Şimdi Ara

BUDERUS GB012 TASARRUF ÖNLEMLERİ VE OTM-P ODA TERMOSTADI SORUNU ÇÖZÜMÜ!!! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
333
Cevap
18
Favori
83.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben bu otm yi bir türlü anlayamıyorum klavuz yeterli değil yardımcı olursanık sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar günaydın bende de buderus gb012 kombi var ve dediğiniz ayarların hepsini yaptım gerçkten sarfiyatta ciddi düşme oldu bu servisler bişi bilmiyor veya doğalgaz firmaları ile anlaşmaları var ayarlar tavanmış ve sarfiyat çok oluyormuş.şimdi ayarları yaptım ve en son devirdaim pompasını 3 den 2ye aldım ses de gitti ama bu dijital ekrandaki yazılar sönüp yanıyor kombiyi kapattım açtım ısıtmaya geçince yapmıyor ısıtma bitince bekleme yaparken ekran yazıları yanıp sönüyor yanıp sönüyor bu neden olur. birde siemens dijitial oda termostatı takabiliyormuyuz bu kombiye bilgi verirseniz sevinirim
  • sales76 S kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Ayarlarla sarfiyat düşebilir ama kombinin çalışması ve ısınma konforu yeni ayarlarla bozulmamalı. Pompa mümkün olan en düşük kademede çalışmalı, yalnız tesisat ve peteklerdeki su hacmi/debisi ile suyun çıkacağı yükseklik (dubleks/tripleks evler), tesisatın mobil (kolektörlü) veya klasik olup olmaması, boru çaplarından (32-24-20) hangileri ve ne kadar mesafede kullanılmış), tesisatta dirsek sayısı çok mu? sorularına göre pompa kademesine müdahale edilmesi doğru olur. Kimi tesisat mobildir ve tek katlı dairede en fazla 5-6m petekle kullanılmaktadır 1.pompa kademesi yeterli olabilir ama petek metrajı fazlaysa 2.kademe, fazla petek dubleksteyse 3.kademe ancak yeterli olabilir. Pompanın yetersiz geldiğini anlamak kolay, önceden ısıtan petekler daha az ısıtmaya başlar :)
    Ekranda yanıp sönen arıza kodları mı sıcaklık dereceleri mi? yazarsanız daha net olur.
    GB012 ile uyumlu ve en iyi verimi alabileceğiniz oda termostatı OTM-P dir. Cihaz modülasyonlu olup Bosch TRZ-200 ile aynıdır. Diğer marka/modellere bakmayın derim...

• arıza kodu olarak bişi çıkmıyor sadece ekran yazıları yanıp sönüyor ısıtmada veya kullanım suyunun ısınmasında sorun yok. kombi ısıtmaya geçince ekranda alev işareti çıkıyor ozaman yanma sönme gidiyor ısı değeri arttığını görebiliyorum yanma durduğunda ısı düşüyor belli degere geldiğinde kombi duruyorya sadece pompa çalışıyor ve o sırada ekrandaki yazı yanıp sönüyor. Siemens RDD 10.1 Dijital model oda termostatı var bunu takmayı düşünüyordum memint arkadaşşım.ilgine teşekkür ederim 150 m2 evim banyodaki havlupanda termostatik vana yok diğer odaların salonda 2 mutfak oturmaodası çocuk odası hol ve yatak odasında petekler birer tane ve hepsinde termostatik vana var 2 oda kapalı durumda bilgiler bunlar.
  • Orijinalden alıntı: -ottoman-

Arkadaşlar ben bu otm yi bir türlü anlayamıyorum klavuz yeterli değil yardımcı olursanık sevinirim.

Arkadaşlar ben bu otm yi bir türlü anlayamıyorum klavuz yeterli değil yardımcı olursanık sevinirim.
  • Orijinalden alıntı: savas376

Orijinalden alıntı: -ottoman-

otm oda termostatı petek çıkış ısısınımı ekranda ayarlanıyor yoksa oda ısısını ayarlıyoruz oda ısısı istediğimiz değer geldiğine kombi duruyormu anlamadım bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

termostan 21 derece ayarladığımda kombi çalışmıyor ve ev baya soğuduğu halde çalışmıyor.
  • Orijinalden alıntı: savas376

Orijinalden alıntı: savas376

Orijinalden alıntı: -ottoman-

otm oda termostatı petek çıkış ısısınımı ekranda ayarlanıyor yoksa oda ısısını ayarlıyoruz oda ısısı istediğimiz değer geldiğine kombi duruyormu anlamadım bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

termostan 21 derece ayarladığımda kombi çalışmıyor ve ev baya soğuduğu halde çalışmıyor.

Ekranda gördüğünüz ve ayarladığınız değer oda ısısı ben 23 de tutuyorum bir sıkıntım yok siz serin istiyorsunuz belki sıkıntı ondan olabilir vücut bir süre sonra mevcut ısıya alışıp üşüye biliyor

• ultimatetnctr U kullanıcısına yanıt
    Merhabalar..Buderus GB012 ile BOSCH CONDENSE 2000
    aynı özellikte üretilmiş fabrikası aynı olan iki model...Bu ayarlar BOSCH CONDENSE 2000 için de geçer limi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: halomid

Bir önceki forumda yazdığımdan burada da paylaşma gereği duydum
    Arkadaşlar herkese merhabalar.
    Çoktan bu foruma giremiyorum ancak forumda gezerken gözüm takıldı.
    Daha önce burada buderus gb 012 hakkında çokça bilgi verip paylaşımlarda bulunmuştuk.
    Ancak yazılanlardan bazı bilgi yanlışlıklarının olduğunu gördüm.Bunları kısaca aşağıda madde madde yazayım.
    1-Gb 012 kombimiz yarı yağışmalı kondense teknolojili bir kombidir.Tam yoğuşmalı kombilerle karıştırmamak lazım.Yani yoğuşturma teknolojisi farklı.Bu nedenle condense teknolojili kombinizin yoğuşturma yapması için şartları sağlamanız lazım.O şart nedir belli bir petek oranınızın olması lazım.2 veya 3 metre petekte yoğuşma beklemeyin.Ancak tam yoğuşmalılarda her metre petekte yoğuşma elde edebilirsiniz,ancak tam yoğuşmalı kombilerde ve condense yoğuşmalarda yüksek kazan sıcaklıklarında (65 derece üzeri) yoğuşma elde edemezsiniz.
    2-OTM-P oda termostatı kullanan arkadaşlar lütfen bu forumda verilen servis ayar parametreleriyle oynamayın ve tüm parametrelerinizi fabrika ayarına getirin ki sizin yerinize OTM-P oda temostatı alev boyutu ve ya modülasyonu yapsın.
    3- Oda temostatlarında termostatik oda termostatı kombinize on/off yaptırır bunu haricinde 25 derece veya 21 derece olarak ayarlamınızın hiçbir anlamı yok sadece oda ısındığında oda termostatı ayarlı değere ulaşınca komiyi kapatır ve ya belirlenen eşik altına inince kombiyi çalıştırır.40 derece kazan sıcaklığındaki kombinizin 25 dereceye ayarlı oda termostatınızın kombiyi odayı 25 dereceye kadar ısıt komutu vermez.Yalınızca hissedilen oda sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaştığında otomatik olarak kombiyi kapatır.
    4- Eğer alev boyutuyla onamak istiyorsanız servis parametrelerinden 21a ile oynayabilirsinz. Ancak 3 modülasyona sahip olan kombimizin ki bunlardan tesisat suyuna göre modülasyon yapan kombimiz istenen kazan sıcaklığına varmada yapılan alev boyutu pek ciddiye almayacağı için eğer alev boyutu çok kısa olursa (parametre 30 yaptığınızı varsayarsak)istenen ısıya ulaşmaya çok geç varacak bu nedenle gaz sarfiyatımızda artacaktır.Bu nedenle servis ayar parametrelerinden çok fazla şey beklemeyin.
    5-Bilinen en bariz tasarruf önlemi zaten kullanım kılavuzundada yazar devirdaim pompamızın devrini düşürmektir.Ancak düşük devirdaim ise her türlü tesisatta mümkün değildir. Bu nedenle kesinlikle deneme yanılma yoluyla eviniz için uygun devirdaim kademisini seçin.
    6-Kombimiz 25000 kw olduğu için lütfen çok az yakmasını beklemeyin yani kombimiz gaz tüketme konusunda ortalama bir kombidir..Kombimiz yüksek kazan sıcaklıklarında maalesef çok gaz tüketen bir kombidir. Bunu hatırdan çıkartmamamız lazımdır.
    7-OTM-P Oda termostatlarımız bile %5 lik bir tasarruf sağlıyorsa servis ayar parametrelerinden çok şey beklemeyin ki zaten OTM-p oda termostatımız modülasyonu bu servis ayar parametrelerini kullanarak yapar.
    8-Unutmadan söylemekte fayda var kombimiz youğşmayı yaptırmak için ayarladığınız kombi kazan sıcaklığıını 5 derece üstü ve 5 derece altı ayar eşiklerinde çalışır.yani 40 dereceye ayarlı kombimiz 45 dereceye kadat ısıtır 35 derecede tekrar çalıştırır.Bu ayar aralığında yoğuşturma olayı meydana gelir.Bu eşikleride değiştirebilirsiniz (Kullanım kılavuzunda -delta t- simgesi ile gösterilen 1.3.b servis ayar parametresi ile değiştirebilrisiniz ancak bu değerin fabrika ayarı 5 tir)Ancak 50-60 derece kazan sıcalığı için ortalama yoğuşturma eşiği 5 tir bunu da unutmamak gerekir.

Arkadaşlar sık sık bu foruma giremiyorum sorularınıza cevap veremezsem bana kızmayın ,ancak bildiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
    Herkese iyi forumlar.

sayın halmoid bu yazındn anladığım daha önce herkeze yaptırılması önerilen 75 75 54 ayarları otmp termostadı olanlara bi faydası yok mu dmeek istiyorsun otmp bunları kendisimi ayarlıyor tam anlamamdım.
    zira 2 haftadır bu yazıları okuyorum ve benim gibi 10 larca kişi bu ayarlara güvenip kombisini buna göre ayarladı ultimade arkadaş nerde neden bu yazılanlara cevap vermiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: troyantik

quote:

Daha önce burada buderus gb 012 hakkında çokça bilgi verip paylaşımlarda bulunmuştuk.
    Ancak yazılanlardan bazı bilgi yanlışlıklarının olduğunu gördüm.Bunları kısaca aşağıda madde madde yazayım.
    1-Gb 012 kombimiz yarı yağışmalı kondense teknolojili bir kombidir.Tam yoğuşmalı kombilerle karıştırmamak lazım.Yani yoğuşturma teknolojisi farklı.Bu nedenle condense teknolojili kombinizin yoğuşturma yapması için şartları sağlamanız lazım.O şart nedir belli bir petek oranınızın olması lazım.2 veya 3 metre petekte yoğuşma beklemeyin.Ancak tam yoğuşmalılarda her metre petekte yoğuşma elde edebilirsiniz,ancak tam yoğuşmalı kombilerde ve condense yoğuşmalarda yüksek kazan sıcaklıklarında (65 derece üzeri) yoğuşma elde edemezsiniz.
    2-OTM-P oda termostatı kullanan arkadaşlar lütfen bu forumda verilen servis ayar parametreleriyle oynamayın ve tüm parametrelerinizi fabrika ayarına getirin ki sizin yerinize OTM-P oda temostatı alev boyutu ve ya modülasyonu yapsın.
    3- Oda temostatlarında termostatik oda termostatı kombinize on/off yaptırır bunu haricinde 25 derece veya 21 derece olarak ayarlamınızın hiçbir anlamı yok sadece oda ısındığında oda termostatı ayarlı değere ulaşınca komiyi kapatır ve ya belirlenen eşik altına inince kombiyi çalıştırır.40 derece kazan sıcaklığındaki kombinizin 25 dereceye ayarlı oda termostatınızın kombiyi odayı 25 dereceye kadar ısıt komutu vermez.Yalınızca hissedilen oda sıcaklığı 25 dereceye kadar ulaştığında otomatik olarak kombiyi kapatır.
    4- Eğer alev boyutuyla onamak istiyorsanız servis parametrelerinden 21a ile oynayabilirsinz. Ancak 3 modülasyona sahip olan kombimizin ki bunlardan tesisat suyuna göre modülasyon yapan kombimiz istenen kazan sıcaklığına varmada yapılan alev boyutu pek ciddiye almayacağı için eğer alev boyutu çok kısa olursa (parametre 30 yaptığınızı varsayarsak)istenen ısıya ulaşmaya çok geç varacak bu nedenle gaz sarfiyatımızda artacaktır.Bu nedenle servis ayar parametrelerinden çok fazla şey beklemeyin.
    5-Bilinen en bariz tasarruf önlemi zaten kullanım kılavuzundada yazar devirdaim pompamızın devrini düşürmektir.Ancak düşük devirdaim ise her türlü tesisatta mümkün değildir. Bu nedenle kesinlikle deneme yanılma yoluyla eviniz için uygun devirdaim kademisini seçin.
    6-Kombimiz 25000 kw olduğu için lütfen çok az yakmasını beklemeyin yani kombimiz gaz tüketme konusunda ortalama bir kombidir..Kombimiz yüksek kazan sıcaklıklarında maalesef çok gaz tüketen bir kombidir. Bunu hatırdan çıkartmamamız lazımdır.
    7-OTM-P Oda termostatlarımız bile %5 lik bir tasarruf sağlıyorsa servis ayar parametrelerinden çok şey beklemeyin ki zaten OTM-p oda termostatımız modülasyonu bu servis ayar parametrelerini kullanarak yapar.
    8-Unutmadan söylemekte fayda var kombimiz youğşmayı yaptırmak için ayarladığınız kombi kazan sıcaklığıını 5 derece üstü ve 5 derece altı ayar eşiklerinde çalışır.yani 40 dereceye ayarlı kombimiz 45 dereceye kadat ısıtır 35 derecede tekrar çalıştırır.Bu ayar aralığında yoğuşturma olayı meydana gelir.Bu eşikleride değiştirebilirsiniz (Kullanım kılavuzunda -delta t- simgesi ile gösterilen 1.3.b servis ayar parametresi ile değiştirebilrisiniz ancak bu değerin fabrika ayarı 5 tir)Ancak 50-60 derece kazan sıcalığı için ortalama yoğuşturma eşiği 5 tir bunu da unutmamak gerekir.

Arkadaşlar sık sık bu foruma giremiyorum sorularınıza cevap veremezsem bana kızmayın ,ancak bildiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim.
    Herkese iyi forumlar.

sayın halmoid bu yazındn anladığım daha önce herkeze yaptırılması önerilen 75 75 54 ayarları otmp termostadı olanlara bi faydası yok mu dmeek istiyorsun otmp bunları kendisimi ayarlıyor tam anlamamdım.
    zira 2 haftadır bu yazıları okuyorum ve benim gibi 10 larca kişi bu ayarlara güvenip kombisini buna göre ayarladı ultimade arkadaş nerde neden bu yazılanlara cevap vermiyor.

Bende arkadaş gibi otm-p kullanıyorum.Gaz tasarrufu için arkadaşın dediği gibi 75-75-72 yapmalımıyım yoksa bu servis ayarlarıyla hiç oynamayayım mı?Tecrübeli ve bu konuda deneyimli arkadaşlardan görüş bekliyorum/bekliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: akavuk

quote:

Orijinalden alıntı: troyantik

quote:

Herkese iyi forumlar.

Bende arkadaş gibi otm-p kullanıyorum.Gaz tasarrufu için arkadaşın dediği gibi 75-75-72 yapmalımıyım yoksa bu servis ayarlarıyla hiç oynamayayım mı?Tecrübeli ve bu konuda deneyimli arkadaşlardan görüş bekliyorum/bekliyoruz.

hiç oynamayın arkdaşlar,ben çok oynadım ama sonuç alamadım,gerçekten o ayar işini otm-p kendisi yapıyor zaten.

• Arkadaşlar katılıyorum.Bende fabrika ayarlarına geri çevirdim.Şimdi daha memnunum açıkcası.En azından peteklerin daha verimli ısındığını ve kombinini daha az çalıştığını söyleyebilirim. Bence diğer manuel oda termostadı daha tasarruflu.Yok modulasyon muş,yok dijital miş.Ben faturaya bakarım.Üst kat komşumda klasik oda termostadı var o daha az ödüyor faturayı.Örneğin odayı 21 e ayarlıyorsunuz istenen sıcaklığa gelince kombiyi kapatıyor.Ama bizim modülasyonlu oda termostadımız istediğimiz ayara geldiğinde kombiyi durdurmadığı gibi kafasına göre çalıştırıyor.Mesela 21 ayarladık termostatdan oda sıcaklığı 21 e geldiği zaman kombiyi biraz daha çalışıp durduruyor.Biraz sonra 38 derece petek sıcaklığında çalışıp duruyor ki bu arada oda halen 21 derece.Petekler 38 derece sıcaklığında zaten soğuğa yakın ılık durumdalar.Ne anlamı var zırt pırt çalışıp durmanın.Arkadaş 21 den 20.5 e geldiği zaman çalış,21 de dur.Hasta ediyor beni bazen bu çokbilmiş termostad...

• Evet bana da gereksiz yere elektrik harcıyor gibi me geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Arkadaşlar katılıyorum.Bende fabrika ayarlarına geri çevirdim.Şimdi daha memnunum açıkcası.En azından peteklerin daha verimli ısındığını ve kombinini daha az çalıştığını söyleyebilirim. Bence diğer manuel oda termostadı daha tasarruflu.Yok modulasyon muş,yok dijital miş.Ben faturaya bakarım.Üst kat komşumda klasik oda termostadı var o daha az ödüyor faturayı.Örneğin odayı 21 e ayarlıyorsunuz istenen sıcaklığa gelince kombiyi kapatıyor.Ama bizim modülasyonlu oda termostadımız istediğimiz ayara geldiğinde kombiyi durdurmadığı gibi kafasına göre çalıştırıyor.Mesela 21 ayarladık termostatdan oda sıcaklığı 21 e geldiği zaman kombiyi biraz daha çalışıp durduruyor.Biraz sonra 38 derece petek sıcaklığında çalışıp duruyor ki bu arada oda halen 21 derece.Petekler 38 derece sıcaklığında zaten soğuğa yakın ılık durumdalar.Ne anlamı var zırt pırt çalışıp durmanın.Arkadaş 21 den 20.5 e geldiği zaman çalış,21 de dur.Hasta ediyor beni bazen bu çokbilmiş termostad...

Evet bende bazen sizin gibi düşünüyorum.Çok fazla bir yararını göremedim bu termostadın.Dediğiniz gibi servis ayarlarına değiştirince peteklerin ısıtma verimi düştü.Ben de şuan 100-100-82 ayarıyla kullanıyorum.Ayrıca sirkülasyon pompa ayarıylada oynamadım o da 3.kademede . 2 ye düşürdüğümde hiç verim alamadım.Kombi anormalleşti ve petekler ısıtmadı.

• Yani değerli arkadaşlar benim istediğim örneğin 21 e geldiği zaman cihazın kombiyi durdurması.Anladığım kadarıyla OTM-P 21e geldiği zaman daima ısıyı 21 de tutmak amacıyla kombiyi devamlı devreye alıp çıkarıyor.Fakat o kadar enteresan ki bazen petek sıcaklığını 38 e kadar getirip tekrar devreden çıkıyor.Bir kaç dakika sonra tekrar aynı işlem.Ya arkadaş cihaz bu hengamda çalışırken petekleri elliyorum soğuk.Ne gerek var Çalışmasa daha iyi yani.Düşsün 20,5 e çalış kardeşim delikanlı gibi çıkar 21 e eyvallah baba benden bu kadar de kombiyi durdur.Anlamadım ki nasıl bir termostatmış bu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx
    .Düşsün 20,5 e çalış kardeşim delikanlı gibi çıkar 21 e eyvallah baba benden bu kadar de kombiyi durdur.Anlamadım ki nasıl bir termostatmış bu..

İstediğiniz şekilde aç-kapat (on/off) termostatlar çalışır. Modulasyonlu termostatlar en düşük yakıt sarfiyatı ile oda ısısını sabit muhafaza etmeye programlıdır o yüzden hiçbir zaman sistemi tam kapatmazlar.
  • Sevgili Zebza bende farkındayım bunun.OTM-P nin çalışma prensibini biliyorum.Işte gönül isterki benim istediğim gibi çalışsın.Ne yapalım.Bakarsın bir gün basit bir program güncellenmesi ile dediğim gibi çalışır.Umut işte.
  • alperenxxx kullanıcısına yanıt
    Benzinli arabayı dizel ile çalışmasını istiyorsunuz .
  • Arkadaşlar bu termostatta şöyle bir sorunda yaşıyorum bazen.Örneğin 21,5 tan 22 'ye çıkartıyorum kombi hemen devreye girmiyor.24-25-26 yada daha yükseğine çıkartıyorum bu sefer ekranda alev işareti çıkıyor ve çalışmaya başlıyor.Enteresan.Benim yapmam gereken bu termostat için farklı bir ayar mı var acaba? Ne dersiniz?Böyle sorunla karşılaşan oldu mu?
  • akavuk bence bu bir problem değil.Çok bilmiş OTM-P termostadımız sizin bahsettiğiniz gibi 0.5 derece farklarda hemen devreye girmiyor.Önce bayağı bekliyor.Sonra ufaktan çalışmaya başlıyor.Ama örneğin 20 derecedeki evi 25 dereceye getirmek için ayarladığınızda önce oda termostadınızdan ayarladığınız maksimum petek suyu sıcaklığında çalışmaya başlar.Akabinde istenen sıcaklığa yaklaşınca alev boyunu kısarak gittikce az sıcaklıkta çalışmaya devam eder ve istenen sıcaklığa geldiginde ki bence asıl problem burada.Durması gerekirken durmaz kafasına göre 10-15 dk. Çalışmaya devam eder ve ısıyı sabit tutmak amacı ile bu çalışma periyodunu kafasına göre yapar.Bu modülasyon meselesini şöyle anlatırlar.Mesela 70 le gidiyorsunuz otomobille.Ileride trafik ışığının kirmizida yandığını gördünüz.70 le devam edip kırmızı ışığın dibinde durmak ve yeşil yandığında tekrar gaza yüklenmek yerine,hızı biraz daha düşürüp bu arada yeşil yanmasını gördüğümüzde yavaşça gaza basmak işlemi gibi anlatabiliriz.Alev boyutunu arabadaki gaz pedalı,trafik ışığınıda istenen oda sıcaklığı olarak tasavvur edebiliriz.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.