- x
Lastik Basınç Ölçümü
36 Cevap5249 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1036 Mesaj
10 Ocak 2012; 19:42:06 

Merhaba Arkadaşlar,

Lastik basınç ölçümü önemli bir konu, aracın yol tutuşundan yakıt tüketimine, konfora kadar birçok yönden etkisi var. Hal böyleyken mevsimden mevsime lastik basıncını kontrol etmek şartlara göre ayarlamak gerekiyor.

Sizler lastik basınç ölçümü için ne yapıyorsunuz? Açıkçası benzin istasyonlarındaki cihazların kalibre olmadığını düşündüğüm için ben benzin istasyonlarına güvenmiyorum. En güzeli servis fakat servise de her zaman yolumuz düşmüyor.

Analog ve dijital basınç ölçer cihazlar var, bunlardan almayı düşünüyorum. Dijital olanlar pahalı 25 liradan başlıyor, analog olanlar ise olabildiğince ucuz 3 liradan başlıyor Analog olanların kalibrasyonuna ne kadar güvenilebilir? Ölçüm stabilitesini ne kadar muhafaza edebilir? Dijitaller kesin çözümmü? 35-40 lira dijitale verilir mi? En iyi çözüm nedir arkadaşlar?

0

0

8177 Mesaj
10 Ocak 2012; 19:44:20 

Kalem tip analog olanlardan alın, en sağlıklı ölçümü onla yaparsınız. Fazla yer kaplamaz ve kolay bozulmaz; belki de hiç bozulmuyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahrikk -- 10 Ocak 2012; 21:18:48 >

...

1036 Mesaj
10 Ocak 2012; 20:00:12 

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Kalem tip analog olanlardan alın, en sağlıklı ölçümü onla yaparsınız. Fazla yer kaplamaz ve kolay bozulmaz; belki de hiç bozulmuyordur.

En sağlıklı ölçümü en iyi kalibre edilmiş cihaz ile yapabiliriz. Bunların doğru ölçüm yaptığından nasıl emin olabiliriz ki?

1125 Mesaj
10 Ocak 2012; 20:05:12 

Şu ilk resimde gösterdiğin dijital basınç ölçeri almıştım. Ölçüm değerleri birbirini tutmuyor, güvenilmez bir ürün. Ucuz-pahalı birçok lastik basınç ölçer aldım. Lastik soğukken yaptığım ölçümlerde en doğru sonucu "ModaCar 220 PSI JACK Tip Çelik Gövde Hava Ölçme Saati 840889" nden aldım. Herkes arabasının bir köşesinde bulundursun. 15-16 TL civarında fiyatı var.

0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

8177 Mesaj
10 Ocak 2012; 20:11:30 

quote:

Orijinalden alıntı: Ayrton_SENNA

En sağlıklı ölçümü en iyi kalibre edilmiş cihaz ile yapabiliriz. Bunların doğru ölçüm yaptığından nasıl emin olabiliriz ki?

Bu tür cihazların çoğunda kalibrasyon yapılamıyor. Kaliteli bir markanın ürününü alırsanız sorun yaşamazsınız çok pahalısına da gerek yok. Eğer fiyatı önemli değilse www.pentaotomasyon.com.tr 'ye bir bakın; profesyonel ürünler vardır muhakkak.

...

305 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:09:56 

quote:

0

BBencede kalem tip alin ama Cin mali olanlardan degil biz bir adet Koctas'dan almistik sagolsun herseferinde kafasina gore olcuyordu PAKKENS marka var Turk Malidir ve kalitelidir bu markayi tavsiye ederim

Forever Young / 1881-193∞ / NISSAN Almera 1.5 Tekna 2006 / RENAULT Clio III 1.2 2008
http://www.nissan-almera.tr.gg

1036 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:12:25 

quote:

Orijinalden alıntı: muallim53

Şu ilk resimde gösterdiğin dijital basınç ölçeri almıştım. Ölçüm değerleri birbirini tutmuyor, güvenilmez bir ürün. Ucuz-pahalı birçok lastik basınç ölçer aldım. Lastik soğukken yaptığım ölçümlerde en doğru sonucu "ModaCar 220 PSI JACK Tip Çelik Gövde Hava Ölçme Saati 840889" nden aldım. Herkes arabasının bir köşesinde bulundursun. 15-16 TL civarında fiyatı var.

0

Bir kere alıp kaliteli birşey almak istiyorum. Sizin tavsiye ettiğiniz üründen memnunsunuz sanırım. Peki ölçümlerinin doğru olduğunu nasıl tespit ettiniz?

8177 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:18:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Alphaville85

BBencede kalem tip alin ama Cin mali olanlardan degil biz bir adet Koctas'dan almistik sagolsun herseferinde kafasina gore olcuyordu PAKKENS marka var Turk Malidir ve kalitelidir bu markayi tavsiye ederim

Şimdi sitesinden baktım, ürün bu:,

Babamda aynı tasarıma sahip İngiliz malı olan bir tane var, oldukça kaliteli. O alışveriş sitelerinde satılan Modacar gibi markaları ürünler Çin malıdır. Kadranlılar ölçüm açısından hassas olabilir fakat darbelere de hassas olduğundan arabada falan tutmamak lazım. Devamlı bir yerde sabit olacak ancak öyle sağlıklı ölçüm yapmaya devam eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahrikk -- 10 Ocak 2012; 21:19:02 >

...

1036 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:18:52 

quote:

Orijinalden alıntı: Alphaville85

PAKKENS... Araştırdığım kadarıyla tavsiye edilen bir marka. Nerde bulabiliriz bu ürünü?

9476 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:21:28 

bunu almak yerine arada bir petrollere uğrayıp oradaki dijital hava cihazlarıyla ücretsiz olarak eksikse tamamlamak daha uygun olmaz mı?

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

1036 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:24:27 

quote:

Orijinalden alıntı: crazyarif

bunu almak yerine arada bir petrollere uğrayıp oradaki dijital hava cihazlarıyla ücretsiz olarak eksikse tamamlamak daha uygun olmaz mı?

Benzin istasyonları o cihazları hiç kalibre ediyorlarmı acaba? Hiç sanmıyorum. İlk koydukları günkü haliyle duruyordur.

8177 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:27:24 

Akaryakıt istasyonlarındaki pompalar sağlıklı değil. Hortumları uzun olanlarda hava kaçağı olması ihtimali artıyor ve gösterge doğru gösterse bile lastik basıncı gösterge ile tutumuyor. Belki biliyorsunuzdur fakat önemli bir hatırlatma yapmak isterim. Lastik basınçlarınızı her şartta lastikler soğukken ölçmeniz gerekir. Lastikler ısındıktan sonra eklenen hava ile yine sağlıklı bir ölçüm yapılamaz.

...

1125 Mesaj
10 Ocak 2012; 21:58:55 

quote:

Bir kere alıp kaliteli birşey almak istiyorum. Sizin tavsiye ettiğiniz üründen memnunsunuz sanırım. Peki ölçümlerinin doğru olduğunu nasıl tespit ettiniz?

Yaşadığım yerde çok güzel bir cihazı olan benzin istasyonu var. Yıllardır oraya giderim. Orda bastığım hava lastikçide de aynı çıkar. Bu aldığım cihaz, istasyondaki cihazla aynı sonuçları verdi. İki senedir kullanıyorum, gayet memnunum.
Bu cihazı alan kişilerden bazılar memnun olmadığını belirtmiş. Bu cihazların üretim aşamasında bazılarının kalibrasyonu iyi yapılmamış olabilir.

2926 Mesaj
11 Ocak 2012; 9:27:40 

Ben evimize yakın benzin istasyonunda 2 haftada bir şişiriyorum.
Tabi kalibrasıyonunun doğru olduğunu umarak
Konu biraz daha ilerlesin de ben de güzel bir cihaz seçip alırım aralarından.

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

425 Mesaj
11 Ocak 2012; 11:14:40 

quote:

Orijinalden alıntı: AiQUiDiE

Ben evimize yakın benzin istasyonunda 2 haftada bir şişiriyorum.
Tabi kalibrasıyonunun doğru olduğunu umarak
Konu biraz daha ilerlesin de ben de güzel bir cihaz seçip alırım aralarından.

istasyona gidene kadar lastikleriniz ısınır doğru ölçüm yapamazsınız. ben 3tl ye koctastan çin malı bir alet aldım. sabah lastikler soğukken ölçerim eksikse b.istasyonunda (1-2 bar fazla hava basıyorum) tamamlıyorum sonra ertesi sabah tekrar ölçüp fazlalığı indiriyorum.

buradaki arkadaşlardan tavsiye edebilecekleri doğru ölçen bir alet varsa bende ondan almak isterim.

2926 Mesaj
11 Ocak 2012; 11:22:11 

quote:

Orijinalden alıntı: forever eagle
istasyona gidene kadar lastikleriniz ısınır doğru ölçüm yapamazsınız. ben 3tl ye koctastan çin malı bir alet aldım. sabah lastikler soğukken ölçerim eksikse b.istasyonunda (1-2 bar fazla hava basıyorum) tamamlıyorum sonra ertesi sabah tekrar ölçüp fazlalığı indiriyorum.

buradaki arkadaşlardan tavsiye edebilecekleri doğru ölçen bir alet varsa bende ondan almak isterim.

Aslında mesafe çok fazla değil, 1,5 km kadar.
Acaba yine de fazla ısınır mı?
En güzeli bir kompresör almak gibi düşünmeye başladım .

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

1832 Mesaj
11 Ocak 2012; 11:37:07 

Aslında önemli bir konu. Ben benzincilere güveniyorum. Sanayiye her gittiğimde mutlaka havalara da baktırırım, pek bir fark çıkmadığı için benzincilere devam. Zaten hemen evin dibinde 1 km bile değil.
Burada önemli bir konu stepne varsa onun da havasına bakmaktır.

99 Mondeo Ghia 2.0 Hatcback Bordo

1036 Mesaj
11 Ocak 2012; 15:49:56 

quote:

Şimdi sitesinden baktım, ürün bu:,

Babamda aynı tasarıma sahip İngiliz malı olan bir tane var, oldukça kaliteli. O alışveriş sitelerinde satılan Modacar gibi markaları ürünler Çin malıdır. Kadranlılar ölçüm açısından hassas olabilir fakat darbelere de hassas olduğundan arabada falan tutmamak lazım. Devamlı bir yerde sabit olacak ancak öyle sağlıklı ölçüm yapmaya devam eder.

Ivır zıvır Çin malı almaktansa endüstriyel ürünler de yapan Pakkens markasını tercih ettim. Yukarıdaki cihazı aldım. Fiyat 11,5 TL + kargo. Yarın elimde olur, gelince izlenimlerimi paylaşırım.

793 Mesaj
11 Ocak 2012; 15:52:17 

quote:

Ivır zıvır Çin malı almaktansa endüstriyel ürünler de yapan Pakkens markasını tercih ettim. Yukarıdaki cihazı aldım. Fiyat 11,5 TL + kargo. Yarın elimde olur, gelince izlenimlerimi paylaşırım.

link verebilir misiniz?

"Biz,bize gerici diyenlere 'deh' demek için gerideyiz".

1036 Mesaj
11 Ocak 2012; 19:25:27 

quote:

Orijinalden alıntı: halilcc
link verebilir misiniz?

Aldığım yer BURASI.

Banka havalesi sonrasında aynı gün kargoluyorlar.

305 Mesaj
11 Ocak 2012; 19:36:51 

quote:

PAKKENS... Araştırdığım kadarıyla tavsiye edilen bir marka. Nerde bulabiliriz bu ürünü?

Ankarada isen Ostim Ikmal end. yapi market satiyor haberin olsun.

Forever Young / 1881-193∞ / NISSAN Almera 1.5 Tekna 2006 / RENAULT Clio III 1.2 2008
http://www.nissan-almera.tr.gg

586 Mesaj
7 Ekim 2013; 9:26:54 

1796 Mesaj
7 Ekim 2013; 10:12:43 

bu basınç ölçerleri alsanız bile şişirmek için benzin istasyonuna gitmeyecekmisiniz ?

586 Mesaj
7 Ekim 2013; 18:39:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Ras0

bu basınç ölçerleri alsanız bile şişirmek için benzin istasyonuna gitmeyecekmisiniz ?

Sorun lastiğin nerde şişirileceği değil, doğru şişirilmesi. Bir başka deyişle benzinliğe kadar ısınan lastiğe değil soğuk lastiğe göre hava basılması.

6 Mesaj
10 Ekim 2013; 0:19:29 

quote:

bende bugun pakkens lastik basınc olce aldım.ama ucu cıft taraflı olanından nasıl dogru olcer mı?

586 Mesaj
16 Aralık 2013; 11:33:38 

quote:

Orijinalden alıntı: chy

bende bugun pakkens lastik basınc olce aldım.ama ucu cıft taraflı olanından nasıl dogru olcer mı?

Ölçer tabiki.
Ben de iki adet aldım fakat 9 tl kargo biraz fazla. Toplamda 32 liraya geldi.

http://www.olcukontrol....=1_328&products_id=1077

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MustafaK -- 16 Aralık 2013; 15:07:57 >

Sis farı, süs farı değildir.
Sis farını gündüz ledi zanneden apaştır.

6 Mesaj
16 Aralık 2013; 14:32:26 

benım aldığımın ucu cıft taraflıydıve sıyah plastık ıdı.
, @MustafaK @MustafaK 4

Bu mesajda bahsedilenler: MustafaK

1360 Mesaj
21 Nisan 2014; 11:36:38 

sonuç ne şimdi...alan arkadaşlar doğru ölçüyor mu bu alet? http://www.olcukontrol....=1_328&products_id=1080

586 Mesaj
21 Nisan 2014; 15:46:11 

Benim aldığımı lastikçideki ile karşılaştırdım, doğru ölçüyor.

1360 Mesaj
21 Nisan 2014; 21:33:45 

linkteki ürünü mü almıştınız

586 Mesaj
21 Nisan 2014; 23:00:21 

Benim aldığımdan kalmamış.
Sadece kamyon için olanlar var.
http://www.olcukontrol...._page=index&cPath=1_328

2701 Mesaj
21 Nisan 2014; 23:26:27 

Ben her binerken gözümle kontrol ederim lastiklerimi. Önler sürekli kaçırıyor yaval yavaş. O yüzden ayda 2-3 kez benzincide hava basarım. Bir süreden sonra gözleriniz otomatik olarak anlıyor lastikte hava fazla mı, düşük mü, ne kadar düşmüş, basmaya gerek var mı diye. Bence böyle aletlere hiç gerekl yok.

yüzlerce parfüm incelemeleri ve geleneksel tıraş hakkında her şey için saklınotalar ve tıraşkeyfim bloglarıma beklerim..

1360 Mesaj
22 Nisan 2014; 7:49:56 

Bunlar kamyon icin mi yav

Bu mesajda bahsedilenler: Alphace

586 Mesaj
22 Nisan 2014; 8:43:41 

Galiba otomobil için kalmamış.
Telefon açıp ne zaman stoğa gireceğini öğrenebilirsin. @drakyuz

Herkesin gözü hassas değil. Ayrıca kendimde ölçüyorum, benzikliklerdeki pompaların çoğunun ayarı bozuk. Hem lastik bayi hem de benzinlik işleten birine sordum neden ayarsız diye "benzinliklerde olan pompalar hor kullanılıyor ve ayar tutmuyor" demişti.
Göz kararı da olsa tavsiyem lastikçi de hava basmanız. Uzun yola giderken doğru basınç şart.
@Lord Sparhawk

Bu mesajda bahsedilenler: @drakyuz, @Lord Sparhawk Bu mesaja 1 cevap geldi.

2701 Mesaj
22 Nisan 2014; 8:47:44 

Herkesin gözü hassas değil ama zamanla hassaslaşıyor işte onu diyorum. Ayrıca benzinlikciden benzinlikciye fark var. Bazılarında çok güzel düzgün makineler var. Bir tanesini belirleyip düzenli ondan ayarlarsanız sorun olmaz. Normal şartlarda sürülen aile araçları için uzun zada kısa yolda lastikler arasındaki 1-2 pslık fark hiçbir şekilde sorun değildir.

Bu mesajda bahsedilenler: Alphace

yüzlerce parfüm incelemeleri ve geleneksel tıraş hakkında her şey için saklınotalar ve tıraşkeyfim bloglarıma beklerim..

4559 Mesaj
22 Nisan 2014; 10:21:13 

Benzinlikte kalibrasyonu bozuk olan cihazın az veya fazla bastığı lastiğin ezilme miktarından anlaşılıyor zaten ki duruma göre 1-2 Psi artırır veya düşürerek dengelersiniz. Sonuçta 4 lastiğe de aynı ayarı yapacağınızdan benzinliklerdeki çözüm gayet yeterli, ekstra iş çıkarmaya gerek yok bence.

529 Mesaj
22 Nisan 2014; 11:41:15 

Gidip 3 lastikciden lastik ölçümü yapılır birbirini doğrulayan 2 istasyon bizim için artık kalibre edilmiş yerlerdir.Bundan sonra oralarda işimizi görürüz.

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.574