Şimdi Ara

AMD 28nm mobil GPU'larını ikinci çeyrekte pazara sunacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

•  

Yüksek performans segmenti için geliştirdiği Radeon HD 7970 modelini geçtiğimiz günlerde kullanıma sunan, Radeon HD 7950 modelinin lansmanı için de son hazırlıklarını yapan AMD, 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan DirectX 11.1 destekli GPU ailesini, masaüstü sistemlerden sonra dizüstü bilgisayaralara getirmeyi planlıyor. Gelen yeni bilgilere göre AMD, Radeon HD 7000M serisi mobil grafik yongalarını ikinci çeyrekte endüstrinin beğenisine sunacak.

Yeni grafik yongaları masaüstü versiyonlarında olduğu gibi, AMD'nin Graphics Next Core adını verdiği yeni mimarisini temel alacak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi DirectX 11.1 ve 28nm gibi yeni teknolojilere yer verilen grafik yongalarının,  AMD'nin var olan mobil çözümleri ile kıyaslandığında performans/güç verimliliğinde çıtayı daha da yukarı taşıması beklenirken, AMD'nin aynı zamanda Nvidia Optimus benzeri işlemciye entegre grafik birimi ile harici ekran kartı arasında otomatik geçişe olanak tanıyan bir teknoloji de sunması bekleniyor. Bilindiği üzere AMD'nin şu anki teknolojisi, GPU'lar arası geçiş için el ile müdahele gerektirmekte.

AMD'nin mobil sistemlere yönelik yeni grafik yongalarını ikinci çeyrekte pazara sunacak olmasının en önemli nedenlerinden biri de Intel'in yol haritası. 22nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Ivy Bridge kod aldı 3. nesil Core işlemci ailesini 2. çeyrekte pazara sunmaya hazırlanan Intel, yeni platform ile birlikte dizüstü bilgisayarda performans artışı ve güç verimliliğine yönelik çeşitli güncellemeler sunacak. Görünüşe bakılırsa AMD de mobil odaklı yeni grafik yongalarını Ivy Bridge tabanlı dizüstü bilgisayarlar ile eş zamanlı olarak pazara sunmaya hazırlanıyor.  

• Laptobda yeterli değil bana sorarsanız gpu'lar laptobdaki en iyi gpu pc'deki 6870/ gtx 560 gücünde
  • core i5 ve i7 ye alternatif işlemci bekliyoruz artık intel in tekelinden bıktık
  • AMD den bu sene de hayır yok önümüzdeki seneyi.
  • Ben 28nm nin mobil açıdan çok şey getireceğine inanıyorum özellikle cihazların giderek daha ince hale geldiği şu zamanlarda enerji tüketimi-ısınma gibi konularda başarılı gpular tercih etme aşamasında önemli bir unsur.Ultrabbok intelin konsepti olsa bile amd tabanlı modeller de göreceğiz ve harici gpulu modelleri bekleyen çok kişi var.İşlemci açısından da mobil açıdan iyi durumda amd fakat model sayısı çok az ve o az modelden bir kaçını türkiyede görebiliyoruz ayrıca @tkbykfnr dediği gibi üst model mobil işlemci gerekli alt sınıfta yakaladığı başarıyı devam ettirebili.Amd Buldozer ile hayal kırıklığı yaratsa da Gpu ve mobil işlemci konusunda tatmin edici sonuçlar veriyor bence...
  • bugün mediamarkette a6 işlemcili toshiba notebook 1900 liraydı.. core i7 fiyatına satılıyor.. özelliklemi pahalı oluyr anlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultra_storm

Laptobda yeterli değil bana sorarsanız gpu'lar laptobdaki en iyi gpu pc'deki 6870/ gtx 560 gücünde

Ben bu sefer o oranın artıcağına inanıyorum yani 6990M=6850 dersek 7990M de bi 7870/7950 performansı verebilir.
  • 28 nm beklentilerindeki öncelik ısı güç dengesini optimal seviyeye getirmesi olacaktır. ki %50 nin üzerinde güç tüketim tassarufuna sahip desktop gpularla gayet başarılı performans sergilediler mobil gpuda da aynı sıçrama olacaktır.

onun dışında mobil gpularda özellikle entegre gpu ile harici gpu arasındaki dinamik geçiş konusunda resmi destek hd6xxm serisi için verilmiş olsada hd7xxm için daha çok işlerlik daha yeni güncellemeler getireceğini söylemişti bunlardan özellikle geçiş yaparken ki ekran donması bi kaç saniyelik aksama sıkıntılarının giderileceği yönünde daha esnek geçiş yapılacağı söylenmişti ki böyle güçlü gpular için dinamik geçiş sistemi çok önemli bi unsur
  • Hayırlısı, bakalım bu GPU AMD'ye ne kadar gelir sağlıyacak?
  • maliyeti düşürmek için saat hızı yükseltmez ise iyidir.
  • Daha Nvidia masaüstü çıkaracak.
  • be öyle çok üst düzey değilde alınabilecek makul ama performanslı bir mobil gpudan yanayım
  • en büyük hayalimiz
    %100 performansta bile
    fansız 100 derecenin altında
    çatlamadan patlamadna çalışan
    elektronik ürünler istiyoruz
    başka bir beklentimiz yok !
  • quote:

Orijinalden alıntı: jibe

AMD den bu sene de hayır yok önümüzdeki seneyi.

ne okudun ne anladın merak ettim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.