Şimdi Ara

[Rehber] FPS Arttırma, Ping Düşürme ve Sistem Bakımı Yöntemleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
32
Favori
191.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar son zamanlarda dizüstü bilgisayarımı sıkça kullanmam gerektiği için benimde fazlasıyla performans arttırmaya ihtiyacım oldu yaptıklarımı madde madde buraya yazıyorum sıkıntısı olan kullanabilir;

• Ping Düşürme

Leatrix Latency Fix 2.0.2 bu dosyayı indirin ve install diyerek kurma işlemini gerçekleştirin(Restart gerektirir)

Uygulanabileceği işletim sistemleri;

• Windows 7
  • Windows Vista (SP1 yada üstü)
  • Windows XP (SP3)

• Performans Arttırımı

Temel Düzey

Oyun Dizini

Oyun klasörü bilgisayarınızda Windows klasörünüzün bulunduğu sürücüde olmasına dikkat edin (Herkesin windows'u C'de kurulu olmuyor malesef) böylelikle Harddisk'inizin iğnesi deliye dönmeden çok daha hızlı bir şekilde oyun açılması-yüklenmesi gerçekleşecektir, ufak bir öneridir bu kesin olmalı demiyorum olursa yararınızadır diyorum.

Oyun Sistemi Güncelleme

Adobe Air arayüzünü kullanan League of Legends'in Air'ini güncellemenizde yararınıza olacaktır malum her yama ile performansı bir çıta üste taşıyor Adobe Air'i şuradan güncel olarak indirebilirsiniz;

http://get.adobe.com/air

Başlangıç Yönetimi

Başlat>Çalıştır'ı(Windows tuşu + R kısayolunuda kullanabilirsiniz) açarak Msconfig yazıp Tamam'ı tıklıyoruz. Açılan pencerede üst sekmede bulunan Başlatma bölümüne geliyoruz, listede bulunan programlardan 'Tümünü Devre Dışı Bırak' seçeneğini kullanabileceğimiz gibi sadece başlangıçta açılmasını istediğimiz programları bırakıp diğerlerini elle kapatabiliriz.

İşlem tamamlandığında Uygula ve Tamam butonlarını kullanarak ister hemen isterse daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Orta Düzey

Disk Birleştirme, Kayıt Defteri Onarımı, Disk Hata Çözümleri, Sistem Danışmanı

Yukarıda belirttiğim tüm bunları yapabilen Auslogics BoostSpeed adında bir program mevcut programı buradan indirebilirsiniz, Auslogics BoostSpeed.

Üst sekmeden Sistem taramasına geliyoruz 1-Tıkla Taramaya basıyoruz ve tüm sorunları buluyor sizede bu sonuçları Onar tuşuna basarak onarması kalıyor.

Sistem Danışmanı üstmenüsüne geliyoruz ve sisteminiz taranmaya başlıyor performansı arttıracak bir etken bulunduğunda size onarmasını isteyip istemediğiniz soruluyor açıklamalarada bakarak istediğiniz şıkları elle onarımını gerçekleştirebilirsiniz.

Gelişmiş Araçlar üst sekmesine geliyoruz İnternet'i Hızlandır menüsünde Otomatik seçeneğini tıklıyoruz açılan pencerede bağlantı hızımızı seçiyoruz ve İncele diyoruz işlemin tamamlanmasının ardından açılan pencerenin sağ altındaki İyileştir butonuna tıklayarak bu işlemide tamamlıyoruz.

Harici Servisleri Kapatma

Iobit firmasının Game Booster adında bir programı var oyun oynarken ihtiyaç duyulmayan tüm servisleri kapatıyor ücretsiz olan bu yazılımı Buradan indirebilirsiniz.

Arayüzü gayet sadedir üst sekmeden Oyun Kutusunu seçiyoruz Ekle'ye basıyoruz ve oyun klasörüne girip Lol.Launcher.exe'yi gösteriyoruz sonrasında Güçlendirmeye Geç butonu ile ana menüye geçiyoruz

Güçlendir butonuna basarak yaklaşık 20 saniye kadar bekliyoruz

Güçlendirme işlemi tamamlandığında sisteminizin yüzde değeri olarak ne kadar hızlandırıldığını gösteriyor, bu program bilgisayar başladığında otomatik olarak hızlandırma yapmaz bunun için her oyuna girmeden önce Güçlendir butonuna basmak zorundayız arkadaşlar

Gelişmiş Düzey

Ekran kartı driver'ımızı güncellememiz gerekiyor şayet ekran kartınız hakkında bir bilgiye sahip değilseniz Başlat>Çalıştır'a(Windos tuşu + R kısayolu) Dxdiag yazıyoruz ve Enter'a basıyoruz uyarı verebilir Evet diyoruz açılan pencerede Ekran üst sekmesine geliyoruz Aygıt Adı bölümünde hangi ekran kartına sahip olduğumuz yazılıdır buna göre güncel driver'ları aşağıdaki linklerden indiriyoruz.

• Ati Driver:http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
  • Nvidia Driver:http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
  • Intel Driver:http://downloadcenter.intel.com/ (Select a product family bölümünde Graphic seçilecek)

Nvidia Ekran Kartı Performans Arttırımı;

Rehberin bu bölümü forumdan CoI3aR'ın anlatımıdır;

İlk Olarak

Sonra

Bir sonraki adımda

Son olarak

Ati Ekran Kartı Performans Arttırımı;

Catalyst Control Center'ı açıyoruz (Masaüstünde sağ tıkladığınızda görebilirsiniz) Gelişmiş butonunu tıklıyoruz soldaki menüden 3D'yi seçiyoruz alt sekmeden Tüm Ayarlar'ı seçip ayarları resimdeki gibi düzenliyoruz sonrasında Uygula, Tamam diyerek bu işlemide bitiriyoruz.

Intel Ekran Kartı Performans Arttırımı;

Anlatım afrodude'a aittir;

Intel onboard ekran kartları için ayarları söylüyorum:
    Masaüstünde sağ tık>Grafik Özellikleri..>3D Ayarları

Ayarlar da şöyle:

Oyuniçi Ayarlar

Launcher'ı açıyoruz sağ üstteki dişli simgesine tıklayarak Repair butonuna tıklıyoruz, böylece oyundaki olabilecek hataları gidermiş oluyoruz bu işlem biraz uzun sürüyor bilginiz olsun.

Oyundaki Video Ayarlarımız

Oyun içinde en fazla FPS verecek ayarlar aşağıdaki resimdedir herkesin sistemi farklı olduğundan kesin bir ayar tablosu veremiyorum bunu kendi isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz.

• Resolution(Ekran Çözünürlüğü): Ortalama 15'' - 17'' çözünürlüğe sahip ekranlarda çok bir fps kaybı yaşatmaz fakat 19'' ve üstü(1440*900) ekranlarda FPS kaybına neden olur.
  • Character Quality(Karakter Kalitesi): Sistemi çok yormaz
  • Environment Quality(Çevre Kalitesi): Sistemi yorar
  • Effect Quality(Büyü Kalitesi): İlk level'larda sistemi yormasada sonlara doğru ciddi fps düşümüne neden olur
  • Shadows(Gölgeler): Sistemi en çok yoran ayardır kendisi inanılmaz FPS düşümlerine yol açar

Yukarıdaki sıralamaya göre kendi ayar düzeninizi oluşturabilirsiniz deneme yanılma yöntemi ile

Yaklaşık 3 saatimi yiyen bu çalışma umarım sorunlarınızı gidermede bir nebze olsun yardımcı olur iyi forumlar hepinize.
  • < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• intel ekran kartım var nasıl performansını arttırabilirim ati ve nvidia nın ki ni yazmışsınız .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lancelot71

intel ekran kartım var nasıl performansını arttırabilirim ati ve nvidia nın ki ni yazmışsınız .

Araştırmam gerekecek Intel ekrankartları onboard ekran kartları sınıfında olduğu için bu ekran kartına sahip değilim tam olarak model verirmisin ?
  • Çok güzel olmuş eline sağlık ama bence game booster'ıda ekleyebilirdin o ayarları yapmaktan daha kolay ayrıca update siz driverları falanda söylüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ashandle

quote:

intel ekran kartım var nasıl performansını arttırabilirim ati ve nvidia nın ki ni yazmışsınız .

Araştırmam gerekecek Intel ekrankartları onboard ekran kartları sınıfında olduğu için bu ekran kartına sahip değilim tam olarak model verirmisin ?

Ad : Intel(R) 946GZ Express Chipset Family

Yonga türü : Intel(R) GMA 3000
  • gma ise hiç uğraşma oynayamazsın hardware t&l yok. intel hd serisi ise sat amd fusion al başka diyebileceğim bişey yok
  • Denemek lazım, sağol Ashandle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FRoGKaTa

gma ise hiç uğraşma oynayamazsın hardware t&l yok. intel hd serisi ise sat amd fusion al başka diyebileceğim bişey yok

lol ü sabit 60 fps ile oynamak için ekran kartı almak istiyorum da ne kadara alabilirim ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ashandle

quote:

Ad : Intel(R) 946GZ Express Chipset Family

Yonga türü : Intel(R) GMA 3000

Şöyle söyleyeyim ekran kartlarında birinci rakam serinin güncelliğini ikinci rakam oyun oynanabilirliğini üç ve dördüncü rakam ise kendi serisi içindeki konumunu 0 dan 9 a kadar derecelendirir. Senin ekran kartı gma 3000 ne olduğunu sen anla

quote:

lol ü sabit 60 fps ile oynamak için ekran kartı almak istiyorum da ne kadara alabilirim ?

İşlemcin iyiyse herhangi bir 256 bit gdrr5 bellekli ekran kartıyla rahat oynayabilmen lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FRoGKaTa -- 8 Ocak 2012; 19:17:31 >

• Harici servisleri kapatma Game Booster eklenmiştir
  • Takilsin buralarda ellesmeyin
  • Grafik ayarlarını önceden yapmıştım hepsini off moda getirirerek 100 civarı hep fps yüksek olması bi sorun oluşturmaz değil mi ? 60 sabit dahamı iyidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: emretangul

Grafik ayarlarını önceden yapmıştım hepsini off moda getirirerek 100 civarı hep fps yüksek olması bi sorun oluşturmaz değil mi ? 60 sabit dahamı iyidir

60'dan sonrası fark edilmiyor zaten herhangi bir sıkıntı yaşanmaz...
  • Mesaj esirgeme kurumuna bağışlıyorum.
  • Güzel olmuş, detaylı olarak yarın incelerim.
  • Off bende gecenlerde ati radeon hd 5700 ekran kartimi yaktim<ne guzel ultra high grafics takiliyodum> laptoptaki nvidia geforce go 7400e kaldm...ama olsun ben o laptopla mw2 yi 640x480res te bitirmistm <karda yuruyodum iz yok, sigara iciyom duman yok seklindeydi>.ama cok guzel rehber hemen ust konu yapilsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Latency fix'i verdin ya bu en büyük buluştur benim için :D bu arada harbiden sağlam konu olmuş eline sağlık bence üst konu bile olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-744329BC8 -- 16 Temmuz 2013; 22:43:34 >
  • HD 6950 crossfire var.Fps 60'da takılmış durumda.İnsaf yani bf3'de ultra ayarlarda daha fazla fps alıyorum.Bir çözümü varmıdır ?

Edit: Latency fix olayı işime yaramadı.NA serverinde oynuyorum.2-3 ms bile farketmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hdloader11 -- 8 Ocak 2012; 22:13:11 >
  • Hepsini yaptım sağol ama ping düşürmeyi napcaz anlamadim. İnstall dedim yüklendi dedi abaska ne yapmam lazım ashandle
  • süper bi çalısma olmuş yarın ilk işim bunu deniyecem
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.