Şimdi Ara

Mozilla'nın yeni mobil işletim sistemi Boot 2 Gecko görüntülendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
5.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Mozilla'nın yeni mobil işletim sistemi Boot 2 Gecko görüntülendi

Adı Firefox internet tarayıcısı ile özdeşleşen Mozilla arka planda farklı projeler için geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin gelecek stratejisinde büyük önem arz etmesi beklenen projelerden biri de Boot 2 Gecko adı verilen yeni işletim sistemi çalışması. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarları hedefleyen ve henüz erken mühendislik aşamasında olan işletim sistemi, Firefox ve Thunderbird gibi diğer Moizlla projelerine güç veren Gecko render ve tasarım motorunu temel alıyor.

Web tabanlı açık işletim sistemi olarak geliştirilen Boot 2 Gecko ile web geliştiricilerinin, Android, iOS ve Windows Phone platformları için yazılmış uygulamalara her açıdan eş uygulama hazırlaması da amaçlanıyor. İlk platform olarak Nvidia Tegra 2 üzerine geliştirilen yeni işletim sisteminin diğer platformlara da destek sunacağı belirtilirken, geliştiricilerin son çeyrekten bu yana cihazlar üzerinde çalıştığı ve ürün demolarının bu çeyrekte yapılacağı belirtiliyor.

Hemen altta yer alan videodan da görülebileceği erken mühendislik aşamasında olsa bile işletim sistemiyle epeyce yol alındığı söylenebilir. Mozilla tarafından MozCamp Asia etkinliğinde katılımcılara tanıtılan işletim sisteminin piyasaya ne zaman çıkacağı ise henüz netlik kazanmış değil. 

• İşletim sistemi yapılsın güzel fakat sistemi bir şekilde kullanıcıya sevdirmek,ulaşılabilir hale getirmek gerekiyor.WebOs ve Meego da gördük ki sistem ne kadar iyi çalışırsa çalışsın,ne kadar hızlı olursa olsun kullanıcıyı çekecek özellikleri(uygulama desteği,popülerlik) yoksa tutmuyor.Eğer arkasında Google olmasaydı bence Android bu kadar başarı yakalayamazdı.Mozilla kötü firma mı değil ama ios ve android satıyor çünkü;
    Marka popülaritesi var,
    İçerik sıkıntısı yok,
    Tüm dünyada ulaşılabiliyorlar,
    Ve satış sonrası destek(güncelleme) sunuluyor.
    WebOs ve Meego tutunamadı çünkü çok büyük yenilikleri olamamasına rağmen geç kalındı,
    çünkü webos yalnızca bir kaç ülkede satışa çıktı,
    çünkü piyasadaki boşluğun büyük kısmı android ile doldu.
    Kısacası yeni bir sistem yapmak kolay fakat başarılı kılmak,büyük pazar payı sağlamak zor,geliştiricilere,programcılara özgürlük sunan esnek bir sistemi her türlü desteklerim ama akıllı telefon veya tablet alan milyonların hepsi yazılımla bu kadar ilgili değil,insanların çoğu kolayca kullanabileceği basit bir sistem istiyor, insanların tercih etmesini sağlayacak bir çekiciliği olmalı bence...
    Açıkçası ileride Google-Mozilla rekabeti görmek isterim ama kolay olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B6C467102 -- 5 Ocak 2012; 22:43:40 >

• simgeler androide benziyo ayrıca bence o sistem tutmaz çünkü ios ve android aldı başını gidiyo ve onlara yetişmek o kadar kolay olmıycak
  • Videoda izleyenlerin tepki verdiği sayfada kodlar vardı peki ne işe yarıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IL EST MON COCAINE -- 5 Ocak 2012; 22:45:04 >
  • Mozilla kasma artık daha fazla.Bırak kendini Chrome amcanın kollarına haydi yavrum.
  • Arkasına developer desteğini alırsa bayağı işi götürür..

Aslında ubuntu mobile hiç fena olmazdı.
  • Beklentileri karşılayabilecek mi? göreceğiz.
  • Her önüne gelen mobil işletim sistemi üretiyor. Ne olacak bu işin sonu.

İleride opsiyonel olsun bari de alırken hangisi olduğunu seçelim.
  • firmalar istediği kadar uğraşsın mobil sektörde artık pc sektörüne döndü. nasıl pc işletim sistemlerinde ms, mac os, ve linux un birkaç büyük sürümü varsa mobile sektörde böyle olma yolunda büyük adımlarla koşarak ilerliyor.
    bi kaç sene içerisinde pazarın büyük kısmına android hakim olacak ios da onun hemen arkasında olacak en arkada ise blackberry os, ms mobile ve belle(eski symbian) olacak ve kim gelirse gelisin bu pastadan çokta beklediğini alamıyacak.
    ondan dolayı bence her ne kadar mozilla çalışmış ortaya bişey koymuşda olsa bence bu tutmayacak ve bu işe harcadıkları para çöpe gidecek. bence mozilla parasını böyle bi sektöre yatıracağına apple ın ipad la devrim yaptığı gibi bir ürün bi segment bulmaya çalışmalı
  • çeşitlilik iyidir bırakın uğraşsınlar mozillanın vardır bir bildiği
  • e gugıl yaptı zaten.gugıl yaparsa bende yaparım çabasımı bu?
  • önce tarayıcı yapmayı becersin sonra yapar işletim sistemi falan
  • bikaç sene önce symbian tekdi en iyiydi, kim derdi ki 3. hatta 4. plana düşecek

belli olmaz bu işler iyi bi tanıtım güzel reklam ve destekle iyi yer edinebilir
  • Biriside cikip demiyorki telefon iphone işletim sistemi ios
  • videonun ne olduğunu bilmesem android derdim... ne farkı var diğerlerinden.. micorosft iyi kötü bir işletim sistemi yaptı gerçekten diğer hepsinden farklıydı mesela.. ama bunun farklı hiçbir tarafı yoksa neden bunu tercih etmeli insanlar..
  • ios android varken şansı nedir tartışılır.
  • Güzelim FF tarayıcısının içine eddp, mezarını kazıp itelediler içine, üzerine toprakta atılıyor her geçen gün..
  • Android de ki firefox a benzerse symbian dan beter olur..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeter artık bırakın işletim sistemi çıkartmayı ya saçma sapan işletim sistemiyle dolu birsürü telefon var sanki ileride destek vereceksiniz kullanıcılar madur olacak gene
  • quote:

Orijinalden alıntı: RevyMan

Biriside cikip demiyorki telefon iphone işletim sistemi ios

niye diyelimki bunu durduk yere,zaten biliyoruz?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.