Mevsimlik Değiştirdiğimiz lastikler nasıl saklanmalıdır
32 Cevap5786 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

11853 Mesaj
26 Ocak 2006; 11:46:22 

Şu anda goodyear Ug6 Kar lastiği kullanıyorum. Ve Goodyear GT3 yazlastiklerimide kendim saklıyorum.

Asıl soru geliyor, lastikler sırt üzerindemi saklanmalı yoksa yanak kısımları birbine bakacak şekilde üst üste konulup da saklanabilir mi.

Yazın lastiklerimi taktırıken süprizlerle karşılaşmak istemiyorum

Lastik en iyi şekilde nasıl saklanır, ve sizler ne yapıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 26 Ocak 2006 11:46:26 >

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

1432 Mesaj
26 Ocak 2006; 12:12:40 

Vallaha ben direk depoya naylonlu olarak üst üste nasıl gelirse koyuyorum...

Tabi eğer bir saklama tekniği varsa seve seve uygularız

11853 Mesaj
26 Ocak 2006; 12:17:48 

quote:

Orjinalden alıntı: byurt

Vallaha ben direk depoya naylonlu olarak üst üste nasıl gelirse koyuyorum...

Tabi eğer bir saklama tekniği varsa seve seve uygularız

herkes başka bişey söylüyorda bende endişelendim şimdi okadar para veriyoruz lastiklerimiz ziyan olmasın.

Hadi paradan geçtim lasitklerin kimyası falan bozulursa da kötü can taşıyoruz çünkü yalan mı, saklama tekniklerini bilen arkadaşlar lütfen sölesinler.

Poşete geçirilmeli mi yoksa poşete geçirirsek rutubet yaparda zarar görür mü

Yanak kısımları birbirine bakacak şekilde üst üstemi konmalı yoksa sırtı tarfı yere gelecek şekilde dik mi konmalı.

lastikleri temizleyip koymamızın yarı varmıdır.

kuru ve rutubetsiz yerde saklayın derler ben Eskişhirde anne annemlerin oturduğu evin arkadsında onların kullnamdıkları bir ev daha var orada saklıyorum kapalı bir oratam ama baya soğuk içerde su bıraksınız donar o derce yani, bunun zararı varmı.

Ayrıntılı bilgi veririseniz sevinirim. Teşekkürler

Ne mutlu Türküm Diyene

11853 Mesaj
26 Ocak 2006; 13:39:29 

kimse saklamıyor herhalde

up

Ne mutlu Türküm Diyene

11853 Mesaj
26 Ocak 2006; 13:46:42 

bu konuyu kimse ilgilendirmiyor her halde, boşverin yazmayın.

Modlar bu konuyu silerseniz sevinirim, ya da kitleyin gitsin.

Ne mutlu Türküm Diyene

59 Mesaj
26 Ocak 2006; 13:47:06 

Merhaba arkadaşlar,

Ben kış lastiği kullanmıyorum ama siz böyle bir topic açınca merak edip bakayım dedim.

Dunlop'un sitesinde lastik saklanması kısmında yazanları elimden geldiğince türkçeye çevirip yazayım

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lastikler yüksek mühendislik ürünleri olduklarından ve çeşitli bileşenlerden oluştuğundan, lastikleri sıcak, ışık, nem ozon gazı ve deformasyondan koruak gerekir.

Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız lastiklerinizi söküp plastik çantalarda (poşet de diyebiliriz) serin ve karanlık bir yerde saklayınız.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burda dik koyun yada yanak üzeri koyun diye bir şey göremedim ben. Bilen varsa o konuda da yazarlarsa güzel olur.

SHIFT_to one

11853 Mesaj
26 Ocak 2006; 14:01:44 

quote:

Orjinalden alıntı: fellocity

Merhaba arkadaşlar,

Ben kış lastiği kullanmıyorum ama siz böyle bir topic açınca merak edip bakayım dedim.

Dunlop'un sitesinde lastik saklanması kısmında yazanları elimden geldiğince türkçeye çevirip yazayım

Lastikler yüksek mühendislik ürünleri olduklarından ve çeşitli bileşenlerden oluştuğundan, lastikleri sıcak, ışık, nem ozon gazı ve deformasyondan koruak gerekir.

Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız lastiklerinizi söküp plastik çantalarda (poşet de diyebiliriz) serin ve karanlık bir yerde saklayınız.

Burda dik koyun yada yanak üzeri koyun diye bir şey göremedim ben. Bilen varsa o konuda da yazarlarsa güzel olur.

ok teşekkürler arkadaşım, bu poşet falan diyip duruyorlar bildiğimiz naylon poşetmi yok özel kılıfları falan mı var

Ne mutlu Türküm Diyene

59 Mesaj
26 Ocak 2006; 14:40:06 

quote:

Orjinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Orjinalden alıntı: fellocity

Merhaba arkadaşlar,

ok teşekkürler arkadaşım, bu poşet falan diyip duruyorlar bildiğimiz naylon poşetmi yok özel kılıfları falan mı var

O poşet dedikleri şey bildiğin çöp poşetleri ya. Lasitkleri sökünce lastikçiler çöp poşetine koyup veriyorlar lastiği.

SHIFT_to one

3444 Mesaj
27 Ocak 2006; 12:31:42 

Lastikleri güzelce yıka kurut.Torbala nemsiz ve kuru ve gölge bir yere koy bir şey olmaz.....Taban veya yanak bu şartlarda o kadar fark etmez.

2256 Mesaj
27 Ocak 2006; 12:47:47 

SÜREKLİ AYNI POZİSYONDA DURMAMASINA DİKKAT EDİN
EĞER ÇOK TİTİZSEN BİR LASTİK FİRMASINA GİDİP SAKLAMA KILIFLARINDAN ALABİLİRSİN.PAHALI BİRŞEY OLMADIĞINA EMİNİM.
BETONUN ÜSTÜNDE DURMAMASI ÖNERİLİR.BANADA MANTIKLI GELİYOR BU.TAHTA ÜZERİNDE DURMASI EN UYGUNUYMUŞ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jackal78 -- 27 Ocak 2006 12:54:38 >

151 Mesaj
27 Ocak 2006; 15:43:07 

Lastikler nemsiz rutubetsiz ortamda, torbalara bağlanarak ve en önemlisi dik olarak saklanmalıdır. Kesinlikle üst üste konup bekletilmez lastikler. Kış(kar) lastiği başlıklarında daha detaylı değilmişti bu saklama konusuna.

same shit different day

7801 Mesaj
28 Ocak 2006; 3:48:08 

Arkadaşlar, bir yerde okudum, kesinlikle yan yatırılmayacak, tıpkı arabaya takılıymış gibi dik şekilde saklanacak. Kimyasallardan, nem, rutubet ve direkt güneş ışığından uzak tutulacak.
Lastik aldığınız yere eski lastiklerini verip onların saklamasını istiyebiliyormuşsunuz. Sonra da yazın başında yine yazlıkları taktırırken kışlıkları oraya bırakabiliyormuşsunuz.

Everything that has a beginning has an end

9576 Mesaj
28 Ocak 2006; 3:50:57 

Bodruma cuwalların içine attım

46 Mesaj
28 Ocak 2006; 15:40:47 

Nem ve çürümeden en iyi korumak için PUDRALADIKTAN sonra saklanmalı.(Bildiğimiz çoçuk pudrası ).

14040 Mesaj
28 Ocak 2006; 15:47:26 

bazı bayilerde lastikleriniz vakumlanıp depolanır fln yazıyo.....rütübetten fln uzak tutmak gerekiyo galiba....
benim bildiğim lastiklerin dik durması gerekiyor....ztn bütün lastikçilerde dik dik raflarda duruyor....yan yan koymuyolar hiç yanlış olsa koymaslar heralde....

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

14812 Mesaj
28 Ocak 2006; 16:40:01 

ben de tavana asılabilir diye düşünmüştüm

bence en mantıklısı o

poşetine koyup bi tarafından asmak, dik olarak tabii

bir de cevizlibağ autoshopta lastikler dik olarak ve folyoya benzer şeylerin içinde duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joushkun -- 28 Ocak 2006 16:41:11 >

Renault almak isteyen benden fiyat alsın

7129 Mesaj
29 Ocak 2006; 2:33:10 

yaf nolcak aracın üzerindeyken hem yük biniyor hemde her türlü kötü ortama girip çıkıyor 2-3 ayda bişi olmaz lastiklerinize merak etmeyin ama karlastiklerinizi kuru karanlık bir yerde poşetleyip saklayın

779 Mesaj
4 Ocak 2013; 22:30:16 

konu hortlayacak ama , bende birşey öğrenmek istiyorum... mevsimsel lastik değişikliklerinde en ideal lastik saklama şeklinin janta takılı vaziyette ve hava basılarak yapılan saklama olduğunu söyleyenler var!! doğrumudur yada gerek varmıdır ? ... ( eğer gerek varsa depoda boş ta duran 185/65/15 jantlarım var lastiklerimde aynı ölçüde hafta sonu gidip taktırayım )

331 Mesaj
8 Ocak 2013; 9:45:22 

Hazır konu hortamışken...

Kış lastiği almak istiyorum ama üzerindekilerinde hamallığını yapmak istemiyorum.

Var mıdır sizin için muhafaza eden yerler? İstanbul için tavsiye ettiğiniz firmalar var mı bunu yapan?

Yani satın aldığım yer hem taksın, hem saklasın istiyorum. Bir de çay ikram etsin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Link234 -- 8 Ocak 2013; 9:47:50 >

238 Mesaj
8 Ocak 2013; 10:24:16 

Michelin ve Bridgestoneun sitelerinde ufak bir kaç bilgi var belki işinize yarayabilir;

http://www.michelin.com...ilavuzu/depolama-oykusu

http://www.bridgestone....-ve-raf-omru-onerileri/

Cpu: Intel Core i7 3930K @ 4.375 GHz | Cpu Cooler: Noctua NH-D14 | Mainboard: Asus Sabertooth X79 | Ram: 16gb Kingston DDR3 1333MHz | Graphics: Zotac GeForce GTX 680 SLI | Storage: 2x Samsung 840 Pro 256gb raid0 (OCZ RevoDrive Hybrid Satılık) | Display: 1x Dell UltraSharp U3011 , 2x Samsung 2333T | Psu: Xilence XP1000 | Case: CoolerMaster HAF932 | Mouse: Razer Imperator | Mousepad: SteelSeries QcK+ | Keyboard: Razer BlackWidow Ultimate | Joystick: Logitech Extreme3DPro | Sound: Logitech Z-5500 / Razer Tiamat 7.1

7487 Mesaj
8 Ocak 2013; 11:45:59 

Ben üstüste koydum apartmanın ambarında duruyor. Geçen kış balkonda karın yağmurun altında poşetler içinde yine üstüste yan şekilde durdular. Garajlı evim olsaydı başka türlü olurdu tabi.

Yeni Aveo Sedan 1.2 LS (Boracay Mavi)
Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD); Dell Studio XPS 1640; LG G2 32 GB; iPod Touch 5 32 GB; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K360, S220; Creative EP630, EP630i; Casio EFA-111D-1AVDF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; OCZ Diesel 16 GB, Sandisk Extreme 32 GB
Steam ID: Kesbi

441 Mesaj
8 Ocak 2013; 12:22:52 

bilmiyorum ne kadar doğru bana güneş görmeyen bir yerde dik olarak saklayın demişlerdi. dik olmasının sebebini bilen var mı?

19 Mesaj
18 Mart 2013; 1:12:42 

Merhaba Arkadaşlar tahtadan yaptığım garip eşeklerin üzerine lastikleri dizdim. Kış lastikleri bu şekilde eğilir mi sizce? yani tek tahta var paralel 2 tahta değil. yere basmıyorlar. fazla mı abartmışım?

resmi umarım eklemişimdir
teşekkürler şimdid
en

Ekteki dosya (1)

30 Mesaj
24 Haziran 2013; 13:42:50 

Depolama hizmeti veren hiçbiryerde uygun istifleme yapıldığını görmedim. Bir sürü lastik üstüste konulup muhafaza ediliyor.
Jantlı ve jantsız olarak ayrı istif şekilleri varmış depolama için. Bir Rus forumunda ulaşmıştım bu bilgiye. Daha sonra da Türkçe olarak hazırlanmışını buldum (Michelin.fr kaynaklı), tıklayın...
>>> Mevsimlik Lastiklerin Muhafazası <<<

Follow me, if you can. Life begans @ 3000 RPM

11853 Mesaj
29 Haziran 2013; 15:53:35 

Benim konummuş :) Şu anda serviste saklatıyorum orada değiştiriyorum zaten. Depolarında bir sürü lastik saklıyorlar özel raflar ve numara ile (plaka). Bilgisayardan numarayı girip hangi rafta olduğunu öğrenip lastiği alıyorlar. Sıfır lastikleri nasıl muhafaza ediyorlarsa mevsimlik lastikleri de öyle saklıyorlar.

Ne mutlu Türküm Diyene

17636 Mesaj
29 Haziran 2013; 16:03:59 

Bu arada bilirkişi "Lastikçiler 4 adet kış lastiği satmaya çalışırlar ama gereksiz. Çekiş hangi tekerlerdeyse onlara almalısın lastiği. Aracın önden çekişli olduğu için 2 adet alman yeterli. Gerisi israf olur" dedi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

459 Mesaj
29 Haziran 2013; 21:10:49 

güneşten uzak dik saklanmalıdır.sıfır lastik satan firmalara bakın hebsi dik duruyor.Ancak benimkiler cantı üzerinde ve hava var içinde.

2010 1.9TDI TEAM reflex gümüş
son olarak 1.6 tdi golf binebilirsem.

3609 Mesaj
29 Haziran 2013; 23:25:53 

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Bu arada bilirkişi "Lastikçiler 4 adet kış lastiği satmaya çalışırlar ama gereksiz. Çekiş hangi tekerlerdeyse onlara almalısın lastiği. Aracın önden çekişli olduğu için 2 adet alman yeterli. Gerisi israf olur" dedi.

Onu diyene şunu sorsaydınız.Çekiş olan lastik diyelim ki önden çekişli, kış lastiği var ve yola tutunuyor ama arkalar yazlık ve kaygan bir zeminde kış lastiği olmadan önler tutunurken arkalar tutunmayacak doğal olarak.Bu durumda aracın önü düz durmaya çalışırken arkası 8 çizip veya sipin atmaya başlarken ne yapmalı.Ters yöne durdunuz arabalarla kafa kafaya geldiniz ne demeli? Viraj dönüyordunuz ön tutunurken arkasını bıraktı bariyere girdiniz yada frene bastınız önler tutundu ve durmaya çalıştı ama arka tutunamadı ve sağa sola savurdu ne söylemeli nasıl bi dua etmeli o an bildiği bir dua varmıymış ?

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

215 Mesaj
30 Haziran 2013; 0:55:15 

quote:

Butun tekerleklerin uyum icinde olmasinin daha mantikli oldugu asikar bence..

CMAS * DIVER
GALAXY S3

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Haziran 2013; 0:58:42 

Arabam 16 jantti 17 janta gectim 17 jant aldim lastikte

16 jantlara kis lastiklerini taktim lastik saklama poseti aldim bir guzel posetledim isik olmayan odada dik bir sekilde koydum

Bakalim kisa ne olur hep birlikte gorucez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

11853 Mesaj
30 Haziran 2013; 3:17:54 

quote:

Sallamış onu diyen kişi :) Kışlık almayacaksan bile yazlık lastikleri takım halinde almak en mantıklı ve güvenli olanı. Farklı marka, farklı hamurlar, ebat, dişler, desenler.. Sorun olmaz gibi gözüksede farklı ayakkabılar giymek gibi bişey aslında. Bütçe konusunda sıkıntı yoksa ve sık sık araç kullanılıyorsa 4 lü olarak değiştirmek en doğrusu.

Ne mutlu Türküm Diyene

114 Mesaj
30 Haziran 2013; 3:22:27 

Ben de lastik depoları var diye duymuştum kışın gidip kış lastikleriyle değiştirtiyorsunuz yaz lastiklerinizi depoluyorlar yazın yine aynı işlem.

4676 Mesaj
30 Haziran 2013; 13:28:21 

quote:

Otomobil fren yaparken de sadece iki tekerleğini mi kullanıyormuş?

Bilirkişiymiş.

>> Dizel partikül filtresi (DPF) ve EGR'yi lütfen iptal ettirmeyin, insan sağlığı birkaç bin liradan çok daha değerlidir...
Hiçbir yakıt tasarruf cihazına inanmayın, dolandırıcılara para kaptırmayın ! Çocuğunuzun rızkı cebinizde kalsın...
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Mevsimlik Değiştirdiğimiz lastikler nasıl saklanmalıdır
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.219