Şimdi Ara

Asus P8Z68-V LX anakarta IDE HDD bağlama sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.788
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Asus P8Z68-V LX anakartıma ide hdd bağlamak istiyorum. Fakat herhangi bir şekilde bilgisayar ve bios hdd yi görmüyor.
    Sistemimde 1TB seagate sata harddisk var. 8gb lik bir yazılım ise başka bir seagate 40gb lık harddiskte.
    Anakartın üstünde hiç ide girişi yok. Bu yüzden s-link marka ide to sata converter aldım.
    Sata girişlerini ve güç kablolarını tam bağladığım halde harddiski göremiyorum.
    Biostan sata özeliğini kapatıp hddleri ide ye getirdim fakat durum yine aynı.
    Acilen çözümlerinizi bekliyorum.
    Şimdiden hepinize teşekürler.

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkutluay -- 9 Ocak 2012; 10:44:26 >

• Selam
    Bahsettiğiniz çeviricile maalesef çok dandik oluyor kardeş. Belkide bozuktur kim bilir.. Ama bir tane PCI IDE kartı alsaydınız hiç uğraşmadan işinizi hallederdiniz.
    Örnekteki resimde olandan bir tane edinin derim..
    Kolay gelsin..

• sata donusturucunun power kablosunu bagladin mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Selam
    Bahsettiğiniz çeviricile maalesef çok dandik oluyor kardeş. Belkide bozuktur kim bilir.. Ama bir tane PCI IDE kartı alsaydınız hiç uğraşmadan işinizi hallederdiniz.
    Örnekteki resimde olandan bir tane edinin derim..
    Kolay gelsin..

Aslına bakarsanız aklıma geldi fakat o kartı bulamadım iş biraz acil olduğu için de converter almak zorunda kaldım.
    çalışmadığını sanmıyorum fakat ihtimal dahilinde eğer bios veya başka bir çözümüne ulaşamazsam o kartı temin etmeye çalışacağım. ya da belki hdd kutusu alabilirim. Tek kullanımlık bir şey olduğu için fazla masraf yapmadan olayı çözmek istiyorum.
    Sata0 ve sata1 leri biostan aktif edip kapadıkça bluray ve diğer hdd imi de görmüyor. Bu yüzden acaba bios taki başka bir ayarla açabilir miyim derdindeyim.

Hdd'ye ayrı karta ayrı güç kablosu bağlayarak deniyorum. Karta eski disket sürücülerin güç kablosu bağlanıyor.

• Disk master mi slave mi?
    master olmasi gerekiyor benim bildigim
  • Master ve slave i denedim. Yalnızca "cable select"i denemedim ki zannedersem bu durumda gerek olmaz.

Böyle basit ve acil durumlarda insanın başına böyle terslikler gelmesi sinirden güldürüyor ya
  • Hocam kartin uzerinde gucun calistigina dair bir lamba olmasi lazim. o yaniyor mu?
    Birde hangi modeli aldiniz. birinde 2 tane sata cikisi var birinde dugme var ide-sata yonunu ayarliyor. ayrıca jumper var..
  • Gücün olduğuna dair kırmızı ışık yanıyor. Aldığım model SL-IDESATA12 . Üzerinde 2 sata çıkışı var. Bu modelde düğme ve jumper yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkutluay
    Aslına bakarsanız aklıma geldi fakat o kartı bulamadım iş biraz acil olduğu için de converter almak zorunda kaldım.
    çalışmadığını sanmıyorum fakat ihtimal dahilinde eğer bios veya başka bir çözümüne ulaşamazsam o kartı temin etmeye çalışacağım. ya da belki hdd kutusu alabilirim. Tek kullanımlık bir şey olduğu için fazla masraf yapmadan olayı çözmek istiyorum.
    Sata0 ve sata1 leri biostan aktif edip kapadıkça bluray ve diğer hdd imi de görmüyor. Bu yüzden acaba bios taki başka bir ayarla açabilir miyim derdindeyim.

Hdd'ye ayrı karta ayrı güç kablosu bağlayarak deniyorum. Karta eski disket sürücülerin güç kablosu bağlanıyor.

Selam
    Bildiğim kadarı ile @Bios'ta bunun bir ayarı yok. Taktıktan sonra bilgisayar sürücü yüklüyor ve öyle çalıştırıyor HDD'yi.
    Bahsettiğiniz SATA to IDE çeviricilerinde müşterilerim için 10 adet getirtmiştim, bunlardan 4, 5 tanesi arızalı çıktı ve birkaç tanesinide kullandım. şu anda elimde 2 tane daha var ama durumları nedir bilmiyorum? Yukarıda belkide arızalıdır dememdeki gayem buydu aslında..

En sağlamı yukarıdaki resmini eklediğim PCI-IDE kartlarıdır kardeş.. Uzun süreli ve sorunsuz kullanmak istiyorsanız bu kartlardan bir tane edinin derim.

Hard Disk kutusu alacaksanız, mutlaka eSATA çıkışlı olmasına dikkat edin ki, 3 Mbps hızında dosya kopyalama işlemine sahip olun.
    Örnek bu linkte var.http://www.cimri.com/akasa-integral-3-5-inch-usb-e-sata-ide-sata-hdd-kutusu

Kolay gelsin..

• Hocam kart arizali degil yanlis kart sadece. bu kart anakart uzerindeki ide portuna baglanip 2 tane sata disk i buraya baglamaniza yariyor.
    eger degistirme sansiniz varsa sata to ide kartlara bakin. pci kart da olabilir.
  • Hocam bu aklıma gelmemişti. Aldığım adam hem ide2sata hem sata2ide dediği için çift taraflı olacağını düşündüm. Gidip değiştirmek lazım. Bulabilirsem pci alacağım ama çoğu sipariş çekiyor ertesi güne. Bize konya sokak yolu gözüktü. Teşekkür ederim...
  • Merhaba,
    Sorunu almış olduğum pci kart ile çözdüm. İki arkadaşın da yanıldıkları konulara gelince.
    converterın çalışıp çalışmadığını denemek için başka bir anakart buldum ve aklıma takılan herşeyi denedim.
    Converter çalışıyormuş ve çift taraflı çalışabiliyormuş. Sadece anakartım sanırım 40gb lık hddyi tanımadı.
    Herkese teşekkürler...
  • Bilemedim ki konuyu düzenlemeye nereden ve hangi msj dan başlayayım...Epey bir msj sildim, teknik açıdan da güzel bilgiler vardı ancak tartışmanın büyümemesi açısından bu gerekli idi. Zaten arkadaş sorunu başka kart alarak çözmüş, olay bitmiş.

İyi forumlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: clarion

Bilemedim ki konuyu düzenlemeye nereden ve hangi msj dan başlayayım...Epey bir msj sildim, teknik açıdan da güzel bilgiler vardı ancak tartışmanın büyümemesi açısından bu gerekli idi. Zaten arkadaş sorunu başka kart alarak çözmüş, olay bitmiş.

İyi forumlar.

Bir şey kalmamış ki
    En çok şemaya üzüldüm . Genelde kaydederdim böyle sayfaları ama atladım.
    Kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 11 Ocak 2012; 13:02:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: clarion

Bilemedim ki konuyu düzenlemeye nereden ve hangi msj dan başlayayım...Epey bir msj sildim, teknik açıdan da güzel bilgiler vardı ancak tartışmanın büyümemesi açısından bu gerekli idi. Zaten arkadaş sorunu başka kart alarak çözmüş, olay bitmiş.

İyi forumlar.

Selam
    Sayın yönetici clarion, keşke mesajları silmeseydiniz. Ama silmişsiniz canınız sağ olsun kardeş.
    Sizede iyi forumlar olsun..
  • peki hocam benimdew böle bi sorunum var nasıl çözdünüz benim hdd 160 gb lık bende 2 tane aldımide to sata biri dvd için diğeri hdd için fakat ikiside tannmadı kırmzı ışığıda yanıyor sorunu nasıl çözdünüz bana da lazım ayrıca pcı kartı aldınız anakartın neresine takılıyo ekran kartı yanındaki slotlaramı takılıyor yarım lütfen acilll?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.