Şimdi Ara

Hangi CANON yazıcıları almamalıyız.. nedenleri iceride... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
175
Cevap
7
Favori
27.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xpress34
    peki yazılımsal olarak servis tool kullanılarak EEPROM reset yapılamıyormu acaba?

yapılıyor ama benim isime yaramaz ben kafayı cokdan bozdum.. yeni kafa gerekiyor ki oda 55 dolar + kargo.. yani illa yeni bir yazıcı al diyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: meco

quote:

peki yazılımsal olarak servis tool kullanılarak EEPROM reset yapılamıyormu acaba?

yapılıyor ama benim isime yaramaz ben kafayı cokdan bozdum.. yeni kafa gerekiyor ki oda 55 dolar + kargo.. yani illa yeni bir yazıcı al diyorlar

anladım.gittigidiyoru takip etmek lazım belki oradan ikinci el bir makine denk getirebilirsiniz uygun fiyatla.yedek parça yaparsınız.yeterki printhead kurcalanmamış olsun.
  • quote:

netten baktım printhead seri numarası QY6-0073-000 olarak buldum.

bu model printhead ise Canon un iP3600, MP540, MP550, MP560, MP620, MX860, MX870, MG5150 serisi yazıcılarında kullanılmakta olduğunu gördüm.

illa bu yazıcıyı kurtaracağım diyorsanız ikinci el bu serilerden herhangi bir makina bulursanız alınabilir.takip etmek lazım.
  • Yazıcı kapalı iken dataları muhafaza etmesi için Eeprom pili olması gayet mantıklı, aynen anakart bios pili gibi, ama nerededir acaba, bulunmasın diye en olmayacak şekilde gizlemişlerdir kesin.

Geçenlerde konuyu araştırırken B-200 arızalı satılık bir MP-630 görmüştüm, 50 TL istiyorlardı, ama ben de aynı durumda olduğum için aldırmamıştım. Keşke kayda alsaymışım, sahibine ulaşıp bulduğumuz çözümü denemesini isteyebilirdik.

Nete yüklediğim Service Tools yazılımı şu yazıcıları kapsıyor yazılımı bulduğum US forumuna göre;

MP480, MP490, MP540, MP550, MP560, MP620, MP630, MP640, MP980, MP990
    MX320, MX330, MX860
    MG5140, MG5150, MG5250, MG5350

Yazıcısı listede olmayan da denesin, belki eksik yazmışlardır, bakarsın tutar...

Yazıcının Eeprom sıfırlama işlemi sırasında verdiği raporu da ekliyorum, ben pek az şey anlayabildim, belki daha fazla manalandırabilen olur. Raporda 01.01.2070 tarihi var, inşaallah yazıcının ömrünün uzadığı tarihtir...

Hangi CANON yazıcıları almamalıyız.. nedenleri iceride...

• quote:

anladım.gittigidiyoru takip etmek lazım belki oradan ikinci el bir makine denk getirebilirsiniz uygun fiyatla.yedek parça yaparsınız.yeterki printhead kurcalanmamış olsun.

quote:

netten baktım printhead seri numarası QY6-0073-000 olarak buldum.

bu model printhead ise Canon un iP3600, MP540, MP550, MP560, MP620, MX860, MX870, MG5150 serisi yazıcılarında kullanılmakta olduğunu gördüm.

illa bu yazıcıyı kurtaracağım diyorsanız ikinci el bu serilerden herhangi bir makina bulursanız alınabilir.takip etmek lazım.

Printhead baslı basına bir risk o sebeple ikinci eline hic güvenmem.. satan kisi zaten temizlemek icin cok ugrasmıstır, kaldı ki aldıgı cıktı sayısı asırı fazla da olabilir.. sonucta zaten hassas parcalar birde ikinci el riskine hic girmek istemiyorum..
    Yeni bir makina alıcam 2 kartuslu modellerde foto cıktısı iyi olan serileri arastırıyorum.. İsin ilginc yanı bazı 2 kartuslu modeller 10 üzerinden 8 hatta 9 alabiliyor.. Foto kalitesini bile istedikleri gibi ayarlayabiliyorlar bir süredir yaptıgım arastırmalardan bu sonuc cıktı..

• quote:

Orijinalden alıntı: Motan

Yazıcı kapalı iken dataları muhafaza etmesi için Eeprom pili olması gayet mantıklı, aynen anakart bios pili gibi, ama nerededir acaba, bulunmasın diye en olmayacak şekilde gizlemişlerdir kesin.

Fakat Eepromların büyük cogunlugunda elektrik (pil) olmasada veriler silinmez
  • quote:

Yazıcının Eeprom sıfırlama işlemi sırasında verdiği raporu da ekliyorum, ben pek az şey anlayabildim, belki daha fazla manalandırabilen olur. Raporda 01.01.2070 tarihi var, inşaallah yazıcının ömrünün uzadığı tarihtir...

evet EEPROM reset işlemini gerçekleştirmişsiniz.resmi inceledim tüm değerler sıfırlanmış.yazıcıyı bir süre kullandıktan sonra tekrar servis tool kullanarak sadece EEPROM raporu alırsanız aradaki farkı göreceksiniz.

mesela hangi renkten kaç sayfa baskı alınmış,hangi türden kaç sayfa baskı yapılmış,kaç kez kafa temizleme işlemi yapılmış vb. elinizdeki bu raporla karşılaştırıp görebilirsiniz.

en alttaki rakamlar ise HEX kodlarıdır.micro işlemciler devrelere montajı yapıldıktan sonra programlanması gerekir.işte bu program micro işlemciye bu şekilde HEX kodları şeklinde yüklenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpress34 -- 17 Ocak 2012; 19:05:46 >

• raporu tekrar incelediğimde bir satır ilgimi çekti.İNK OFF adlı bir satır var.bu satırdaki tüm değerler şu anda sıfır.yani EEPROM durumuna göre sizin yazıcınız zaten şu anda ambalajından yeni açılmış hiç kullanılmamış olarak görünüyor.

bu İNK OFF satırındaki her renk için ayrı verilen değer yazıcıdan alınan baskı sayısı belli bir adede geldiğinde EEPROM kilidi diye tabir ettiğimiz olay gerçekleşiyor galiba.yani HEX kodları ile belirlenmiş olan daha önce girilen değer sayısına ulaşıldığında otomatik olarak EEPROM yazıcıya İNK OFF komutu göndererek printheadda o renge ait olan sinyal akımını kesiyor ve yazıcı bir daha o rengi yazmıyor veya ilgili hata kodu veriyor olabilir diye düşünüyorum.

micro işlemciler hakkında çok fazla bilgim yok ama böyle olabileceğini düşünüyorum.bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler.

gelgelelim zaten çokta önemli değil.elimizde servis tool olduktan sonra HEX kodlarını kurcalamamak gerektiğini düşünüyorum.çünkü bir daha işin içinden çıkılamama ihtimali var.

• Varsayımınız çok mantıklı, baskı adedini böyle sınırlandırıyor olabilirler, ama benim baskı adedim normalden azdı, süre kısıtlamasını nasıl gerçekleştiriyorlar acaba? 1970ve 2070 tarihleri var, ama neyle alakalı anlaşılmıyor, sanırım o sıfırlardan biri süre sayıyor, belli bir rakama gelince Eeprom yazıcıya hata verdiriyor, o da garanti bitim tarihinden sonrası oluyor tabii..
  • Kafa temizleme işini gerek duymadığım için hiç yapmadım şimdiye değin, gerek duyulmasa da periodik olarak yapılması gereken bir işlem midir acaba, öyle ise ne kadar sık aralıkla yapmak gerekir?..
  • quote:

Kafa temizleme işini gerek duymadığım için hiç yapmadım şimdiye değin, gerek duyulmasa da periodik olarak yapılması gereken bir işlem midir acaba, öyle ise ne kadar sık aralıkla yapmak gerekir?..

siz yapmasanızda yazıcı gerektikçe otomatik olarak kendisi yapmıştır siz farkına varmamışsınızdır.mesela yazıcı ilk açıldığında benimki genelde kendisi yapıyor.sadece derin temizlik işlemi manuel olarak yapılmakta.

baskılarda siliklik kesiklik ve renk sorunu olmadıkça manuel kafa temizliği yapmaya gerek yok.çünkü boşuna münekkeplerinizi tüketmiş olursunuz.
  • quote:

quote:

Kafa temizleme işini gerek duymadığım için hiç yapmadım şimdiye değin, gerek duyulmasa da periodik olarak yapılması gereken bir işlem midir acaba, öyle ise ne kadar sık aralıkla yapmak gerekir?..

siz yapmasanızda yazıcı gerektikçe otomatik olarak kendisi yapmıştır siz farkına varmamışsınızdır.mesela yazıcı ilk açıldığında benimki genelde kendisi yapıyor.sadece derin temizlik işlemi manuel olarak yapılmakta.

baskılarda siliklik kesiklik ve renk sorunu olmadıkça manuel kafa temizliği yapmaya gerek yok.çünkü boşuna münekkeplerinizi tüketmiş olursunuz.

Bilgi için teşekkür ederim. Bazen yazıcı açıldığında bir süre kendi kendine çalışıyor, temizlik yapıyor herhalde, hamaratmış meğer..

• Canon ip3500 yazıcımın baskı kafası ayrı idi.2 sene doldurarak kartuşları kullandım.Emici dolu hatası verdi reset attım 2 ay daha kullandım kafalar tıkandı yazıcıyı çöpe attım..Şimdi mp280 kullanıyorum.Baskı kafaları kartuşların üzerinde.Bunlarda yaklaşık 5000 sayfadan sonra bozuluyor.Yeni kartuş alıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihsan1987

Canon ip3500 yazıcımın baskı kafası ayrı idi.2 sene doldurarak kartuşları kullandım.Emici dolu hatası verdi reset attım 2 ay daha kullandım kafalar tıkandı yazıcıyı çöpe attım..Şimdi mp280 kullanıyorum.Baskı kafaları kartuşların üzerinde.Bunlarda yaklaşık 5000 sayfadan sonra bozuluyor.Yeni kartuş alıyorum.

benim icinde en mantıklı olanı kartuslu modeller artık.. simdilerde yeni bir kartuslu model cıkartmıs canon mg4120 diye.. 2 kartuslu model ve makinada yok yok ama bekleyip cıktı kalitesini görmek gerek.. cünkü canonu uzun zamandır takip ettigimden stratejilerini iyi biliyorum resim cıktısı kaliteli ise özellikten kısıyor, özellikleri cok ise resim kalitesinden kısıyor..
  • Güzel bir makineye benziyor.ne zaman gelecek ülkemize bilen var mı?bende bitmeyen kartuşlu bir yazıcı alacağım bu gelecekse bunu beklerim.wifi felanda var.cazip bir makine fiyatıda en fazla 250 olur heralde.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirekinci

Güzel bir makineye benziyor.ne zaman gelecek ülkemize bilen var mı?bende bitmeyen kartuşlu bir yazıcı alacağım bu gelecekse bunu beklerim.wifi felanda var.cazip bir makine fiyatıda en fazla 250 olur heralde.

evet makina güzel ve evladiyelik icinde her özellik var (2-4 sayfayı 1 sayfaya fotokopi bile var) ayrıca cok hızlı bir makinaymıs ama fotograf baskı kalitesi hakkında endiselerim var.. Bu kadar özellik koyduysa kesin fotograf baskı kalitesini düsürmüstür bu canon..
  • quote:

quote:

Güzel bir makineye benziyor.ne zaman gelecek ülkemize bilen var mı?bende bitmeyen kartuşlu bir yazıcı alacağım bu gelecekse bunu beklerim.wifi felanda var.cazip bir makine fiyatıda en fazla 250 olur heralde.

evet makina güzel ve evladiyelik icinde her özellik var (2-4 sayfayı 1 sayfaya fotokopi bile var) ayrıca cok hızlı bir makinaymıs ama fotograf baskı kalitesi hakkında endiselerim var.. Bu kadar özellik koyduysa kesin fotograf baskı kalitesini düsürmüstür bu canon..

şuan için bekleyeceğiz .ama bir sitede gördüm.mp495 60dolar bu yazıcı 130 dolar.mp495 türkiyede 150 civarı olduğuna göre buda 300 diyebiliriz.ama canon mg5350 bile 300 lira yokken bunu 300 yapmazlar en fazla 250 lirayı geçmez...

• quote:

quote:

quote:

şuan için bekleyeceğiz .ama bir sitede gördüm.mp495 60dolar bu yazıcı 130 dolar.mp495 türkiyede 150 civarı olduğuna göre buda 300 diyebiliriz.ama canon mg5350 bile 300 lira yokken bunu 300 yapmazlar en fazla 250 lirayı geçmez...

makina yeni cıktıgı icin fiyatı yüksek olabilir yoksa 2 kartuslu modele o kadar para istenmiyecegini onlarda biliyordur.. örnegin mx410 modeli bile 200tl civarında buda daha fazla olmaz

• söyle 150 felan olsa stok yetiştiremezler valla.birde bitmeyen kartuşa uyumlu olur ise tadından yenmez bu yazıcı
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.