Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7970'in daha hızlı versiyonu gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD Radeon HD 7970 standart olarak 925MHz GPU hızı ile geliyor olsa bile 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Tahiti XT grafik yongasının daha fazlasını sunabildiği ortada. Hız aşırtma ile 1GHz'in üzerine kolaylıkla çıkabilen grafik işlem birimi, AMD'yi Radeon HD 7970'ten daha hızlı bir model sunmaya teşvik edebilir. Bilindiği üzere standart çalışma frekansında GeForce GTX 580'den ortalama %15 civarında daha hızlı olan Radeon HD 7970, 1GHz'in üzerindeki hızlarda ise farkı açıyor ve bu gelişme AMD'nin elini güçlendiren bir koz olarak değerlendiriliyor her ne kadar Nvidia Kepler ailesinin bu alandaki yetenekleri şu an için biliniyor olmasa da.

Hatırlanacağı üzere AMD, Radeon HD 4000 serisi altında Radeon HD 4870'ten daha hızlı bir model olarak Radeon HD 4890'ı piyasaya sunmuştu. Arttırılmış saat hızlarına ek olarak tasarım anlamında bir takım optimizasyonlar içeren bu kart sonrasında şirket bugüne kadar benzer herhangi bir hamle gerçekleştirmedi ve her jenerasyonda model ismi 70 ile biten kartlar, şirketin tek veya çift GPU'lu en hızlı ekran kartlarını oluşturdu. Southern Islands serisi olarak bilinen Radeon HD 7000 serisi için Radeon HD 7990 isminin çift GPU'lu kart için ayrıldığı biliniyor dolayısıyla AMD'nin olası bir tek GPU'lu daha hızlı ekran kartı hamlesini Radeon HD 7970 OC Edition ya da benzeri bir isimle tanımlaması ya da üreticilere bu konularda esneklik tanıyarak fabrika çıkışı agresif saat hızlarına sahip özel modeller konusunda daha esnek davranması beklenebilir. Bilindiği üzere sıvı azot ile 1700MHz seviyesine çıkartılan Tahiti XT grafik yongası, 28nm üretim teknolojisinin sunduğu avantajlar ile yüksek MHz konusunda oldukça istekli.

Yakın gelecekte AMD tabanlı ekran kartı üreten firmaların özel tasarımlı kartlarını arka arkaya piyasaya sunması bekleniyor. Bu noktada başta PowerColor ve Sapphire olmak üzere bazı firmaların sıvı soğutmalı çözümler sunması da kuvvetle muhtemel. Şu an için resmi olarak doğrulanmasa da standart modele göre en az 200MHz-300MHz artış ile gelen Radeon HD 7970 modellerinin de pazara giriş yapması bekleniyor. 

• Sabırsızlıkla bekliyoruz. 1125 mhz ve 1500 mhz ramli super oc hava soğutmalı. :)
  • 6000 serisi ciddi şekilde ucuzlasında gerisi önemli değil, zaten bu fiyatlardan bu kartlara sahip olmak hayal.
  • Shader sayısı 16 arttırıp 7980 diye çıkarın yenilik olur.
  • referans kartı coğu kimsenin alacağını sanmıyorum zira özel tasarımlı çift fanlı ve aynı fiyat etiketine sahip olan modeller tercih ediliyor zaten de hız aşırtmalı geliyorlar gerek olmayan bir durum zaten asıl iş msi nin yapacağı lighnight hawk twin frozer 3 lü modellerde gerisi yalan bence fiyat en önemli unsur bu arada :D
  • Zaten 28 nm nanometre üretim teknolojisi olgunlaştıkça yeni modellerin çıkacağı aşikar. Geçmişte hep böyle oldu, o yüzden şaşırtıcı ya da beklenmeyen bir haber değil.
  • Bu adamlar ne yapıyor boyle. Farkında olmadan frenkeyştayn :) larını üretecekler D
  • Forumda artık kullanıcı testleri mevcut. %50 fan ve 1150 mhz OC olunca 85 derece oluyor sıcaklık. 1GHZ seviyesinde özel soğutmalı kartlarla daha iyi sonuç alınır ama hava soğutma olduğu için yine kullanıcıya mesela 1200 mhz opsiyon tanındığını varsayarsak ısı yine o seviyede 80 derece olabilir. 1200 mhz az bir değer değil ve kart ref tasarım olarak stok hızlarda zaten 70 derece üstünde çalışıyor. Yani bir 6850 veya 460 değil, yüksek performanslı High-End ürün ve bu performansın ısı ve güç değerleri mutlaka biraz yukraıda olacaktır ve bir noktadan sonra saat hızları artırıldıkça ısı değeri daha fazla oranda artacaktır.

60 derece altında kullandığım özel soğutmalı 832 mhz kartıma %22 oranında OC yaptığımda ısı %30-35 artıyor. Su soğutmalı tasarımlarla tabi ki farklı sonuçlar elde edilecektir, ancak hem soğutma maliyeti hem de o performansın çekeceği güç için özel PCB tasarımı ve yüksek kaliteli faz tasarımı gerekecektir. Bu durumda aşırı pahalı bir ürün konumuna gelecektir.

Ref tasarım kartlarda gördüğüm kadarıyla 1050-1100 mhz arası çok iyi. İnşallah kart hakettiği sürücü desteğini alır. Yoksa nafile......

• nvidiacılar küsmüş
    gıkları bile çıkmıyor !
    ah yazık :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

nvidiacılar küsmüş
    gıkları bile çıkmıyor !
    ah yazık :D

yooo gıkımız çıkıyor kartın bf3 perfonmansı ortada AY 1700 LİRA VERDİM GTX 580 DEN DAHA AZ FPS ALIYORUM BF3 TE NEDEN AMD ABİMİZ DRİVER ÇIKARACAK DİYE BEKLİYORUZ
    bu amd şaka gibi firma ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Zaten 28 nm nanometre üretim teknolojisi olgunlaştıkça yeni modellerin çıkacağı aşikar. Geçmişte hep böyle oldu, o yüzden şaşırtıcı ya da beklenmeyen bir haber değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: cenkyyy

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle nvidiacılar küsmüş gıkları bile çıkmıyor ! ah yazık :D
    yooo gıkımız çıkıyor kartın bf3 perfonmansı ortada AY 1700 LİRA VERDİM GTX 580 DEN DAHA AZ FPS ALIYORUM BF3 TE NEDEN AMD ABİMİZ DRİVER ÇIKARACAK DİYE BEKLİYORUZ bu amd şaka gibi firma ya

Kardeşim bu kadar da fan boyluk yapılmaz ki. Daha Nvidia eski kartların BF3 performansını düşüren driverını çıkartalı ne kadar oldu ki konuşuyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FilozofTR

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle nvidiacılar küsmüş gıkları bile çıkmıyor ! ah yazık :D
    yooo gıkımız çıkıyor kartın bf3 perfonmansı ortada AY 1700 LİRA VERDİM GTX 580 DEN DAHA AZ FPS ALIYORUM BF3 TE NEDEN AMD ABİMİZ DRİVER ÇIKARACAK DİYE BEKLİYORUZ bu amd şaka gibi firma ya

Kardeşim bu kadar da fan boyluk yapılmaz ki. Daha Nvidia eski kartların BF3 performansını düşüren driverını çıkartalı ne kadar oldu ki konuşuyorsun?

ne kadarmı oldu :D sana şöyle diyim ağustos ayından ber ati 6xx serisi nvdia 5xx serisi bütün kartları kullandım deneyimlerimden yola çıkarak konuşuyorum ee 7970 in bf3 perfonmansı ortada ona dayanarak konuşuyorum kulaktan dolma bilgilerle konuşmuyorum

Bu arada fan boy falan değilim ati 7970 in bf3 perfonmansını düzeltsin alıcam zaten karttan

• quote:

quote:

quote:

Sen AMDnin, Ekim 2011de çıkan grafik şahesefi BF3 oyunu için çıkardığı tek performans sürücüsünün Battlefield 3 beta için çıkarabildiğini ve geri kalan 3 ay içinde bu oyun için hiçbir sürücü çıkmadığını biliyor musun? Bf3 full sürüm için bir tane driver çıkmadı. Crossfire için CAPların durumu da ortada.
    catalyst 11.11 ile CAP 11.11 kurulduğunda negatif scaling ve stutter sorunu, Cap kurmazsan niye CF kullanıcan vs vs.
    Kart bedense ,driver ruhtur.

• Kardeşler iyi hoş ama bu oyunda hiç mi hata yok. Sadece 2xAA açınca bile başlıyor yan yatmaya. Bence sorunun çoğu oyunda. Özellikle AA konusu ciddi. Daha ne yamalar gelir gider. Sürücüyle düzelmez. Ayrıca Ağırlıkta Nvidia'cıyım ama AMD kart kullanırım. Bana göre son sürücülerde BF3'düzelticem derken Nvidia da saçmalamaya başladı. Herkes oyun Nvidia odaklı çıktı diyor, ama Nvidia karta gelince bellek sorunu, AMD karta gelince driver sorunu, CF sorunlu ama SLı'ı da ben 10 gündür 2. kez denedim, 2Xaa bile yetiyor. Artık üstüne 2x2gb CF denemeye değecek birşey kaldığını zannetmiyorum. Yama hatta yamalar şart....

BC2 GTX 480 ile aynı zamanlarda çıkmıştı ve 5870'in gerisindeydi. Tarih 26.10.2010 AnandTech. Şimdi 2 katını alıyor. Driver ile 5870'i geçti ama, oyun yamaları müthiş up yaptırdı ve bundan 6870 bile nemalandı.... Hatta 2011 benchlerde 5870 6950'nin önünde hem de 1gb bellekli olmasına rağmen....
    AMD Radeon HD 7970'in daha hızlı versiyonu gelebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 17 Ocak 2012; 12:15:10 >

• Özel tasarımlar cıksında referans tasarımlar biraz ucuzlar belkii...
  • bilgisayarı gpu dan ibaret görenlerin vay haline. gerçekten eğitim şart
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

quote:

quote:

quote:

Sen AMDnin, Ekim 2011de çıkan grafik şahesefi BF3 oyunu için çıkardığı tek performans sürücüsünün Battlefield 3 beta için çıkarabildiğini ve geri kalan 3 ay içinde bu oyun için hiçbir sürücü çıkmadığını biliyor musun? Bf3 full sürüm için bir tane driver çıkmadı. Crossfire için CAPların durumu da ortada.
    catalyst 11.11 ile CAP 11.11 kurulduğunda negatif scaling ve stutter sorunu, Cap kurmazsan niye CF kullanıcan vs vs.

Biliyorum ama en azından yeni kartlarını satmak için eskisinin performansını düşüren bir driver çıkartmadı. Ayrıca kendi tek kart 6850 cyclone kartımla ultrada 40-60 fps arası alıyorsam bu da bir başarıdır. (@1920x1080)

• amd 7970 için kapsamlı bi sürücü hazırlasa yeni mimari için daha iyi optimizasyonlar şart böyle bi kartın gelmesi iyi olmuş özel tasarımlarla şuanki limitleri zorlayacaktır.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

quote:

quote:

quote:

Biliyorum ama en azından yeni kartlarını satmak için eskisinin performansını düşüren bir driver çıkartmadı. Ayrıca kendi tek kart 6850 cyclone kartımla ultrada 40-60 fps arası alıyorsam bu da bir başarıdır. (@1920x1080)

Siz simdi 6850 ile hersey ultrad 40-60 fps arasimi aliyorsunuz bf3 te yok artik lebron james

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.