Şimdi Ara

Intel 2011 yılı için rekor gelir açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
4.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel 2011 yılı için rekor gelir açıkladı

2011 yılını geride bıraktıktan sonra firmaların yıllık mali analiz raporları da açıklanmaya devam ediyor. İşlemci devi Intel 2011 yılına ait gelir tablolarını basınla paylaştı.

Intel 2011 yılında yüzde 24'lük artışla 54 milyar dolar gelir elde etti. Hisse başı kazanç ise 2.39$ oldu. İşletim gelirleri 17.5 milyar dolar, net gelir ise 12.9 milyar dolar oldu. Intel tüm bu rakamlarla şirket tarihindeki rekorunu kırdı. Firma yaklaşık olarak 21 milyar dolar nakit elde etti. Hissedarlara 4.1 milyar dolar pay ödenirken, 642 milyon hisse de 14.1 milyar dolara yeniden satın alındı.

Yıl bazında PC İstemci Bölümü 35.4 milyar dolar, Veri Merkezi Bölümü 10.1 milyar dolar, diğer mimari bölümleri 5 milyar dolar, Atom işlemci bölümü ise bir önceki yıla göre yüzde 25 düşüş yaşayarak 1.2 milyar dolar gelir elde etti. McAfee bölümü ise 3.6 milyar dolar gelir getirdi.

2011 4. çeyrekte ise 13.9 milyar dolar gelir, 4.6 milyar dolar işletim geliri, 3.4 milyar dolar net gelir ve 64 cent hisse başı kazanç elde edildi. Hissedarlara 1.1 milyar dolar, 174 milyon hissenin geri alımı için 4.1 milyar dolar harcandı.

Son çeyrekte PC İstemci Bölümü 9 milyar dolar, Veri Merkezi BÖlümü 2.7 milyar dolar, diğer mimari bölümleri 1.1 milyar dolar, Atom işlemci bölümü ise geçen yıl aynı döneme göre yüzde 57 düşüş yaşayarak 167 milyon dolar gelir elde etti. McAfee bölümü ise 1 milyar dolar gelir getirdi.

Intel CEO'su Otellini 2011 yılını büyük bir başarıyla geride bıraktıklarını belirtti. 2012 yılında Ultrabook sistemleri, Ivy Bridge, Medfield, Cedar Trail, Clover Trail-W platformları küresel olarak Intel'in büyümesine katkı yapacak.

• İnteli durdurmak imkansız artık, E8500 kullanıyorum daha da kullanırım valla :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Özür diliyerek söylüyorum ohaaa Microsoft ağlasın Microsoft'a çok yüksek rekor diyoduk ah İntel İntel rekor kırdı..Hakkıyla kazandığı bir gelir bu hirbir şeyde söylenemez bence..İnteli bu saatten sonra kim durdurabilirki?? :)
  • birde sandybridge lerde chipset sorunu çıkmıştı hatırlarsanız, hepsini geri toplatıp yenisini yollamıştı, ona rağmen rekor kırdı, helal olsun
  • İntel yonga sorunu nedeniyle anakartları geri çağırmıştı,bende herkez gibi bunun büyük bir sorun olduğunu düşünmeyip mayıs ayında revizyonlu p8p67 anakartla birlikte i5 2500k almıştım.p67 alırken neden monitör çıkışı koymadınız diye herkez şikayet ediyordu,yoksa işlemciye grafik birimi gömmenin anlamı ne?
    Birkaç ay sonra da çok akıllı intel mühedisleri z68 yongasını çıkardı.Monitör çıkışı ile birlikte ssd içinde + bir özellik eklemişlerdi.Tabi biz aldığımız p67 anakart ile kaldık.Tebrikler intel,bir sonraki sistem seçimimde intel kullanmayacağım kesin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ethnicity -- 21 Ocak 2012; 16:39:29 >
  • Adamlar bu işe başlamadan önce geleceği planlamışlar eminim şuanda 2060 için planları dahi vardır geleceğe yönelik çalışma nasıl olur bizim insanlarımız tarafından örnek alınmalı
  • Eski bir AMD'ci olarak Intel'i tebrik ederim. Core 2 Duo ile başlayan üstünlüğü Core i Serisi ile pekiştirdi. Son olarak 32 nm üretime geçip Sandy Bridge ile öldürücü darbeyi vurdu. ULV işlemcilerdeki yeniliklerle ultrabook'ları pahalı prestij cihazları olmaktan çıkarıp gerçekten iş güç halledilebilecek aletler haline getirdi. Ne kadar tebrik etsek az...
  • İntel i5 2430 kullanıyorum nvidia gt 540m ile çok iyi gidiyo be helal olsun amd işlemcili notebook önermişlerdi ama ısınır diye almadım :D iyi yapmışım bunu almakla
  • Hakkıyla kazandı, Helal olsun falan bende diyecektim ama bence hakkiyla kazanmadi, sirf AMD'nin becersizligi sayesinde bu kadar basarili oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

Hakkıyla kazandı, Helal olsun falan bende diyecektim ama bence hakkiyla kazanmadi, sirf AMD'nin becersizligi sayesinde bu kadar basarili oldu.

+1453 aynen hocam , amd yalnız bıraktı, pastadan çalamadı . hakkını da yemeyelim iyi işlemcilerde yaptı
  • temiz para
  • İntel'in ticari başarısını AMD'nin başarısızlığına bağlayarak hem AMD'ye hem İntel'e haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim. Arada zaten yıllardır hep bariz maddi üstünlük var.
    Son 20 yıla bakın gelirlerde hep kim 1. olmuş.http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

İntel'in ticari başarısını AMD'nin başarısızlığına bağlayarak hem AMD'ye hem İntel'e haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim. Arada zaten yıllardır hep bariz maddi üstünlük var.
    Son 20 yıla bakın gelirlerde hep kim 1. olmuş.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year

koydugunuz bu baglanti icin tesekkurler, Intel'in basarisi sirf AMD'nin basarisizligindan kaynaklandigini gosteren bir kanittir bu link, Intel 2 kere buyuk kayiplar yasamistir

1.si 2000-2001 yillarinda, o'nun nedeni de herkesin bildigi gibi AMD'nin 64bit teknolojisi idi

2.si de 2006 yili tablosuna bakin, Intel en buyuk kaybi o yilda yasamastir (-11%) ve AMD de %91.6 kazanc elde etmisti, nedeni de AMD'nin Athlon 64 x2 serisiydi

• O listeye bakarak intel in amd nin başarısızlığından pay aldığını nasıl çözdün? hayır 30 tane şirket var en tepede intel neden sadece amd ye vurgu yapma gereği duydun?
  • Intel nasil kazanc elde eder? daha fazla islemci satarak, nasil daha islemci satabilir? rakip olmadigi ya da rakibi basarisiz oldugu zaman yapabilir, rakibi kim peki? rakibi AMD

yoksa samsung, toshiba vs de masaustu islemcileri yapiyor da haberimiz mi yok?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 21 Ocak 2012; 18:44:20 >
  • Her sene soket değiştir.ReKOR YAP.Nasıl iş anlamadım
  • son 2 yıldır işlemci piyayasında 1 numara . mobil kanatta ise rakibi yok. normal bence ama bir rakibi olsa iyi olur yoksa bizim için kötü olur:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

quote:

Orijinalden alıntı: setek01

İntel'in ticari başarısını AMD'nin başarısızlığına bağlayarak hem AMD'ye hem İntel'e haksızlık yapıldığı düşüncesindeyim. Arada zaten yıllardır hep bariz maddi üstünlük var.
    Son 20 yıla bakın gelirlerde hep kim 1. olmuş.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year

koydugunuz bu baglanti icin tesekkurler, Intel'in basarisi sirf AMD'nin basarisizligindan kaynaklandigini gosteren bir kanittir bu link, Intel 2 kere buyuk kayiplar yasamistir

1.si 2000-2001 yillarinda, o'nun nedeni de herkesin bildigi gibi AMD'nin 64bit teknolojisi idi

2.si de 2006 yili tablosuna bakin, Intel en buyuk kaybi o yilda yasamastir (-11%) ve AMD de %91.6 kazanc elde etmisti, nedeni de AMD'nin Athlon 64 x2 serisiydi

2000-2001'de kimsenin 64 bit peşinde koştuğunu hatırlamıoyorum. Hatta Celeron ve Duron'lar çok giderdi. Duron 600 OC efsanedir ama 32bit di,ye hatırlıyorum..
    2006 yılında ise c2d teknoloji ile yine salt üstünlük İntel'deydi. Athlon 64X2 2005 yılının efsane başka bir işlemcisiydi. Sonuçta İntel'i artık kullanıyıcı yolmaktan ziyade core teknolojisini sunmaya mecburetmişti.

2001 yılında ağır kriz vardı, mesleğimden bilirim. AMD'nin de gelirlerinde düşüş vardır. Hatta 2002'de devam etti, Rus moratoryumu meşhurdur mesela. Ama İntel gelirini aynı seviyede tutmuş AMD daha da inmiştir.
    2006 yılı AMD'nin İntel'i artık kullanıcıyı yolmak yerine core teknojisine geçmeye zorlaması açısından güzel bir yıldı. Şimdi ben böyle yazıyoum ve AMD2nin nadir başarısını bile övüyorum. Senin derdin nedir anlamadım?

2000 yılna kadar İntel'in sadece elde ettiği gelire baksan AMD'nin aslında İntel'e meydan okumasının ne kadar zor olduğunu zaten anlarsın. Birisi bunun gerçek sahibi neticede 40 yıldır piyasada büyük oyuncu olarak mevcut. AMD elindeki son kurşunu 1-2 dmnem kullanmış ve İntel'i de aım atmaya zorlamıştır. 8/16/32 bit dahil teknolojinin ve x86 mimarisinin gerçek sahibi ve yaratıcı olan bi firmanın 64 biti ilk önce sunmaması veya AMD'nin bunu ilk önce lanse etmesi benim gözümde pek itibar görmez. Visat ve Win7'ye kadar
    64 bit stabil değildi ki, 10 sene önce çıkmış olması bana göre anlamsız. İlk dahili bellek kontrolcüyü de AMD sundu ama sorunsuz değildi.

O linkte bakarsan eğer daha 90'larda İntel'in elde ettiği gelirlerin toplamını varlığı boyunca elde edemedi AMD. 2000 yılna kadar peki ne günahı vardı AMD'nin. İntel bu inanılmaz maddi gücün temellerini atarken. Yani elden gelen imkanlar belli ben onu anlatmaya çalıştım. Onlar zaten güçlü bir rakip ile rekabet etmeye çalışırken parlak fikirleri olan bir tek sen misin? Ben de isterim denk rekabet olmasını.

AMD ekran kartı kullanıyorum ama 2006'dan beri işlemcide tercih listeme dahil olamadı. Pazar büyüdükçe İntel artık daha agresif bir sürece girdi. Eskiden bir tek yazıcıoğlu vardı Tr'de. İnternet alışverişleri ve tekno marketlerle teknoloji eş zamanda inanılmaz büyüdü ve artık İntel zor hata yapar. AMD fusion ile başarılı mesela ama İntel bu alanı da işgal eder yakında. Buna yapacak bir şey yok. Reklam ve pazarlama gücü ağır sermaye ister..

AMD Son 2 yılı İntel'den aldığı tazminatla idare etti. El değiştirip güçlü sermayeyi arkasına almadıkça artık zor. Ha böyle birşey olursa ne olur? HD 5XXX HD6XXX ve HD7XXX serilerinde artık kullanıcı dostu bir AMD olmadığı ortada.....

• Intel Core serisi ile başladı işi 2500k ve 2600k ile başka bi boyuta taşıdı.İşlemci olarak çok başarılı olan 2500k ile bütün herşey intel lehine dönmüştür.
  • Demek ki Intel boşuna işlemcisi yanana, 20$'a yenisini vermiyormuş
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.