Şimdi Ara

Çinli mobil üreticiler muhtemel patent davalarına karşı işbirliği yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çinli mobil üreticiler muhtemel patent davalarına karşı işbirliği yapıyor

1.5 milyarlık nüfusuyla yıllarca popüler cihazların klonlarını dünyaya ithal ederek adını bu şekilde duyuran Çin şimdilerde kendi teknolojisini pazarlamaya başladı. Bunun sonucu olarak dev firmaların ülkeye yatırım yapmaya başlaması da gecikmedi. Apple, Microsoft, Nokia gibi devler yerel ortaklıklar yaparak ürünlerini pazarlamaya başladı. Bu gelişmeler sonucunda Çin dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı haline geldi.

Bu açılım tabii peşinden bazı zorlukları da getirmeye başladı. Yıllarca klon teknolojiler kullanan Çin endüstrisi ülkeye yatırım yapan üreticilerin patent davalarıyla karşı karşıya kalıyor. Nokia bazı üreticilere karşı patent davaları açarken, Microsoft da Huawei'den Android kullanımı için lisans bedeli talep ediyor.

DigiTimes'ın haberine göre Lenovo, ZTE, TCL, Huawei, Coolpad ve Konka gibi Çinli üreticiler gelecekteki potansiyel patent davalarıyla mücadele etmek için işbirliği yapma kararı aldı.

Çinli üreticiler özellikle teknolojinin korunması konusunda oldukça zayıf. Pek çok firma yerel arayüzler ve işletim sistemleri geliştirebiliyor. Ancak sadece Huawei ve ZTE kablosuz iletişim teknolojileri alanında birkaç tane patentin kullanım hakkını elde edebildi.

Bununla birlikte Çinli telekom operatörleri ve sosyal ağ sahipleri kendi markalarını taşıyan akıllı telefon ve işletim sistemleri konusunda oldukça istekli davranıyor. Ancak ürettikleri teknolojileri koruma altına almadan pazara çıktıklarında dev rakipleri karşısında şansı kalmıyor.

• "Microsoft da Huawei'den Android kullanımı için lisans bedeli talep ediyor."

m$'in yüzsüz olduğunu biliyordum ama bu sefer abartmış sanki
  • 1.5 milyarlık nüfusuyla yıllarca popüler cihazların klonlarını dünyaya ithal ederek adını bu şekilde duyuran Çin şimdilerde kendi teknolojisini ithal etmeye başladı

İhraç olmasın o ithaller
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

"Microsoft da Huawei'den Android kullanımı için lisans bedeli talep ediyor."

işletim sistemi patenti microsoft'a ait olduğu için böyle birşey talep etmesi gayet normal. çeşitli firmalar birbirlerinin patentini kullandıkları için zaten cihaz başına birbirlerine belirli bir ücret ödemektedirler. patent almanın esas amacı da budur zaten o yüzden abartılacak birşey yok :)
  • O zaman dünyanın yarısına karşı geri kalanı Çinliler kazanır
  • Çinlilerde artık öğrendi ki sağdan soldan kopyalamakla olmuyor bu işler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eralpkuru

quote:

işletim sistemi patenti microsoft'a ait olduğu için böyle birşey talep etmesi gayet normal. çeşitli firmalar birbirlerinin patentini kullandıkları için zaten cihaz başına birbirlerine belirli bir ücret ödemektedirler. patent almanın esas amacı da budur zaten o yüzden abartılacak birşey yok :)

androidle ms in alakası bile yok. Google ın linux çekirdeği üzerine geliştirdiği açık kaynak kodlu bir sistem

• quote:

quote:

quote:

androidle ms in alakası bile yok. Google ın linux çekirdeği üzerine geliştirdiği açık kaynak kodlu bir sistem

Android Microsoft'a ait bazı patentleri kullandığı için alakası var. Bu yüzden HTC ve Samsung Androidli telefonları için Microsoft'a ödeme yapıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: techaddict

quote:

quote:

quote:

Android Microsoft'a ait bazı patentleri kullandığı için alakası var. Bu yüzden HTC ve Samsung Androidli telefonları için Microsoft'a ödeme yapıyor

bunu bilmiyordum. adamların eli heryere uzanıyor

• Bu çin değil mi yasağın alâsını uygulayan?Sen kendi ülkende oyun konsollarını yasaklıyorsun,google ve facebook u yasaklıyorsun,daha bilmediğim onlarca şey yasaklı ama kendi markaların ile dünyanın her yerine açılmak istiyorsun.
    Belki alakası yok ama haberlerde izlediğim bir videosu ise insan hayatının bi tavuk kadar değersiz olduğunu gösteriyor orada.
    Uzun lafın kısası,istedikleri kadar dünya ya açılsınlar,çin markası olan bir ürünü alacağımı hiç sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Loading..

Bu çin değil mi yasağın alâsını uygulayan?Sen kendi ülkende oyun konsollarını yasaklıyorsun,google ve facebook u yasaklıyorsun,daha bilmediğim onlarca şey yasaklı ama kendi markaların ile dünyanın her yerine açılmak istiyorsun.
    Belki alakası yok ama haberlerde izlediğim bir videosu ise insan hayatının bi tavuk kadar değersiz olduğunu gösteriyor orada.
    Uzun lafın kısası,istedikleri kadar dünya ya açılsınlar,çin markası olan bir ürünü alacağımı hiç sanmıyorum.

Kullandığımız herşey çin malı arkadaşım. Çoğu şey çinde üretiliyor daha sonra üzerlerine markaları basılıyor. Çin markası almasan ne olur kullandığımız mallar çinde üretildikten sonra..
  • Çin lilere yatın kalkın dua edin.Onların sayesinde teknoloji şu an anılınabilir düzeyde
  • çinliler olmasaydı siz bu kadar elektronik eşyayı uygun fiyata evinizde zor görürdünüz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.