Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar ?
30 Cevap8172 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

175 Mesaj
23 Aralık 2011; 21:34:21 

Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

Seat Ibiza 2004 1.4 16V 100Hp
Samsung LE-40C652
Panasonic Lumix FS10
WD 2,5" 500GB My Passport Essential

4563 Mesaj
23 Aralık 2011; 23:55:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Destan70

Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

2068 Mesaj
24 Aralık 2011; 19:24:21 

quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

valla ben şu vana işini ayarlamayı beceremedim gitti.. hangisini ne kadar ksıp açacapımı bilemiyorum

1071'den BUGÜNE BU TOPRAKLAR BİZİM.. DÜN, BUGÜN, YARIN VE DAİMA!..

175 Mesaj
25 Aralık 2011; 14:28:16 

Deneyerek öğreneceğiz artık

Seat Ibiza 2004 1.4 16V 100Hp
Samsung LE-40C652
Panasonic Lumix FS10
WD 2,5" 500GB My Passport Essential

2698 Mesaj
25 Aralık 2011; 15:37:18 

Amaç fazla ısınan peteği sınırlamaksa en doğrusu peteğin sıcak su girişine termostatik vana taktırmaktır. Termostatik vana seçilen sıcaklık kademesine göre peteği kontrollü olarak ısıtır ve sınırlandırır. Oda sıcaklığı istenen değere gelince termostatik vana sıcak su girişini tamamen kapatarak fazla ısıyı diğer alanlara yönlendirir. Böylece hem odayı gerektiği kadar ısıtır hem de diğer alanların daha çabuk ve yeterli ısınmasına katkı sağlar. Kombinin bekleme periyodunu uzatarak bir miktar tasarruflu yanmasına yardımcı olur.
Peteklerin dönüş vanasından kısarak yapılan debi ayarlaması (reglaj) ise peteğin ısıl kapasitesini çok değiştirmeden sıcak suyun uzak-yüksek alanlara daha çabuk ulaşması için yapılır. (Tripleks evde otururken DD kazan kullanım kılavuzuna göre bu ayarları yapmıştım.)
Herkese iyi forumlar...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

9121 Mesaj
25 Aralık 2011; 18:58:06 

quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

valla ben şu vana işini ayarlamayı beceremedim gitti.. hangisini ne kadar ksıp açacapımı bilemiyorum

tesisat normal sıva üstü klasik sistemse
kombiye yakın petekleri kısın
kombiye uzak peteklerin vanasını tam açın

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

2068 Mesaj
25 Aralık 2011; 19:57:53 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

tesisat normal sıva üstü klasik sistemse
kombiye yakın petekleri kısın
kombiye uzak peteklerin vanasını tam açın

anlıyorum hocam da sıkıntı şu ki, "ne kadar?" .. aslında basit bir çizimle kroki koyacağım.. nerde ne kadar petek var.. tesisat ne şekidle gidiyor diye.. sizler de bana ona göre şunu şu kadar kıs aç diye söylerseniz dediğiniz şekilde yaparım..

9121 Mesaj
25 Aralık 2011; 20:06:58 

quote:

anlıyorum hocam da sıkıntı şu ki, "ne kadar?" .. aslında basit bir çizimle kroki koyacağım.. nerde ne kadar petek var.. tesisat ne şekidle gidiyor diye.. sizler de bana ona göre şunu şu kadar kıs aç diye söylerseniz dediğiniz şekilde yaparım..

kombiye en yakın petekten itibaren
en yakın petek tam kapatın 1 tur açın
bir sonraki petek te aynı şekilde
üçüncü peteği kapatıp 2 tur açın
evinizde aynı hat üstünde kaç petek var bilmiyorum
6-7 petek varsa

3 peteği aynı şekilde deneyin

daha fazla petek varsa 4 tanesini o şekilde deneyin

1782 Mesaj
25 Aralık 2011; 20:14:53 

Oda 2' nin peteğini kapadığım halde yatak odası istediğim sıcaklığa gelmiyor.
Salon ve Oda 1' in ısınmasında problem yok. Salonda oda termostatı var ama bir türlü yatak odasını ısıtamıyorum. Sanırım en uzak oda daima soğuk kalır.

0

9121 Mesaj
25 Aralık 2011; 20:19:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

Oda 2' nin peteğini kapadığım halde yatak odası istediğim sıcaklığa gelmiyor.
Salon ve Oda 1' in ısınmasında problem yok. Salonda oda termostatı var ama bir türlü yatak odasını ısıtamıyorum. Sanırım en uzak oda daima soğuk kalır.

0

kombiden mutfak ve banyo üzerinden yatak odasına hat gidiyorsa
mutfak ve banyodan kısın
resimdn öyle görünüyor

4563 Mesaj
25 Aralık 2011; 20:41:25 

quote:

En kolay yöntemi şudur:
az kullanılan ve/veya sıcak olan odaları tam kapatıp yarım yada 1 tur açmak (yada termostatik vana alıp 2,5-3'e ayarlamak),
soğuk olan ve/veya sıcak olmasını istediğiniz odaları tam açmak(bu odalara kesinlikle termostatik vana takılmaz),
daha ılık olmasını istediğiniz bölümleri 2-3 tur açmak (yada termostatik vana alıp 3,5-4 e ayarlamak).

SONRADAN NOT: Deneyimlerime dayanarak; kombiye yakın odaları kısıp, diğerlerini 1 er tur açmak gibi yöntemler yerine, her kişiye göre her evin farklı odasına ayrı belirlenmesi gereken sıcaklık kriterine uyulması (vana kısılması-termostatik vana ayarı gibi) daha uygun olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 25 Aralık 2011; 20:50:04 >

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

2068 Mesaj
25 Aralık 2011; 20:55:21 

quote:

En kolay yöntemi şudur:
az kullanılan ve/veya sıcak olan odaları tam kapatıp yarım yada 1 tur açmak (yada termostatik vana alıp 2,5-3'e ayarlamak),
soğuk olan ve/veya sıcak olmasını istediğiniz odaları tam açmak(bu odalara kesinlikle termostatik vana takılmaz),
daha ılık olmasını istediğiniz bölümleri 2-3 tur açmak (yada termostatik vana alıp 3,5-4 e ayarlamak).

SONRADAN NOT: Deneyimlerime dayanarak; kombiye yakın odaları kısıp, diğerlerini 1 er tur açmak gibi yöntemler yerine, her kişiye göre her evin farklı odasına ayrı belirlenmesi gereken sıcaklık kriterine uyulması (vana kısılması-termostatik vana ayarı gibi) daha uygun olacaktır.

teşekkürler hocam..

1782 Mesaj
25 Aralık 2011; 21:29:33 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

kombiden mutfak ve banyo üzerinden yatak odasına hat gidiyorsa
mutfak ve banyodan kısın
resimdn öyle görünüyor

Önce Oda 2 ye gittiği için o odanın peteğini kapattım. En son Banyo havlupenine gidiyor.
Yatak odasından önce Salona uğruyor. Orada ki son peteğin sıcaklığında sorun yok.

1782 Mesaj
26 Aralık 2011; 20:45:12 

Dün gece Oda 2' nin peteğini tamamen kapattım. Bu akşam eve geldiğimde yatak odasının sürpriz bir şekilde Oda 1 gibi sıcak olduğunu farkettim. Güney cephe ve güneşin de etkisiyle peteği tamamen kapalı olduğu halde Oda 2 de sıcaktı.
Keşke salon ve yatak odası güney cephede olsaymış.

303 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
RaizeR61
11 Aralık 2012; 4:11:01 

quote:

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

https://www.youtube.com/watch?v=Du3PBdsy0j0

4563 Mesaj
11 Aralık 2012; 11:46:56 

quote:

Orijinalden alıntı: RaizeR61

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

70 Mesaj
11 Aralık 2012; 13:54:11 

peki bu petek kısma işini hangi vanadan yapacaz allatkimi yoksa üsttekimi?

303 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
RaizeR61
11 Aralık 2012; 15:43:19 

quote:

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

4563 Mesaj
11 Aralık 2012; 15:53:34 

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

Üst vana tam açık olsun, alt vanayı tam kapatıp yarım yada 1 tur açın. Ama mutlaka tüm petekler açık olsun.

4563 Mesaj
11 Aralık 2012; 16:17:20 

quote:

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

Kombiniz, yöreniz, kat durumunuz, OT var mı? Bunları bilmeden nasıl bir yorum yapacağız ki? Bir soru mu soruyorsunuz yoksa bir tespiti mi paylaşıyorsunuz?
Yine de 54 derecede fahiş gaz harcıyor. Sizin acilen yoğuşmalıya geçmeniz gerekir kanımca.

4563 Mesaj
11 Aralık 2012; 16:25:42 

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

Aslında pek fark etmiyor. Ancak sıcak su peteğe girsin ve ılık kalsın denirse, üst giriş tam açık alt çıkış tam kapadıktan sonra yarım yada 1 tur açık olsun. Termo vanaların kullanma şekli de üst girişten kapanma şeklinde biliyorsunuz. Bu nedenle 2 denemeden hangisi size uygulamada yarar sağladıysa onu yapın.

303 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
RaizeR61
11 Aralık 2012; 17:03:02 

quote:

Kombiniz, yöreniz, kat durumunuz, OT var mı? Bunları bilmeden nasıl bir yorum yapacağız ki? Bir soru mu soruyorsunuz yoksa bir tespiti mi paylaşıyorsunuz?
Yine de 54 derecede fahiş gaz harcıyor. Sizin acilen yoğuşmalıya geçmeniz gerekir kanımca.

1. kattayım güneydoğudayım.Benim dün gece yaptığım bir tespiti paylaştım sadece.200m^2ev.Koridor yarım açık,oturma odası açık,3 tane oda açık bu şekilde geliyor.

4563 Mesaj
11 Aralık 2012; 22:02:16 

quote:

1. kattayım güneydoğudayım.Benim dün gece yaptığım bir tespiti paylaştım sadece.200m^2ev.Koridor yarım açık,oturma odası açık,3 tane oda açık bu şekilde geliyor.

İmkan varsa ve çok yeni değilse kombiyi değiştirin. Yada ciddi onarımdan geçirin. 54 derecede asla 18 m3 gelmemesi lazım. 45 dereceye göre % 100 den fazla artıyor.
Daha önce yazdığım tasarruf önlemlerinden mantığınıza ve eve uyanları uygulayınız.

""TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI

Birçok arkadaşa çeşitli amaçlarla verdiğim cevapların bir arada olması için bir toparlama yaptım. Eklemelerle iyi bir kılavuz olduğunu düşünüyorum. Aklıma geldikçe yeni maddeler eklerim. Sizler de katkıda bulunun.
Yalıtımın önemini hepimiz biliyoruz. Çatı ve zeminden yaklaşık % 15'er, duvardan % 13, pencereden ise hepsinden fazla % 37 lik ısı kaybı tahmin edilmektedir. O zaman dış duvarlar dışında yapabileceklerimiz de var.

http://www.poldeko.com....alitimi-univ-raporu.pdf
http://www.grupcam.com.tr/index.php?p=1252&l=1

Hepinize kolay gelsin.

1- Önce yalıtımın iyi olması gerekir. Dış yalıtım belli koşullara (çoğunluk onayına) bağlı olduğundan içten yapılacaklara önem vermeliyiz.

a) Pencere doğramalarının duvar ile birleştiği ve cam ile doğramanın birleştiği kısma dıştan ve içten ince şeffaf silikon çekilmesi,

b) Pencerelere ve kapılara (balkon ve dış kapı) kaliteli kauçuk bant çekilmesi,

http://www.renksan.com.tr/tr/tr6303.htm

c) petek arkalarına İzopan ısı yansıtıcı,
http://www.koctas.com.t...tor-Arkaligi/1819-3605/

d) son kat ise çatıya (varsa bile) 2. kat cam yünü yada biraz paranız varsa cam yününün altına beton kısmına taş yünü serilmesi,
http://www.koctas.com.t...400-folyolu/6177-10970/
http://www.koctas.com.t...olme-levhasi/2848-5641/

e) Zemin yada 1. kat ise ciddi yalıtım güç olacağından tabana pvc yada halı kaplatılması,
http://www.koctas.com.t...reyonu-urunleri_99/#all

f) iç duvarların önemli bölümünü etkiliyorsa, balkonların cam balkonla kapanması,
http://www.kayasehirdusakabin.com/cam-balkon.html

Son madde hariç hepsi düşük maliyetli ve uzun ömürlü önlemlerdir.

2- Kombiye uygun, mutlaka saat-gün-haftalık programlı, olabildiğince hassas (en azından -+ 0,5 derece) oda termostatı kullanmalıyız. Çok katlı evlerde kablosuz olabilir.

3- Kullanılmayan yada oransal sıcak olan bölümlerdeki peteklere termo vana takmalıyız. Odalar arası ısı yalıtımı olmadığından, sarfiyatı az azaltmak uğruna konforu yok etmemek için hiç bir peteği tamamen kapatmamalıyız. Sessiz ve sorunsuz Siemens olabilir.

4- Evi havalandırırken pencereleri ardına kadar tam açıp 10-15 dakika içinde tamamen kapatmalıyız. Pencereleri az açıp uzun süre havalandırmak kış için uygun değildir.

5- Kombiyi açık balkona monte ettirmeyiniz. sarfiyatı önemli ölçüde (% 10-15 gibi) arttıran faktördür. Mecburi ise balkon kapama + dolap yaptırınız. Dışarda kalan kombi borularını yalıtım malzemesi ile sardırınız.

6- Kombi tesisatını en azından 5 yılda 1 kez su ve vakumla temizletiniz. Kimyasal kullandırmayınız.

7- Kombiyi yılda 1 bakımını yaptırınız. Becerikli iseniz siz yapınız. Elektrik süpürgesi ile yanma odasını temizleyip kalıntıları yok edebiliyorsanız ve problemi yok ise olabilir. Kışa girerken ilk çalıştırmada 60 derecede 10-15 dakika yakın, tüm petekler açıkken kontrol edin. Hepsine sıcaklık gidiyorsa tesisatta sorun yok demektir. Bazılarında ılıklık varsa o zaman kirlilik yada ters bağlantıdan şüphelenilebilir.

8- Ayrıca dönüş suyu filtresini (ve soğuk su giriş filtresini) yılda 1 kez temizletiniz yada öğrenip temizleyiniz. Bina yeni ise ilk yıl 2-3 kez olabilir. Kombi çalışıyor ve sıcak su üretiyor ama peteklere gitmiyorsa ilk basit iş dönüş suyu filtresini temizlemektir. Buna rağmen çözülmezse üç yollu vana sıkışması olabilir. Bunu tamirciye bırakın.

9- Yeni kombi alırken mutlaka (premix yada condense) yoğuşmalı, şikayet sitelerinde ve özellikle çevrenizde fazla şikayet almayan, yakın çevrenizde alanların memnun oldukları servisi olan, arızaya anında müdahale eden, garantisi pamuk ipliğine bağlı olmayan, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da az yakan, sessiz, SEDBUK verimliliği iyi (A yada B) düzeyde olan kombileri seçin. Kombileri seçerken oda termostatı dahil fiyatlarını kıyaslayın. Ucuz görünenler pahalıya mal olabilir. Yoğuşmalı kombi + oda termostatı ile tasarruf % 25 i geçecektir.

10- Yeni tesisat yaptırıyorsanız tesisat boruları mutlaka oksijen bariyerli olsun. Bunun amacı; tesisata oksijen geçirimini azaltmak, kireç-pas oluşmasını önleyerek kombi ve tesisatın uzun ömürlü olmasını ve daha az sarfiyatla ısınmayı sağlamaktır. Dizayn, Fırat, Kalde, Sanica olabilir.

11- Radyatör seçiminde titiz olun. Özellikle garantisi belli şartlara bağlı olanları almayın. Şikayet sitelerinde buna benzer sıkıntı yaşayanlar var, inceleyin. Demirdöküm Plus, Demirdöküm 33mm hatveli, Alurad vs olabilir. Bunlarda 10 yıl garantili geniş hatveli ve ucuz olanları tercih edin. Geniş hatveli radyatörlerdeki verim çok daha yüksek olacaktır. Garantisi problem olan ürünlerden uzak durun.""

1 Mesaj
11 Aralık 2012; 22:07:44 

termostatik vanalari odalara göre derecelerini ayarlayıp bu değerleri hiç değiştirmesek kombi sıcaklığını dusursek tasarruf yerine zarar mi edilir. yani tasarruf için sadece termostatik vananin sıcaklığını mi düşünmeliyiz kombinin hangi sıcaklıkta olduğu önemli değil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

303 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
RaizeR61
12 Aralık 2012; 0:58:50 

quote:

İmkan varsa ve çok yeni değilse kombiyi değiştirin. Yada ciddi onarımdan geçirin. 54 derecede asla 18 m3 gelmemesi lazım. 45 dereceye göre % 100 den fazla artıyor.
Daha önce yazdığım tasarruf önlemlerinden mantığınıza ve eve uyanları uygulayınız.

""TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI

Birçok arkadaşa çeşitli amaçlarla verdiğim cevapların bir arada olması için bir toparlama yaptım. Eklemelerle iyi bir kılavuz olduğunu düşünüyorum. Aklıma geldikçe yeni maddeler eklerim. Sizler de katkıda bulunun.
Yalıtımın önemini hepimiz biliyoruz. Çatı ve zeminden yaklaşık % 15'er, duvardan % 13, pencereden ise hepsinden fazla % 37 lik ısı kaybı tahmin edilmektedir. O zaman dış duvarlar dışında yapabileceklerimiz de var.

http://www.poldeko.com....alitimi-univ-raporu.pdf
http://www.grupcam.com.tr/index.php?p=1252&l=1

Hepinize kolay gelsin.

1- Önce yalıtımın iyi olması gerekir. Dış yalıtım belli koşullara (çoğunluk onayına) bağlı olduğundan içten yapılacaklara önem vermeliyiz.

a) Pencere doğramalarının duvar ile birleştiği ve cam ile doğramanın birleştiği kısma dıştan ve içten ince şeffaf silikon çekilmesi,

b) Pencerelere ve kapılara (balkon ve dış kapı) kaliteli kauçuk bant çekilmesi,

http://www.renksan.com.tr/tr/tr6303.htm

c) petek arkalarına İzopan ısı yansıtıcı,
http://www.koctas.com.t...tor-Arkaligi/1819-3605/

d) son kat ise çatıya (varsa bile) 2. kat cam yünü yada biraz paranız varsa cam yününün altına beton kısmına taş yünü serilmesi,
http://www.koctas.com.t...400-folyolu/6177-10970/
http://www.koctas.com.t...olme-levhasi/2848-5641/

e) Zemin yada 1. kat ise ciddi yalıtım güç olacağından tabana pvc yada halı kaplatılması,
http://www.koctas.com.t...reyonu-urunleri_99/#all

f) iç duvarların önemli bölümünü etkiliyorsa, balkonların cam balkonla kapanması,
http://www.kayasehirdusakabin.com/cam-balkon.html

Son madde hariç hepsi düşük maliyetli ve uzun ömürlü önlemlerdir.

2- Kombiye uygun, mutlaka saat-gün-haftalık programlı, olabildiğince hassas (en azından -+ 0,5 derece) oda termostatı kullanmalıyız. Çok katlı evlerde kablosuz olabilir.

3- Kullanılmayan yada oransal sıcak olan bölümlerdeki peteklere termo vana takmalıyız. Odalar arası ısı yalıtımı olmadığından, sarfiyatı az azaltmak uğruna konforu yok etmemek için hiç bir peteği tamamen kapatmamalıyız. Sessiz ve sorunsuz Siemens olabilir.

4- Evi havalandırırken pencereleri ardına kadar tam açıp 10-15 dakika içinde tamamen kapatmalıyız. Pencereleri az açıp uzun süre havalandırmak kış için uygun değildir.

5- Kombiyi açık balkona monte ettirmeyiniz. sarfiyatı önemli ölçüde (% 10-15 gibi) arttıran faktördür. Mecburi ise balkon kapama + dolap yaptırınız. Dışarda kalan kombi borularını yalıtım malzemesi ile sardırınız.

6- Kombi tesisatını en azından 5 yılda 1 kez su ve vakumla temizletiniz. Kimyasal kullandırmayınız.

7- Kombiyi yılda 1 bakımını yaptırınız. Becerikli iseniz siz yapınız. Elektrik süpürgesi ile yanma odasını temizleyip kalıntıları yok edebiliyorsanız ve problemi yok ise olabilir. Kışa girerken ilk çalıştırmada 60 derecede 10-15 dakika yakın, tüm petekler açıkken kontrol edin. Hepsine sıcaklık gidiyorsa tesisatta sorun yok demektir. Bazılarında ılıklık varsa o zaman kirlilik yada ters bağlantıdan şüphelenilebilir.

8- Ayrıca dönüş suyu filtresini (ve soğuk su giriş filtresini) yılda 1 kez temizletiniz yada öğrenip temizleyiniz. Bina yeni ise ilk yıl 2-3 kez olabilir. Kombi çalışıyor ve sıcak su üretiyor ama peteklere gitmiyorsa ilk basit iş dönüş suyu filtresini temizlemektir. Buna rağmen çözülmezse üç yollu vana sıkışması olabilir. Bunu tamirciye bırakın.

9- Yeni kombi alırken mutlaka (premix yada condense) yoğuşmalı, şikayet sitelerinde ve özellikle çevrenizde fazla şikayet almayan, yakın çevrenizde alanların memnun oldukları servisi olan, arızaya anında müdahale eden, garantisi pamuk ipliğine bağlı olmayan, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da az yakan, sessiz, SEDBUK verimliliği iyi (A yada B) düzeyde olan kombileri seçin. Kombileri seçerken oda termostatı dahil fiyatlarını kıyaslayın. Ucuz görünenler pahalıya mal olabilir. Yoğuşmalı kombi + oda termostatı ile tasarruf % 25 i geçecektir.

10- Yeni tesisat yaptırıyorsanız tesisat boruları mutlaka oksijen bariyerli olsun. Bunun amacı; tesisata oksijen geçirimini azaltmak, kireç-pas oluşmasını önleyerek kombi ve tesisatın uzun ömürlü olmasını ve daha az sarfiyatla ısınmayı sağlamaktır. Dizayn, Fırat, Kalde, Sanica olabilir.

11- Radyatör seçiminde titiz olun. Özellikle garantisi belli şartlara bağlı olanları almayın. Şikayet sitelerinde buna benzer sıkıntı yaşayanlar var, inceleyin. Demirdöküm Plus, Demirdöküm 33mm hatveli, Alurad vs olabilir. Bunlarda 10 yıl garantili geniş hatveli ve ucuz olanları tercih edin. Geniş hatveli radyatörlerdeki verim çok daha yüksek olacaktır. Garantisi problem olan ürünlerden uzak durun.""

Sayın Sserin çok ama çok teşekkür ederim ilginiz için saygılar .

4563 Mesaj
12 Aralık 2012; 2:04:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ckyvarpy

termostatik vanalari odalara göre derecelerini ayarlayıp bu değerleri hiç değiştirmesek kombi sıcaklığını dusursek tasarruf yerine zarar mi edilir. yani tasarruf için sadece termostatik vananin sıcaklığını mi düşünmeliyiz kombinin hangi sıcaklıkta olduğu önemli değil mi

Her ikisini de düşüneceksiniz tabi. Bu ısı bana yeterli dediğiniz ana kadar termostatik vanayı kısacaksınız. Az kullanılan yada oransal sıcak odalarda termo vana ayarı 2-3 arasında olabilir. Termo vanalarla tasarruf % 5 i bulur mu? Sanmam... Çünkü termos vanalar kombi çalışmasını durduramaz.Ben bilimsel net veriler ortaya koyan araştırma bulamadım. Mantıken kesinlikle tasarrufa yararı var tabi. Ancak haftalık programlı oda termostatı gerekmedikçe kombiyi yakmayacağı için, tasarrufu tahmin edebilmek zor değil. Taktırdığım arkadaşlarımda ve çevremde % 10 ile 15 arasında değişen tasarruf sağlandı. Linke bakınız.
http://www.izgaz-gdfsue...ti-kullanmalisiniz.aspx
Kombi ısısı ise yöreye ve evin durumuna göre 40-55 derece arasında olmalıdır. Öncelikle 45 derece denenir, duruma göre değiştirilir. 45 derece yerine 50 derecede yakarsanız, aynı koşullarda yaklaşık sarfiyat % 30 artabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Aralık 2012; 2:10:24 >

190 Mesaj
13 Aralık 2012; 0:08:12 

quote:

Yapmanız gereken peteklerin dönüş suyu (alt) çıkış sıcaklıklarını kontrol etmenizdir en uzak peteği tam açın en yakın olanları önce tam kapatın sonra yavaş yavaş çeyrek yarım veya 1 tur açarak en uzak petek ile en yakın peteğin alt sıcaklıklarının aynı olmasını sağlayın ara petekleri de alt sıcaklıkları aynı olacak şekilde 1 veya 2 tur açık şekilde ayarlayın üst vanalar tamamen açık olsun ayarlamaları alt vanalardan yapınız ve birdaha karıştırmayınız.

201 Mesaj
7 Ocak 2013; 10:09:41 

arkadaşlar ben ilk petekler olan mutfak ve hol peteklerini tam kapadım. yani alttan ve üstten tamamen kapadım. diğer odalar tam ısınmıyor alt vanaları açmammı gerekiyor?

http://forum.donanimhaber.com/m_1692648/tm.htm

234 Mesaj
7 Ocak 2013; 15:53:13 

petek olarak panel radyatörlerimi yoksa aliminyum radyal radyatörlerimi önerirsiniz

2008CHEVROLET AVEO SEDAN 1.4SE BRC , HP dv6172 ıntcore2 1.66 ram512 nıvıdıa7400

3665 Mesaj
7 Ocak 2013; 16:19:03 

quote:

Orijinalden alıntı: rudolfo3639

arkadaşlar ben ilk petekler olan mutfak ve hol peteklerini tam kapadım. yani alttan ve üstten tamamen kapadım. diğer odalar tam ısınmıyor alt vanaları açmammı gerekiyor?

Üstler açık, altlar tam kapatıp çeyrek tur açın.

"Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir."

Mevlânâ Celâleddîn-î Belhî Rûmî

9 Mesaj
6 Ekim 2013; 21:06:05 

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak peteklerde 2 vana var biri üstte biri altta bazı açıklamalarda bulunmuşunuz ama ben pek tatmin olmadım.

1.Alt vana ne işe yarıyor üst vana ne işe yarıyor tam performans ve tasarruf için açıklığı nasıl olmalıdır bütün peteklerde aynı şeyimi uygulamalıyım?
2.örneğin kombiyi 40 dereceye getirdim 3 odada yanıyor bir diğerinde ise kombiyi 60 dereceye getirdim 1 oda hiç yanmıyor oturduğum oda full diğer odalar vanaları yarım şekilde açık bu iki durumun hangisinde fatura daha az gelir?

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Kombi vb. Isıtma sistemleri » Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar ?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.598