Şimdi Ara

Kişisel Yaş Sınırlaması ve Kişilik Testi Getirilmeli mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
9.786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

Kişisel Yaş Sınırlaması ve Kişilik Testi Getirilmeli mi ?

(En Son Oy Tarihi: 30.5.2014)
Giriş

Uzun zamandan sonra ilk kez konu açıyorum. Uzun birara vermiştim foruma. 1 yıldan fazla olabilir foruma pek birşey yazmadım. Geçenlerde eskilerden kim var diye bir konu açmıştım. Bir kaç eski arkadaşımla sohbet etme fırsatım oldu ancak bir çoğu forumu çeşitli sebeplerden terk etmiş. Üzüldüm ... !

Bu terk etmelerin en önemli nedenleri yönetimle olan uyuşmazlıklar ve buradaki kişilerle yapılan kavgalar. Ben 2004 yılında üye oldum ve üye numaram 11911. Bu site 2001 yılından beri internet üzerinde var. 3 yıl boyunca 10.000 üye toplayan bu site 2004 yılından bu yana son 2 yıl içersinde üye sayısını 120.000'lere getirdi. Bu o kadar da çok sağlıklı bir büyüme değil.

DH popüler bir site olmak istiyor anlıyorum ama popüler bir site olmak çok üye sahibi olmak değildir. Teşbihte hata olmaz demişler. Eğer örnek vermek gerekirse herkesin bildiği ekşi sözlük şuan oldukça popüler bir sitedir ancak üyeliğe kapatılmıştır ya da oldukça sıkı süzgeçlerden geçirildikten sonra üye almaktadır. Ama kimse üye olamıyorum diye o siteye uğramayı kesmiyor. Üye olmasa bile sürekli gidip yazılanları takip ediyor. Hatta üye olabilse bunu kendisi için artı bir özellik olarak bile görebilir. Ne de olsa ekşi sözlük üyesi öyle değil mi ?

Bu kavgaların önüne geçmek için öncelikle sahte üyeliklerin önüne geçmek gerekir. Ancak onun da ötesinde ben yaş sınırlamasının getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sahte üyeliklerin önüne geçmek başka bir konuda tartışılabilinir.

Nedir bu yaş sınırlaması ?
    - Üyelik alımı sırasında yaş girilmesi zorunlu olsun
    - Avatarın yanında yaş görülsün. Hatta mümkünse kullanıcının mesleği dahi görülebilmeli.
    - Kullanıcı istediği yaş sınırının altını filtreleyebilsin. Yani eğer kullanıcı 20 yaş altındaki üyelerin mesajlarını görmek istemiyorsa kontrol panelinden bunu ayarlayabilmeli. Böylelikle kullanıcı forumda sadece 20 yaş ve üzerinde olan kullanıcıların mesajlarını görebilecek.
    Kullanıcı eğer 20 yaş altındaki kişiler ne yazmış diye merak ederse filtrelemeyi kaldırır tüm mesajları görebilir.

* Konulara da yaş sınırlaması getirilebilinir. Örneği konuyu açan kişi konu için "20 yaş sınırı" koyduğu zaman 20 yaşının altındaki üyeler o konuya mesaj yazamasınlar. Hatta bazen öyle konuları görüntüleyemesinler bile. Çünkü forumda bazen öyle konular açılıyor öyle şeyler yazılıyor ki bu tarz konular her yaş grubuna hitap etmiyor.

Burada yaşça benden küçük olan arkadaşlarımı küçümsediğimi kimse düşünmesin. Ancak kavgaların genel sebebi yaş farklarından dolayı dünya görüşlerinin de farklı olmasından kaynaklanıyor. Tek tek kullanıcıları ingore etmek ile pek bir yere varılamaz.

Bu sitede 40 yaşında evli barklı biri ya da 30 yaşına yakın doktora yapmış biri olabileceği gibi 14 yaşında bir lise 1 öğrencisi de olabilir. O kadar geniş bir yaş skalası varken uyuşmazlıklar kimi zaman kaçınılmaz olabiliyor. Kimi zaman biri onca emek verip satırlarca bir yazı yazdığında bunu cevap olarak
    "sana katılıyorum hocam +1"
    "saçmalamışın öyle şeymi olur Muahahahaa !!"
    gibi mesajlar açıkcası beni çok fazlasıyla rahatsız ediyor. Üstelik bu tarz cevapları yazanın ne yaşını ne de mesleğini bilmediğiniz zaman mecburen karşınızdakini aklı başında birisiymiş gibi düşünüp cevap veriyorsunuz ancak karşınızdaki gerçekte aklı başında olmayan biri de olabilir. Üstelik yaşını bilmediğinizden dolayı ona onun yaşının anlayabileceği dilden hitap da edemiyorsunuz. Bu 30 yaşındaki biri ile 14 yaşındaki biri anlaşamaz demek değildir. Elbette anlaşabilir ancak kimi zaman özellikle bu forumda çoğu zaman iş çığırından çıkıyor. Tartışmaların sebebi elbette tek başına yaş değil. Aynı yaş grubundan kişiler de kavga edebilir. Ancak bu uygulamanın bu tartışma ortamını bir nebze azaltacağını düşünüyorum. Sonuçta bu özellik kişiye özel olacak. Kimi kullanır kimi kullanmaz. Ama en azından bu tarz bir özelliği kullanmak isteyenlere bir fırsat verilemeli.

Hepinize güzel sohbetler...
    mythief

• hocam knight online bölümünü 7-12 yaş arası oluşturuyor zaten. Orasıda 5-10 kişilik bölüm diil. Onlarca takip edeni var. Sanmıyorum yaş sınırı koycaklarını. Belki orayı izole edebilirler 2. el gibi ama 18 ya da 20 altının alınmaması çok zor. Hele hele var olan üyeliklerin iptalini asla yapmazlar. Doğru olan ve forumun kalitesi açısından yapılması gereken o, ama yapmayacaklar.
  • Bence cocuklar icin diye bir bolum acilsin...18 yasindan kucukler oraya alinsin...

• kişi doğum tarihini 92 değil de 82 olarak belirtirse nasıl olcak? Kimlik mi istenecek herkesden?

Bence bu tarz sınırlamlar çözüm değil; çözüm kaşrındaki eğer lafı anlayabilecek kapasitedeyse konuşacaksın.

Bunun içinde yaş/mesleğe felan gerek yok. Dil'inden ve mesajından rahatlıkla IQ'su çıkıyor insanların. Baktın anlayamayacak karşındakş, yormayacaksın kendini.

Cahille tartışmak ancak sana zarar veriyor çünkü..

2.si de asla tartışmaya girmeyeceksin. Fikir belirtirsin; ortam yoksa uğramazsın konuya olur biter.
  • quote:

Orjinalden alıntı: _KoLCu_

kişi doğum tarihini 92 değil de 82 olarak belirtirse nasıl olcak? Kimlik mi istenecek herkesden?

Bence bu tarz sınırlamlar çözüm değil; çözüm kaşrındaki eğer lafı anlayabilecek kapasitedeyse konuşacaksın.

Bunun içinde yaş/mesleğe felan gerek yok. Dil'inden ve mesajından rahatlıkla IQ'su çıkıyor insanların. Baktın anlayamayacak karşındakş, yormayacaksın kendini.

Cahille tartışmak ancak sana zarar veriyor çünkü..

2.si de asla tartışmaya girmeyeceksin. Fikir belirtirsin; ortam yoksa uğramazsın konuya olur biter.

kayıt sırasında kimlik no ve isim isteyip sonrasında internette kontrol edilebiliyorsa kontrol etsinler diicem, o da abartı olcak.

• Cernunnos gibi bende yönetimin böyle birşey yapacağını zannetmiyorum ama öte yandan yapmasını çok isterim. mythief'e hemen hemen %100 katılıyorum. En azından kullanıcıya böyle fırsat verilmeli. Bu iş tek tek bazı kişilere ban koymakla olacak iş değil. Ben genelde spor bölümünde yazarım. Oranın da yaş sınırının çok yüksek olduğunu zannetmiyorum.

Cernunnos
    Yalnız birşeyi yanlış anladın sanırım. mythief bazı bölümler yaş sınırı ile izole edilsin demiyor. Herkes yazabilecek ancak isteyen kullanıcı sadece mythief'in verdiği örnek gibi mesela sadece 20 yaş ve üzerinin yazdığı mesajları görebilecek. Yönetim bunu kabul eder de yaparsa bence çok güzel olur.
  • Yazdığı yaşın doğru olduğu ne malum?

Valla ben doğum tarihimi yazdım

Forumda yazanlar çok az .

Neden yazmadıklarınıda anlayabilmiş değilim
  • Aslında bende bu önermeye katılıyordum.Küçümsediğim herkese yaşlarını soruyordum.Ama nedense yaşlarından dolayı küçümsedigim insanlar hep benden büyük oluyorlar.1-yaş bazen 5-6 yaş.Mesajlarını o kadar saçma buluyordum ki onların en fazla 11-14 yaşlar arasına falan oldugunu düşünüyordum.Ama son 1 ay içinde bu fikirler ve gelen cevaplar fikrimi değiştirdi.Yaş'tan önemlisi erdemli olmak,olgun olabilmek.

Cümlenin sonunda nokta koymakla araya gözalıcı iki kelime koymakla adam olunmuyor maalesef.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hoobastank

Cernunnos gibi bende yönetimin böyle birşey yapacağını zannetmiyorum ama öte yandan yapmasını çok isterim. mythief'e hemen hemen %100 katılıyorum. En azından kullanıcıya böyle fırsat verilmeli. Bu iş tek tek bazı kişilere ban koymakla olacak iş değil. Ben genelde spor bölümünde yazarım. Oranın da yaş sınırının çok yüksek olduğunu zannetmiyorum.

Cernunnos
    Yalnız birşeyi yanlış anladın sanırım. mythief bazı bölümler yaş sınırı ile izole edilsin demiyor. Herkes yazabilecek ancak isteyen kullanıcı sadece mythief'in verdiği örnek gibi mesela sadece 20 yaş ve üzerinin yazdığı mesajları görebilecek. Yönetim bunu kabul eder de yaparsa bence çok güzel olur.

işte bu noktada sahte nüfus tarihi durumu ortaya çıkıyor. Belli bölümler için ayrı üyelik gibi birşey olabileceğiydi benim fikrim. Mesela 15 yaşında biri Knight online ya da spor için üye olmuşsa bunu üye olurken belirtir, ardından diğer bölümlere yazamaz. Sadece o bölümler içinde. Tabii feyk ve benzeri şekillerde yine önüne geçerler mutlaka. Engellenmesi pekte mümkün değil. Birtakım sert yaptırımlar gerekiyor belkide..

• Hadi yaşı belirledik diyelim.Akıl yaşını nasıl belirleyeceğiz?
  • Öncelikle tekrar hoşgeldin
    ben yeniyim senle tanışmıyoruz ama tanışmaktan memnuniyet duyarım.
    Açtığın konudan bende şikayetçiyim ama bunun çözümü zor gibi
    ben birkaç ayda burda gördüğüm çocukluklara inanamıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cernunnos

quote:

Cernunnos gibi bende yönetimin böyle birşey yapacağını zannetmiyorum ama öte yandan yapmasını çok isterim. mythief'e hemen hemen %100 katılıyorum. En azından kullanıcıya böyle fırsat verilmeli. Bu iş tek tek bazı kişilere ban koymakla olacak iş değil. Ben genelde spor bölümünde yazarım. Oranın da yaş sınırının çok yüksek olduğunu zannetmiyorum.

Cernunnos

işte bu noktada sahte nüfus tarihi durumu ortaya çıkıyor. Belli bölümler için ayrı üyelik gibi birşey olabileceğiydi benim fikrim. Mesela 15 yaşında biri Knight online ya da spor için üye olmuşsa bunu üye olurken belirtir, ardından diğer bölümlere yazamaz. Sadece o bölümler içinde. Tabii feyk ve benzeri şekillerde yine önüne geçerler mutlaka. Engellenmesi pekte mümkün değil. Birtakım sert yaptırımlar gerekiyor belkide..

Mesela?

• quote:

Orjinalden alıntı: _KoLCu_
    kişi doğum tarihini 92 değil de 82 olarak belirtirse nasıl olcak? Kimlik mi istenecek herkesden?

O durum kullanıcının insiyatifine kalmış durumda. Üye yaşını gerçekten farklı girebilir. Ancak böyle bir durum olabilir diye bu uygulamayı rafa kaldırmayı uygun bulmuyorum. Senin mantığından hareket edersek DH'de sahte üyelikler de alınabiliyor. Ama kimse sahte üyelikler alınıyor bu forumun büyük açıkları var diye yöneticiler forumu kapatmıyor.

Bence mythief'i yanlış anlıyorsunuz. mythief konulara bölümlere yaş sınırlaması getirilsin demiyor. Öyle birşey olsa o zaman millet o konunun içinde neler oluyor diye meraktan yaşını büyütmek isteyebilir. mythief bence daha akıllıca bir çözüm sunmuş. Sistem aynı kalacak. dileyen istediği yere yazacak. Ancak kullanıcı onun verdiği örnek gibi verelim 20 yaş atındaki kişilerin mesajlarını filtreleyebilecek. Bu durumda kimse yaşını büyütmek için özen göstermez. çünkü zaten istediği yere girip mesaj atabilecek mesaj okuyabilecek. Diğer yanda da 20 yaş altındakilerle muhattap olmak istemeyen biri de forum sayfalarında kendine göre filtreleme yapmış olabilecek.

• 20 yaşındaki birinin nasıl ahmakça bir şey yazmayacagından emin olabiliyorsunuz?Şaşıyorum.
  • kimse yazmamış akıl yaşta değil baştadır 2005 yaza doğru dh de üye sayısı artmaya başladı ayrıca şahıs yaşını 40 yapabilir.Bunu kimse engelleyemez sanal ortam burası yalan söylemek serbest
  • ama şimdi şöyle bir sorun ortaya çıkmazmı ben bi konu açtım
    sonra 20 yaş altı biri nu konuya cevap yazdı sonra ben ona bi cevap yazdım
    mantıklı bir konuşmada dahi kullanıcı 20 yaş altı mesajlarını göremez ve konu parçalanmış olur.
    çok kullanışlı çözümler üretmek zor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: çaaari

quote:

quote:

Cernunnos

Mesela?

Mesela mod'lar bazen bazı kişilerin eski üyelerden birinin feyk'i olduğunu düşünüyor fakat emin olamıyorlar. Fakat zaten şu forumda 2-3 hafta geçiren biri yakalanmadan feyk almasını bilir. Şimdi 50 tane alırım, kimsede bunu ispatlayamaz. Bu gibi durumların önlenmesi için eğer bir kullanıcının feyki olduğuna dair güçlü fikirler varsa - ne bilim yazı tarzı, belki imza, tanıdıkları, vs.. - ortak kararla kullanıcı engellenebilmeli mesela. Yanlış anlama riski yüksek elbette ama bazılarıda çok belli oluyor.

Veya mesela geçen yine belirttim. Rapidshare kelimesi engelli ama ana avrat küfürler engellenmemiş. Aklına esen basıyo küfrü. Engelleyin kelimeleri o kadar kolay madem. Sonrada yok edin o kullanıcıyı.

Artı bir de mod sayısı yetersiz bence. Belki bir bu kadar daha mod olması lazım. Anında cevap alınamıyor vs..

Modlara üyelik dondurma yetkisi verilebilir. Böylece admin sitede değilse onu beklemeden direk harekete geçip, admin gelince durumu ona bildirebilirler.

vs.. vs..

• Profiline Doğum tarihini yazmayanlar size soruyorum o zaman neden yazmadınız ????
  • Açılan konular hakkında belki haklı olabilirsiniz ama ben 20 yaşında biri olarak burada 40 yaşındaki insanların daha tartışmayı bilmediklerini, gerekli gereksiz hakaretlerde bulunduklarını gördüm! Bilmiyorum bence bu da göz önünde bulundurulmalı yani bazı özellikler yaş ile kazanılımıyor diye düşünüyorum...
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: çaaari

quote:

quote:

Cernunnos

Mesela?

Mesela mod'lar bazen bazı kişilerin eski üyelerden birinin feyk'i olduğunu düşünüyor fakat emin olamıyorlar. Fakat zaten şu forumda 2-3 hafta geçiren biri yakalanmadan feyk almasını bilir. Şimdi 50 tane alırım, kimsede bunu ispatlayamaz. Bu gibi durumların önlenmesi için eğer bir kullanıcının feyki olduğuna dair güçlü fikirler varsa - ne bilim yazı tarzı, belki imza, tanıdıkları, vs.. - ortak kararla kullanıcı engellenebilmeli mesela. Yanlış anlama riski yüksek elbette ama bazılarıda çok belli oluyor.

Veya mesela geçen yine belirttim. Rapidshare kelimesi engelli ama ana avrat küfürler engellenmemiş. Aklına esen basıyo küfrü. Engelleyin kelimeleri o kadar kolay madem. Sonrada yok edin o kullanıcıyı.

Artı bir de mod sayısı yetersiz bence. Belki bir bu kadar daha mod olması lazım. Anında cevap alınamıyor vs..

Modlara üyelik dondurma yetkisi verilebilir. Böylece admin sitede değilse onu beklemeden direk harekete geçip, admin gelince durumu ona bildirebilirler.

vs.. vs..

Mod sayısı az kesinlikle çok daha fazla olması lazım

Mesela benim şikayet topic ine attığım hiçbir mesaja cevap gelmedi ben yaşımı yazdım diye kaale almıyorlar diye ciddi ciddi

düşünmeye başladım.

Adam ana avrat küfür ediyor 10 15 dk. öylece kalıyor o koca topic ben bunu anlamıyorum eğer kaliteli bir forumsa burası bu tür

şeylere çok dikkat etmeleri lazım. Dediğin gibi küfür kelimelerinin de kalkması lazım bu o kadarda zor bir şey olmasa gerek .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çaaari -- 28 Ocak 2006 23:20:42 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.