- x
YENİ DOBLO YAKIT TÜKETİMİ
89 Cevap50958 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

12 Mesaj
27 Aralık 2011; 12:22:49 

Merhaba üstadlar,

Sıfır 1.6 premio 2012 model doblo aldım.Yanlız, yakıt tüketimi fabrika değerlerindeki gibi hiç görünmedi.Servis'in dediği gibi ilk 1000 km'ye kadar ne devirli kullandım ne de zorladım.
Sonra 1000'ye geldiğimde memlekete gittim.Araç bir anda 3200 km oldu.Giderken ve gelirken ortalmaa hızım 100 geçmemiştir.Çok zorlamadım ve hızlanmadım.Araçtaki koltuklar da doluydu.Şu motor açma olsun, zorlamalar olsun nedir bunlar? yani yeni nesil bir motor yakacaksa az yakmaz mı? gerçi ben yeni şöförlerdenim.Geçen yıldan bu zamana 12 bin km yapmışımdır.,,

Doblo çok hoşuma gitti ve aldım.İşe gidip gelirken kullanıyorum.Gidiş 5 km geliş 5 km günlük yaptığım.Bu mu acaba fazla yakmasına neden oluyor? motoru ilk çalıştırdığımda 2 dk beklerim.Hatta servis şey dedi devirini 3000'e çıkar, motor vites değiştirmelerinde sağılarşmasın artık buna da uyuyorum.Ama ortalama hala 7.7 bu da son yakıt dolduruğumda sıfırlamıştım bilgisayarı şimdi bu değerlere 150 km toplam da yol yaptığımda görünen değer. , acaba 300 400 km bir yol yapsam en yüksek hızla motor kendine gelir mi? ortalama daha nasıl düşürebilirim?

Bu işin püf noktaları mı var?

747 Mesaj
27 Aralık 2011; 14:30:29 

Kullanım mesafeniz çok kısa malesef. araç motoru ancak 3-5 km sonra normal çalışma sıcaklığına gelebiliyor, hele ki kışın. motor sıcaklığı yükselmeden de yakıt değerleri normalin çok üstünde oluyor.

Ayrıca eğer o anda gittiğiniz yol düz yada aşağı eğimli ise vitesleri 1800-2000dd de değiştirin. eğer yukarı eğimli bir yolda gidiyorsanız o zmaan 2800-3000dd aralığında değiştirin. normalde düşük devirde değiştirdiğinizde yakıt tasarrufu sağlarsınız. Ancak yukarı eğimli yerlerde erken vites değiştirirseniz motor çok yavaşlar ve hızlanabilmek için daha çok gaza basacağınız için tüketiminiz de artar. o yüzden yol durumuna göre başta söylediğim devir aralıklarını kullanmayı deneyin.

Diğer yandan yol bilgisayarınızın ekranında sürekli olarak "Anlık Tüketim" açık durursa ne zaman, hangi tür yolda, ne devirde, ne kadar gaza bastığınızda tüketimin nasıl değiştiğini takip edebilir, tüketimin arttığı zamanlarda eğer aslında gerek duymuyorsanız ayağınızı gazdan çekerek tüketiminizi de düşürebilirsiniz. yani tüketimi sürekli takip edin. zaten belli bir süre sonra aracın hangi ortamda hangi tarz kullanımda daha düşük tüketeceğinizi de farkedeceksiniz.

Ayrıca lastik basınçlarınızı da çok düşük tutmayın.

12 Mesaj
27 Aralık 2011; 14:37:40 

Teşekkürler, ancak söylediğiniz servisteki usta'nın söylediği ile çelişiyor.Özellikle motorun sağırlaşma olayından bahsetti.Devir değişikliğini 2800 ve 3000 arası yap dedi.Tabii bu ne kadar olması lazım bilemiyorum.Sağırlaşma ne demek o da ayrı bir durum :( motor dediğin ne ise nasıl yapıldıysa öyle çalışması lazım.Kafamdan mesafem kısa olduğu için mi bu kadar yakıyor sorusu geçmiyor da değil.

Peki motor açma olayını ne zaman yapmakta fayda var?? 4000 km bir araç için.Bunu yapmam lazım..Son süratte şöyle 300 km yapım diyorum.Uygun mu söylediğim mesafe?

747 Mesaj
27 Aralık 2011; 14:54:09 

benim devirle ilgili söylediklerim belki sizin servisteki ustanızın dediği ile çelişiyor olabilir ancak aracın üreticisi olan Tofaş'ın dedikleri ile 1-1 uyumludur. hatta onların yaptıklarını söyledim diyebilirim.
Benim aracım otomatik vitesli versiyon. bu versiyonda vites geçişleri normalde 2800dd'de oluyor. bu şekilde araç daha atak ve canlı. Ancak bir de E (Ekonomi Mod) düğmesi var viteste. Bu mod açık kullanırsanız araç vites geçişlerini 1800dd'de yapıyor. Yani Tofaş böyle ayarlamış. Ancak bu modda kullanırken araç normaldeki kadar atak olmuyor. hele yukarı eğimli yollarda önceki mesajımda bahsettiğim sıkıntılar oluşuyor. o yüzden ben normal ve E mod karışık kullanıyorum. Ayrıca bu şansımanı manuel müdahele ile kullanma şansı da bulunmakta. dolayısı ile normal modda bile kulanıyor olsam, şartlar uygunsa vitesin 2800dd'de geçişini beklemeden kendim daha düşük devirdeyken vites geçişi yaptırıyorum.

Dediğim gibi bu ayarları zaten Tofaş'ın kendi yapmış. Araç üreticisi yerine ustaya güveniyor bile olsanız denemenizden bir zarar gelmez değilmi. yapacağınız şey çok basit. yol bilgisayarını "Anlık Tüketim" e getirip söylediğim şekilde kullanın. 10km böyle sürüp tüketimi gözlemleseniz aracınıza birşey olmaz herhalde

12 Mesaj
28 Aralık 2011; 9:44:17 

Tamam üstad, :) dediklerini uygulayacağım.

Kolay gelsin.

952 Mesaj
8 Ocak 2012; 12:01:55 

YENİ DOBLO ÇOK YAKIYOR !

Ben yaklaşık 1.5 sene önce almıştım Fiat Doblo 1.6 Multijet Premio aracımı...
Bir çok sorunla karşılaştım..Aracım vites problemi yüzünden 45 güne yakın serviste yattı...
O problemim şimdi düzeldi fakat bende aracımın yakıt tüketiminden çok şikayetçiyim...

Yeni Doblo ÇOK YAKIYOR!

Aracın ağırlığı 1428 kilo..
Sıkışık ve normal trafik karışık şehir içinde ''9-10-10.5 litre yakıyor aracım''..Tam bir mazot canavarı...
Connect'in adı çıkmış bence fazla yakıyor diye..100 tl mazotla şehir içinde maximum 300 km yapabiliyorum...
Bu rakam yazın klimanında etkisiyle 260 70 km lere düşüyor..
Kullanım tarzım hepsi ekonomiye yönelik...

224 Mesaj
8 Ocak 2012; 17:51:36 

Bence de Connect'in adı çıkmış, benim 1,6 Doblo'da 9 Lt gösteriyordu ortalama en son dün yakıt aldığımda trip b yi sıfırladım. Sıfırlamasam daha da artarmıydı bilmiyorum. Ya biz bu arabayı kullanmayı bilmiyoruz, ya da arabalarda bir problem var.

2011 Fiat Doblo 1.6 105 Ps Premio Start&Stop Siyah

952 Mesaj
8 Ocak 2012; 23:05:39 

quote:

Orijinalden alıntı: mgufer

Bence de Connect'in adı çıkmış, benim 1,6 Doblo'da 9 Lt gösteriyordu ortalama en son dün yakıt aldığımda trip b yi sıfırladım. Sıfırlamasam daha da artarmıydı bilmiyorum. Ya biz bu arabayı kullanmayı bilmiyoruz, ya da arabalarda bir problem var.

1.800 2000 devirde vites değiştiriyorum..Ayağımın altında yumurta varmış gibi gaza dokunuyorum..
Yokuş yukarı 2.500 de değişiyorum..Olmuyor. Düşmüyor. Yakıt tüketimi malesef düşmüyor..
100 Km sabit hızla gidiyorum 7.5 litrenin altına düşmüyor...

SuperB aracım 1.640 kilo...Doblo'dan ağır..Üstelik 2.0 TDİ 170 HP 350 Tork..O bile şehir içinde 8.0 litre yakıyor..

Anlamadım gitti...

12 Mesaj
9 Ocak 2012; 11:28:42 

cok haklısınız arkadaşlar kime desem doblo cok yakıyor diye inanmıyor bana benim araçta 1,6 premio dediginiz gibi şehir içi 10 lt yakıyor uzun yoldada 100 110 gidersem 7,2 lt yakıyor benim connecttimde var ben dobloyu kullandıgım gibi sakin kullanıyım bundan az yakar adı çıkmış connectin bi dobloya şehir içi 7 7,5 lt yakıyor diyenler var nasıl yapıyorlar bir türlü bilmiyorum bi çare bulan olursa lütfen haber verinde bizde kurtulalım

GIGABYTE GA-X48-DS5 / İNTEL E8500 3,2 (OC-4.4 mhz) / OCZ REAPER DDR2 1100 MHZ 4 X 2GB / SAPHİRE HD 6950 special edition / creative audigy 2 platinum / THERMALTAKE M9 KASA / THERMALTAKE 750 WATT PSU / MICROLAB MC X23 5.1 SPEAKER

952 Mesaj
9 Ocak 2012; 22:40:34 

quote:

Orijinalden alıntı: s_kaptanoğlu

cok haklısınız arkadaşlar kime desem doblo cok yakıyor diye inanmıyor bana benim araçta 1,6 premio dediginiz gibi şehir içi 10 lt yakıyor uzun yoldada 100 110 gidersem 7,2 lt yakıyor benim connecttimde var ben dobloyu kullandıgım gibi sakin kullanıyım bundan az yakar adı çıkmış connectin bi dobloya şehir içi 7 7,5 lt yakıyor diyenler var nasıl yapıyorlar bir türlü bilmiyorum bi çare bulan olursa lütfen haber verinde bizde kurtulalım

Çare çok basit SATMAK...

Fiat'ta çalışan ve Yeni Doblo kullanan arkadaşım var..Bugün onunla da görüştüm. O da yakıt tüketiminden şikayetçi...
Diyor uzun yolda da kısa yolda da çok yakıyor...Zaten Binek kullanımlı biniyoruz..Genişliği için her yıl muayene, 6 yılda bir vergi indirimi, hadi şehir içi sorun değil hız limitine bile katlanıyoruz ama yakıt tüketimi de haddini aşınca Doblo kullanmanın hiç bir artısı yok..Zarardan başka hiç birşeyi yok..Zaten 45 gün serviste beklemiş, hala kapıları zor açılıp kapanıyor, v.s v.s...Eski Doblo'm çok az yakıyordu...Neredeyse bunun yarısı kadar dı...

544 Mesaj
19 Ocak 2012; 12:26:10 

Çok şaşırıyorum bu yazılanları okuyunca. Ya siz gerçekten çok şanssızsınız bilemiyorum bozuk araçlar size mi denk gelmiş. Ben kışın en soğuk günlerinde 7 km işe gidip geliyorum motor ısınmadan. 7.5 lt/100km yakıyor en fazla, bu da dikkatsiz kullanım ekonomik olsun diye değil. Normalde şehir içinde 6.4 yakıyorum. Şehirler arası 100 km sabit hızla düz yolda 4.5 - 5 lt leri görüyorum. Doblo'mdan çok memnunum, genelleme yaparak bu kadar çok satılan bir aracı kötülemeye gerek yok.

2002 Fiat Brava 1.6 SX
Pipo Max M6
Ezcool HD Box
Philips 42PFL4606
iPhone 5 Beyaz 16 GB

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Ocak 2012; 5:25:43 

Bu zamana kadar Fiat'ın araçlarında fabrika verilerini yakalayanları görmedim. Özellikle bir Linea 90 Bg M-Jet kullanıcısı olarak yol bilgisayarı 7 litre gösteriyor ancak araç 8.5 lt yakıyor. Bu nedenle Doblo'daki yol bilgisayarı verilerini boşverin ve faturalarınızı yaptıgınız kilometreye bölün. Haklı oldugumu göreceksiniz. Ve lutfen burada paylaşın...

10734 Mesaj
21 Ocak 2012; 17:32:26 

Ağır araç elbette çok yakacaktır. Eski doblo bu kadar ağır değildi,az yakıyordu. Sessizliği,arkada makas olmayışı,genişliği bence gayet güzel. Varsın çok yaksın...

952 Mesaj
24 Ocak 2012; 0:36:09 

quote:

Orijinalden alıntı: set

Ağır araç elbette çok yakacaktır. Eski doblo bu kadar ağır değildi,az yakıyordu. Sessizliği,arkada makas olmayışı,genişliği bence gayet güzel. Varsın çok yaksın...

Makas olmayışı iyide;

Yılda 30 bin km 40 bin km yaptığım için malesef varsın çok yaksın diyemiyorum...

SuperB bu kadar yaksa ona derim varsın yaksın çünkü sunduğu konfora, performansa değer...

Sıfır araç almışım 1.vitese geçmemiş. 3 kez şanzımanı indirilmiş. 45 gün serviste yatmış. Arka kapı kolları hala zor açılıp kapanıyor ee birde fazla yaksın yok ben bu kadar olumsuzluğa varsın fazla yaksın diyemem.. Kusura bakmayın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baba63 -- 24 Ocak 2012; 0:59:48 >

952 Mesaj
24 Ocak 2012; 0:56:03 

quote:

Orijinalden alıntı: EyezBerg

Çok şaşırıyorum bu yazılanları okuyunca. Ya siz gerçekten çok şanssızsınız bilemiyorum bozuk araçlar size mi denk gelmiş. Ben kışın en soğuk günlerinde 7 km işe gidip geliyorum motor ısınmadan. 7.5 lt/100km yakıyor en fazla, bu da dikkatsiz kullanım ekonomik olsun diye değil. Normalde şehir içinde 6.4 yakıyorum. Şehirler arası 100 km sabit hızla düz yolda 4.5 - 5 lt leri görüyorum. Doblo'mdan çok memnunum, genelleme yaparak bu kadar çok satılan bir aracı kötülemeye gerek yok.

Hayal bu rakamlar Doblo kullanıcıları için...
Belki siz yapmış olabilirsiniz birşey demiyorum...

Ayrıca aracı kötülemeye karşı bir niyetim de yok..Kendi kullandığım aracı niye kötüleyeyim..

İster çok az satılsın ister az satılsın bu beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren husus aracın beni memnun edip etmemesidir..

Bir araç çok satıyor diye hiç eleştirmeyeyim mi..Üstelik benim görüşüm en adil görüş Doblo sahibiyim çünkü..

1 Mesaj
24 Ocak 2012; 9:13:59 

selam arkadaşlar 5 gün önce doblo safeline 2012 model aldım yakıt tüketimini burda paylaşmak istedım 100 tl lik yakıt ile kaç km. yol gideceğını burada paylaşacam sizinle bende yakıtı ekonomik olduğu için aldım inşaallah 100 km 5,5-6,0 litre yakar az veya çok burada paylaşacam..

2715 Mesaj
25 Ocak 2012; 22:34:37 

1,3 yeni premio şehir içi 6,5 litre yakıyor

749 Mesaj
25 Ocak 2012; 23:46:28 

Merhaba arkadaşlar.
Aranızda Doblo çok yakıyor fabrika verilerini tutmuyor zaten fiat ın arabaları tüketim değerlerini tam vermiyor falan diyenler olmuş.Amacım Fiatın avukatlığını yapmak değil ama merak ediyorum yakıttan şikayet eden arkadaşlar araçlarını kullanırken fiat ın el kitabında belirttiği şartları oluşturupta mı arabayı kullanıp sonra bu söylediklerini yazmışlar.
Ya arkadaşlar Allah aşkına yapmayın ya Tamam sorunlu bir araç bende kullanıyorum yaşadığım sorunlar yokmu var elbette.Ama giderilemeyen sıkıntılarınız için servislerinizi bir değiştirin derim.Benim bu güne kadar yaşamış olupta giderilemeyen bir sıkıntım yok.Kapıları da rahat açılıyor vites geçişleri de sorunsuz ...vs
Yakıt tüketimleriniz için de Acaba el kitabını açıp tüketim sayfasının dip notlarınıda okudunuzmu acaba yazdıklarından anladığım okumamışsınız burada gelip araba yok çok yakıyor yok connect in gözünü sevem falan arkadaşlar kabullenin bu araç sınıfının en başarılı aracı yakıtta konforda dayanıklılık ta ekonomiklikte sınıfında karşısına kimi çıkarırsanız çıkarın fark etmez.Zaten bunu satış başarısı da gösteriyor.
Tüketimden şikayetçi arkadaşlar bahsettiğiniz gibi aracı kullanmaya devam ederseniz değil fabrika verilerine yaklaşmayı Kamyonet ve tırlarla tüketimde yarışırsınız.Çünkü aracın az yakması için gerken şartları oluşturmuyorsunuz.
Ayrıca bu güne kadar bir çok marka aracı kullandım ve inanın buna Fiat ın yol bilgisayarı bu güne kadar kullandığım araçlarda en doğruya yakın veriyi gösteren yol bilgisayarı.
Benim yakıt alırken hesapladığım tüketim değerleri ile yol bilgisayarının verdiği rakamlar arasında hemen hemen fark yok gibi.Hem size tavsiyem yol bilgisayarını sıfırlayıp tam 100 km dolmadan doğru rakamı vericeğini düşünmeyin bu bütün markalarda 100 km dolmadan tam rakamı vermez çünkü arabaların yol bilgisayarları genelde 100 km dolana kadar şu ana kadar yaptığın km ile bunkadar tahmini yakıt tükettin böyle devam edersen 100 km de tahmini bu kadar tüketirsin mantığı ile çalışır ama 100 km dolduktan sonra bu tamamen değişir çünkü artık 100 km dolmştur ve evet 100 km yaptın ve bukadar tüketim yaptın diye bilgi verir bilgisayar mantığı böyle çalışır bilmem anlatabildimmi.
Benim yakıt alırken bilgisayar ile benim hesabım arasında 0.1 lt oynuyor.Bu da bu şartlar da çok ama çok normal.Hatta ben bilgisayara daha çok güveniyorum çünkü yakıt alırken aynı istasyonda almaya çalışsam da bazen aynı markanın farklı istasyonun dan almak zorunda oluyorum hal böyle olunca da pompa farkı olasılığı çıkıyor ama aracın yol bilgisayarı hep sabit o hep aynı ölçümü yapıyor.
Birde Doblo ile Skoda superb kıyaslaması olmuş Yok işte Skoda bu kadar yaksa konfor a falan değer denmiş bu yapılan kıyaslamaya sadece gülüyorum.
Saygılarımla.

952 Mesaj
26 Ocak 2012; 1:27:20 

quote:

Orijinalden alıntı: VMTX

Merhaba arkadaşlar.
Aranızda Doblo çok yakıyor fabrika verilerini tutmuyor zaten fiat ın arabaları tüketim değerlerini tam vermiyor falan diyenler olmuş.Amacım Fiatın avukatlığını yapmak değil ama merak ediyorum yakıttan şikayet eden arkadaşlar araçlarını kullanırken fiat ın el kitabında belirttiği şartları oluşturupta mı arabayı kullanıp sonra bu söylediklerini yazmışlar.
Ya arkadaşlar Allah aşkına yapmayın ya Tamam sorunlu bir araç bende kullanıyorum yaşadığım sorunlar yokmu var elbette.Ama giderilemeyen sıkıntılarınız için servislerinizi bir değiştirin derim.Benim bu güne kadar yaşamış olupta giderilemeyen bir sıkıntım yok.Kapıları da rahat açılıyor vites geçişleri de sorunsuz ...vs
Yakıt tüketimleriniz için de Acaba el kitabını açıp tüketim sayfasının dip notlarınıda okudunuzmu acaba yazdıklarından anladığım okumamışsınız burada gelip araba yok çok yakıyor yok connect in gözünü sevem falan arkadaşlar kabullenin bu araç sınıfının en başarılı aracı yakıtta konforda dayanıklılık ta ekonomiklikte sınıfında karşısına kimi çıkarırsanız çıkarın fark etmez.Zaten bunu satış başarısı da gösteriyor.
Tüketimden şikayetçi arkadaşlar bahsettiğiniz gibi aracı kullanmaya devam ederseniz değil fabrika verilerine yaklaşmayı Kamyonet ve tırlarla tüketimde yarışırsınız.Çünkü aracın az yakması için gerken şartları oluşturmuyorsunuz.
Ayrıca bu güne kadar bir çok marka aracı kullandım ve inanın buna Fiat ın yol bilgisayarı bu güne kadar kullandığım araçlarda en doğruya yakın veriyi gösteren yol bilgisayarı.
Benim yakıt alırken hesapladığım tüketim değerleri ile yol bilgisayarının verdiği rakamlar arasında hemen hemen fark yok gibi.Hem size tavsiyem yol bilgisayarını sıfırlayıp tam 100 km dolmadan doğru rakamı vericeğini düşünmeyin bu bütün markalarda 100 km dolmadan tam rakamı vermez çünkü arabaların yol bilgisayarları genelde 100 km dolana kadar şu ana kadar yaptığın km ile bunkadar tahmini yakıt tükettin böyle devam edersen 100 km de tahmini bu kadar tüketirsin mantığı ile çalışır ama 100 km dolduktan sonra bu tamamen değişir çünkü artık 100 km dolmştur ve evet 100 km yaptın ve bukadar tüketim yaptın diye bilgi verir bilgisayar mantığı böyle çalışır bilmem anlatabildimmi.
Benim yakıt alırken bilgisayar ile benim hesabım arasında 0.1 lt oynuyor.Bu da bu şartlar da çok ama çok normal.Hatta ben bilgisayara daha çok güveniyorum çünkü yakıt alırken aynı istasyonda almaya çalışsam da bazen aynı markanın farklı istasyonun dan almak zorunda oluyorum hal böyle olunca da pompa farkı olasılığı çıkıyor ama aracın yol bilgisayarı hep sabit o hep aynı ölçümü yapıyor.
Birde Doblo ile Skoda superb kıyaslaması olmuş Yok işte Skoda bu kadar yaksa konfor a falan değer denmiş bu yapılan kıyaslamaya sadece gülüyorum.
Saygılarımla.

Fiat sizin gibi bir avukat bulamaz eminim...

SuperB ile Segment, sınıf herşey farklı. Ama mantık olarak bakınca SuperB 1640 kg civarlarında bir araç..Motor 2.0 TDİ 170 HP..Doblo 1428 KG bir araç 1.6 Multijet 105 HP bir araç..Mantık olarak SuperB'nin fazla yakması gerek ama yok Doblo fazla yakıyor..Burada asıl amaç SuperB ile karşılaştırmak değil...Citroen Berlingo kullanan arkadaşım yakıt tüketiminin 7.5 8 litrelerde gezdiğini söylüyor bunla da kıyaslama yapmak doğru olur herhalde..

Doblo bu kadar yakıta değecek ve bu tüketimin karşılığında olağan üstü konfor sunan bir araç DEĞİL ! Burada vermek istediğim mesaj buydu..

Burada markayı karalamak istediğimiz konusunda serzenişte bulunmuşsunuz, ama yanılmışssınız. Ben Doblo kullanıcısıyım. Bu sorunları yaşıyorum siz nasıl düşünürseniz düşünün yaşadığım sorunları aktarmaya devam edeceğim. Siz memnunsunuz ben değilim. Diğer arkadaşlar için konuşmuyorum bunu ön yargılı davrandığınızdan dolayı sizin şahsınıza söylüyorum

Sizin aracınızda sorun yoksa kimse aracında olan sorunları burada yazmayacakmı ? paylaşmayacak mı ? Siz memnunsunuz diye herkes memnun mu olmak zorunda aracından ? Öyle bir yazmışsınız ki sanki Doblo sorunları hiç yazılmayacak paylaşılmayacak tavrını sezdim...

Ön yargı konusuna gelince;

Siz nereden biliyorsunuz aracı uygun şekilde kullanmadığımı? Bu kanıya nereden vardınız ? Satırları okurken Kitabı okumuş mu arkadaşlar diyene kadar ön yargıya düşmemişsiniz. Ama sonrasında ise ön yargıya düşerek okumamışsınız diye yazmışsınız ve burda ön yargıya düşmüşsünüz..

Kitapçığı okumadığımı yada bu sorundan muzdarip olan diğer arkadaşların da okumadığını nereden biliyorsunuz ?

Önce kitapçığı okudunuz mu hangi devirde vites değiştiriyor diye sormalıydınız ? bu sayede konuya ön yargılı yaklaşan bir kullanıcı olmamış olurdunuz..

Ben 2500 devrin üzerinde vites değiştirmiyorum..Ayrıca Doblo da vites değişim oranına bakmak için kitapçığa falanda gerek yok Vites değişim göstergesi var..Bu gösterge çok mu doğru çalışıyor (HAYIR)

Merak etmeyin sizin kitapta okuduğunuz kurallardan daha fazlasını yapıyorum...

Kalkışta gaz pedaline yavaş basıyorum, ani frenlerden ve durmalardan kaçınıyorum 2.500 devrin üzerinde vites değiştirmiyorum...

Bunlara rağmen çok yakıyor..Şimdi yine konuya ön yargıyla yaklaşıp dersiniz tamam işte aracınızda sorun var yok arkadaşım servise gittim bir kaç kullanıcı daha yakıt tüketiminden şikayetçi...

Görüyorumki burada ve diğer forumlarda da bu konudan müzdarip olan arkadaşlarımız var..

Şimdi dersiniz bu kadar şikayetçiyseniz niye değiştirmiyorsunuz; Bütçemin el verdiği ilk anda değiştireceğim...

Doblo'yu bir alırken sevindim bir de üzülerek söylüyorumki satınca sevineceğim..

Size aracınızla mutluluklar dilerim..Kazasız belasız sürüşler...

Saygılarımla...

1107 Mesaj
26 Ocak 2012; 7:07:52 

quote:

... doblo bu kadar yakıta değecek ve bu tüketimin karşılığında olağan üstü konfor sunan bir araç DEĞİL ! Burada vermek istediğim mesaj buydu..

bu; doblo kullanıcılarının büyük çoğunluğunun katılmayacağı bir yorum bence. aracımızın kamyonet olduğunu hatırlayıp, diğer kamyonetlere nazaran bazen bir suv konforu verebildiğini düşünüyorum. (elbette suv diyince x6-q7 aklına getirecek yoktur aramızda)

araçlarınızda sorun olabilir bu rastlanılan bir olay. servis ne diyor bu konuda? şikayetçi olan arkadaşlar çareyi yalnızca forumlarda aramamalı diye düşünüyorum, aracı garantili olanlar öncü olup servise şikayet etmeli tüketimi.
belki de basit bir ayar sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Cahil ile Sohbet Etmek Güçtür Bilene; Çünkü Cahil Ne Gelirse Söyler Diline... (Mevlâna Celâleddin-i Rûmi)
2012 TIGUAN 1.4 TSI 160hp 4Motion
DonanımHaber Tiguan Klübü Üye Listesi

952 Mesaj
26 Ocak 2012; 11:15:54 

quote:

Orijinalden alıntı: Akineton

bu; doblo kullanıcılarının büyük çoğunluğunun katılmayacağı bir yorum bence. aracımızın kamyonet olduğunu hatırlayıp, diğer kamyonetlere nazaran bazen bir suv konforu verebildiğini düşünüyorum. (elbette suv diyince x6-q7 aklına getirecek yoktur aramızda)

araçlarınızda sorun olabilir bu rastlanılan bir olay. servis ne diyor bu konuda? şikayetçi olan arkadaşlar çareyi yalnızca forumlarda aramamalı diye düşünüyorum, aracı garantili olanlar öncü olup servise şikayet etmeli tüketimi.
belki de basit bir ayar sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Öncelikle nezaket ölçüleri çerçevesinde ön yargısız yaptığınız yoruma teşekkür ediyorum...

Konfor, performans, verimlilik kriterleri kişiden kişiye değişir..
Yine söylüyorum bana göre bu kadar çok yakıta göre olağan üstü bir konfor sunan araç değil..Size göre olabilir..Saygı duyarım düşüncenize...
Fiat'ta çalışan kişide benim aracımdan var..Oda yakıt tüketiminden şikayetçi..Bir tek ben olsam tamam arıza var derim..Ama ben tek değilim...
Kimse yoğurdum eşkidir demez şahsınıza söylemiyorum Doblo'yu savunan diğer arkadaşlar gibi..Ama ben diyorum..Eleştirilecek noktaları var eleştiriyorum, yeğiyorum ve bu sorunu anlatmaya devam edeceğim..

Evet diğer sitelerdeki Doblo yorumlarına bakalım isterseniz biraz göz atalım..;

arabam.com Doblo haberinin yorumları;

adem örnek
01.12.2011 15:11
İşte Yeni Fiat Doblo!İlgili habere gitmek için tıkla »
yakıt çok fazla beş para etmez
bende 2010 1.6 premıo serisi var araba beş para etmez aldığıma alacağıma bin pişman oldum yakıtı şehir içi normal kullanır ve sadece siz binerseniz yani yolcu olmasa 10 litre yakıyor çukurlara girdiğiniz zaman traktör gibi ses çıkarıyao aldığıma alacağıma bin pişman oldum
Oyla67

serkan çoban
27.09.2011 18:03
yakıt çok fazla
slm arkadaşlar bende bu aracı yeni aldım 1,6 105hp burada ki yorumları okuyup hayret ettim kimi bir depo yakıtla 1000km yaptım diyor kimi 900km ben bunları ruyamda bile görmedim çumku ben ancak 700km yapa bildim not uzun yolda kısaca çok yakıyor bence
Oyla36

uğur
08.03.2011 18:30
fiat doblo
34 TH 8703 plaklı bi doblo aldım.arabada cok büyük sorunlar oldu.hukuk yoluyla basvuracam gerekirse sizi her site rezil edicem aracı her yerde kotulüycem bende araba işiyle ugrasıyorum hakkımı almak için gereken her yere basvurucam fiatı satıs galerilerine rezil edicem
Oyla1416

özkan
22.02.2011 14:03
iyimi yaptım kötümü bilmiyorum
slm arkadaşlar ben 3 ay oldu 1300 90 hp primo aldım araba gitmiyo tmm da 200tl yakıtla 500km gidiyorum arabayı alırken 100km 6lt yakıyo dendi ama herşey ortada aslında pişmanım teşki almasaydım tşk
Oyla916

kerim polat
16.02.2011 23:22
aynı tas aynı hamam
orta kasa premiom vardı şimdide yenisini kullanıyorum caddy ve connectte kullanıp sattım.içte şu eksiklikler gözüme çarptı koltukların yan destekleri iyi değil ve arka koltuklar çok dik sürgü kapı iç açmalrı çok kaba hiç uymuyo araça ğüneşliklerde hala ışık yok kararan dikiz aynası ve orta konsol çok alçak kaybolmuş sanki arka frenler hala kanpana hiç yakışmıyo böyle heybetli bi araça ve vasat connect ve caddye göre en azından premio versiyonda daha yumuşak lastikler kullanılabilirdi süspansiyon bagımsız ama çok ses cıkarıyo parkları yakamıyosun otomotik yanan farlar yok yagmur sensörü yok motor iyi ama gaz pedalı hissiz eski doblolar gibi ....
Oyla89

Görüyorsunuz yorumları...
Bu yorumların dışında bir bu kadar da araçtan memnuniyetlerini dile getiren yorumlar var..
Bende aracımın yol tutuşundan memnunum..ve genelde beğenilmeyen görüntüsünden de memnunum..Bunlar göreceli kavramlar....
Dediğim gibi araçtan memnun olmayıpta bir o kadar da memnun olan insanlar var..Ben değilim..Yeni Doblo'yu ilk alanlardanım ve hala kullanıyorum...
Memnun değilim, ama memnun olmadığım halde memnunum demem..Yine şahsınıza söylemiyorum Yeni Doblo'su olan arkadaşların zorunamı gidiyor ne anlamış değilim..Bir araç eleştirilir de övülürde ve övgüyü, eleştiriyi ancak aracı kullananlar en iyi verebilir..Ben aracımdan gerçekten memnun değilim...Araştırın benim gibi memnun olmayanların sayısı bir veya iki değil...

Forumlarda Mercedes, BMW, Audi olan arkadaşlarda araçlarını eleştiriyor...Bu gayet doğal...

Saygılarımla...

521 Mesaj
26 Ocak 2012; 12:08:34 

yakıt tüketimi ile ilgili yazmak istiyorum.araç 1.6 105.bg.
istanbulda şehir içi çok kısa mesafe kullanıyorum kış ortalaması 100 km de 9.6 ya çıktı en fazla
ama motor ısınmadan kontak kapatıyorum.sabah 2 öğlen 5 akşam 5 km gibi yol yapıyorum
3 gün önce istanbuldan bursaya gittim.araçta eşim çocuğum ben bagajdada valizler vardı.trip a yı sıfırladım verdiğim bilgiler istanbuldan beri olan ortalamalar.otoyolda 95 e sabitledim curise controlü.karayolu ile gittim. izmite vardığımda 4.3 idi tüketim.izmite kadar otoyol 95 sabitle geldik.izmitten sonra ışıklar falan tabi dur kalk oldu müsait yerlerde 90 sabitledim.bursaya vardığımda 5.3 idi tüketim .bursada yaklaşık 30 km gezdim.uludağa çıktım.uludağa çıkarken arabada 1 i çocuk 5 kişi idik . tüketim uludağa çıktığımda 6.5 oldu.uludağdan indiğimde ise şu an itibariyle 6.0 gösteriyo
benim incelememe göre araç şehiriçinde ağır kış koşullarında en fazla 100 kmde 10 lt otoyol 90 sabitde 100 kmde 4.5 lt tüketiyo
yani 100 km de 4.5 ile 10 lt arasındaki tüm değerler normal .kullanım koşulları hava yol yük durumu aradaki
miktarı oluşturuyo.

1107 Mesaj
28 Ocak 2012; 0:01:14 

Bizim forumlarda anlamayı beceremediğimiz şey; "ürünü kötülemek" ile "üründen memnuniyetsizliği dile getirmek" arasındaki farktır.
Evet araçtan birkaç farklı konuda şikayetler dile getiriliyor. Ancak sorunun çözümü ile alakalı gelişme pek az.
Arka kapılarla alakalı sıkıntı vardı, birkaç arkadaşımız servisin mekanizma değişimi ve ayar yaptığını yazdı, sıkıntısı olan herkes gitti garantiden kilitleri değiştirtti. (ben de dahil)
Turbo hortumu hatalı olan bir seri vardı, servisin sorunlu seriyi geri çağırdığı yazıldı, bazı arkadaşlar telefonla çağrıldıklarını yazdılar. ben gittim servise (işgüzarlık benimki :) "sizin serinizde sorun yok" dediler.
Ama ortada kalan, çözümü yazılmayan kusurlar da var, şanzıman sorunu mesela. arkadaşlar veryansın ettiler, deyim yerindeyse buradan asıp kestiler ama netice ne oldu birşey yazan olmadı.
şikayeti dile getirmek önemli tabiki ama ben çarenin serviste olduğu fikrindeyim.

Benim doblom (maşallah) tolga'nın yazdıklarına yakın değerlerde seyrediyor. kış sezonunda yakıt değerleri biraz yükseldi ama normal her araç kışın fazla yakar.
Benim doblom verdiğim parayı hakediyor.
inşallah sizler de memnun olacağınız araçlarınızı bulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akineton -- 28 Ocak 2012; 0:04:36 >

Cahil ile Sohbet Etmek Güçtür Bilene; Çünkü Cahil Ne Gelirse Söyler Diline... (Mevlâna Celâleddin-i Rûmi)
2012 TIGUAN 1.4 TSI 160hp 4Motion
DonanımHaber Tiguan Klübü Üye Listesi

7 Mesaj
29 Ocak 2012; 17:45:40 

valla bende doblomu alalım 1 ay oldu 600 km anca yaptım vites lerde soorun vardı ama viteslerin hidrolik oldugundan ısınmadıgın oldugunu anladık şuanlık bir sorunum var sag koltukdan gıcırtı sesi geliyor onu da servise götürmeye ireniyorum
arabayı ilk aldıgımda galerinden 70 tl lik mazot koymuştum içine araç 90 km geldiginde depo yu full emiştim 53 litre mazot almıştım 7 litre mazot yakmış 90 km de bence cok ama motor yeni oldugu için anlayışla karşıladım bundan öncede albea almıştım gene 0 oda aynı böyleydi ilk zamanlar sonraları 20 liralık mazotla 100 km yaptıgım ve geçtigi bile oluyordu.

http://www.facebook.com/profile.php?id=1592792451

267 Mesaj
1 Şubat 2012; 16:22:25 

Beni yeni kasa doblom yakmıyor o zaman. 2010 model 1.4 lpgli 95 beygir doblom var. İstanbul şehiriçi 26-27 kr yakıyor. Bende dizel düşünüyordum 1.6 felan değmezmiş dediğinize göre.
Bu arada aracım satlık. Az yaktığını satmak için yazmadım yanlış anlaşılmasın.
http://www.sahibinden.c...i-doblo-54562584/detay/

Çaresizseniz..
Çaresizsiniz..

84 Mesaj
9 Şubat 2012; 23:18:31 

merhaba arkadaşlar...benimde 2011 model 1,3 safeline doblom var... genelde ş.içi ve ş.dışı karışık sürüyorum...281 kuruş yakıyor km de...bu yakıt normal mi?yoksa bir sıkıntımı var...bir defa depoyu doldurdum...190tl ye 677 km gitti...bunda da çoğunluğu ş.içi az bir kısmı ş.dışı kullanımdır....görüşlerinizi bekliyorum...ayıca araç hakkında pek bilgim yok...şu yol bilgisayarı hakkında da araç hakkında da bilgi verirseniz sevinirim...

1 Mesaj
18 Mart 2012; 18:39:34 

[font="Arial"]Slm 12 Martta Bende 1.6 Doblo Premio yu Teslim Aldım Zaman İçersinde Tüm Veri Ve Kullanım Sonuçlarını Söyleyeceğim BAkalım HAyırlısı.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Mart 2012; 23:58:50 

Bende dizel Doblo almayı düşünüyorum

203 Mesaj
29 Mart 2012; 22:29:16 

Arkadaşlar nasıl kullanıyorsunuz araçlarınızı bilmiyorum ama bendede 1.6 105hp premio var ve istanbulda şehir içinde 7 litre yakıyorum hor kullandığım halde max 7.5 çıkıyor sizler 10 - 10.5 lt lerden bahsediyorsunuz şaşırıyorum gerçekten arkadaşımdada maxi var 6 - 6.8 arası yakıyor beylikdüzü içinde onun aracıda 1.6 30 bin küsürde benim aracımda 42 bin küsürlerde carbon clean yapıncada canavar oldu zaten

6252 Mesaj
20 Mayıs 2012; 20:47:18 

2011 model otomatik doblo, chipli, 116 beygir İstanbul içi star-stop kapalı 6.4-7 LT arası gösteriyor.

Uzun yolda 90 km/hız ile 4.3-4.8 LT arası fakat, bir adet sakinleştirici Lustral almam lazım bu hızda gitmem için

Basınca her araç gibi yakıyor.

207 Mesaj
22 Mayıs 2012; 16:30:50 

Yarın kısmetse Siyah renk 1,6 105 premio+konfor pk doblo muzu teslim alıyoruz.
Burada yazılanları okuyunca korkmaya başladım. Gerçekten bu kadar çok yakıyormu yoksa bilinçsiz kullanım ve abartma mı var yazılanlarda.

2012 Doblo Premio 1,6 105 Hp 290 Nm Metalik Siyah Krom Aksesuarlar (VEDA)
2012 Fiat Lİnea Lounge 1,6 105 Hp 290 Nm Beyaz

www.fiatturkey.com

487 Mesaj
23 Mayıs 2012; 10:17:38 

quote:

Orijinalden alıntı: ozgur81

Yarın kısmetse Siyah renk 1,6 105 premio+konfor pk doblo muzu teslim alıyoruz.
Burada yazılanları okuyunca korkmaya başladım. Gerçekten bu kadar çok yakıyormu yoksa bilinçsiz kullanım ve abartma mı var yazılanlarda.

Bu kadar korkmayın. Aracın yaktığı değer ortada. Kullanıma göre değişir. Bende 1.3 var bir depoyla Şehir içi 830 Km yaptım. Ortalama tüketim 6.4 lt. Çoğunlukla sakin kullanırım ama ara sırada yoklarım motoru "naber" diye?

L1320

336 Mesaj
29 Mayıs 2012; 14:48:41 

aracım 2007 model 1,3 premio istanbul samsun arası toplam 1800 km yol yaptı 435 tl yakıt kullanıldı. km 225 kuruşa geldi bence hesaplı

?

207 Mesaj
29 Mayıs 2012; 16:49:43 

1,6 105hp premio aracımızda istanbul içinde ilk 500km miz 7,0 ile bitirildi. Bence baya başarılı.
İleride düşeceğini de varsayarsak nerdeyse 1,3 kadar yakıyor.

www.fiatturkey.com

2 Mesaj
30 Mayıs 2012; 8:20:02 

quote:

Orijinalden alıntı: melrock

Kullanım mesafeniz çok kısa malesef. araç motoru ancak 3-5 km sonra normal çalışma sıcaklığına gelebiliyor, hele ki kışın. motor sıcaklığı yükselmeden de yakıt değerleri normalin çok üstünde oluyor.

Ayrıca eğer o anda gittiğiniz yol düz yada aşağı eğimli ise vitesleri 1800-2000dd de değiştirin. eğer yukarı eğimli bir yolda gidiyorsanız o zmaan 2800-3000dd aralığında değiştirin. normalde düşük devirde değiştirdiğinizde yakıt tasarrufu sağlarsınız. Ancak yukarı eğimli yerlerde erken vites değiştirirseniz motor çok yavaşlar ve hızlanabilmek için daha çok gaza basacağınız için tüketiminiz de artar. o yüzden yol durumuna göre başta söylediğim devir aralıklarını kullanmayı deneyin.

Diğer yandan yol bilgisayarınızın ekranında sürekli olarak "Anlık Tüketim" açık durursa ne zaman, hangi tür yolda, ne devirde, ne kadar gaza bastığınızda tüketimin nasıl değiştiğini takip edebilir, tüketimin arttığı zamanlarda eğer aslında gerek duymuyorsanız ayağınızı gazdan çekerek tüketiminizi de düşürebilirsiniz. yani tüketimi sürekli takip edin. zaten belli bir süre sonra aracın hangi ortamda hangi tarz kullanımda daha düşük tüketeceğinizi de farkedeceksiniz.

Ayrıca lastik basınçlarınızı da çok düşük tutmayın.

arabamı dün gittim antalya kemer den adlım 1.6 premio depoyu fulledim senin dediklerini yaptım düz yolda da el gazı ile ortalama 100 km ye ayarladım kemerden adanaya sahil yoluyla yarım depo ile geldim bence fazla değil eğer vitesleri 1800 de atarsanız yakıt daha az yakıyor.

207 Mesaj
30 Mayıs 2012; 9:13:29 

1,800 de vites değiştirmek mi ??????

www.fiatturkey.com

267 Mesaj
5 Haziran 2012; 20:50:18 

yeni doblo eski doblodan biraz daha ağır ve biraz daha fazla yakıyor ama yinede diğer modellere göre daha iyi ve kullanışlı. Multijet motor avantajlı bir seçim

If you want to jump farther , you have to go a few steps back.Today goes to tommorrow with the help of yesterday.

3 Mesaj
26 Haziran 2012; 4:06:31 

2011 2.0 135hp doblo kullanicisiyim arkadaslar. Yorumlarda dile gelmeyen bir konu war ewt 1.6 motor arac kullanicilari cok yaktigindan sikayetciler fakat unutmayin ki araciniz 1500 kg yakin we 1.6 lt doblo da kullandim 2.0 ile arasinda ucurum war. Unutmayiniz ki dizel araba da motor hacmi arttikca arac fazla yakar die bir söylenti gezmekte fakat tam aksi oldugunu belirtmek isterim. Suan aracim 20 000 km de we 1 depo mazotla 900 km sehirler arasi cok rahat yapiorm we 90 - 100 km araliginda da gitmiyorum. Tavsiyem su ki 2.0 doblo kullanmadan cok yakiyor die bir genelleme yapmak yanlis olur. Benim fikrim vergisinden cekinip 2.0 lt doblo dan kacmayin cünkü eski 1.9 jtd kullanicilari bilir bu arac ondan daha güclü we performansi cogu orta segment araclara tas cikaracak vaziyette.

207 Mesaj
26 Haziran 2012; 11:34:21 

2012 1,6 premio alalı 1 ay oldu 4,500 km oldu ama istanbul içinde yakıt hala 7,0 den aşağı inmedi.

www.fiatturkey.com

224 Mesaj
26 Haziran 2012; 17:06:17 

quote:

Orijinalden alıntı: ozgur81

2012 1,6 premio alalı 1 ay oldu 4,500 km oldu ama istanbul içinde yakıt hala 7,0 den aşağı inmedi.

İstanbul' da 7.0 mı? Ben Isparta'da yım, 7.9 gösteriyor şehir içi, İstanbul trafiğinde 7.0 mümkün mü? Mümkünse, o zaman bizim araçlar da bir problem var demektir. Performanslı kullanmam çünkü, mümkün olduğunca gaza az basmaya çalışırım.

2011 Fiat Doblo 1.6 105 Ps Premio Start&Stop Siyah

1662 Mesaj
23 Ağustos 2012; 23:29:16 

yeni doblo eskisi kadar ekonomik değil malesef fiyat büyük gata etti bu mevzuda müşterisini küstürecek

1 Mesaj
29 Ağustos 2012; 17:47:56 

arkadaşlar comformatic doblo premio aldım hazirandan beri kullanıyorum. ancak benim aracımda çok yakma sorunu yok acaba araçlarınızda fabrikasyon bir hatamı var bilmiyorum aracımın değerleri

şehir dışı full depo antalya - aydın, aydın - ankara yaklaşık 860 km. araç tam yüklü klima sürekli açık olarak geldim, araç otomatik vites.

ayrıca, ankara-antalya, antalya- konya 1000 km gene bir depo mazot la geldim. araç aynı hızda kullanıldı, ancak bu güzergahta araç boştu

ortalama hızımda her ikisinde 100 110 arasıdır ki bazen 140 larıda rahat görerek geldim. yani araç yüklü-boş kullanımı değişiyor.

şehir içide 8 lt civarı. ancak otomatik doblo 1.6 motor ancak 90 hp olması biraz yorucu bu araçlar için. 120 hp olsa yakıtı daha da düşerdi ve 6 ileri olsaydı birde gerçekten çok az yakardı.
bu araç bu teknoloji ile 5 yıl geriden geliyor aslında.

207 Mesaj
19 Eylül 2012; 11:38:35 

23 Mayıs 2012 de Aldığımız Premio 1,6 105 hp aracımız bugun 15,000 km olmuştur. İstanbul içi ortalamamız 7,5 Lt civarındadır.
Geçen haftaki İstanbul-bilecik-bursa-bilecik-düzce-istanbul seyahatinde yaklaşık 1200 km yol yaptım ve 75 lt mazot tükettim.

www.fiatturkey.com

9 Mesaj
23 Eylül 2012; 23:02:50 

slm arkadaşlar bende Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet 105 HP aldım haziran sonunda..7,5 falandı ilk aldığımda,sonradan düşmeye başladı çanakkaleye gittim geldim 7 .1'e kadar düştü..ama şimdi tekrar 7.5 hatta 7.6 oluyo iniyo çıkıyo anlamadım..bi de sorum olucak bu motor açma nedir nasıl yapılırsa doğru olur tam bilgisi olup paylaşırsa çok sevinirim..ben düz yolda 170 kadar çıktım..rahat araç bastıkça gidiyo=) ama yakıt konusunda fabrikayla benim gördüğüm hiç birbirini tutmuyo..?bide mesafe diye bişe var göstergede gittiğin hıza göre anlık gidebilceğin mesafeyi falan mı gösteriyo..çünkü oda paso değişiyo..şimdiden teşekkürler..

9 Mesaj
23 Eylül 2012; 23:03:50 

slm arkadaşlar bende Fiat Doblo Premio 1.6 Multijet 105 HP aldım haziran sonunda..7,5 falandı ilk aldığımda,sonradan düşmeye başladı çanakkaleye gittim geldim 7 .1'e kadar düştü..ama şimdi tekrar 7.5 hatta 7.6 oluyo iniyo çıkıyo anlamadım..bi de sorum olucak bu motor açma nedir nasıl yapılırsa doğru olur tam bilgisi olup paylaşırsa çok sevinirim..ben düz yolda 170 kadar çıktım..rahat araç bastıkça gidiyo=) ama yakıt konusunda fabrikayla benim gördüğüm hiç birbirini tutmuyo..?bide mesafe diye bişe var göstergede gittiğin hıza göre anlık gidebilceğin mesafeyi falan mı gösteriyo..çünkü oda paso değişiyo..şimdiden teşekkürler..

56 Mesaj
6 Ekim 2012; 15:50:46 

quote:

Orijinalden alıntı: gencsnake

hocam kullanmadığım doblo albea kalmadı o göstergeler çok sağlıklı çalışmıyor bilgine

TOYOTA COROLLA 1998 XEİ SPECİEL..

56 Mesaj
6 Ekim 2012; 15:52:23 

1.3 doblo almayın arkadaşlar paranıza yazık =)

TOYOTA COROLLA 1998 XEİ SPECİEL..

62 Mesaj
28 Ekim 2012; 18:20:52 

arkadaslar..

sehir içi kullanim cok fark eder.kimisi 10km/saat giderken 40km/saat gidenler var.ben 5km yol kullaniyorum sehir içinde ve tam 20 dk suruyor.dununun
bu 20 dk/5km/2000 devir= 2000d/dk x 20 dk bunu sehir disinda ayni verimle 33km yol yapar. biri 5 km digeri 33km ve 2000 devirde motor ayni yakar..
zaman kavami cok onemelidir..

45 Mesaj
4 Kasım 2012; 1:35:54 

söze gerek yok resim anlatsın

0

Ekteki dosya (1)

Samsung Galaxy Note3 den gönderilmiştir.

1 Mesaj
4 Kasım 2012; 14:40:56 

İYİ GÜNLER BEN BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BENDE YAKLAŞIK İKİ HAFTA ÖNCE 1.6 PREMİO ALDIM DEDİĞİNİZ GİBİ
KAPILARIN AÇILIP KAPANMASINDA HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMADIM EVET YAKIT TÜKETİMİ BİRAZ FAZLA OLABİLİR AMA BENCE NORMAL ARAÇ YÜK ARACI VE ÇOK SERİ BİR ARAÇ YAKTIĞININ HAKKINI VERİYOR ANCAK 1 VE 2. VİTESE GEÇERKEN ZORLANIYOR BU SORUNU NASIL ÇÖZDÜNÜZ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM BEN DE SİZİNLE HIZ LİMİTİ HAKKINDA BİLDİĞİM BİRŞEYİ PAYLAŞMAK İSTEDİM ARACINIZIN RUHSATINDA PANELVAN İBARESİ VARSA ÜZÜLMEYİN ÇÜNKÜ HIZ LİMİTİ KAMYONETE GÖRE DEĞİL YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE PANELVANLARIN HIZ LİMİTİ E5 TE 100 KM % 10 DA EKLENİRSE 110 KM OTOBANDA İSE 110 % 10 DA EKLENİNCE 121 KM HIZA KADAR ÇIKIYOR KAMYONETLERDE İSE OTOBANDA DAHİ % 10 U EKLENMİŞ ŞEKİLDE 104 KM EĞER RUHSATINIZA PANELVAN İBARESİ YAZILMAMIŞSA TRAFİĞE GİDİP DİĞER BİLGİLER BÖLÜMÜNE PANLEVAN YAZDIRABİLİRSİNİZ VE PANELVAN YAZARSA K BELGESİNE DE GEREK YOK, YOKSA K BELGESİ İSTENİYOR BU BİLGİYİ BU TİP ARABASI OLAN (DOBLO, CONNETC, PARTNER, CEDY VB.) HERKESLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

43 Mesaj
18 Kasım 2012; 21:00:11 

quote:

Orijinalden alıntı: burakkaplan

İYİ GÜNLER BEN BU SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM BENDE YAKLAŞIK İKİ HAFTA ÖNCE 1.6 PREMİO ALDIM DEDİĞİNİZ GİBİ
KAPILARIN AÇILIP KAPANMASINDA HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMADIM EVET YAKIT TÜKETİMİ BİRAZ FAZLA OLABİLİR AMA BENCE NORMAL ARAÇ YÜK ARACI VE ÇOK SERİ BİR ARAÇ YAKTIĞININ HAKKINI VERİYOR ANCAK 1 VE 2. VİTESE GEÇERKEN ZORLANIYOR BU SORUNU NASIL ÇÖZDÜNÜZ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM BEN DE SİZİNLE HIZ LİMİTİ HAKKINDA BİLDİĞİM BİRŞEYİ PAYLAŞMAK İSTEDİM ARACINIZIN RUHSATINDA PANELVAN İBARESİ VARSA ÜZÜLMEYİN ÇÜNKÜ HIZ LİMİTİ KAMYONETE GÖRE DEĞİL YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE PANELVANLARIN HIZ LİMİTİ E5 TE 100 KM % 10 DA EKLENİRSE 110 KM OTOBANDA İSE 110 % 10 DA EKLENİNCE 121 KM HIZA KADAR ÇIKIYOR KAMYONETLERDE İSE OTOBANDA DAHİ % 10 U EKLENMİŞ ŞEKİLDE 104 KM EĞER RUHSATINIZA PANELVAN İBARESİ YAZILMAMIŞSA TRAFİĞE GİDİP DİĞER BİLGİLER BÖLÜMÜNE PANLEVAN YAZDIRABİLİRSİNİZ VE PANELVAN YAZARSA K BELGESİNE DE GEREK YOK, YOKSA K BELGESİ İSTENİYOR BU BİLGİYİ BU TİP ARABASI OLAN (DOBLO, CONNETC, PARTNER, CEDY VB.) HERKESLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.

Şanzıman kısmında senkromeç denilen bir hata mevcut. Nedense hala daha o sorunu düzeltemediler. Bende de aynı şekilde geçişleri çok zor oluyor. Zamanla azalıyor ama tamamen bitmiyor. Biraz siz alışıyorsunuz, biraz geçişler rahatlıyor. Sorunun düzelmesi için komple şanzıman değişmesi gerekiyor. Bununla ilgili sorun yaşayan, 45 gün arabasının gelmesini bekleyen bir arkadaşımız vardı yanılmıyorsam. Hız limiti konusunda haklısınız. Ayrıca ruhsata hususi diye de eklettirirseniz daha iyi olur. Ek not olarak 2012 modellerde arka kapı kilitleri sanırım 2011 lere göre biraz farklı. (revize edilmiş-düzeltilmiş)O yüzden sorun yaşamamış olabilirsiniz.

4 Mesaj
22 Aralık 2012; 1:41:44 

quote:

Orijinalden alıntı: tolgaaaaa

yakıt tüketimi ile ilgili yazmak istiyorum.araç 1.6 105.bg.
istanbulda şehir içi çok kısa mesafe kullanıyorum kış ortalaması 100 km de 9.6 ya çıktı en fazla
ama motor ısınmadan kontak kapatıyorum.sabah 2 öğlen 5 akşam 5 km gibi yol yapıyorum
3 gün önce istanbuldan bursaya gittim.araçta eşim çocuğum ben bagajdada valizler vardı.trip a yı sıfırladım verdiğim bilgiler istanbuldan beri olan ortalamalar.otoyolda 95 e sabitledim curise controlü.karayolu ile gittim. izmite vardığımda 4.3 idi tüketim.izmite kadar otoyol 95 sabitle geldik.izmitten sonra ışıklar falan tabi dur kalk oldu müsait yerlerde 90 sabitledim.bursaya vardığımda 5.3 idi tüketim .bursada yaklaşık 30 km gezdim.uludağa çıktım.uludağa çıkarken arabada 1 i çocuk 5 kişi idik . tüketim uludağa çıktığımda 6.5 oldu.uludağdan indiğimde ise şu an itibariyle 6.0 gösteriyo
benim incelememe göre araç şehiriçinde ağır kış koşullarında en fazla 100 kmde 10 lt otoyol 90 sabitde 100 kmde 4.5 lt tüketiyo
yani 100 km de 4.5 ile 10 lt arasındaki tüm değerler normal .kullanım koşulları hava yol yük durumu aradaki
miktarı oluşturuyo.

2011 ağustos ayında şirkete bi tane 1,6 105bg elegance doblo aldık. babam ilk defa bi arabadan bu kadar memnun kaldı. :D 9,6'lık veri hariç diğerleri birebir örtüştü tolga arkadaşın doblosu ile. tabi bu veriler babam ve elemanlar kullanırken geçerli bizimkinde.. direksiyona ben geçtiğimde ise durumlar baya bi değişiyo. hani genciz yaa. gaza azıcık ucundan yüklenen biriyim. 2.viteste 4000deviri rahat deviriyorum. 80i görüyor. hızlanışıda canavar gibi. 3. vitesi kapatın. ve ibredeki 110 km yazısına göz kırpın yakıt tüketiminin yukardaki diğer arkadaşlarla alakasıda yoktur. o gidişe göre gayet düşüktür. bana göre tek sorunu yüksek kilometrede yol dümdüz değilse çok sallıyor araba kendini. ama emin olun verdiğimiz paranın karşılığını fazlasıyla aldık

yinede 1,6nın verdiği memnuniyetlilikle gittik 2012 1.3 90bg elegance mylife aldık. yakıt daha düşük ama bana hiç bi tat vermiyor. babam gaza basmaz pek. ama o bile şikayetçi. ''gaza bastın mı kükremiyor odun araba'' dedi ve beni güldürdü :) ayrıca 1,3'ler daha düşük kilometrelerde ölüyor bilginiz olsun

2011 doblo 1,6 105hp elegance - 2011 fiorino 1,3 75hp otomatik vites

521 Mesaj
22 Aralık 2012; 10:14:03 

quote:

Orijinalden alıntı: tisolmaz

2011 ağustos ayında şirkete bi tane 1,6 105bg elegance doblo aldık. babam ilk defa bi arabadan bu kadar memnun kaldı. :D 9,6'lık veri hariç diğerleri birebir örtüştü tolga arkadaşın doblosu ile. tabi bu veriler babam ve elemanlar kullanırken geçerli bizimkinde.. direksiyona ben geçtiğimde ise durumlar baya bi değişiyo. hani genciz yaa. gaza azıcık ucundan yüklenen biriyim. 2.viteste 4000deviri rahat deviriyorum. 80i görüyor. hızlanışıda canavar gibi. 3. vitesi kapatın. ve ibredeki 110 km yazısına göz kırpın yakıt tüketiminin yukardaki diğer arkadaşlarla alakasıda yoktur. o gidişe göre gayet düşüktür. bana göre tek sorunu yüksek kilometrede yol dümdüz değilse çok sallıyor araba kendini. ama emin olun verdiğimiz paranın karşılığını fazlasıyla aldık

yinede 1,6nın verdiği memnuniyetlilikle gittik 2012 1.3 90bg elegance mylife aldık. yakıt daha düşük ama bana hiç bi tat vermiyor. babam gaza basmaz pek. ama o bile şikayetçi. ''gaza bastın mı kükremiyor odun araba'' dedi ve beni güldürdü :) ayrıca 1,3'ler daha düşük kilometrelerde ölüyor bilginiz olsun

9.6 lık değer hava sıcaklığının 3 ila 8 derece olduğu.
arabanın 3 . vitesi görmediği.
yoğun trafikte .
motor ısınmadan kontak kapatılan değerler.3 - 5 km gidip kontak kapatılan değerler.
bu şartlar altında denediyseniz ve 9.6 nın çok aşağısıda bir değer yakladıysanız o zaman benim araçta bir soun olabilir diye düşünebilirim.
9.6 bence yakıt tüketimi ile ilgili bu araçta üst bi değer.
otoyollarda 90 a sabitlediğinde 4.3 rahatlıkla yakalnıyor.
ortalama değerler 4.3 ile 9.6 arasında her türlü değer olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tolgaaaaa -- 22 Aralık 2012; 10:17:31 >

207 Mesaj
16 Ocak 2013; 15:11:44 

quote:

Orijinalden alıntı: burakkaplan

Bilgilendirme için teşekkürler. Bizim şirkete ait olan araçta cinsi kısmında "Kamyonet (Panelvan)" yazıyor. Kullanım amacı kısmında "Yük Nakli Ticari" yazıyor. Bu durumda "K" Belgesine ihtiyaç varmı.

Bu arada aracın yakıtı bazen 6,5 Lt bazen 7,5 Lt oluyor. Sanırım benle alakalı bir durum var.

www.fiatturkey.com

78 Mesaj
16 Ocak 2013; 22:52:47 

Selam Arkadaşlar,

Yeni Doblo Premio 1.6 aracımı aldığımdan beri tutmuş olduğum akaryakıt kayıtlarını paylaşıyorum sizlerle.
Aracı 0 km aldım ve şu an 52500 km civarında.
Kullanım bilgisi:
%75 Şehirdışı-uzun yol
%25 Şehiriçi-dur/kalk

Özet bilgi:
KM: 53000 (500 km den fazla gidebilecek yakıt var içinde)
Toplam yakıt: 3780,14 Litre
Toplam maliyet: 13804,89 TL (dünyanın en pahalı yakıtı ile..)

Ortalama tüketim: 7,13 lt/100 km

Kayıtlar:
(NOT1: km bilgilerini yazmadıklarım OPET dışında alınan yakıtlardır)
(NOT2: Excel tablosunu buraya koyarken kaydırıyor, eğer excel'de açmak isterseniz tabloyu kopyalaıp excel'e yapıştırın ve tabloya dönüştür seçeneğini seçin)

Tarih Litre Fiyat Tutar Km
10.06.2010 59,15 3,06 181,00 TL 1
10.06.2010 15,97 3,13 49,99 TL 630
12.06.2010 50,00 3,09 154,50 TL 881
13.06.2010 55,80 3,06 170,75 TL 1702
18.06.2010 57,47 3,04 174,71 TL 2454
21.06.2010 42,92 3,12 133,91 TL 3061
21.06.2010 49,84 3,13 156,00 TL 3828
12.07.2010 45,61 3,07 140,02 TL 4404
02.08.2010 24,76 3,03 75,02 TL 4737
14.08.2010 53,93 3,06 165,03 TL 5400
07.09.2010 6,41 3,12 20,00 TL
08.09.2010 49,05 3,10 152,06 TL 6123
10.09.2010 55,76 3,05 170,07 TL 7048
17.09.2010 58,65 3,07 180,06 TL 7956
19.09.2010 49,22 3,11 153,07 TL 8682
30.10.2010 9,50 3,16 30,00 TL
30.10.2010 51,27 3,14 160,99 TL 9514
06.11.2010 56,69 3,08 174,61 TL 10289
19.11.2010 15,87 3,15 49,99 TL 10990
23.11.2010 15,82 3,16 49,99 TL 11164
23.11.2010 54,63 3,13 170,99 TL 11398
04.12.2010 31,34 3,19 99,97 TL
02.01.2011 53,73 3,35 180,00 TL 12521
13.01.2011 15,01 3,33 49,98 TL
27.01.2011 29,49 3,39 99,97 TL
02.03.2011 8,33 3,60 29,99 TL
02.03.2011 51,82 3,57 185,00 TL 13879
02.03.2011 49,31 3,50 172,59 TL 14510
11.03.2011 8,14 3,69 30,04 TL
11.03.2011 52,49 3,62 190,01 TL 15325
11.03.2011 31,62 3,67 116,05 TL 15736
08.04.2011 19,11 3,67 70,13 TL
25.05.2011 54,32 3,56 193,38 TL 16966
28.05.2011 57,39 3,56 204,30 TL
05.06.2011 13,73 3,64 49,98 TL
05.06.2011 13,66 3,66 50,00 TL
05.06.2011 48,02 3,62 173,83 TL 18766
12.06.2011 47,52 3,62 172,02 TL 19449
12.06.2011 53,73 3,63 195,04 TL 20116
06.07.2011 40,91 3,57 146,05 TL 20615
06.07.2011 42,09 3,54 149,00 TL 21289
13.07.2011 57,87 3,64 210,65 TL 22114
20.07.2011 52,69 3,72 196,01 TL 22908
21.07.2011 13,73 3,64 49,98 TL 23531
21.07.2011 31,60 3,64 115,02 TL 23555
21.07.2011 13,44 3,72 50,00 TL 24201
30.07.2011 25,83 3,87 99,96 TL
26.08.2011 42,31 3,79 160,35 TL
27.08.2011 57,68 3,76 216,88 TL 25607
07.09.2011 57,14 3,72 212,56 TL 26359
16.10.2011 46,57 3,79 176,50 TL 27472
17.10.2011 45,13 3,72 167,88 TL 28130
08.11.2011 56,58 3,80 215,00 TL 29347
13.11.2011 53,99 3,71 200,30 TL
06.12.2011 7,51 3,99 29,96 TL
07.12.2011 58,11 3,94 228,95 TL 30795
08.12.2011 45,86 3,87 177,48 TL 31454
11.12.2011 56,85 3,87 220,01 TL 32187
24.12.2011 7,63 3,93 29,99 TL
24.12.2011 49,48 3,84 190,00 TL 33060
15.01.2012 57,26 3,93 225,03 TL 33783
21.01.2012 58,05 3,79 220,01 TL 34560
22.01.2012 41,02 3,81 156,29 TL 35134
22.01.2012 25,26 3,96 100,03 TL 35725
11.02.2012 26,04 3,84 99,99 TL 35985
26.02.2012 53,85 3,90 210,02 TL 36986
26.02.2012 49,37 3,95 195,01 TL 36351
06.03.2012 48,60 3,93 191,00 TL 38345
06.03.2012 56,41 3,90 220,00 TL 37673
12.04.2012 45,05 3,98 179,30 TL 38911
17.04.2012 59,65 3,94 235,02 TL 39844
18.04.2012 12,46 4,01 49,96 TL
22.04.2012 12,22 4,09 49,98 TL
22.04.2012 52,03 3,96 206,04 TL 41062
25.04.2012 52,28 4,00 209,12 TL 41812
05.05.2012 7,41 4,05 30,01 TL
05.05.2012 55,51 3,98 220,93 TL 42681
12.05.2012 50,02 3,84 192,08 TL 43410
17.06.2012 48,80 3,73 182,02 TL 44092
13.07.2012 7,78 3,86 30,03 TL
13.07.2012 54,27 3,84 208,40 TL 44937
15.08.2012 58,23 3,95 230,01 TL 45734
20.08.2012 54,55 3,96 216,02 TL 46572
25.08.2012 59,56 4,03 240,03 TL 47432
30.08.2012 50,02 4,02 201,08 TL 48161
01.09.2012 24,75 4,04 99,99 TL 48886
17.09.2012 7,36 4,08 30,03 TL
17.09.2012 56,94 4,04 230,04 TL 49473
21.10.2012 48,62 4,40 213,93 TL 50118
06.11.2012 56,60 4,29 242,81 TL 50296
05.12.2012 55,24 4,31 238,08 TL 51739
05.12.2012 8,12 4,31 35,00 TL
05.01.2013 46,74 4,28 200,05 TL 52315

35 Mesaj
28 Ocak 2013; 22:31:47 

selam arkadaşlar bende 2012 yeni kasa 1.3 multijet dizel doblo mypremio var arabayı sıfır aldım alalı yaklaşık 2 ay oluyor aldığımdan beri yaklaşık 3700 km yol yaptım araba istanbul içinde kullanılıyor zeytinburnu - ikitelli iş ve ev arasında, ben arabayı gayet sakin ve yavaş kulanırım gazı yavaş yavaş deviri yedire yedire veririm yakıt konusunda çok hassasım her zaman depoyu aynı benzincide aynı pompada full doldurup ölçüm yaparım excell de kayıt tutuyorum tuttuğum kayıtları aşağıda size bildiriyorum belki size yeni kasa 1.3 doblo yakıt tüketimi konusunda bilgi verir arabadan genelde memnunum ölçümlerimde en düşük 5,84 en fazla 6,93 lt yaktı uzun yola çıksam fabrika verisi olan 100km / 4.6 ltyi tutturum diye tahmin ediyorum bu arada sahile falan çıktığım zaman yol müsait oldumu hız sabitleyiciyi kullanıyorum az yakıyor deviri 2000 devire sabitliyorum

BÜYÜK
TARİH KM KM LİTRE FİYAT 100KM/LT LT FYT BENZİNCİ ORTALALAMA HIZ DOBLO BİLGİSAYAR
04.12.2012 411 343 22,35 95,21 TL 6,51 4,26 TL OPET 27KMH 6,7
10.12.2012 830 418,7 28,38 120,90 TL 6,8 4,26 TL OPET 27KMH 6,8
17.12.2012 1282 451,7 29,99 125,36 TL 6,63 4,18 TL OPET 29KMH 6,4
26.12.2012 1791 508,5 33,59 140,41 TL 6,6 4,18 TL OPET 27KMH 6,8
01.01.2013 2100 309,1 18,81 78,63 TL 6,08 4,18 TL OPET 29kmh 6,2
12.01.2013 2813 713,3 49,46 209,22 TL 6,93 4,23 TL OPET 27kmh 6,9
18.01.2013 3165 351,4 22,16 93,74 TL 6,3 4,23 TL OPET 25kmh 6,6
22.01.2013 3397 232,8 13,61 57,57 TL 5,84 4,23 TL OPET 35KMH 5,8
28.01.2013 3698 300,8 18,52 78,34 TL 6,15 4,23 TL OPET 28KMH 6,2