- x
  Bunlarla Giriş Yapın: Facebook DH Giriş:
  ?
 • Hatırla
 • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
18 yaş üstü işsiz ve 25 yaş üstü öğrenciler GENEL SAĞLIK SİGORTASI için GELİR TESTİ uygulaması!!
Bu konudaki kullanıcılar:
 
56
Cevap
2
Favori
31494
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1904 Mesaj
21 Ocak 2012; 0:24:47 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Gelir testi yaptırmak için kimler başvurmak zorunda kalacak? 25 yaşında işsiz bir genç adamın genel sağlık sigortası primini hesaplarken emekli babasının, yaşlı annesinin geliri dikkate alınacak mı? Stajyer avukatlar, sizin priminizi kim ödeyecek? Banka sandığı mensupları sizin durumunuz ne olacak?

Peki ya eğitim için yurtdışında bulunanlar? Master, doktora yapanlar. Burs kazananlar kazanmayanlar; yurtdışında çalışanlar ama ikametgahı Türkiye'de olanlar; yeni sistem sizi nasıl etkileyecek?

Türkiye'de ikamet eden, özel sigortası olan ya da olmayan yabancılar sizin durumunuzda ne değişecek?

SGK il müdürlüklerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonlarından, büyükelçiliklerden, konsolosluklarda cevabını bulamadığınız tüm soruları, hurrriyet.com.tr'den Aysel Alp Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarına yöneltti.

İşte sorularınız ve ceapları…..

1- 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ne değişti?

Bu tarihten itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, tüm maddeleriyle birlikte yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre Türkiye'de yaşayanlardan tutuklu ve hükümlü, er , erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri, sözleşmeli ülke adına sağlık yardımları karşılananlar, geçici 20. madde kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerinin sandıkları kapsamında bulunanlar, milletvekilleri ile Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile bunların emeklileri ile dul ve yetimleri hariç tüm insanlar zorunlu olarak 'genel sağlık sigortası' kapsamına alındı.

2- İşçi, memur, esnafın durumunda ne değişti?

Eski sistemde SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'lu olarak çalışanlar veya buradan emekli olanlar için değişen bir şey yok. Yani bugün işçi, memur veya esnaf olarak çalışan zorunlu sigortalılar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler için herhangi bir şey değişmedi. Eskiden olduğu gibi istedikleri hastaneye giderek sağlık hizmeti almaya devam edecekler.

KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU

3- Peki bunların bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları ile anne ve babalarının durumları ne olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortası olan bu kişilerin eşleri, 18 yaşın altındaki çocukları ile üzerlerine kayıtlı anne ve babaları da hiçbir prim ödemeksizin sağlık sigortasından yararlanmaya devam edecekler. Herhangi bir yere başvuruda bulunmaları da gerekmeyecek. 1.10.2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları sağlık yardımlarından eskisi gibi yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacak.

01.10.2008 TARİHİNE DİKKAT!

4- 18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacak?

18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimini sürmeleri halinde 20 yaşına kadar; üniversite öğrencisi olmaları durumunda 25 yaşına kadar anne veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecek. Herhangi bir prim ödemesi gerekmeyecek.

Üniversite öğrencilerinin her yıl öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezine veya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne göndermesi yeterli olacak.

18 yaşın üzerindeki kız çocuklar, 01.10.2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanmıyorsa; erkek çocukları gibi yaş ve eğitim durumlarına göre anne veya babasının sağlık sigortasından yararlandırılacak. Yani 2008 öncesinde bu kapsamda olmayan kız çocuklar, okumuyorlarsa erkek çocuklar gibi 18 yaşından sonra gelir testi için başvurmak zorunda.

Üniversite öğrencisi ise 25 yaşına kadar ailesinin sigortasından yararlanabilecek. Bu yaştan sonra yararlanamayacak.

BOŞANDIYSA, İŞTEN AYRILDIYSA

5-Kız çocuk boşanmış veya çalıştığı işten çıkmış ise ne olacak?

Burada da 1.10.2008 tarihi önem taşıyor. Bu tarih öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları, sağlık yardımlarından eskisi gibi yaş şartı aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak yeniden anne veya babasının sigortasından yararlanma hakkını elde edecek.

Ama bu tarihten önce kapsamda değil ise; anne veya babasının sigortasından yararlanamayacak.

GENÇ ERKEKLER BU SORU SİZİ İLGİLENDİRİYOR

6- 18 yaşın üzerinde çalışmayan, okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan/ okumayan/ çalışmayan erkeklerin durumu ne olacak?

Adrese Dayalı Nüfus Kaydında yer alan adreslerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak, gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

GENÇ ADAMIN GELİRİ Mİ BABASININ GELİRİ Mİ?

7- Gelir testi yapılırken, örneğin anne ve babasıyla yaşayan 26 veya 30 yaşında bir adam için, onların gelirleri mi dikkate alınacak? Yoksa kişisel gelirine mi bakılacak?

Resmi ikamet adresi anne ve babasıyla aynı olanların gelir testinde; ana babasının geliri dikkate alınacak.

8- Bu borç kimin borcu olacak? Ailesinin mi 30 yaşındaki bu adamın mı?

Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilenin borcu olacak, yani 30 yaşındaki adamın.

9- 25 yaş altı partime çalışan öğrencilerin GSS'den yararlanmaları için eksik olan günlerin primlerini ödemeleri gerekecek mi?

Evet, bu kişiler isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemezse 60/g den tescil edilecek gelir testi sonucuna göre, gelir testi istemezse asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalandırılacaktır.

HİÇ GÜVENCESİ OLMAYAN ÇOCUKLAR

10- Anne veya babasının sosyal güvencesi olmayan çocuklar ne yapacak?

Ülkemizde yaşayan her kişi, zorunlu olarak, genel sağlık sigortalısı olarak tescil edileceğinden, bunların 18 yaş altı çocukları da 'bakmakla yükümlü oldukları çocuk' olarak sağlık yardımlarından faydalandırılacak. 30 gün ve prim borcu aranmaksızın 18 yaşın altındaki tüm çocuklara sağlık hizmeti verilmeye devam edecek.

TESTE BAŞVURMAYAN NE OLACAK?

11- Gelir Testine başvurmak ne sağlayacak?

Bu sayede genel sağlık sigortası 'tescil' işlemi yapılan kişiler gelir durumlarına göre prim ödeyecek ya da ödemeyecek. Başvurmaz ise gelir durumunun üstünde, asgari ücretin iki katı üzerinden yani 213 TL prim ödemek zorunda kalacak.

GELİRE DE GİDERE DE BAKILACAK

12- Kimler ne kadar prim ödeyecek?

Gelir testi yapılırken, evli çocuklar hariç ADNKS'de (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi) aynı hanede yaşayan ailenin aylık geliri ve giderleri tespit edilerek, hanede yaşayan aile bireyi sayısına bölünecek. Kişi başına gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden az (295 TL) ise sağlık primini Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek.

13- Kişi başı gelir 295 TL'nin üzerinde ise ne olacak?

- Kişi başı gelir, brüt asgari ücretin üçte biri (295 TL) ile asgari ücret (886,5 TL) arasında ise aylık 35,4 TL sağlık primi ödeyecek.

- Kişi başına düşen gelir asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.773 TL) arasında ise aylık 106,4 TL ödeyecek.

- Kişi başı geliri asgari ücretin iki katından daha fazla ise aylık 213 TL zorunlu sağlık primi ödeyecek.

14- Hiç sosyal güvencesi olmayanlar, başvurmazlar ise ne olacak?

Hiç sosyal güvencesi olmayanlar başvurmaz ise re'sen sisteme tescil edilecek. Dolayısıyla asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyecek. Bu durumda aylık kişisel gelirlerinin bin 773 TL olduğu varsayılarak, her ay 213 TL prim borcu olarak hanelerine yazılacak.

BORCU OLANIN ÇOCUĞU NE OLACAK?

15- Bu kişiler çocuklarını hastaneye götürdüklerinde bir sorunla karşılaşacaklar mı? Prim borcu olanlar sağlıktan yararlanamazlar, yaptırımı çocuklarını kapsayacak mı?

Hayır, 30 gün prim ve borçsuz olma şartı aranmaksızın 18 yaşın altındaki tüm çocuklara sağlık hizmeti verilmeye devam edecek.

ÖZEL SİGORTASI OLANLAR NE YAPACAK?

16- Vatandaş, "Genel sağlık hizmeti istemiyorum. Ben gerektiğinde hastaneye gider, kendi masraflarımı karşılarım" ya da "Ben kendime özel sağlık sigortası yaptırdım. Sisteme girmeyeceğim" deme hakkına sahip mi?

Hayır. Genel Sağlık Sigortası, 'gönüllü' değil 'zorunlu' bir sistem. Türkiye'de ikamet eden her T.C vatandaşının sistemde olması zorunlu.

GELİR TESTİ İSTEMEYENLER…

17- Ben çalışmak istemiyorum, param da var. Gelir testiyle de uğraşmak istemiyorum. Başka bir yol yok mu?

Evet var. İsteğe bağlı prim ödemek suretiyle, hem emeklilik hem de sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ya da gelir testi istemediğini yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na beyan edersiniz; aylık asgari ücretin iki katı üzerinden de prim öderseniz, gelir testiyle uğraşmazsınız.

18- İsteğe bağlı sigorta için yaş sınırı var mı? Aylık ne kadar prim ödemek gerekir? Kaç yıl süreyle?

Brüt asgari ücretin yüzde 32'si oranında prim ödeyerek hem emeklilik hem de sağlık hizmeti almanız mümkün. Prim ödeme süresi işe giriş tarihine ve yaşına göre değişiklik gösteriyor.

STAJYER AVUKATLAR

19- Avukatlık stajı yapanların durumu ne olacak?

Stajyer avukatların GSS primlerini staj süresince Türkiye Barolar Birliği karşılıyor.

BANKA SANDIĞI MENSUPLARI

20- Banka sandığı vakıflarından emekli olanların durumu ne olacak? Bunların bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocukları ne yapacak?

Herhangi bir şey yapmayacaklar. Kanunun geçici 20. maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli için kurulmuş bulunan sandıkların iştirakçileri, bu sandıklardan aylık veya gelir bağlanmış olanlar ile bunların bakmakla yükümlülerinin sağlık hizmetleri, Kurumca devralınıncaya kadar ilgili kuruluşlarca karşılanacağından bu kişiler, devir işlemlerinden sonra genel sağlık sigortası kapsamına alınacaktır.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER

21- Bu kanun yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kapsıyor mu?

Hayır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları kapsam dışıdır. Çünkü Kanun Türkiye'de ikamet edenlerin GSS'li sayılacağını düzenlemiştir.

22- İkamet adresi Türkiye'de olan ancak yurtdışında sigortasız olarak çalışan Türk vatandaşlarının ne yapması gerekiyor? Onlar da gelir testi için başvuracaklar mı? Onlar adına bir yakınları başvuruda bulunabilir mi?

Bu kişilerin kendileri ya da Türkiye'deki yakınları Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNSK) Türkiye'deki adresini, yurtdışındaki adresi olarak güncelleyecek. Bu kişilerin Türkiye'de yaşayan eş, çocukları var ise onlar sisteme tescil edilecek. Yani gelir testi için vakıflara başvuracak.

23- Türkiye'de çalışırken; işyerinden ücretsiz izin alarak yurtdışına eğitime gidenlerin durumu ne olacak?

4/a kapsamındaki kişiler turistik ya da geçici olarak eğitim ya da iş nedeniyle yurt dışında ise ücretsiz izinli oldukları sürelerde; işverenin bildirmesi halinde (4857 sayılı Kanun'a göre 1 ay içinde bildirilmesi gerekir) bu süre içinde faydalandırılacaktır. 1 yıl ücretsiz izinli olduğu sürelerde GSS'li sayıldığından faydalandırılacak.

24- Örneğin burs kazanan eşiyle birlikte ABD'ye giden, ancak kendisi ev hanımı olarak ABD'de yaşayan Türk vatandaşları da genel sağlık sigortası kapsamında prim ödemek zorundalar mı? Böyle ise ABD'deki Türk büyükelçiliği ya da konsolosluklara başvurabilirler mi?

Bu kişilerin kendileri ya da Türkiye'deki yakınları ADNKS'nden yurtdışındaki adresini güncellemeleri halinde prim ödemeyeceklerdir.

25- Çifte vatandaş olup, Türkiye'de sigortası bulunmayan ancak vatandaşı olduğu yabancı ülkede çalışan ve sigortası olan Türkler ne yapacak?

Sözleşmeli ülkede çalışıyor ise Türkiye'ye gelirken sözleşmeye göre sağlık yardımlarından faydalandığına ait "formüler" denilen belgeyi getirecek. Yakınları adına ise ilgili ülkeden yine bunlar için istenilen "formüleri" gönderecek.

Sözleşmesiz ülke vatandaşı ve bu ülkede çalışıyor ise İkametleri yurt dışında bulunması nedeniyle GSS kapsamına alınmayacaktır. Ancak istekleri halinde özel sağlık sigortası kapsamında faydalanabilir.

YURTDIŞINA EĞİTİME GİDENLER

26- T.C vatandaşı olup yurtdışına lisans, master, doktora eğitimi için giden, çalışmayan ve sigortası olmayanlar ne yapacak? Onlar adına aile yakını başvurabilecek mi?

Onlar da diğerleri gibi kendileri ya da Türkiye'deki yakınları ADNKS'nden yurtdışındaki adresini güncelleyecek.

27- Peki yine eğitim için yurtdışına giden ancak sağlık sigortaları oradaki devlet veya okullar tarafından üstlenilen vatandaşlar ne yapacak?

Kendileri ya da Türkiye 'deki yakınları, ADNKS'nden yurtdışındaki adresini güncelleyecek.

28- Devlet tarafından resmi burslu olarak eğitime gönderilmiş, 25 yaş üstü olup, Türkiye'de sigortası bulunmayanlar ne yapacak?

Kendileri ya da Türkiye 'deki yakınları ADNKS'nden yurtdışındaki adresini güncelleyecek.

29- Yabancı bayraklı gemilerde ve uluslararası sularda 1 takvim yılında 6 aydan fazla süre ile çalışan gemi adamlarının durumu ne olacak? Türkiye'ye döndüğü zaman mı sigorta kapsamına girecek?

Gemi adamları 4/a kapsamında sigortalı olduğundan her hangi bir şey yapmayacaklardır.

TÜRKİYE'DE YAŞAYAN YABANCILAR

30- Bir Türk ile evlenmiş ancak 3 yılını doldurmadığı için T.C vatandaşı olamamış bir kadın, Türk eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilir mi?

Evet, ikamet iznine bağlı olarak Türkiye'de ikamet ediyorsa faydalanabilir.

CEZA DA VAR!

31- Türkiye'de oturma izni almış, sigortası olmayıp özel sağlık sigortası bulunan yabancıların durumu ne olacak?

Kesintisiz bir yıllık ikamet süresini dolduranlar yabancılar, ilgili ülke kapsamında sigortalı değilse bu sürenin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde Sosyal Güvenlik Merkezine veya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvurmak zorundadır.

Özel sağlık sigortasının bulunması kapsama alınmayı engellemez. Çünkü GSS onlar için de zorunludur.

32- Türkiye'de 1 yıldan uzun süredir yaşayan ancak kendi ülkelerinde sigortası bulunmayan yabancılar ne yapacak?

Tescil işlemini yaptırmak için kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik il müdürlüğü veya merkezine başvurmaları gerekecek.

33- Bu başvuruyu yapmayan yabancılara nasıl bir yaptırım uygulanacak?

Kesintisiz bir yıllık ikamet süresinin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde Sosyal Güvenlik Merkezine veya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvurmayıp daha sonra başvurursa brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Öncelikle 886,5 TL idari para cezası kesilecek. Ayrıca gelirlerinin brüt asgari ücretin iki katı olduğu, yani bin 773 TL olduğu varsayılarak, her ay 213 TL prim borcu tahakkuk ettirilecektir.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxelll -- 21 Ocak 2012; 1:05:46 >
_____________________________

 • İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.
 • İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.
 • Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.
 • O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar.
 • Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır.


 • 7672 Mesaj
  21 Ocak 2012; 0:28:35 

  mesajım bulunsun okuyacağım.
  _____________________________  1904 Mesaj
  21 Ocak 2012; 0:52:00 

  Gelir Testi uygulaması, 9 milyon 41 bin yeşil kartlının yanı sıra, 4 milyona yakın üniversite öğrencisi, 1 milyon 968 bin kişilik SGK kapsamı dışında kalan gruplar, 1 milyon 200 bin yaşlı, malul ve engelli aylığı alan kişiler ve tarım başta olmak üzere çeşitli sektörlerde kayıtdışı çalışan kişiler olmak üzere yaklaşık 20 milyon kişiyi hedef alıyor.

  konudısında daha cok duyan olur diye buraya actım..

  son gun 31 ocak 2012.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxelll -- 21 Ocak 2012; 0:55:26 >
  _____________________________

 • İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.
 • İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.
 • Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.
 • O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar.
 • Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır.


 • 2632 Mesaj
  21 Ocak 2012; 2:49:54 

  Baştan sona kadar dikkatle okudum.

  Ama hiç bir şey anlamadım .Bu devlet durup dururken arıza çıkartmaya çok meraklı.Şimdi ben işten çıkalı 20 gün olacak.Üniv kadydım var fakat 2. dönem harç yatırmicam kaydımı sildirip açıköğretime yazılıcam.Bu durumda öğrenci belgesi de alamam ne yapmam gerekiyor hiç bir şey anlamadım.

  İlerde başbakan olursam gereksiz yasa değişikliği yaptırtmicam söz
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________
   
  630 Mesaj
  21 Ocak 2012; 3:23:42 

  Bu kanun hükümeti yıkar demedi demeyin
  _____________________________  3490 Mesaj
  21 Ocak 2012; 3:30:47 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Feel The...

  Baştan sona kadar dikkatle okudum.

  Ama hiç bir şey anlamadım .Bu devlet durup dururken arıza çıkartmaya çok meraklı.Şimdi ben işten çıkalı 20 gün olacak.Üniv kadydım var fakat 2. dönem harç yatırmicam kaydımı sildirip açıköğretime yazılıcam.Bu durumda öğrenci belgesi de alamam ne yapmam gerekiyor hiç bir şey anlamadım.

  İlerde başbakan olursam gereksiz yasa değişikliği yaptırtmicam söz

  18'den büyük,25 yaşından küçüksen babanın sigortasıyla bakılırsın.Tabi öğrenci olmak şartıyla.
  _____________________________  3552 Mesaj
  21 Ocak 2012; 5:22:26 

  bir halt anlamadım :D

  ben 21 yaşındayım üniyi bitirdim ve açıköğretim den okuyorum 2. üniversite şeklinde . daha önceden sigortamı başlatmıştım ama artık işlemiyor haliyle.

  şimdi bende mi vergi vericem yoksa vermicekmiyim ?
  _____________________________  352 Mesaj
  21 Ocak 2012; 6:05:30 

  @ozn.onl benim yasadan anladığıma göre vereceksin. Çünkü 18 yaş üstü işsizler, üniversite mezunu işsizler ve 25 yaş üstü okuyanlar(lisansüstü vs.) bu yasa kapsamının içinde. Gelir testi yaptırmayanların geliri asgari ücretin en az 2 katı olarak kabul edilip ayda 213 tl idi sanırım ödenmesi zorunlu tutuluyor.

  Gelir testi ayrı bir saçmalık. Evine devletin memurları girip kafasına göre gelir testi yapacak. Özel hayat ihlalini geçtim çok büyük usülsüzlüklere bile neden olabilir. Uzun zamandır nefret eden ben son zamanlar bu hükumete karşı yavaştan sempati duymaya başlarken bu yasa değişikliğiyle tekrar nefretimi kazandı. Adı üstünde işsiz adamdan ne diye para alırsın. Yasa tasarısında yine çatlaklar var gelir dağılımına göre de ödenmiyor. Ya da öğrenciden neden para alırsın.

  Kim ne derse desin, iyi bir işi olmayan, babadan zengin olmayan erkekler için 25 yaş ölüm yaşıdır.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________  2355 Mesaj
  21 Ocak 2012; 6:14:14 

  quote:

  Orijinalden alıntı: maxelll


  9- 25 yaş altı partime çalışan öğrencilerin GSS'den yararlanmaları için eksik olan günlerin primlerini ödemeleri gerekecek mi?

  Evet, bu kişiler isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemezse 60/g den tescil edilecek gelir testi sonucuna göre, gelir testi istemezse asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalandırılacaktır.  Böyle devlet olmaz arkadaş. Öğrenciden paramı alınır, bu nasıl sistem. Öğrenci part time olarak çalışıyor demekki ihtiyacı var. Utanmadan kalk birde bir kısmına el koy zorla.

  Böyle devlet modeline devletmi denir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Commander -- 21 Ocak 2012; 6:15:13 >
  _____________________________


  [% 100] / Apple Retina Macbook Pro Mid 2014 A1502-2875
  [% 100] / Apple iPad 2 Wifi + 3G Beyaz
  [% 100] / Apple iPhone 5S 16GB Siyah
  [% 050] / Herşey Birden Başlar
  [% 000] / Huzur
  8725 Mesaj
  21 Ocak 2012; 6:15:42 

  Bende aöf büro dan öğrenci belgesi alıp vericem . gelir testi yaptırmam gerekirse yuvarlak bir hesap yaptım ayda 35 lira fatura çıkıyor yılda 420 lira. Neyse 25 e daha 3 yıl var şimdilik öğrenci belgesi ile yırtıcaz bakalım
  _____________________________

  "Giddy Up"


  868 Mesaj
  21 Ocak 2012; 7:01:09 

  quote:

  Orijinalden alıntı: sicknessss

  @ozn.onl benim yasadan anladığıma göre vereceksin. Çünkü 18 yaş üstü işsizler, üniversite mezunu işsizler ve 25 yaş üstü okuyanlar(lisansüstü vs.) bu yasa kapsamının içinde. Gelir testi yaptırmayanların geliri asgari ücretin en az 2 katı olarak kabul edilip ayda 213 tl idi sanırım ödenmesi zorunlu tutuluyor.

  Gelir testi ayrı bir saçmalık. Evine devletin memurları girip kafasına göre gelir testi yapacak. Özel hayat ihlalini geçtim çok büyük usülsüzlüklere bile neden olabilir. Uzun zamandır nefret eden ben son zamanlar bu hükumete karşı yavaştan sempati duymaya başlarken bu yasa değişikliğiyle tekrar nefretimi kazandı. Adı üstünde işsiz adamdan ne diye para alırsın. Yasa tasarısında yine çatlaklar var gelir dağılımına göre de ödenmiyor. Ya da öğrenciden neden para alırsın.

  Kim ne derse desin, iyi bir işi olmayan, babadan zengin olmayan erkekler için 25 yaş ölüm yaşıdır.

  hocam bende aynı açıköğretim okuyorum. babamın üstünden ssk var. bende bu kapsamda oluyormuyum.

  21 yaşındayım
  _____________________________  501 Mesaj
  21 Ocak 2012; 8:21:18 

  İyice çorba oldu mileltin dilinde bu mevzu, kombim bozuldu onla uğraşıyorum müsait bir vakitte okurum mesajım bulunsun...
  _____________________________

  ногай татар Тюрк
  Dünün kapıkulu, gönüllü yanaşmaları bugün küstah, arsız saldırganlarıdır...

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  21 Ocak 2012; 8:27:10 

  Ya 18 yaşındayım lise terkim şimdi gidip nerde yaptırıcam şu işi 200 küsür lira borç almak istemiyorum başıma nedir bu devletten çektiğim çile


   
  210 Mesaj
  21 Ocak 2012; 11:34:33 

  birde eve memur geliyormuş herhalde. hiç evine memur gelen oldu mu? ne saçma şey yaaa
  _____________________________

  PANASONİC 42ST33E Clio 1.4 rxt 16 valf


  1904 Mesaj
  21 Ocak 2012; 15:18:58 

  memur gecen ay 3000 civarı alındı sonra yeniden daha fazlasini alacaklarlarmıs ama yesil kart dısındakilerin eviine pek gidilmeyecek digerlerinede 35tl aylık odeme baglancak diye bir soylenti vardı kurumda. ama bakalım. ilerleyen zamanlarda gorecegiz memurlarda bilmiyor daha yeni bir uygulama..
  _____________________________

 • İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır.
 • İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.
 • Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir.
 • O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar.
 • Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır.


 •  
  2818 Mesaj
  26 Ocak 2012; 21:55:02 

  Ben ikametgahımı alacağım evi buldum.Gecekondu mahallesinde fasfakir bir ev.Buzdolabı yeniymiş tek sorun bu.Eve gelecekler bir bakacak hiç birşey yok.Herkese 35 lira olsa neyse ama cimri babamın yüzünden 212 lira borçlanamam.Bu sigortanın hakkı en fazla 35 lira o da herkes için.İşsiz adamın gelirini ne karıştırıyon kardeşim!Adamın babasının parası varsa aynı para oğluna mı geçiyor?Devlet işine geldiği zaman aile, işine gelmediği zaman birey olarak görüyor.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 21:56:50 

  arkadaşlar nereye başvurulacak ve hangi belgeler gerekiyor.Bu arada ben bu hükümete
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  2444 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:00:06 

  geçen ay gittim sabahın 7'siden , abartmıyorum 1000 kişi vardı. bekle bekele sıra gelmedi bende çıktım geldim... şimdi eve kağıt yollamışlar 1 ay içinde gelmeniz gerek diye. bu hafta tekrar bi gidecem bakalık nolcak
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:02:45 

  quote:

  Orijinalden alıntı: KNTLG

  geçen ay gittim sabahın 7'siden , abartmıyorum 1000 kişi vardı. bekle bekele sıra gelmedi bende çıktım geldim... şimdi eve kağıt yollamışlar 1 ay içinde gelmeniz gerek diye. bu hafta tekrar bi gidecem bakalık nolcak

  İlk nereye gidiliyor ve hangi belgelerle
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  2444 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:05:10 

  quote:

  Orijinalden alıntı: alpa07


  İlk nereye gidiliyor ve hangi belgelerle

  Bağlı olduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma vakfına gidiyorsunuz...
  ordan bi belge veriyorlar onları doldurup , evdekilere imzalatıyorsunuz . daha sonra kimlik fotokopinizle teslim ediyorsunuz..
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________  2749 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:11:15 

  Bana da tebligat gelmiş ancak posta kutusuna atıp gitmiş herif. İmza atmadığım için almadım ben öyle bir zarf  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caveman* -- 5 Şubat 2012; 22:11:31 >
  _____________________________  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:13:13 

  quote:

  Orijinalden alıntı: KNTLG


  Bağlı olduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma vakfına gidiyorsunuz...
  ordan bi belge veriyorlar onları doldurup , evdekilere imzalatıyorsunuz . daha sonra kimlik fotokopinizle teslim ediyorsunuz..

  sgk ya filan gidilmiyormu.Araştırdığıma göre sgk başvucakmıssınız.
  20 yaşındayım hiç sigorta girişim yok.Dertsiz başıma dert yaptılar
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  3245 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:24:18 

  takip
  _____________________________  2444 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:43:43 

  quote:

  Orijinalden alıntı: alpa07


  sgk ya filan gidilmiyormu.Araştırdığıma göre sgk başvucakmıssınız.
  20 yaşındayım hiç sigorta girişim yok.Dertsiz başıma dert yaptılar

  sgk değil... sosyal yardımlaşma vakfına gidiyorsun , yani beni oraya yönlendirdiler...
  _____________________________  2453 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:46:38 

  quote:


  Bu tarihten itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, tüm maddeleriyle birlikte yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre Türkiye'de yaşayanlardan tutuklu ve hükümlü, er , erbaş ve yedek subay okulu öğrencileri, sözleşmeli ülke adına sağlık yardımları karşılananlar, geçici 20. madde kapsamındaki banka ve sigorta şirketlerinin sandıkları kapsamında bulunanlar, milletvekilleri ile Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri ile bunların emeklileri ile dul ve yetimleri hariç tüm insanlar zorunlu olarak 'genel sağlık sigortası' kapsamına alındı.

  Yine kendilerini sağlama almışlar.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Byfe -- 5 Şubat 2012; 22:47:12 >
  _____________________________

  Ren Nehri'nin akışına
  Ölürüm Deutschland


  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:52:34 

  Yarın akşam gelişmeleri yazarım buraya. Sitresteyim onca işimin içinde bu çıktı
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  5427 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:56:11 

  ya ben hiç bişey anlamadım yaşım 27 sigortasız çalışıyorum banada bu kağıttan geldi yırttım attım anlamadığım nokta haberleride pek izlemiyorum, şimdi bu zımbırtı zorunlumu biri özet geçebilirmi ben hastaneye bile gitmem yılda sadece 1 yada 2 kez grip olurum o kadar

  GELİR TESTİ İSTEMEYENLER…

  17- Ben çalışmak istemiyorum, param da var. Gelir testiyle de uğraşmak istemiyorum. Başka bir yol yok mu?

  Evet var. İsteğe bağlı prim ödemek suretiyle, hem emeklilik hem de sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ya da gelir testi istemediğini yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'na beyan edersiniz; aylık asgari ücretin iki katı üzerinden de prim öderseniz, gelir testiyle uğraşmazsınız.


  yahu bi halt anlamadım ben hastaneye bile gitmem benden zorla paramı alıcaklar,  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drejtc -- 5 Şubat 2012; 22:59:57 >
  _____________________________

  psn: FatihCeyhan

  İ7 2600k 3.40 Ghz. - Asus GTX 560ti - 8 Gb ram - Haf Plus 912


  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 22:59:42 

  Şubatın sonuna kadar başvuru yapılmassa zorunlu sigorta olup her ay 200 kusür para ödeyecekmişiz.Ödemessek her ay birikip faizlicekmiş.Eve icra takibine kdar gidebilirmiş.Netten araştırdım.Bunlar neyin kafasını yaşıyorlar yaa.Adamın parası yoktur sigorta yaptırmaz.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  5427 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:00:46 

  quote:

  Orijinalden alıntı: alpa07

  Şubatın sonuna kadar başvuru yapılmassa zorunlu sigorta olup her ay 200 kusür para ödeyecekmişiz.Ödemessek her ay birikip faizlicekmiş.Eve icra takibine kdar gidebilirmiş.Netten araştırdım.Bunlar neyin kafasını yaşıyorlar yaa.Adamın parası yoktur sigorta yaptırmaz.

  yahu ciddimisin ben para mara ödemem
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  psn: FatihCeyhan

  İ7 2600k 3.40 Ghz. - Asus GTX 560ti - 8 Gb ram - Haf Plus 912


  2282 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:10:46 

  quote:

  Orijinalden alıntı: drejtc


  yahu ciddimisin ben para mara ödemem

  Yarın bu zımbırtı için uğraşacam.Gerekli bilgileri yazarım
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


  5427 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:13:15 

  şimdi ben gelen kağıdı yırtıp attım, gidip başvuruda yapmıyacağım bunlar ne yapıcaklar bana üzerime kayıtlı bi malda yok. ben bu zamana kadar bundan daha saçma hükümet işi görmedim halkı haraca bağlamak bu olsa gerek
  yahu hasta olursam gider hastaneye parasını verip muayene olurum, hastaneye bile gitmem yaşım 27 bu yaşıma kadar elimin parmakları kadar gitmişimdir hastaneye  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drejtc -- 5 Şubat 2012; 23:14:46 >
  _____________________________

  psn: FatihCeyhan

  İ7 2600k 3.40 Ghz. - Asus GTX 560ti - 8 Gb ram - Haf Plus 912


  6112 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:14:40 

  Kaymakamlıktan adrese dayalı ikametgah belgesi alıp sosyal yardımlaşma vakfına gideceksiniz. Ordan verilen formu doldurup geri oraya vereceksiniz. Sadece gelire değil gidere de bakılacak ve ona göre ödeme istenecekmiş. Şimdilik kime ne kadar ödeme çıkacağı muamma bekleyip görecez ama ben hükümetin bu konuda insanları mağdur edeceğini sanmıyorum çünkü öyle birşey olursa zaten çoğu kişi ödemez o parayı ve hükümet baya oy kaybeder. Birçok kişiye aylık 35 lira olan ödeme çıkacaktır. 100 veya 200 lirayı kimse ödemez.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  GIGABYTE P55M-UD2 - i5 750 - 2x2GB CL7 - Wd 2 TB - HİS HD5850 - CORSAİR 350D - HIGH POWER 600W


  5427 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:16:05 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal

  Kaymakamlıktan adrese dayalı ikametgah belgesi alıp sosyal yardımlaşma vakfına gideceksiniz. Ordan verilen formu doldurup geri oraya vereceksiniz. Sadece gelire değil gidere de bakılacak ve ona göre ödeme istenecekmiş. Şimdilik kime ne kadar ödeme çıkacağı muamma bekleyip görecez ama ben hükümetin bu konuda insanları mağdur edeceğini sanmıyorum çünkü öyle birşey olursa zaten çoğu kişi ödemez o parayı ve hükümet baya oy kaybeder. Birçok kişiye aylık 35 lira olan ödeme çıkacaktır. 100 veya 200 lirayı kimse ödemez.

  dostum ben o 35 lirayı bile ödemem hastaneye bile gitmiyorum neden gitmedğim bi yer için para ödüyeyim?
  ben görüşmeye bile gitmiyeceğim bakalım ne olucak bi haltta edemezler ya hadi neyse  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drejtc -- 5 Şubat 2012; 23:17:12 >
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  psn: FatihCeyhan

  İ7 2600k 3.40 Ghz. - Asus GTX 560ti - 8 Gb ram - Haf Plus 912

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  5 Şubat 2012; 23:28:33 

  Parayı verdiniz diye ilaç alıp muayene olacağınızı falan sanmayın ha. Sadece adı sigorta bunun. Halkı sömürmek için çıkarılmış bir uygulama


  6112 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:30:00 

  quote:

  Orijinalden alıntı: drejtc


  dostum ben o 35 lirayı bile ödemem hastaneye bile gitmiyorum neden gitmedğim bi yer için para ödüyeyim?
  ben görüşmeye bile gitmiyeceğim bakalım ne olucak bi haltta edemezler ya hadi neyse

  Aslında 35 liraya sağlık sigortalı olmak iyi birşey. Bugün sağlıklı olsak da yarın ne olacağı belli olmaz. Başvuru yapmayanlara 200 lira ödeme çıkacağı söyleniyor. Ama insanlar ona 200 lira ödeyeceğine kendine o parayla sigorta yaptırır ve emeklilik parası da ödemiş olur. Mesela bana eğer 100 lira ödeme bile çıksa ben kendimi bir yerde çalışıyor gösterip sigortalı yaptırırım. Sadece sağlık sigortası için 100 lira vermek kerizlik olur. Bu olayda saçma ve eksik bilgiler var, birkaç ay sonra belli olur herşey.
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  GIGABYTE P55M-UD2 - i5 750 - 2x2GB CL7 - Wd 2 TB - HİS HD5850 - CORSAİR 350D - HIGH POWER 600W


  5427 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:32:52 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal


  Aslında 35 liraya sağlık sigortalı olmak iyi birşey. Bugün sağlıklı olsak da yarın ne olacağı belli olmaz. Başvuru yapmayanlara 200 lira ödeme çıkacağı söyleniyor. Ama insanlar ona 200 lira ödeyeceğine kendine o parayla sigorta yaptırır ve emeklilik parası da ödemiş olur. Mesela bana eğer 100 lira ödeme bile çıksa ben kendimi bir yerde çalışıyor gösterip sigortalı yaptırırım. Sadece sağlık sigortası için 100 lira vermek kerizlik olur. Bu olayda saçma ve eksik bilgiler var, birkaç ay sonra belli olur herşey.

  ben bekleyip görücem gidip kayıt filanda yapmam çok sıkıştırırlarsa gider biyerde sigortamı başlatırım
  _____________________________

  psn: FatihCeyhan

  İ7 2600k 3.40 Ghz. - Asus GTX 560ti - 8 Gb ram - Haf Plus 912


  3514 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:40:00 

  Konunuz şikayet edildi zaten sabit konu var.

  http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#57071286
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________

  "BenÇokAyrılıklarYaşadımOYüzdenBitişikYazdımHerşeyi"

  2866 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:40:18 

  Anlaşılan devlete para lazım oldu
  _____________________________  2947 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:41:10 

  Devlet her vatandaşın hakkında bilgi toplamalıdır, geliri vs.. ama zorla sigorta paketi satmak, saçmalık, sigortacı kapıya gelse hepiniz kovarsınız...

  Bu müslümanlar nasıl kapitalizmin dibine vurdular, anlamadan öleceğim...
  _____________________________

  "For there is one thing we must never forget...the majority can never replace the man. And no more than a hundred empty heads make one wise man will an heroic decision arise from a hundred cowards." -
  -- Adolf Hitler


  610 Mesaj
  5 Şubat 2012; 23:57:41 

  18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimini sürmeleri halinde 20 yaşına kadar; üniversite öğrencisi olmaları durumunda 25 yaşına kadar anne veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecek. Herhangi bir prim ödemesi gerekmeyecek.

  Arkadaşlar yukarıda yazılanlara göre benim babamın sağlık güvencesinden yararlanmamın devam etmesi gerek ama geçen gün elime SGK dan bir mektup geldi sağlık güvenceniz bulunmamaktadır ve gelir testi yaptırmalısınız tarzında şimdi benim ne yapmam gerek(Üniversite öğrencisiyim 20 yaşındayım)

  Öteki konuda millet bir imza olayından bahsetmiş tam olarak anlamadım o olayı da izah eder misiniz acaba ?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi punısher17 -- 6 Şubat 2012; 0:02:31 >
  _____________________________
  2282 Mesaj
  6 Şubat 2012; 11:25:43 

  quote:

  Orijinalden alıntı: BèRuTTì

  Konunuz şikayet edildi zaten sabit konu var.

  http://forum.donanimhab..._/key_//tm.htm#57071286

  Biz neyin derdindeyiz bu ne peşinde.
  _____________________________

  Her zaman doğru söyle, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın…


   
  630 Mesaj
  17 Şubat 2012; 21:49:04 

  quote:

  Orijinalden alıntı: Indigo

  Ben ikametgahımı alacağım evi buldum.Gecekondu mahallesinde fasfakir bir ev.Buzdolabı yeniymiş tek sorun bu.Eve gelecekler bir bakacak hiç birşey yok.Herkese 35 lira olsa neyse ama cimri babamın yüzünden 212 lira borçlanamam.Bu sigortanın hakkı en fazla 35 lira o da herkes için.İşsiz adamın gelirini ne karıştırıyon kardeşim!Adamın babasının parası varsa aynı para oğluna mı geçiyor?Devlet işine geldiği zaman aile, işine gelmediği zaman birey olarak görüyor.

  Zurnanın zırt dediği yerde burası ulan işsiz adamdan para almak ne demek işsiz adamın devletide yoktur toplumuda ne kanun tanır ne nizam ateşle oynamasınlar. Babanın parasıyla oğlunun kazandığıyla nasıl ilişki kuruyorlar böyle saçmalık mı olur.
  _____________________________


  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  16 Haziran 2012; 1:21:13 

  ne oldu bu olay

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ekim 2012; 11:49:26 

  bilen biri cevaplasın!
  açıköğretim kontejyansız bir bölüm okursam babamın sigortası bende devam eder mi?
  Buna gelen 1 yanıtı gör.

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ekim 2012; 12:11:18 

  quote:

  Orijinalden alıntı: >>StoRm<<

  bilen biri cevaplasın!
  açıköğretim kontejyansız bir bölüm okursam babamın sigortası bende devam eder mi?

  ek yerleştirme süresi bitmeden birisi şunu açıklasın ne olur ya ...
  Buna gelen 1 yanıtı gör.

  Uzaklaştırılmış
  Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Ekim 2012; 12:28:55 

  quote:

  Orijinalden alıntı: >>StoRm<<


  ek yerleştirme süresi bitmeden birisi şunu açıklasın ne olur ya ...

  forumda şu işlerden anlayan velet olmayan bir Allah'ın kulu yok mu ?


   
  153 Mesaj
  29 Ocak 2013; 6:20:28 

  arkadaşlar selamlar!ben peder bey'den habersiz kyk kredisi alıyorum.Peder bey gelir gider testi yaptırdığında bu durumu öğrenir mi?


  3640 Mesaj
  29 Ocak 2013; 6:30:35 

  işsiz adama aylık 213 lira borç çıkarıyorlar lan adam işsizse onu nasıl ödeyecek?

  bu adam 3 yıl iş bulamadı diyelim. 36ay x 213tl= 7668tl eder.
  asgari ücretle iş buldu diyelim. 10 ay boyunca aldığını hiç yemeden içmeden devlete geri verecek ki borcu kapansın!

  yapacağınız kanunun da sizin de sizi başa getirenlerin de allah bin türlü belasını versin.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 355GTS -- 29 Ocak 2013; 6:33:47 >
  Buna gelen 1 yanıtı gör.
  _____________________________


  Bir fanboydan alıntı: "Bence bu olay Playstation markasının da bitişini simgeliyor. Bu olayla birlikte Playstation da Dreamcast gibi tarihin tozlu raflarında yerini alacaktır. Microsoft ve Nintendo, Sony'yi piyasadan silerler diye düşünüyorum."