Şimdi Ara

Bosch Exclusive Kombim çok mu yakıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
3.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Benim kafamı kurcalayan bir konu var sizlerle paylaşmak istedim.
    Konu hakkında gerçekten doğru bilgisi olanların cevap yazmasını umuyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
    Ben yeni bir kombi aldım. Bosch marka Exclusive model. Ve ilk defa kombi kullanacağım için bu alet ayda ne kadar yakar bana ne külfet getirir diye ince bir hesaba girdim.
    Öncelikle evimin bazı özelliklerini yazarak sizlerin daha net bilgilenmenizi sağlamak isterim.

Ankarada oturuyorum.
    95 metrekare dairem var.
    Alt katım boş.
    Yan daire ve üst dairem dolu (onlarda kombi kullanıyor) (yani soba, katalitik vs.. değil)
    Dairem komple kuzey cephe, hemen hemen (mutfak penceresinden günlük 20 dakika görünen ışığı saymazsak) güneş ışığı girmez evime.
    Kombiye bağlı bütün petekler sonuna kadar açık.
    24 saat kesintisiz olarak kombi çalışıyor.
    Banyo için sıcak suyumu, lavaboda sıcak suyumu eksik etmeden kullanıyorum.
    Mutfaktaki ocağımda aynen doğalgaz ile çalışıyor.
    Bu model kombide petek ısı ayarını derece olarak göremiyorsunuz. Sadece 1 den 7 ye kadar kademe var. ben 1. kademede kullanıyorum.
    Bu bilgiler ışığında günde 8 metreküp yakıyorum.

Ankara'da doğal gazın metreküpü 0,785 TL
    Günde 8 metreküpten 6,28 TL
    Ayda 240 metreküpten 188,40 TL giderim oluyor.

Konuyu nereye bağlayacağıma gelince: Üst katımdaki komşum ayda 100 TL ile ısındığını söyleyerek beni çileden çıkarttı, sinir hastası etti. Bunun mümkün olup olamayacağını araştırıyorum. Onun evinin özelliği ise benim yukarıda yazdığım özelliklerin birebir aynısı. Yalnızca benim alt katım boş onun alt katında ben varım. Geri kalan tüm maddeler (kombisi başka marka) birebir aynıdır. Bu insan nasıl 100 TL ile tüm petekleri açıp, sıcak suyunu kullanıp, ocağında doğalgaz yakıp benim yarım kadar az para ödüyor? Lütfen bilen birisi bana bunu anlatsın çıldırmak üzereyim. Aslında benim sorunum yok ama eşimin aklına takılmış devamlı bu konuyu kuruntu haline getirdi. Benim kızacağımı da bildiği için bir şey söyleyemiyor fakat her gaz alışverişinde "başkaları daha az yakıyo biz niye çok yakıyoruz" diye kendi kendine söylendiğini duyuyorum.

Lütfen bilen birisi mantıklı bir açıklama yapabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orion1907 -- 5 Ocak 2012; 23:57:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: orion1907

Herkese merhabalar
    Benim kafamı kurcalayan bir konu var sizlerle paylaşmak istedim.
    Konu hakkında gerçekten doğru bilgisi olanların cevap yazmasını umuyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.
    Ben yeni bir kombi aldım. Bosch marka Exclusive model. Ve ilk defa kombi kullanacağım için bu alet ayda ne kadar yakar bana ne külfet getirir diye ince bir hesaba girdim.
    Öncelikle evimin bazı özelliklerini yazarak sizlerin daha net bilgilenmenizi sağlamak isterim.

Ankarada oturuyorum.
    95 metrekare dairem var.
    Alt katım boş.
    Yan daire ve üst dairem dolu (onlarda kombi kullanıyor) (yani soba, katalitik vs.. değil)
    Dairem komple kuzey cephe, hemen hemen (mutfak penceresinden günlük 20 dakika görünen ışığı saymazsak) güneş ışığı girmez evime.
    Kombiye bağlı bütün petekler sonuna kadar açık.
    24 saat kesintisiz olarak kombi çalışıyor.
    Banyo için sıcak suyumu, lavaboda sıcak suyumu eksik etmeden kullanıyorum.
    Mutfaktaki ocağımda aynen doğalgaz ile çalışıyor.
    Bu model kombide petek ısı ayarını derece olarak göremiyorsunuz. Sadece 1 den 7 ye kadar kademe var. ben 1. kademede kullanıyorum.
    Bu bilgiler ışığında günde 8 metreküp yakıyorum.

Ankara'da doğal gazın metreküpü 0,785 TL
    Günde 8 metreküpten 6,28 TL
    Ayda 240 metreküpten 188,40 TL giderim oluyor.

Konuyu nereye bağlayacağıma gelince: Üst katımdaki komşum ayda 100 TL ile ısındığını söyleyerek beni çileden çıkarttı, sinir hastası etti. Bunun mümkün olup olamayacağını araştırıyorum. Onun evinin özelliği ise benim yukarıda yazdığım özelliklerin birebir aynısı. Yalnızca benim alt katım boş onun alt katında ben varım. Geri kalan tüm maddeler (kombisi başka marka) birebir aynıdır. Bu insan nasıl 100 TL ile tüm petekleri açıp, sıcak suyunu kullanıp, ocağında doğalgaz yakıp benim yarım kadar az para ödüyor? Lütfen bilen birisi bana bunu anlatsın çıldırmak üzereyim. Aslında benim sorunum yok ama eşimin aklına takılmış devamlı bu konuyu kuruntu haline getirdi. Benim kızacağımı da bildiği için bir şey söyleyemiyor fakat her gaz alışverişinde "başkaları daha az yakıyo biz niye çok yakıyoruz" diye kendi kendine söylendiğini duyuyorum.

Lütfen bilen birisi mantıklı bir açıklama yapabilir mi?

bence komşunuzun faturasını görmeden sinirlenmeyin. malum, abartma olayı bu tür konularda pek yaygındır...

• Sizin kadar su kullanmıyordur bu 1
    Sizin alt kat boşmuş buda 2
    vede bütün petekler açık değildir buda 3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mat35 -- 6 Ocak 2012; 1:33:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Sizin kadar su kullanıyordur bu 1
    Sizin alt kat boşmuş buda 2
    vede bütün petekler açık değildir buda 3

Valla bende sizin gibi düşünüyor hatta bir ileri götürüyorum, bu komşum çalışan bir bayan, eşinden ayrıldı ve yetişkin bir oğlu var (sanırım lisede okuyor) bence oğlunun ve kendinin evde olmadığı vakitler kombiyi kapatıyor, sonra artislik olsun diye "ben ayda 100 tl yakıyorum" diyerek bizleri sinir ediyor. Birde sizinde dediğiniz gibi altta, üstte ve yan dairede devamlı suretle kombi kullananlar olduğu sürece elbette evi sıcak olacaktır ona şüphe yok. ama benim harcadığımın yarısına yakın az yakması mümkün değil. acayip bir palavra var işin içinde. hatta ve hatta gizlice doğalgaz sayacını kontrol etmeye kafayı taktım. 24 saatte bir kaç metre küp yaktığına bakacam. bir kaç kez bakınca zaten ortaya çıkar. ondan sonra yalanını yüzüne vurmak kadar güzel bir duygu ile karşısına çıkabileceğim. bu kadar insanlara göz göre göre yalan söyleyip huzurumuzu kaçırmaya kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.

• Bence en büyük fark sizin alt katınızın boş olmasından kaynaklı. Eviniz pek büyük değil; ancak 24 saat yanış, evin kuzey cephesi oluşu ve alt katın boş olması faturanızı kabartan en büyük 3 sebep olarak sıralanabilir. Üst komşunuzun evini çoğunlukla siz ısıtıyorsunuz.

Kombinin modelinden modeline göre de verim farkı vardır; ancak evin konumu, yalıtım durumu ve kullanma alışkanlığının yanında bu ancak küsürat oranında kalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Bence en büyük fark sizin alt katınızın boş olmasından kaynaklı. Eviniz pek büyük değil; ancak 24 saat yanış, evin kuzey cephesi oluşu ve alt katın boş olması faturanızı kabartan en büyük 3 sebep olarak sıralanabilir. Üst komşunuzun evini çoğunlukla siz ısıtıyorsunuz.

Kombinin modelinden modeline göre de verim farkı vardır; ancak evin konumu, yalıtım durumu ve kullanma alışkanlığının yanında bu ancak küsürat oranında kalır.

Aynen

Bundan 5 sene öncesine kadar inanın nerede ise ben evde hiç bir şey yakmıyor gibiydim neden mi? alt komşum odun kömür yakıyordu vede bütün heryer açık evi ısıtıyordu benim evide şahane ısıtıyordu oradan biliyorumki evin altı dolu olması vede iyi bir ısınma sistemi kullanması bayağı etki ediyor.

• quote:

quote:

Bence en büyük fark sizin alt katınızın boş olmasından kaynaklı. Eviniz pek büyük değil; ancak 24 saat yanış, evin kuzey cephesi oluşu ve alt katın boş olması faturanızı kabartan en büyük 3 sebep olarak sıralanabilir. Üst komşunuzun evini çoğunlukla siz ısıtıyorsunuz.

Aynen

Bundan 5 sene öncesine kadar inanın nerede ise ben evde hiç bir şey yakmıyor gibiydim neden mi? alt komşum odun kömür yakıyordu vede bütün heryer açık evi ısıtıyordu benim evide şahane ısıtıyordu oradan biliyorumki evin altı dolu olması vede iyi bir ısınma sistemi kullanması bayağı etki ediyor.

Soba olayını biliyorum çünkü geçen seneye kadar bende o şekilde kullanıyordum. sadece 1 oda hariç (evim 3+1) bütün evi ısıtıyordum. Buna bakarak üst katımdakinin fevkalede karı oluyordu. Söylediklerine göre salonlarındaki peteği kapatıp bizim alttan ısıtma sistemini kullanıyorlarmış. O zaman anlarım az yakmasını, az masraf yapmasını fakat şimdi bende kombi var ve kombi soba gibi asla ısıtmıyor. Haliyle alttan ısı eskisi kadar gelmeyeceği için masrafının çoğalmış olması gerekmezmi? Zaten dün eşimle karar aldık salonu kapattık. Peteklerine komple kapattım. Hadi göreyim bakalım alttan ısıtma olmadan kaç lira yakacak bu ay.

• quote:

Orijinalden alıntı: orion1907

quote:

quote:

Aynen

Soba olayını biliyorum çünkü geçen seneye kadar bende o şekilde kullanıyordum. sadece 1 oda hariç (evim 3+1) bütün evi ısıtıyordum. Buna bakarak üst katımdakinin fevkalede karı oluyordu. Söylediklerine göre salonlarındaki peteği kapatıp bizim alttan ısıtma sistemini kullanıyorlarmış. O zaman anlarım az yakmasını, az masraf yapmasını fakat şimdi bende kombi var ve kombi soba gibi asla ısıtmıyor. Haliyle alttan ısı eskisi kadar gelmeyeceği için masrafının çoğalmış olması gerekmezmi? Zaten dün eşimle karar aldık salonu kapattık. Peteklerine komple kapattım. Hadi göreyim bakalım alttan ısıtma olmadan kaç lira yakacak bu ay.

Evet dişe diş, kullanmadıgınız yerleri boşa çalıştırmanın anlamı yok zaten.

• Alt katım dükkan ve balkon çıkmalarından ısı kaybı fazla. Yalıtım var, Net 80 metrekareyi Bosch Exclusive 23Kwh ve oda termostatı ile 22 derece günde 10 saat aktif olarak ısıtıyorum. Ortalama tüketim bu havalarda İstanbul' da 7 metreküp.
    Geçen ay 135TL fatura geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 7 Ocak 2012; 20:10:53 >
  • Yaz günü için günlük ortalama 1 m3 yakıt tüketiyorum.Tabiki bu kullanıma göre deüğişir ancak gaz saatinden gayet hızlı bir akış görüyorum.Bazen saniyede 2 0.001 m3 atış oluyor.Biraz hızlı gibi geldi ancak mukayese yapma şansım olmadığı için yorum yapamıyorum.Sizlerin günlük tüketiminiz ne kadar?
  • Kombi bozuldu ve yetkili servis elektronik kontrol kartı değişimi için 750 TL istedi
    Bosch pişmanlıktır
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.