Şimdi Ara

LG 42 LW 5500.. BÜYÜK PİŞMANLIK (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
3
Favori
39.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • anlamadım abi aynı tv den iki tane ikiside titreme yaparmı. ikiside arızalımı yoksa arıza bende mi.. dün akşam kurtlar vadisinde valla iyice kudurdu televizyon.. adamların yüzü gözü bi acayip oldu..sinyal seviyesinden kablolardan bağlantılardan da yapabilirmi birisi buna bi cvp versin lütfen iki tv de aynı arızamı yoksa arıza bende mi
  • Geçmiş olsun tüm modellerinde oldugunu sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: arslanamca

anlamadım abi aynı tv den iki tane ikiside titreme yaparmı. ikiside arızalımı yoksa arıza bende mi.. dün akşam kurtlar vadisinde valla iyice kudurdu televizyon.. adamların yüzü gözü bi acayip oldu..sinyal seviyesinden kablolardan bağlantılardan da yapabilirmi birisi buna bi cvp versin lütfen iki tv de aynı arızamı yoksa arıza bende mi

Tam emin değilim, sadece yardımcı olabilir diye yazıyorum:

LW ana başlık konusunu okuduğumda TrueMotion diye bir özellik olduğunu ve bu özelliğin sadece full hd'de veya bluray gibi yüksek kaliteli filmlerde işe yaradığını, normal yayınlarda titreşim ve karelenme yaptığını hatırlıyorum.

Yüksek Hz ayarı gibi birşey varsa bi kapatıp deneyebilirsiniz...
  • herz ayarı felan yok varsada ben görmedim.. ya az önce feriha diye bi dizi var şhow da allahım alacağıma aldığıma gergün her dakka biraz daha pişman oluyorum adamların kafasında sanki su kaynatıyolar ya. haaa bide neye benziyo biliyomusunuz hani asfalta baktıımızda yerden bi sıcaklık görünürde ufuk dalgalaı dalgalı olurya işte öyle .. ya herkesinki iyi bizimkimi kötü üstelik ikinciside bu işte bi yanlışlık olmalı ya
  • tam olarak hz ayarı değil bahsettiğim. truemotion gibi birşeydi.
    aslında techraven ustaya özelden sorabilirsin. LW serisinin ustasıdır kendisi :)

Bir önceki sayfada aşağıdaki soruyu sormuş. bence techraven ustanın üzerine gitmen lazım

quote:

Orijinalden alıntı: techraven

Senin yaşadığın problemi ben tam anlamadım. TV video görüntü ayarlarını doğru yapıyor musun? USB den felan farklı yayın kaynaklarından oynattığın video ve filmlerde de durum aynı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isoomail -- 20 Ocak 2012; 23:36:55 >
  • Valla bu başlık beni lg den soğuttu yemin ederim...
  • abicim ben ne yapabilirim iki tane tv de aynı şeyleri yapıyosa aklıma hepsinde de var demekten başka bişiy gelmiyo
  • ayrıca bütün ayarları denedim.. hepsindede yapıyo trumotıon felan açık kapalı yüksek düşük hiç bişiy farketmiyo.
  • arkadaslar konuya kesınlıkle acıklık getırmek ıstıyorum konuyu acan arkadasımızın sıkıntılarını cok ıyı anlayabılıyorum ve teknık bılgılerım mevcut.Sunu kesınlıkle aklınızın bır kosesıne not edın bılen bılır plasma-lcd-led hangı tv secımını yaparsanız yapın SD yayınlarda kesınlıkle tuplu televızyonunuzun yerını tutamaz.Bunun nedeni nalet olası sınyal oranı olan 50hz dır.Tuplu tv ler 50hz tazeleme hızına sahıp 480p yanı SD yayın cozunurlugunu tam olarak destekler.Ama nalet olası yenı tv lerın hepsı bır ..ka yaramaz.bende evımde 2 tane led tv var ve hep aynı sorunlar mevcut.ozellıkle hareketlı sahnelerde 100hz 400hz denılen zıkkım sd yayınlarda o kadar kotu oluyor kı sıze anlatamam.Ne yazıkkı smart da alsanız dıgıturk de alsanız kablo tv de kullansanız bu sorun olacaktır.Bunun tek nedenı nalet olası tv lerın gercek sınyal oranı 100hz veya uzerı olamamasıdır.Ayrıca bıze gelen sınyalınde bu sekılde olmamasıdır.Su ankı tv lerın hz olayı ıle gercek sınyal hz olayını herkez karıstırıyor.Sınyal oranı dedıgımız olay yayının bıze gelen refresh rate yanı sanıyede gosterılen yenıleme hızı olarak dusunebılırız.ama tv lerde kullanılan hz olayı cok farklıdır.mesela 100 hareketten olusan bır vıdeo ızledıgınızı dusunun.Bunu tuplu tv 100 hareket olarak sıze gosterırken led tv plasma ve lcd ler bunu sıze 200 hareket varmıs gıbı daha akıcı gosterebılıyor.Zaten sorunda buradan cıkıyor tvnın ıslemcısı sanal olarak 2 hareket arasına 3. bır gercek olmayan bır kare ekledıgınde bu mozaıklenme ve tıtreme gorunuyor.Ozellıkle bunu 480p yanı dvd cozunurlugu ve sd yayın cozunurlugunde denemeye kalktıgınızda tam bır facıa oluyor resmen vcd den bıle kotu oluyor goruntu.Tv yı pc ye bagladıgınızda da durum degısmıyor yıne 60hz ın uzerıne gercek olarak cıkamıyorsunuz ve buda hareketlı sahnelerde bugulanma ve mozaıklenmeye sebep oluyor.Kısacası bu tv lerın uretılme amacı sd yayın ızlemek falan olamaz.gelen yayınlarımızın gercek 100hz sınyal oranı ve 1080p ( sanıyede 10.2 gıgabıts ) verı ıle bıze ulasıyor olması lazım kı tv den yararlanalım.Bunlar pazarlama hılelerı cogu kısı gıdıyor teknomarketlere bakıyor goruntu on numara alıyor tv yı eve gelıyor uyduyu bı acıyor goruntu tuplu tv nın yarısı kadar bıle deıl.sonra acı gerceklerı ogrenıyor.

1- sd yayın ızlerken tv lerın hızlandırma ozellıgı (100hz olayını kesınlıkle kapatın) degısık ısımlerı var motıon plus gıbı
    2- receıverınız ıster hdmı olsun ıster scarttan baglı olsun sd yayın ızledıgınızde su an ıcın her ıkı sekıldede scart kablo kullanmıs gıbı olacaktır.Yanı goruntu kalıtesı berbat tv den performans alamayacaksınız.
    3- tv den yararlanmak ıstıyorsanız kesınlıkle blu-ray player + orj blu ray fılm alacaksınız + kalıtelı hdmı kablo tercıhen 1.4c kablo kullancaksınız ve fılmlerınızı (100hz acık sekılde ızleyeceksınız ).ıste burada tv tum ozellıklerınden yararlanmaya baslıyor ve o mozaıklenme - blur falan olmuyor.
    4- kendı evımde kablo net var full hd tv ye baglı ama show tv kanal d gıbı yayınlarda camur gıbı goruntu alırken nat geo hd nat geo wıld hd ızlerken ıse bır nebze daha ıyı oluyor kı bu hd dedıklerıde gercek full hd goruntu deıl 720p olduguna bıle suphelıyım.pc den 1080p blu ray fılm oynattıgımda gercek hd goruntusu bu dıyorum kı blu ray player ve orj fılm ondan da ıyı.pc den oynattıgımda da bazı sorunlar oluyor yıne hz muhabbetı yuzunden mozaıklenme vs.
    5- Blu ray player gercekten yenı nesıl tv lerın can damarı oda olmasa 3000tl lık tv lerı resmen at cope gıtsın.

Yardımcı olduguma ınanıyorum saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DUKES -- 21 Ocak 2012; 12:36:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: arslanamca

herz ayarı felan yok varsada ben görmedim.. ya az önce feriha diye bi dizi var şhow da allahım alacağıma aldığıma gergün her dakka biraz daha pişman oluyorum adamların kafasında sanki su kaynatıyolar ya. haaa bide neye benziyo biliyomusunuz hani asfalta baktıımızda yerden bi sıcaklık görünürde ufuk dalgalaı dalgalı olurya işte öyle .. ya herkesinki iyi bizimkimi kötü üstelik ikinciside bu işte bi yanlışlık olmalı ya

dostum trumotıon ayarını kapalı konuma al.Yukarda bahsettıgımı 100hz olayı ıste o oluyor.Dedın ya asfalta bakınca sıcak havada bı buhar gıbı bısı gorunuyor merak etme o benım phılıps 7695 led tv dede var.Ayrıca sorun bızde cok ınce detaycıyız ıncelıyoruz kusur bulmak ıstemıyoruz.Ne yazıkkı tv de arıza yok oncekınde de yoktu bosuna degıstırdın keske konuyu once gorseydım.Yapabılecegın bırsey yok bu sekılde ızleyecen yada tuplu tv ye talım

birde unutmadan o bugulanmayı en aza ındırmek ıcın tv ıle arana en az 4 metre mesafe koymalısın tabı yerın varsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DUKES -- 21 Ocak 2012; 12:52:37 >

• hocam bir resim eklemen mumkun mu?
  • DUKES,, bence biraz daha az para verip 1024 plasma alsaydınız bu sorunları yaşamazdınız diye düşünüyorum.SD yayınlardan müthiş memnunum. 2Mt uzaklıktan itibaren asla piksel miksel görmüyorsun 50" tv de.ve kesinlikle 4 metre falanda hikaye, 2.50 metreden itibaren gayet rahat izleniyor.fi tarihinde indirdiğim en berbat belgeseller bile gayet güzel gösteriyorlar.Ama gidip fulHd led tv ye bulaşınca bu görüntüler dediğin gibi berbatlaşıyor.Ve insan, bu kadar parayı bu görüntü içinmi verecem buna demeye başlıyor.Yada almışsa ek birşeylere daha para harcamaya başlayır, bluray player almak gibi, hd film indirmek yada almak gibi falan.
  • O yüzden sorun LG yada başka bişi sorunu değil, izlediğiniz yayınlara yakın çözünürlüğe sahip tv ler kullanmamakta.
  • hocam iyi demişssinde ben sd yayın hiç izlemiyorum kitv sadece pc ye bağlı o kadar ben genel yazdım o sorunları.plazmalar sd yayın için led ve lcd lerden iyi özellikle 1024 cozunurluge sahıp olanlar.
  • arkadaşlar çankırıda yaşıyorum.. işim gereği.. ailem ehpsi kırıkkaled.. üşenmedim. bastım gittim kırıkkaleye.. orda iki üç akrabada var bu tv den.. le 5500 , lw4500 lw5500 plasma felan.. oturdum hergittiğim yere elimde kumanda.. kanal kanal gezdim.. şunu öğrendimki hepsinde var .. ammaaaaa benimkinde biraz fazla.. en azından içime su serpildi. napıyım ustaların dediği gibi çekecez bunu.. ayrıca d smartı geri iade edicem belki ondandır diye artı kanal sıralamasını sevmedim. iyi bi hd cihaz alıcam.. buraya bakar kim ne alıyo neyi tavsiye ediyo ona göre.. ucuz diye atlamıcam bu sefer.. bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.. üşenmeyip yazdıkları zamanlarını harcadıkları için. HERKESE TEŞEKKÜRLER...
  • ustam led tvler tam bir fiyasko amoled olmadığı sürece şuanki led tv yazan modeller normalde lcd klasmanında halen cünkü tam anlamıyla full led değiller.özellikle sd yayın izleyen arkadaşlara tavsiyem ledlere dokunmamalarıdır.plazma tw öneririm.panasonic gw serisi 1024-768 cözünürlük olanlar dahi ortalama 50 inc civari bile sd yayınlarda mükemmel sonuçlar verir yalnız plazma alcaksanızda panasonicten şaşmayacaksınız.TX-P50UT30E Panasonic Plazma Tv mükemmel performans veriyor sd yayınlarda scartla dahi.tüplü televizyon gibi performansı.
  • Eğer bu konuyu daha erken görebilseydim, LED TV alma işine birazcık daha temkinli yaklaşıp Philips 7906'yı almazdım. Ancak maalesef artık çok geç. Belirttiğiniz sorunlar bizde de var ve aynen dediğiniz gibi çok dikkatli gözlerin farkedebileceği bir problem.

HD görüntülerde ve özellikle de PC'den yapılan bağlantıda (60 hz) hızlı sahnelerdeki bu renk dağılmaları ve dalgalanmaları bir nebze azalıyor. İkinci bir alternatif de paneli PC moduna almak (hd motion, clear lcd gibi görüntü geliştirme özelliklerini kapatmak). Ancak bu sefer de ortaya inanılmaz bir titreme sorunu çıkıyor. Altyazılar okunamıyor, ekrandaki yüzler bile titriyor.

Araştırmalarıma göre zaten HDMI bağlantısı Blu-ray olarak da bağlasak 1920x1080 çözünürlükte en fazla 60 Hz destekliyor. O halde bazı LG LW650S gibi modeller hala neden 200 Hz gerçek yenileme hızı olarak tanıtılıyor, bunun görüntüye ve dolayısıyla son kullanıcıya ne gibi bir faydası olur muamma... Belki de bu farkı ancak ülkemizde de DVB-T karasal dijital yayınlar başladığında anlayabileceğiz.

Bu arada keşke Sony HX720 modeline de baksaydınız. Benim yeterince inceleme fırsatım olmadı (zaten bütçemi de aşıyordu). Ancak kullananlar görüntü işleme ve SD yayınlardaki kalitesinden çok memnunlar. Henüz olumsuz bir yoruma rastlamadım ben de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richy -- 25 Ocak 2012; 21:31:01 >

• niye herkes led pesinde, bu sorunu olan arkadas da dahil, neden kimse mesela 46C750 samsungun son seri LCDsini tavsiye etmıyor? ( led degıl)
    arkadasinkiyle aynı fiyattı ve 46 daha buyuk.
  • 42 LW 4500 sahibiyim, ben alali birkac gun oldu ve surekli video izledim o konuda gayet basarili. Asil soylemek istedigim ayni cihazdan abimde de mevcut o daha once almisti ve yanina gittigimde 3 gun izleme firsatim oldu. HDMI i birakin normal skart ile baglanmis uydu sistemi kullaniyor ve nerdeyse surekli acikti sd kanallar. Bence gayet iyidi. Hele ki 32" uzerinde sd yayinlarin netligini kaybettigini dusunursek bence superdi :) Acaba biraz fazla kafaya takiyo olabilir misiniz? Bu arada bu cihazlarla ilgili konu basliginda cesitli ayarlar sunulmus onlarla test edip deneyebilirsiniz belki ayarlariniz sizi tatmin etmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunduns -- 26 Ocak 2012; 9:53:33 >
  • Zaten çok kurcalanmadıkça ya da çok dikkatli gözle bakmadıkça herhangi bir sorun hissetmez insan. Bizim DH Ev Elektroniği bölümüne takılıyor olmamız handikapımız işte, panelde sorun göremiyor olsak da bir süre sonra buradan okudukça ve baktıkça yakalıyoruz sorunlarını
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.