Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7990 resmiyet kazandı, Mart ayında geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
7.598
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD Radeon HD 7990 resmiyet kazandı, Mart ayında geliyor

Tahiti XT grafik yongasını kullanan Radeon HD 7970 modelini bugün duyuran ve 9 Ocak'ta satışa sunmaya hazırlanan AMD, HD 7000 serisinin diğer üyeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Radeon HD 7970'in düşük maliyetli alternatifi olan Radeon HD 7950 ile devam edecek olan şirket, büyük bir ihtimalle Şubat ayı ile birlikte (Çin tatili nedeniyle Şubat ayının başı ya da sonu olabilir) Radeon HD 7800 serisi ekran kartlarını da kullanıma sunmuş olacak.

4.3 milyar hatta tam değeri vermek gerekirse 4,312,711,873 transistöre sahip olan Tahiti XT grafik yongasını dünyanın en güçlü ve gelişmiş GPU'su olarak tanıtan AMD, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu yonganın çiftine sahip olan Radeon HD 7990 modelini pazara sunacak. AMD'nin resmi dökümanlarında ilk defa görünen ve aynı dökümanda ilk çeyrekte lanse edileceği resmiyet kazanan çift GPU'lu yeni ekran kartının, şirketin daha önceki çift GPU model tasarımlarından yola çıkarak Tahiti XT grafik yongasının iki tanesine sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu bağlamda 2x 2048 paralel işlem birimine (Radeon çekirdeği) 2x 384-bit bellek veri yolu desteğine, 6GB (?) GDDR5 bellek kapasitesine 2x 128 doku ünitesine ve 2x 64 ROP birimine sahip olması beklenen ekran kartının saat hızları hakkında şu an net bir şey söylemek zor olsa da tek GPU'lu Radeon HD 7970'den düşük olması kuvvetle muhtemel.

Grafik yongalarının çalışma hızına bağlı olarak 6+ TeraFLOP seviyesinde tek hassasiyetli işlem performansı sunması beklenen DirectX 11.1 destekli ekran kartı, daha da fazlasını isteyenler için Quad Crossfire teknolojisi ile dört GPU'lu sistem kurulumlarına da olanak tanıyacak. Radeon HD 7000 serisinin PCIe 3.0, ZeroCore ve PowerTune gibi yeni özelliklerini bünyesinde barındıracak olan kartın erteleme olmadığı takdirde Mart ayında lanse edilmesi beklenirken, tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor. 

• 7970 in fiyatını gördükten sonra, bunun fiyatının ne olacağını merak etmiyor değilim :) orta,üst seviye bir pc toplanır herhalde :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3000 tl kısa ve öz oldu sanırım.
  • oyun oynamak için gereksiz olur 7970 600 dolar civarında yurtdışı fiyatı bu onun 2 katı fıyatta satılır djduke dediği gibi 3 bıntlcıvarı olur 6990 2 mılyara satılıyorsa bu 3 den aşağı ınmez
  • AMD ATI, Cuda ve physx olayını çözdümü yahu nerden geliyor bu " Tahiti XT grafik yongasını dünyanın en güçlü ve gelişmiş GPU'su" ibaresi ?

sadece hızlı olmakla en gelişmiş olunuyormu ?
  • Nvidia da Cuda var AMD ATI de ATI Stream var..Amd ATI physx olayına ayrıca gerek kalmadan işleme yeteneğine zaten sahip sadece nvidia bunu ayrıcalıklı gibi gösterdi hepsi bu.

(Tarafsız bilgi)
  • Haber de 2x64 rop yazılmış ama 2x 32 rop olucaktı yanlış yazılmış saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Nvidia da Cuda var AMD ATI de ATI Stream var..Amd ATI physx olayına ayrıca gerek kalmadan işleme yeteneğine zaten sahip sadece nvidia bunu ayrıcalıklı gibi gösterdi hepsi bu.

(Tarafsız bilgi)

Sayın misafir üye madem Ati de physx desteği var neden testlerde physx açıkken yapılan testlerde ati kartlar yer almıyor o zaman ? ATI böyle birşeyi yapabiliyor olsaydı zaten Nvidia bu kadar reklamını yapamazdı dimi ?
  • Bu sefer daha zor olacak ve daha anlamsız.
  • quote:

Bu sefer daha zor olacak ve daha anlamsız.

üstad son sözü söyledi dağılabilirsiniz arkadaşlar.
  • quote:

sanki bir an kendimi cem adrian konserinde zannettim :D:D:D arkadaş damardan girdi
  • 750 gundur amd yi gecemeyen nvidia icin bu sure 1000 gune ulasacak herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: FoXDiE

quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Nvidia da Cuda var AMD ATI de ATI Stream var..Amd ATI physx olayına ayrıca gerek kalmadan işleme yeteneğine zaten sahip sadece nvidia bunu ayrıcalıklı gibi gösterdi hepsi bu.

(Tarafsız bilgi)

Sayın misafir üye madem Ati de physx desteği var neden testlerde physx açıkken yapılan testlerde ati kartlar yer almıyor o zaman ? ATI böyle birşeyi yapabiliyor olsaydı zaten Nvidia bu kadar reklamını yapamazdı dimi ?

Adamın nicki o. misafir değil normalde..

Ayrıca physx nvidia destekli oyunlarda oluyor. bu yüzden nvidia hesaplama tekniklerine göre çalışıyorlardı. testlerde o yüzden physx açık ve kapalı oalrak testler yapılıyor.

• PciE 3.0 'ın bant genişliğinin gerekli olabileceği tek kart olacak herhalde bir süre, özellikle CF kurulumlarında.
    Gerçi laptopta rahatım ben şimdilik, Yeni Xbox ve PS modelleri gelsin o tarihten sonra çıkacak oyunları oynamak için ekran kartı almak gerekebilir belki, o zamana da 8xxx , 9xxx modeller gelir bunlar orta-giriş seviyesi olur:)
  • Oyun mu varda bu kartları alalım? AMD'de iyi sallamış ama. GTX 580'e göre %60'lara varan performans farkı vardı aralarında, tarafsız testlerde %20'lere düşmüş vaziyette. Tabii AMD kendi kartına kötü demez, ama gidipte en yüksek görülen fps'i ortalama olarak yazmak da pek akıllıca değil bana kalırsa. HD6950 TF III CF var bende ve GTX580+% 15-55 arası performans alıyorum. Oyunların hiç biri kartların hızını kesemiyor. Crysis 2 çok ağır dedik 40fps+ oynuyorum her halükarda...Adam gibi grafiklere sahip oyun istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz ya... HD 7990 çıkacak ve bana kalırsa sınırlı, rekor peşinde olan bir kitleye satacak. İyi bir sistem fiyatına olacağını düşünüyorum. Belki aynı kulvarda değiller ama Türkiye'deki iPhone fiyatları ile yarışacağını düşünüyorum. Ben hep teknoloji gelişir daha iyiyi daha ucuza alırız diye biliyordum, artık öyle değil. Yeni çıkan eskisinin fiyatının şişirilmesiyle yapılmaya başlandı. Daha iyisini istiyorsan bekle dur... Anca 2.el fiyatları uygun seviyelere geliyor... HD8xxx (?)-HD9xxx(?) veya da sonraki nesilden ümitliyim. 7xxx serisinde bana kalırsa pek bir getiri yok nm küçülmesi ve bir kaç mimari fark dışında. 28nm olacak ama şimdiki kartlarla aynı gücü harcayacak. Hemde öyle çok uçup kaçmıyor. nm'lik küçülmeden dolayı bir güç tasarrufu var o kadar...Fiyatlar zaten CF yapacaklar için 2. el tofaş fiyatına gelecek artık...

• adam haklı beyler
  • quote:

Orijinalden alıntı: cestvrai

quote:

üstad son sözü söyledi dağılabilirsiniz arkadaşlar.

Bu lafı söyleyen kişinin sayısız HD6990 başlığı açmış olması bana komik geliyor.

Şimdi tutup uzun uzun yazsam cevap ver(e)meyeceğinizi biliyorum. Zira geçmişte benzer birçok yaşanmışlık var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 22 Aralık 2011; 16:32:12 >
  • 800 ve 900 tl arasında değişeceğini söylüyorlardı
  • HAAHHHH..! Bir bu eksikti.. PC ler ekran kartından ibaret olmuş gibi...
  • Motormu alsam ekran kartımı ??

diiye yakında konu açılır.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.