Şimdi Ara

AMD'nin 6 çekirdekli FX-6200 işlemcisi resmiyet kazandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
4.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

AMD ilk detaylarını bir süre önce verdiğimiz 6 çekirdekli FX-6200 işlemcisini resmiyete kavuşturdu. Detayları AMD'nin internet sitesinde yayınlanan FX-6200, serinin diğer üyelerinde olduğu gibi Bulldozer mimarisini temel alıyor. Satılmakta olan FX-6100 işlemcisiyle kıyaslandığında standart çalışma frekansı 500MHz'lik artış ile 3.3GHz'den 3.8GHz'e yükseltilen işlemci, TurboCore ile 4.1GHz'e kadar çıkabiliyor.

Çift çekirdek üç adet Bulldozer modülüne sahip olan işlemciye 8MB büyüklüğünde Seviye 3 bellek kapasitesi eşlik ediyor. Agresif saat artışına bağlı olarak ısıl tasarım gücü de değişen FX-6200, 95 Watt olan FX-6100'den farklı olarak 125 Watt TDP değerine sahip. Yeni işlemcinin Avrupa'da 150 Avro civarı bir fiyatlandırma ile sunulması bekleniyor. 

• Adamlar kendi CPUlarını mı yannış yazarlar arkadaş nedir bu iş L1 cache = modul başına 1 tane L1I = 64KB L1I, çekirdek başına 1x16KB L1D, modül başına bakılırsa 64KB L1I 32KB L1D. 48 nasıl çıkmış oraya nasıl yazıyorlar anlamadık ki.

64KB L1I var modül başına ortak, Core başına da 16KB L1D var. Sen şimdi modüldeki ortak L1I cachi, core başına 32KB L1 diye düşünemezsin ki!! Adamlar çekirdek başına 32KB L1I ve 16KB L1D diyip 48 KB L1 cache var diyorlar ki yannış bu.

L2 de modül başına ortak, tam ortadan 2ye bölünmüş değil, her modülde 2MB L2 cache var, bunun yarısını bi çekirdek yarısını diğeri kullanıyor değil. Modül sayısı kadar L2 cache var bütün FX lerde.

Yani AMD bekle bekle düzeltirler daha farklı bi şekilde yazarlar dedik yok aynısı hala. Hala milleti keklemeye çalışıyolar.

CPU hakkında bikaç şey : Fiyatı 180-190$ gibi bişey olucak demek. Bu da i5 2400 ile direk rakip demek fiyat bazında.

Şimdi şöyle ilginç bikaç şey var: Saat hızı direk %15 artıyor. Eğer bu artış lineer olarak performansa yansırsa (en iyi durumda yansıdı diyelim), 3.8ghz deki performansı x6 ve fx 8120 e göre baya baya bi rekabetçi hale geliyor, default hızda. Intelin fark attığı oyunlar hariç 2400 ile rekabetçi gibi olabilir sanırım.

125W TDP tuhaf, 6100 bu haliyle 4.4-4.6 ghz arasına kolayca çalışıyor, bunun ne farkı var acaba? Dandik malı aldılar, verdiler voltajı 3.8 de stabil çalışır hale gelsin diye mi acaba? Yada tam tersi o zman bundan 4.8 5 ghz mi beklemek lazım?

Eğer başka revizyon ince ayar yoksa çok tuhaf olur. Eğer B3 gibi revizyon ise o zmanda ilginç olabilir.

• Arkadaş bu nasıl bir strateji? Adamlar resmen oc lu ürünü piyasaya sürüyor. HAyır intel de yapıyor ama en azından tdp yi sabit tutuyorlar. AMD kendini rezil ediyor.
  • AMD'nin TDP'yi arttırmadan performans artışı sunması gerekir. yoksa birçok kişi basar voltajı 6100'e olur sana 6200.. AMD'nin yaptığı iş değil.. AMD'nin acilen elle tutulur bişeyler yapması gerek. zira IVY'lerin eli kulağında..
  • oooffff ooofffff bunca zaman boşa beklediğime yanıyorum bu bulldozerleri off
  • Eğer bu hamle performans veriyorsa, şikayet edip eleştirmenin anlamı yok. En azından piyasada olsun işte bir tane orta segmentte performans veren işlemci.
    BD'in zaten bana göre tek sorunu saat hızlarıydı. Standart testlerde alınan sonuçlara nazaran OC altında daha iyi skorlar veriyordu. En azından piyasada 150 USD civarında, performansı da iyi olan işlemci olsun yani. Phenom II ailesi artık yeni seri kartlara yeterli gelmeyebilir. Yaklaşık bu işlemci X4 965 seviyesinde satılacak. Bence bu doğru bir hamle olmuş.....

Edit: İddialı olacak ama bu işlemci kendi segmentinde başarılı olur. Kurlar bu seviyelerde kalırsa 250-300 Tl aralığında iyi alternatif olur. 125w TDP diye kalkıp sistemi 2.elde satıp sıfır sistem kurmak eneji maliyetinden daha pahalı olacaktır....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 29 Aralık 2011; 14:28:38 >
  • AMD buldozer serisine daha fazla masraf yapmayı bıraksın zararın neresinden dönerse kardır deyip biraz zaman kazanıp adam gibi işlemci yapsın intel ile kıyaslanmaz hale geldi inteli geçmesini beklemiyoruz ama en azından kendi aşması yeterdi onuda da yapamadı
  • 4.5GHz'de kullanılırsa tadından yenmez iyi performans verebilir. 125W ile daha yolu var gibi gözüküyor 4.2GHz, 4.3GHz olarak çalışabilir gibime geliyor.
    Malümunuz 95W TDP'li blackeditionlar azcık frekans yükselttimmi veya çarpan yükselttimmi voltaj istiyorlardı 125W ile çalıştırmak gerekiyordu.
    Bu işlemci ileride 95W olarak çıkabilir fakat çarpan yükselttimmi veya fsb arttırdımmı voltaj ister bana göre.
    4.5GHz'ye çıkarmı? çıkarsa ne kadar ısınır? performansı ne olur?
    Bana göre en iyi oyun işlemcileri bunlar fiyat/performans için.
    Gidipde i3'e 300-350tl bayılacağıma gider Phenom2 x6 alırım kendi kanımca, 2 çekirdek tamam anladık ama 2 çekirdek günümüz oyunları için yeterli değil bana göre bazı oyunlar hariç. E7500 3.5GHz + DDR3 1500MHz oc ile yetersiz kalıyordu tabi bellek belki 1fps artış sağlıyabilir ama core2quad ile 5 sene devam etmek istiyorum ki tahminimce edilebilir rahatça q9300 2.8ghz'ye ocli olarak. Herşey ekran kartında bitiyor. Phenom2 x4 veya core2quad gibi işlemciniz varsa ve oyunlarda ultra performans istemiyorsanız mesela ben her oyunu hd6850 ile fullde açıyordum bazen 1gb ekran kartının belleği yetersiz kalabiliyor haliyle, iyi bi ekran kartı ile işlemci masrafından kurtulabilirsiniz herhangi bir 4 çekirdek amd/intel işlemci ile.

• 2. nesil x6 lar falan gelseydi süper olurdu. Intel sandybridge le ortalığı kırdı geçirdi. Boşuna kafa karışıklığı yaratıyorlar başka birşey değil. Paso birşeyleri netlik kazanıyor. Bulldozer çıkalı kaç ay oldu hala adam akıllı kullanan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Majesthion -- 29 Aralık 2011; 15:00:01 >
  • daha piyasada 8120 yok ulkemizde.8120 piyasada olursa 6100 ve 6200 kimse almaz diye dusunuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mladenbmv

daha piyasada 8120 yok ulkemizde.8120 piyasada olursa 6100 ve 6200 kimse almaz diye dusunuyorum.

Yanlış düşünce, herkesin 8xxx serisi alcak gücü olmayabilir. Ülkemizde hâlâ Athlon X2-X3 satılıyorken FX6xxx serisi de satar hemde iyi satar.
  • Tekrar 125 Wattları görmek iyi olmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: setek01

Eğer bu hamle performans veriyorsa, şikayet edip eleştirmenin anlamı yok. En azından piyasada olsun işte bir tane orta segmentte performans veren işlemci.
    BD'in zaten bana göre tek sorunu saat hızlarıydı. Standart testlerde alınan sonuçlara nazaran OC altında daha iyi skorlar veriyordu. En azından piyasada 150 USD civarında, performansı da iyi olan işlemci olsun yani. Phenom II ailesi artık yeni seri kartlara yeterli gelmeyebilir. Yaklaşık bu işlemci X4 965 seviyesinde satılacak. Bence bu doğru bir hamle olmuş.....

Edit: İddialı olacak ama bu işlemci kendi segmentinde başarılı olur. Kurlar bu seviyelerde kalırsa 250-300 Tl aralığında iyi alternatif olur. 125w TDP diye kalkıp sistemi 2.elde satıp sıfır sistem kurmak eneji maliyetinden daha pahalı olacaktır....

İyi de şimdi FX alanların hepsi OC kapasitesini dikkate alıp alıyo, ben bi tane FX alıp bu cacık yaa 4ghz bile göremedim diyen görmedim yabancılardan. Alanların hepsi ama hepsi hava soğutma ile sorunsuz 4-4.2 çok çok rahat çıkarıyor. Bu forumda da var fx 4100 mü ne alıp direk 4.2 mi 4.3 mü ne yapan. Kimsenin ben FX leri default hızında kullanmak aldıkları için sanmıyorum yani, bu açıdan bakınca bence saat hızı dert değildi ve olmadı. Oc oldukça diğer oc olanlara göre ,x4 x6 vs., azıcık daha verimli oluyor. Diğer taraftan Fx 6100 4.5 ghz hızında mesela i5 2500 default hızından belirgin oranda geride. Bütün FX ler 4.4 4.6 aralığına oc oluyorsa, çekirdek farkı dışındaki farka bakmamak lazım, ve en ucuz olanına yönelmek daha mantıklı. Hepsi oc ile %25 civarında kazançlı. FX 8120 de 8150 de hemen hmen aynı değerlere kadar oc oluyo, bu durumda 8120 daha mantıklı değilmi onun gbi.

Herkezin default hızında kullanacağını varsayalım, %15 civarında faln performansı artması lazım, o zman default hızda 8150'yi bile zorlar geçer hale geliyor.

Diğer tarafan önceden belliydi 6200ün çıkacağı, fx 4170 gibi aynen, yada mart ayında fx 8170 in faln planlanmış olması gibi.

Diğer taraftan 125 TDP, mesela 5ghz gibi hıza çıkmasına imkan verecek demek ise işin rengi değişir.

Yine diğer taraftan da TDP frekansın da bir fonksiyonu. Gerçi %15 hız artışı %30 TDP artışı yaratırmı bilmemem.

• Bu durumda yeni işlemci alacaklar ne yapmalı?
    fx 6100 mü almalı ? fx 6200'ümü beklemeli.. yoksa phenom x6 1100t mi almalı...belliki fx 8120 ve 8150'den ses çıkmayacak 2 ay oldu turkiyede yok ürün...
    Dolar durmuyor durduğu yerde kampanya takip ediyoruz..?
    Öngörüsü olan varmı Kararsızım..Amacım 8150 yada 8120 Almaktı..bu durumda ne yapmalı acaba..
  • 70 wattlık ivyler gelio bunlar ne diyor yahuu :))8 senedir amd kullanıyorum artık intele dönmemin zamanı geldi para bozdu amd yi dötleri kalktı ;)
  • AMD'yi kurtaracak bir hamle deği tabiki, ama ürün çeşitliliği için olması gerekli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Diğer taraftan 125 TDP, mesela 5ghz gibi hıza çıkmasına imkan verecek demek ise işin rengi değişir.

Yine diğer taraftan da TDP frekansın da bir fonksiyonu. Gerçi %15 hız artışı %30 TDP artışı yaratırmı bilmemem.

Zaten 95w ile alınamadı performans. Ben böyle olduğuna inanıyorum. Bir de genel testlerden bahsettim. OC aldığınız işlemciye göre değişiyor. Ben 2500k kullanıyorum. Sorsan herkese 5.0 GHZ çantada keklik. Öyle kolay değil. İdeali 4.5 en fazla olmalı. bir yerden sonra işlemci ayakta kalsada getiri alınmıyor. En doğru OC en iyi verim artışı nerde alınırsa orada kalmak olmalıdır. Yani 4. GHZ için %25 alırken 4,5 %30 olduğunda bana göre 4,5 sondur. Bundan sonrası yine %10 daha alsanız 5 ghz'de voltaj %10 ile kurtarmaz. Aynı voltaj artışı ile aynı ya da az daha fazla alınana performans artışının olduğu noktada OC bırakılmalıdır. İşlemci mimarisiyle zaten yetmiyorsa ekran kartına darboğaz yapıyor ya da Cpu kullanım oranı çık yükseliyor ve bellek kullanımı da bundan etkilenerek artıyorsa o zaman o işlemcinin OC ile sadece o günün şartlarında biraz idare etmesi mümkün olur ama biraz idare eder o kadar. Ondan bir sonraki dönemde yeni oyunlarda yeni ekran kartları için işlemcinin fişi çekilmiştir artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 29 Aralık 2011; 16:38:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Zaten 95w ile alınamadı performans. Ben böyle olduğuna inanıyorum. Bir de genel testlerden bahsettim. OC aldığınız işlemciye göre değişiyor. Ben 2500k kullanıyorum. Sorsan herkese 5.0 GHZ çantada keklik. Öyle kolay değil. İdeali 4.5 en fazla olmalı. bir yerden sonra işlemci ayakta kalsada getiri alınmıyor. En doğru OC en iyi verim artışı nerde alınırsa orada kalmak olmalıdır. Yani 4. GHZ için %25 alırken 4,5 %30 olduğunda bana göre 4,5 sondur. Bundan sonrası yine %10 daha alsanız 5 ghz'de voltaj %10 ile kurtarmaz. Aynı voltaj artışı ile aynı ya da az daha fazla alınana performans artışının olduğu noktada OC bırakılmalıdır. İşlemci mimarisiyle zaten yetmiyorsa ekran kartına darboğaz yapıyor ya da Cpu kullanım oranı çık yükseliyor ve bellek kullanımı da bundan etkilenerek artıyorsa o zaman o işlemcinin OC ile sadece o günün şartlarında biraz idare etmesi mümkün olur ama biraz idare eder o kadar. Ondan bir sonraki dönemde yeni oyunlarda yeni ekran kartları için işlemcinin fişi çekilmiştir artık

Yanılıyorsunuz, core2 mimarisi 2006'da çıktı ve hemen hemen herşey için yeterli.
    Q9300 var bende 2.82GHz'de kullanıyorum 5 sene boyunca yeteceğinede inanıyorum. şimdilik oc ile her oyuna yetiyorda artıyor. oc yapma gereksinimi henüz duymadım fakat oc yapınca kendimi tatmin etmiş oluyorum. sıradan 4 çekirdekli bi işlemci hemen hemen her oyun için yeterlidir.
    Render v.b uygulamalar için dediğinizde haklısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diemcizone -- 29 Aralık 2011; 17:33:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: diemcizone
    Yanılıyorsunuz, core2 mimarisi 2006'da çıktı ve hemen hemen herşey için yeterli.
    Q9300 var bende 2.82GHz'de kullanıyorum şimdilik oc ile her oyuna yetiyorda artıyor. sıradan 4 çekirdekli bi işlemci hemen hemen her oyun için yeterlidir.
    Render v.b uygulamalar için dediğinizde haklısınız.

Ben yanılmam dostum? Hemen her oyun diye yazarsan hele hiç yanılmamış olurum. Q9300 cahce'i budanmış ama mimarisi iyi bir işlemci. Yani elinde q6XX ya da Q8xx olsaydı veya Phenom II X4 940, 955 tarzı bir işlemci. O zaman DX11 oyunlarda özellikle CPU kullanım oranlarının nerelere çıktığını görünce bana hak verirdin. %60'ın üzerinde CPu kullanımı olan tüm işlemcilerin artık suyu ısındı diyorum. Bunda yanlış birşey yok. Eski mimarilerde bir tek işlemci var daha ömrü olan i5 750 ve 760... E8500 ile 460'ta sorun yaşadım ben. 2ç ondan diyebilirsin. 2500k aldığımda 2 çekirdeği kapattım yine BC2 testi yaptım %10-15 düştü performans. Ekran kartlarının gücü arttıyor üstüne birde oyunlardaki fizik efektler daha da zorluyor (PYSHX değil). Özellikle BC2 frostbite 1.0 motoru bile işlemci seçerdi. BF3 Frostbite 2.0 artık eski işlemcilerin fişini çekti. NFS Run'da motoru kullanıyor ama oyunda 30fps sınırı var. Adamlar oyunu satmak için bunu bulmuşlar çözüm olarak.....

• Tamam zaten bende nerdeyse yakıcak kadar voltaj verme kısmında değilim, hava soğutma ile kabul edilebilir fazla zorlamayacak değer FX ler için 4 4.5 arası değerler.

Yannız dediğiniz gibi Phenom II ler piyasadan tamamen kalkar bulunamaz olduktan sonra ve default hız açısından bakılırsa avantajlı olur. Hızı ve fiyatı ile x4 975-980 yerine yerleşmiş olacak. x4 lerden geride kaldığı fark yediği yerldeki yeni farkı en çok %15 civarlarında olur (x4 980 vs fx 6200 @ cinebench default hız gibi). Yine x4 den daha az farkla geride kaldığı yerlerdeki farkı %5-8 gibi daha düşük değerlere iner. Hemen hemen aynı olduğu yerlerde %5-8 daha da hızlanır.

Hem yüksek hızlı x4 lerin hemde düşük hızlı x6 ların yerini tutsun die düşünmüşler bence(x4 975-980 ile x6 1055 1100).
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.