Şimdi Ara

Kar Paleti TAKMAYIN!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
10
Favori
197.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, 3 günlük bir kar paleti maceramız oldu. Bu süre zarfında görüşlerimi objektif olarak aktarmaya çalışacağım.
    Yazının başından söyleyeyim. Siz, siz olun bu kar paletini takmayın.

Günlerden Pazar. Uşak'ta kar yağıyor ve dışarı çıkacağız. Babam, öğrencisinden emanet aldığı kar paletlerini takalım dedi. Araç Jetta.
    İndik aşağıya, aracı garaja çektik ve kriko ile aracı kaldırdık. Paleti taktık ve lastikleri olabildiğince sert olacak şekilde çengellerine geçirdim. İlk bir kaç km gittikten sonra biraz daha gerdirdim ve yola devam ettik.

Bu aşamadan sonra şehiriçi ve şehirdışı şekilde aracı bol dur kalklı ve geceleri buzlu zeminde kullandık. Dün de köye gitmemiz gerekti ve yola çıktık. 45-60km/saat arasında değişen hızlarda 25+25 toplam 50km uzun yol yaptı ve 200km kadar şehiriçi kullandık.

Sürüşü çok rahat bir donanım bu. Hiçbir titreşim yok, ses çok az. fren performansı çok iyi. Üstelik baya da ilgi çekiyor ortalıkta

Ama dışı sizi içi beni yakar hesabı var ortada.

Bugün ortalığın düzelmesiyle ve yolların da buzsuz ve açık olmasıyla paletleri çıkarmaya karar verdim.
    Aracı garaja aldım tekrardan ve krikoyla kaldırdım. Lastikleri söktüm ve paletleri çıkardım.

Paletlerin lastiğe temas ettiği bölge çok temiz ve sıcak geldi bana. Hemen lastiğe baktım ve o da ne!

daha 5500km kullanılmış Michelin Primacy HP lastiklerimizin dişleri sanki çakıllı yolda sürekli patinaj çektirmişiz ya da frenlemişiz gibi dişleri kopmuş, zedelenmiş. Bazı dişlerden 2-3mm kadar parça kopmuş derinlemesine ve lastiğimizin 10-15 bin km'lik ömrünü yemiş.

Üstelik bu paletleri tutan çengellerden biri açılma yapmış ve diğer lastikteki çengelin deliği de kopma noktasına gelmiş.
    Benim düşüncem araç patinaja düştüğünde paletler yere tutunmaya çalışırken lastik de paletin içinde dönüyor. Bu sebeple bu kadar zarar verdi.

Bu zımbırtıya 250-400TL verip alanlar var. Yapmayın, etmeyin.

Deneyecek olan varsa da denemesin.

Kar paleti dediğim şey bu: Ama bizimkinin çivileri yuvarlaktı.

Kar Paleti TAKMAYIN!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaCKeRBoY64 -- 18 Ocak 2012; 21:04:12 >

• bu paletlerde olay 50 km'nin altında gitmektir. Hatta 50 km/h'te bile uzun süre gitmemeniz gerekir bunun sebebi lastiğin göreceği hasardır. siz 45-60 km/h arası demişsiniz.50 ve üstünde ne kadar km kullandınız kabaca söyleyebilir misiniz?
  • kaç km kullandınız siz o paleti öyle

ayrıca lastiğede yazık olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut_isikan

bu paletlerde olay 50 km'nin altında gitmektir. Hatta 50 km/h'te bile uzun süre gitmemeniz gerekir bunun sebebi lastiğin göreceği hasardır. siz 45-60 km/h arası demişsiniz.50 ve üstünde ne kadar km kullandınız kabaca söyleyebilir misiniz?

max 5km çünkü 45e sabitlemiştim ben hızı cenaze namazına yetişmek için mecburen öyle oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

kaç km kullandınız siz o paleti öyle

valla sorma hocam yaptık bi öküzlük bir sene önceye aldık lastik değişimini mecburen. Gerçi çok şekilde kaza atlattık. Öküzoğlu öküzün biri hatalı sollama yaptı ben de son anda farkettim karşıdan gelen neden sellektör yapıyor diyordum freni köklemesem kamyonet biçecekti bizi. Palet görevini çok güzel yaptı ama olan lastiklere oldu
  • lastiğin resmini koyar mısınız merak ettim...
  • Bir kaç yıl önce yapılan testte bu donanımın ,lastiği gerektiği kadar tutmadığı ve lastiğin paletin içinde dönüp zarar verdiğine ait bir bilgiyi aktarmıştım.Sonuç olarak yaraı olmayan bir donanım ki 4 lastik te aynı rakama geldiği belirtilmişti yazıda.

Yinede sağlık olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gamlı Baykuş

lastiğin resmini koyar mısınız merak ettim...

Şu anda araç evde değil hocam yarın çekip koyarım, ya da bu gece inip çekerim artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: froster2006

Bir kaç yıl önce yapılan testte bu donanımın ,lastiği gerektiği kadar tutmadığı ve lastiğin paletin içinde dönüp zarar verdiğine ait bir bilgiyi aktarmıştım.Sonuç olarak yaraı olmayan bir donanım ki 4 lastik te aynı rakama geldiği belirtilmişti yazıda.

Yinede sağlık olsun.

Öyle hocam, olan oldu artık. Acı bir tecrübe oldu bize. 450TL'lik lastiklere olan oldu.
  • Hocam sen biraz fazla kullanmışsın. Onun amacı buzlu karlı yollarda düşük hızlarda taşımak. Yüksek hızlarda zincirde olsa zarar verir lastiğe. Bende zincir yerine bu paleti düşünüyordum ama bilemedim şimdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: aanil

Hocam sen biraz fazla kullanmışsın. Onun amacı buzlu karlı yollarda düşük hızlarda taşımak. Yüksek hızlarda zincirde olsa zarar verir lastiğe. Bende zincir yerine bu paleti düşünüyordum ama bilemedim şimdi

Şehiriçinde 30-35'i geçmedim yeminle ama köye giden yol bitirdi bizi En iyisi kar lastiği alıp bir çift de zincir almak. İkisi aynı fiyata geliyor bu paletlerle

• Bu kar paletlerinin başka bir çeşidi de var.Janta önce disk takılıyor sonra o diskin üstüne kar paleti takılıyor.Onların durumu nasıl?Lastiğe zarar veriyor mu?
  • Geçmiş olsun öncelikle

Hocam otoriteler hiçbir zaman bu aletleri önermez.İlk önerilen her zaman kar lastikleridir.

Kar lastikleri birçok yolda gidebilir.Yetmediği yerlerde son çare bu tarz çözümler üretin.Fakat önce kar lastiği
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

quote:

valla sorma hocam yaptık bi öküzlük bir sene önceye aldık lastik değişimini mecburen. Gerçi çok şekilde kaza atlattık. Öküzoğlu öküzün biri hatalı sollama yaptı ben de son anda farkettim karşıdan gelen neden sellektör yapıyor diyordum freni köklemesem kamyonet biçecekti bizi. Palet görevini çok güzel yaptı ama olan lastiklere oldu

bi öküz yüzünede dün bende kaza yapıyordum

• quote:

Orijinalden alıntı: ex_silver

Geçmiş olsun öncelikle

Hocam otoriteler hiçbir zaman bu aletleri önermez.İlk önerilen her zaman kar lastikleridir.

Kar lastikleri birçok yolda gidebilir.Yetmediği yerlerde son çare bu tarz çözümler üretin.Fakat önce kar lastiği

Dedim de dinletemedim ben buzlu yolda kar lastiği de fayda etmez diyorlar. Eskilerden kiminle konuştuysam bunu hep aynı şeyi söylüyorlar.
  • quote:

quote:

quote:

sizde noldu dostum?

• quote:

quote:

quote:

quote:

sizde noldu dostum?

gidişli gelişli yolda gidiyorum yolda epey kar var önümdeki araba yolun ortasında durdu ve yolcu indirdi durduğu yerde virajlı yer sonra bende soluna geçtim önümde araba belirdi hemen kendi şeridime geçmeye çalıştım ama imkansız gibiydi arkası alıp başını gidecekti ki ESP imdadıma yetişti

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ex_silver -- 18 Ocak 2012; 22:03:06 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sizde noldu dostum?

gidişli gelişli yolda gidiyorum yolda epey kar var önümdeki araba yolun ortasında durdu ve yolcu indirdi durduğu yerde virajlı yer sonra bende soluna geçtim önümde araba belirdi hemen kendi şeridime geçmeye çalıştım ama imkansız gibiydi arkası alıp başını gidecekti ki ESP imdadıma yetişti

he doğru, okudum sizin konunuzu eğlenceli bi yolculuk olmuş arabayı koymuşsunuz sonra koyduğunuz yerde bulamamışsınız 10m kaymış filan eğlendim okurken

• arkadaşlar bende yaklaşık 6 yıl kadar önce kar lastiği aldım pirelli winter carving. ben istanbulda yaşıyorum. burada kar çok yağmıyor yağsada çok tutmuyor. şimdi kar lastiği yada kış lastiği kar üzerinde süper yol tamamen kar kaplıyken arabayı sürmek bir zevk haline geliyor ancak istanbulda böle günlerin sayısı 3 ü 5 i geçmez. kendi tecrü,eme dayanarak söyleyebileveğim bişey var eğer yol ıslaksa kış lastiği normal lastikten çok daha kötü kayıyor.hele frenlemeler de çok kayma yapıyor istanbulda yollar kışın genelde ıslak dolayısıyla kış lastiği çoğu zaman sıkıntı yaratıyor. belki benim kullandığım model böledir. ıslak ve karlı zeminlerde yolu ii tutan kış lastiği vardır.
    şimdi bu paletden bende bugün aldım hatta carfurun bahçesinde karda vardı takıp denedim gerçekten zincir gibi değil sessiz. kılavuzunda yazıyor 40 km geçmeyin asfalt yolda kullanım ömrü 500km diye.karda buzda kullanmak gerekiyor.almak yinede benim işime geldi. nedenine gelince 2 gün önce kar yağdı kaydık sağa sola az daha vuruyoduk arabayı. böle zamanlarda takıp ertesi günü çıkarmak için bana o gün lazım odu ama kar lastiği takılı olsa bugün onu söktüremezdim marta kada falan takılı kalması lazımdı.ama bunu hemen çıkar koy bagaja karlı günde tekrar tak pratik yani karasal iklimin yaşandığı karlı yerlerde kar lastiği tabiki iidir ama istanbulda ben kar lastiği yerine bu tür aletlerin daha ii olduğunu düşünüyorum . ben 190 tl ye aldım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.