Şimdi Ara

kitap taramak için tarayıcı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
8.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bana 300 sayfalık kitap tarayacak sekilde tarayıcı lazım sayfaları cevirip taramak istemiyorum başındada beklemk istemiyorum
    hangi marka ve modellleri tavsiye edersiniz
    Tesekkurler

• bunun ıcın sayfaları koparmanız gerekıcek. ve kıtabın kagıt kalıtesı onemlı burde feader den cekılmesı lazım ugrastırmaması ıcın fakat kıtap sayfasını feader cekerken yırta bılır veya sıkıştırabilir.
  • Kitabı cildinden ayırmak ve yapışkanlı kısımların takılmaması için giyotinle güzelce traşlamak lazım. 300 sayfa için bu zahmete girilir mi bilmiyorum. Eğer OCR işine girecekseniz fotoğraf çekerek de halledebilirsiniz. Hatta bir düzenek kurup fotoğrafla PDF haline getirenler var. Güzel ayar yaparsanız gayet kaliteli çıktılar alırsınız.
  • Ben 100 sayfalık kitabın sayfalarını Nokia 5800 ile fotoğraflamıştım.Sonra AABBY FineReader a tarattım ve 100 sayfa eksiksiz hatasız Word'e geçmişti...
    Bu tarz bir şey düşünüyorsanız fotoğraf ile halledebilirsiniz arkadaşın dediği gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hEro_

Ben 100 sayfalık kitabın sayfalarını Nokia 5800 ile fotoğraflamıştım.Sonra AABBY FineReader a tarattım ve 100 sayfa eksiksiz hatasız Word'e geçmişti...
    Bu tarz bir şey düşünüyorsanız fotoğraf ile halledebilirsiniz arkadaşın dediği gibi.

bu sistem için fotoğraf makinası öneren yorumlar okumuştum hatta ayak yapıp fotoyuda sabitleyimdirek foto çekme ile yapıyorlardı ama bunu tam anlatan bir yorum bulamadım sizin karşılaştığınız yorum veya site varmıydı acaba bende çünkü tarayıcı almak yerine bir foto makinesi ile bunları çok daha iyi çözünürlük vede çok daha seri bir şekilde yapabileceğimi sanıyorum da
  • quote:

Orijinalden alıntı: islam_joker

quote:

Ben 100 sayfalık kitabın sayfalarını Nokia 5800 ile fotoğraflamıştım.Sonra AABBY FineReader a tarattım ve 100 sayfa eksiksiz hatasız Word'e geçmişti...

bu sistem için fotoğraf makinası öneren yorumlar okumuştum hatta ayak yapıp fotoyuda sabitleyimdirek foto çekme ile yapıyorlardı ama bunu tam anlatan bir yorum bulamadım sizin karşılaştığınız yorum veya site varmıydı acaba bende çünkü tarayıcı almak yerine bir foto makinesi ile bunları çok daha iyi çözünürlük vede çok daha seri bir şekilde yapabileceğimi sanıyorum da

Öncelikle belirteyim bu işin profesyoneli değilim.Kullandığım kadarıyla anlatıyorum.

En güzeli sayfayı tarayıcıya gösterip yüksek dpi ile taratmak ve OCR programına o şekilde okutmak.En garantisi bu .Ancak kitapların ciltleri tarama işlemini zorlaştıracağından dolayı ışığı iyi ayarlanmış bir ortamda sayfaların resmini çekerek de yapabiliyorsunuz.

Tecrübelerime göre çekim sırasında dikkat edilmesi gerek faktörler,

-Işık
    -Çözünürlük
    -Kağıdın eğilip bükülmediğinden emin olmak.

Bu 3 faktörü sağlıyorsanız tamamdır.Kitaptaki düzgün bir tabloyu bile word e sorunsuzca atıp düzenleyebilirsiniz.İyi çekilmiş sayfaları dipnotlarına kadar text haline getirebilirsiniz..
    Ben Nokia 5800'ın afedersiniz ama dandik kamerasıyla bile yaptıysam tripot ve kaliteli bir makine ile çekilen resimlerde kesinlikle sorun çıkmaz.

Kitap cilt yapısı itibariyle foto çekmeye müsait değilse (sanmıyorum ama) a4'e 2 sayfa gelecek şekilde fotokopisini çektirip taratabilir ya da o fotokopi sayfalarının resmini çekebilirsiniz.Sonuç itibariyle fotokopisi cilt halinde olmadan, tek tek yaprak halinde çıkacak ve üzerinde çalışması daha kolay olacaktır. / Üstelik kitap saman kağıtsa bu şekilde beyaz kağıda aktarılabilir. /

Son olarak bu konuyla ilgili bir yorum veya inceleme aramadım ben.Varsa da çok kısadır eminim.Çünkü oldukça kolay bir işlem.Dışarda bu işi ticarete dökenler de olabilir.Yani kitabı verirsiniz Word halinde alırsınız ama eminim pahalıya patlar. (Yazdığım program normal sürümü 270 Euro olması lazım.Tanıtım sürümü 50 taramaya kadar izin veriyor ve her seferinde sadece 1 sayfa kaydedebiliyorsunuz.Tabii parasını vermeyim diyorsanız programın tam sürümünü değişik yollardan temin etmek size kalmış )

Kolay gelsin.

• güzel bilgiler var elinize sağlık
  • Kitap tarayıcı olarak piyasada 8-10.000 dolara satılan cihazlar aynen bu işi yapıyor.Bir kamera, ayak, ışık kaynağı, etrafı örten siyah örtü ve yazılım.Sonuçta bu cihazlarda da sayfaları elle çevirip resimliyorsunuz.Arkadaşın anlattığı çözüm en pratiği.Teşekkürler.
  • Kardeş eğer zevk için yapacaksan bir şey demem ama sayfaları tek tek çevirmek istemiyorsan git bir copy center'a orada canavar gibi hallederler.
  • 1)
    Ben tez için 2500 sayfalık bir eseri (Kuran Tefsiri) word e aktarmam lazım. Yıllar önce bilgisayar yok iken hazırlanmış. Bilgisayar ortamına atacağım.
    Arkadaşın yukarıda sunduğu foto lu çözüm oldukça akıllıca bunu bir yere yazdım.

2)
    Aynı zamanda bir yazıcı-tarayıcıya ihtiyacım var.
    Peki piyasada satılan canon, hp, epson gibi HEPSİ BİR ARADA
    (print, copy, scan - all in one) cihazlardan hangini tavsiye edersiniz.
    tarayıcı özelliğinin yüksek olması önemli. Markanın önemi yok

3)
    Tarayıcıda veya Foto da hazırladığımız çalışmaları OCR programı ile word'e aktarmaktan
    bahsetmiş arkadaşlar. Bu işi ücretsiz yapan bir program varsa onu rica edeyim.
    Yoksa, düzgün yapan en hesaplı program hangisiyse onu almak istiyorum
    bu konuda tavsiyeniz nedir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustakil_Yazar -- 7 Nisan 2012; 14:35:12 >
  • tarama işini en temiz fotoğraf makinası tripod ve cam ile yapabilirsiniz.
    camı sayfalar kapanmasın diye kitabın üstüne koyarsınız tripodu cam dan ışık yansımasına göre yerleştirirsiniz.

ocr içinde abbyfine reader programından başkasını denemedim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: islam_joker

quote:

Öncelikle belirteyim bu işin profesyoneli değilim.Kullandığım kadarıyla anlatıyorum.

En güzeli sayfayı tarayıcıya gösterip yüksek dpi ile taratmak ve OCR programına o şekilde okutmak.En garantisi bu .Ancak kitapların ciltleri tarama işlemini zorlaştıracağından dolayı ışığı iyi ayarlanmış bir ortamda sayfaların resmini çekerek de yapabiliyorsunuz.

Tecrübelerime göre çekim sırasında dikkat edilmesi gerek faktörler,

-Işık
    -Çözünürlük
    -Kağıdın eğilip bükülmediğinden emin olmak.

Bu 3 faktörü sağlıyorsanız tamamdır.Kitaptaki düzgün bir tabloyu bile word e sorunsuzca atıp düzenleyebilirsiniz.İyi çekilmiş sayfaları dipnotlarına kadar text haline getirebilirsiniz..
    Ben Nokia 5800'ın afedersiniz ama dandik kamerasıyla bile yaptıysam tripot ve kaliteli bir makine ile çekilen resimlerde kesinlikle sorun çıkmaz.

Kitap cilt yapısı itibariyle foto çekmeye müsait değilse (sanmıyorum ama) a4'e 2 sayfa gelecek şekilde fotokopisini çektirip taratabilir ya da o fotokopi sayfalarının resmini çekebilirsiniz.Sonuç itibariyle fotokopisi cilt halinde olmadan, tek tek yaprak halinde çıkacak ve üzerinde çalışması daha kolay olacaktır. / Üstelik kitap saman kağıtsa bu şekilde beyaz kağıda aktarılabilir. /

Son olarak bu konuyla ilgili bir yorum veya inceleme aramadım ben.Varsa da çok kısadır eminim.Çünkü oldukça kolay bir işlem.Dışarda bu işi ticarete dökenler de olabilir.Yani kitabı verirsiniz Word halinde alırsınız ama eminim pahalıya patlar. (Yazdığım program normal sürümü 270 Euro olması lazım.Tanıtım sürümü 50 taramaya kadar izin veriyor ve her seferinde sadece 1 sayfa kaydedebiliyorsunuz.Tabii parasını vermeyim diyorsanız programın tam sürümünü değişik yollardan temin etmek size kalmış )

Kolay gelsin.

http://kitaptarama.wordpress.com/ adresini bir okuyun arkaşlar kolay ve pratik bir yöntem

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• http://www.youtube.com/watch?v=PKEZY96Ti8I&feature=youtu.be ben kendi yaptığım taramadan bi video yaptım bakmanızı öneririm
  • http://www.youtube.com/watch?v=PKEZY96Ti8I&feature=youtu.be ben kendi yaptığım taramadan bi video yaptım bakmanızı öneririm
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.