böle olur diye saçmalamaya başlıyo cihaz tabi sen nasıl anlıyosan gelen gaz basıncı bile farklı oluyo yer yer gerçi sen bu işi yalayıp yutmuşsun fazlada söze ne hacet ama öğretirsende memnun oluruz
  • bunlar eski kartlar yeni cihazlarda eca için sölüyorum gaz ayarlarıda karttan yapılıyo kart değiştirdiğin zaman ayarlarınıda mecbur yapmak zorundasın çünkü hepsi fabrika ayarlarında istediğimiz aralıklarda deil
  • quote:

quote:

iyi bencede uzatmaya gerek yok... o kadar harika cevaplandı ki konu... ben şunu anladım insanlar bitermik ve monotermik kombi arasındaki farkıda bilmiyor onuda söyleyeyimde öğrenin bitermik tek eşanjörlüdür kullanım suyu ana eşanjörden sağlanır, monotermik çift eşanjörlü kombidir sıcak su plakalı eşanjörden sağlanır.

şu konuyada açıklık getirelim

bitermik ikili eşanjördür hem kalorifer devresi hemde kullanma sıcak suyu devresi burada ısınır

monotermik tek eşanjördür sadece kalorifer devresi ısınır kullanma sıcak suyu ayrı bir plakalı eşanjörde ana eşanjörde ısınan
    su yardımıyla ısıtılır

zaten adlarıda üstünde biliyosun ama izah edemiyosun

mono = tek
    bi = çift

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi explorer77 -- 18 Mayıs 2012; 18:44:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: explorer77

quote:

quote:

şu konuyada açıklık getirelim

bitermik ikili eşanjördür hem kalorifer devresi hemde kullanma sıcak suyu devresi burada ısınır

monotermik tek eşanjördür sadece kalorifer devresi ısınır kullanma sıcak suyu ayrı bir plakalı eşanjörde ana eşanjörde ısınan
    su yardımıyla ısıtılır

zaten adlarıda üstünde biliyosun ama izah edemiyosun

mono = tek
    bi = çift

tam tersi mono çift eşanjör bi tek eşanjör... isimlerden yola çıkarsan yanılırsın...çünkü bi nin manası orda iç içe anlamındadır.. mono ise ayrı ayrı demektir.

karttan ayarlanan sadece lpg dönüşümleridir. birde premix kombilerde fan hızı artı karışım miktarı ayarlanır regülasyon yaptığı için. karttaki devreden kaynaklanan ayarsızlığı (öyle bir durumda kart arızaladır) zaten limitasyonla aşamassın.

burada kızdığım o değil ben burda insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama kombiustası arkadaşımız durduk yere hakarete başladı. ben herşeyi biliyorumda demiyorum bilgi sonsuzdur ben öğrenmeye açık bir insanım ki zaten meslek lisesi öğretmeniyim.

uslubunu değiştirmezse ben daha ağır konuşucam haberi olsun

• hocam diyorum saygımız var amaç kavga deil tartışma bizim piyasamızda kombi servislerinde monotermik tek eşanjördür ayrıyeten plakalı eşanjör vardır
    bitermikde çift devreli eşanjördür yani ayrıyeten plakalı eşanjör yoktur normal piyasada sizin dediğiniz gibidir ama tekniği budur.
    lpg ayarı farklı kimisinde jumper vardır kimisi servis ayarlarından girilir ama monotermik ve bitermik kartlar farklıdır honeywell serilerinde çünkü birinde 3yollu vardır diğerinde yoktur yazılımda farklıdır kartta kombiustası nickli arkadaşımızda bu piyasadan arkadışımızdır ve iyi bir kombicidir burda kimsenin kimseye terbiyesizlik yapacağını zannetmiyorum 2004 den beri bu forumu takip ederim kızmaya gerek yok hocam arkadaşımız bilgisinin dğoruluğundan emin senelerdir piyasada ben kendisini hiç tanımıyorum görmedimde ama yazdıklarından kombi konusunda hakimiyetinide gösteriyo bende 1993den beri bu piyasadayım uzunca bir sürededirde servisim bizim iş çok değişik bi iş ummadığınız şeyler olabiliyo omajlar parça farklılıkları voltaj farklılıkları gaz basınç farklılıkları suyun sertlik derecesi farklılıkları hepsi cihazları etkiliyo tecrübeyle sabit
    saygılarımla

• bende servislik yaptım hala daha yapmaktayım hemde aklına gelebilecek her alanda güneş enerjisinden hidroforuna, kombisinden kaskad otomasyonuna kadar. ama tabiki benimde bilmediğim çok şey var burda birbirimizle tartışarak birşeyler öğrenebiliriz diye bakıyorum arada amacım başka birşey değil. belkide yazdığımız için tam anlaşamıyoruz konuşsak farklı olabilir. sonuçta bir arızanın birden çok sebebi olabilir tek biri üstüne yoğunlaşarak birşeyi çözemezsin farklı düşüncelerde saygı duymak gerekir.

teşekkür ediyoruz size anlayışınız için...exploler77
  • quote:

bende servislik yaptım hala daha yapmaktayım hemde aklına gelebilecek her alanda güneş enerjisinden hidroforuna, kombisinden kaskad otomasyonuna kadar. ama tabiki benimde bilmediğim çok şey var burda birbirimizle tartışarak birşeyler öğrenebiliriz diye bakıyorum arada amacım başka birşey değil. belkide yazdığımız için tam anlaşamıyoruz konuşsak farklı olabilir. sonuçta bir arızanın birden çok sebebi olabilir tek biri üstüne yoğunlaşarak birşeyi çözemezsin farklı düşüncelerde saygı duymak gerekir.

teşekkür ediyoruz size anlayışınız için...exploler77

• Bosch kombim (classic silver - hermetik) var .. yaklasık 1 saattir C6 hatası veriyor - kılavuzdan baktıgımda "diferansiyel basınc salteri devreye grmiyor - devreyi kapatmıyo (atesleme esnasında)" hata tanımı veriliyor.

1 saat oncesine kadar bir problem yoktu, su vs ısıtmada problemi yoktu - kombiyi acayım dedim ve puffff C6 ile karsılastım.. birkac kez kapatıp actım ancak nafile 10 sn içinde C6 ya geciyor.

Problemi kendim cozebilir miyim? Servis cagirsam aynı gun - parca vs değişmeden cozebilir mi? garanti kapsamına bu hata girmektemidir?
  • Merhabalar,

Monotermik, tek devre (kalorifer veya kullanım suyu) ısıtması; bitermik ise hem kalorifer hem de kullanım suyu ısıtması anlamındadır. Dolayısıyla bitermik eşanjör, iki devreyi de ısıtan tek eşanjör demektir.

http://www.alarko-carrier.com.tr/Dosya/YararliBilgiler/KombiNedir/KombiNedir.swf

İyi forumlar!..
  • quote:

Orijinalden alıntı: lupusscactuss

Bosch kombim (classic silver - hermetik) var .. yaklasık 1 saattir C6 hatası veriyor - kılavuzdan baktıgımda "diferansiyel basınc salteri devreye grmiyor - devreyi kapatmıyo (atesleme esnasında)" hata tanımı veriliyor.

1 saat oncesine kadar bir problem yoktu, su vs ısıtmada problemi yoktu - kombiyi acayım dedim ve puffff C6 ile karsılastım.. birkac kez kapatıp actım ancak nafile 10 sn içinde C6 ya geciyor.

Problemi kendim cozebilir miyim? Servis cagirsam aynı gun - parca vs değişmeden cozebilir mi? garanti kapsamına bu hata girmektemidir?

diferansiyel basınç anahtarı ya da hava basınç prosestatı cihazda fanın çalıştığının emniyetidir. yani cihaz fan çalıştığı anda ventüri dediğimiz parçaya bağlı olan dif. anahtar hava basıncıyla devreyi kapatır cihaz ateşleme yapar. kombiyi açtığında fana yakın bir yere bir plastik hortumla bağlıdır. kombiyi açtığınızda fan çalışıyor 5sn sonra bu arızayı veriyorsa dif. anahtar arızalıdır değişmesi gerekir. şayet kombiyi açtınız fan çalışmıyorsa zaten fan arızalıdır dif. anahtar sağlamdır.

kendiniz bahsettiğim tespiti yapıp hangi parçanın arızalı olduğuna kanaat getirebilirseniz elinizde anahtar tutuyorsa parçayıda bulursanız takması kolay.
    dif anahtar arızalı ise bu parça kombilerde genelde aynıdır ki farklı bile olsa alt basınç değeri tutan her hangi bir prosestat da takılabilir servisin yanında vardır büyük ihtimal 15 dk da çözer işi
    cihazınız garantili ise bu arıza kesinlikle garanti kapsamı içindedir tabi kasıtlı olarak kombiyi açıp parçaya zarar vermediyseniz:)

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

Merhabalar,

Monotermik, tek devre (kalorifer veya kullanım suyu) ısıtması; bitermik ise hem kalorifer hem de kullanım suyu ısıtması anlamındadır. Dolayısıyla bitermik eşanjör, iki devreyi de ısıtan tek eşanjör demektir.

http://www.alarko-carrier.com.tr/Dosya/YararliBilgiler/KombiNedir/KombiNedir.swf

İyi forumlar!..

teşekkürler tam da bundan bahsetmiştim....
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.