Şimdi Ara

Cruise controlde yokuş aşağı hız artar mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
2
Favori
13.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracı cruise controle geçirip hızı sabitledikden sonra yokuş aşağı denk geliyorsa hız sabitlediğimiz hızın üstüne çıkıyor.Oysa sabit kalması gerkmiyor mu? Bu normal mi yoksa benim cc de mi sorun var.

• Her araba yapıyor mu bilmiyorum ama abimde 2000 model clk vardı o yokuş aşşağı motor freni yapıyordu, yokuş yukarı da hızlanmayı kendi otomatik yapıyordu.
  • Çok fazla aşmıyor ise normal. Düz yolda eski haline gelir.
  • yokuş yukarı sabit tutuyor ,hızı ayarlıyor sorun yok.Yokuş aşağı sabitlenen hızın üstüne çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: viper17

Çok fazla aşmıyor ise normal. Düz yolda eski haline gelir.

Mesela 60 km ayarlıyorum,70-80 oluyor.Düze gelince,evet normale dönüyor.
  • Araç düz vitesse eğime bağlı olarak hızlanabilir.Otomatik vites hakkında net bir bilgim yok ama araç vites küçülterek motor freni uygulayıp hızı koruyabilir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sipiralli

Araç düz vitesse eğime bağlı olarak hızlanabilir.Otomatik vites hakkında net bir bilgim yok ama araç vites küçülterek motor freni uygulayıp hızı koruyabilir diye düşünüyorum.

otomatik vites
  • Benim araçta da yokuş aşağı sabitlediğim hızın üstüne çıkıyor.
  • normaldir hocam yolun eğimine bağlı olarak inerken artma yokuş çıkarken düşme olur bir miktar.hız sabitleme aslında gaz pedalı sabitlemedir sabit gazda da bunlar normaldir
  • quote:

Orijinalden alıntı: ken_618

Benim araçta da yokuş aşağı sabitlediğim hızın üstüne çıkıyor.

Teşkkürler.Normal o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkas

quote:

Orijinalden alıntı: sipiralli

Araç düz vitesse eğime bağlı olarak hızlanabilir.Otomatik vites hakkında net bir bilgim yok ama araç vites küçülterek motor freni uygulayıp hızı koruyabilir diye düşünüyorum.

otomatik vites

Demek ki yanlış düşünüyormuşum.
  • Herhalde markayla ilgili bir durum. Hız sabitleyici hızı o kadar da sabitleyemiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hkas

Aracı cruise controle geçirip hızı sabitledikden sonra yokuş aşağı denk geliyorsa hız sabitlediğimiz hızın üstüne çıkıyor.Oysa sabit kalması gerkmiyor mu? Bu normal mi yoksa benim cc de mi sorun var.

normal, sorun yok.
  • Ben Ford 'da yada mb de yaşamadım o olayı bahsettiğiniz yokuş tahmini kaç derecelik bir yokuş?
  • Yokuş yukarı çıkarken sabit tutmak için gaz veriyor ve sabit tutuyor fakat yokuş aşağı hiç denemedim otomatik ve manuel araçlarımızda
  • benim bildiğim, lüx araçlar dışında bütün araçlarda cc açık iken yokuş aşağı inerseniz yolun eğimne göre hızınız artar
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

benim bildiğim, lüx araçlar dışında bütün araçlarda cc açık iken yokuş aşağı inerseniz yolun eğimne göre hızınız artar

cc nin fren yapanları var ama arkadaşın dediği gibi lux araçlarda oluyor.
  • Hız sabitleyiciler aracın fren mekanizmasına bağlı değildir,fren yapamazlar,zaten bu tür sistemlerin ister yokuş aşşağı olsun ister yokuş yukarı olsun eğimde,şehir içinde veya hızın dış etkenlere bağlı olarak sürekli değiştirilmesinin gerektiği yerlerde kullanılması güvenlik riski oluşturur ve tavsiye edilmez.Özellikle otomatik vites araçlarda yokuş yukarı çok hırçınlaşabiliyor bu sistemler.
  • eğer çok eğimli değilse motor freni ile dengeliyor fakat, belirli bir eğimden sonra frene basmak zorunda kalabiliyorsunuz.
  • benim fabiada yokuş yukarı hızı gücü yettiğince sabit tutuyor, yokuş aşağı gaz vermeyi bırakıyor. eğim çoksa sabitlenen hızın üzerine çıkıyor tabiki.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.