Şimdi Ara

Intel'in 8 çekirdekli yeni işlemcisi detaylandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
5.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Intel'in sunucu ve iş istasyonları için hazırladığı Xeon E5-2670 işlemcisine ait detaylar belirdi. Asus'un X79 çipsetli Mini-ATX anakartı Rampage IV Gene üzerinde görüntülenen işlemci, 32nm üretim teknolojisini kullanıyor ve Sandy Bridge-EP tasarımını temel alıyor.

VR-Zone tarafından yayınlanan CPU-Z ekran görüntüsüne göre Xeon E5-2670, 8 çekirdeğe ve Hyper Threading ile her çekirdek için 16 izlek desteğine sahip. Her çekirdek için 256Kb büyüklüğünde Seviye 2 bellek kapasitesi ile donatılan işlemcinin Seviye 3 bellek kapasitesi ise 20MB. Dört kanal entegre bellek kontorlcüsü üzerinden 128GB'a kadar DDR3 bellek desteği sunan işlemci 2.6GHz'de görev yapıyor ve 115 Watt ısıl tasarım gücü ile geliyor.

Intel tarafından bu çeyrekte pazara sunulması beklenen  Sandy Bridge-EP serisi işlemcilerin, mimari güncellemeler sayesinde güncel Xeon modellerine göre farklı uygulama türlerinde ciddi fark yaratması bekleniyor. Masaüstü platformundan farklı olarak 8 çekirdekli modellerin de olduğu Sandy Bridge-EP ailesinin güçlü üyelerinde Xeon E5-2670'in fiyatı ise şimdilik bilinmiyor. 

• Tebrik ederim testlerde görme dileğiyle..:)
  • iyiymiş
  • intel costu artik amd gerisinde kaldi bence
    bakaim fiyatlara nasil yansiyacak
  • Tebrik ederim testlerde görme dileğiyle..:)
  • yeni sucum için alıcam
  • iyi ki x79 a geçmişim
  • bu işlemci 3960x ten daha performanslı olacak?
  • yuh 16 thread...
  • quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

yuh 16 thread...

her çekirdek için 16 thread yazıyor
    eder 128thread
    şaka bir yana yanlış yazılmış herhalde
    edit:ss den anlaşılıyor 16 thread olduğu ok dir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 10 Ocak 2012; 19:06:19 >
  • yalnız bunun fiyatına şöyle temiz bi murat 131 alınır galiba
  • intel coşmaya devam ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -erna-

quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

yuh 16 thread...

her çekirdek için 16 thread yazıyor
    eder 128thread
    şaka bir yana yanlış yazılmış herhalde
    edit:ss den anlaşılıyor 16 thread olduğu ok dir

yok artık ...

• - Ne kadar
    - Eee sadece 4000 Dolarcık.
    - Hass Citroen!
  • x79 çıktı hala eski işlemcilerin fiyatları düşer diye bekliyorum. düşeceğine artmış sanki. i72600 ü 650 tl fiyatlarında görüyodum bi ara şimdi 855 mi ne olmuş.
  • Son günlerde bu intel işlemcileri yanlış kavradığımı anladım.Daha doğrusu kafam iyice karıştı.Öncelikle şu GHZ olayını karıştırıyorum galiba.Mesela 2 çekirdekli bir işlemcide 3.1 ghz yazarsa bir çekirdeğin 3.1 ghz ettiği 2 çekirdekle birlikte toplamı 6.2 ghz etmiyor mu.Piyasaya bir oyun çıkar ve sistem gereksinimleri yazar.Oyun için önerilen sistem i3 2.4 ghz olsun mesela.Normalde işlemci çalışırken ilk olarak 1. çekirdek full olana kadar yük binip ondan sonra 2. çekirdek o yükü kaldırmıyor mu.Yani intel i3-i5-i7 lerde önemli olan her çekirdeğin kullandığı ghz toplamları mı yoksa mb olarak bellek ve nm değerleri mi.İntel i3-i5 vs. geldiğinden beri karıştırıyorum.İntelin sitesine bakıyorum mesela.İki tane işlemci var ve 2 side çift çekirdekli ve aynı ghz değerlerine sahip.Ama birisi 2 yollu ve nm değeri 45,diğeri ise 4 yollu ve nm değeri 30.Nm değeri 30 olan ilkinden 2 kat daha pahalı.O zaman burada önemli olan ghz yerine nm,thread ve cache değerleri mi.Bide 1. işlemcinin nm,cahce değerleri 2. işlemciden 2 kat daha iyi ama 2. işlemci 4 çekirdekli iken 1. işlemci 2 çekirdekli olsun.GHZ değerlerinide aynı tutarsak hangisi daha iyi oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kei$er$oZe -- 11 Ocak 2012; 7:10:09 >

• Amd zaten hali hazırda 16 çekirdekli sunucu işlemcilerini üretmiş durumda.
  • motor fiyatına satılır artık
  • fiyat nedir:)
  • Amd 4ever

Fiyatları ucuz oldukça alıcam valla intel miltel dinlemem
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.