Şimdi Ara

Siemens RDE 10.1 Oda Termostatında Haftalık Program yapılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
9.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bildiğiniz gibi birçok arkadaşıma oda termostatı alımında Siemens RDE 10.1 oda termostatının değiştirilemez, kendine özgü aç-kapa haftalık programı olduğunu belirtmiştim. Kullanım kılavuzunda sadece mevcut programdan söz edildiği ve detaylara girilmediği için de denememiştim. Oysa ki bu program ile 2 farklı ısı belirleyebiliyor, 1 hafta içinde istediğiniz saatte bu 2 ısıdan birini devreye alabiliyorsunuz.
    Tabi bu konuda; Bosch TRZ 125 oda termostatının bana önemli katkısı oldu. Bu 2 oda termostatı birbirinin tıpa tıp aynıdır. TRZ125 modelinde yapılabilen bu program özelliğini RDE 10.1 modelinde denedim ve başarılı oldu. Buna göre en azından şu programı yaptım ve uygulama başarılıydı:
    01.00-06.00 21 derece
    06.00-09.00 23 derece
    09.00-16.00 21 derece
    16.00-01.00 23 derece
    Program nasıl yapılıyor? aşağıdaki linkteki kullanım kılavuzunun 2. sayfasındaki 7. bölümdeki talimatları uygulayın ve programlı bir oda termostatınız olsun. Tabi bu artısı ile General HT 300 e göre Siemens RDE 10.1 öne geçiyor. Çünkü burda günü 6 ya değil 24 e bölüp 2 ayrı ısıda çalıştırma avantajınız var.
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/TRZ125_Operating_Instruction_TR_(RDE10.1_B3035tr).pdf

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Bildiğiniz gibi birçok arkadaşıma oda termostatı alımında Siemens RDE 10.1 oda termostatının değiştirilemez, kendine özgü aç-kapa haftalık programı olduğunu belirtmiştim. Kullanım kılavuzunda sadece mevcut programdan söz edildiği ve detaylara girilmediği için de denememiştim. Oysa ki bu program ile 2 farklı ısı belirleyebiliyor, 1 hafta içinde istediğiniz saatte bu 2 ısıdan birini devreye alabiliyorsunuz.
    Tabi bu konuda; Bosch TRZ 125 oda termostatının bana önemli katkısı oldu. Bu 2 oda termostatı birbirinin tıpa tıp aynıdır. TRZ125 modelinde yapılabilen bu program özelliğini RDE 10.1 modelinde denedim ve başarılı oldu. Buna göre en azından şu programı yaptım ve uygulama başarılıydı:
    01.00-06.00 21 derece
    06.00-09.00 23 derece
    09.00-16.00 21 derece
    16.00-01.00 23 derece
    Program nasıl yapılıyor? aşağıdaki linkteki kullanım kılavuzunun 2. sayfasındaki 7. bölümdeki talimatları uygulayın ve programlı bir oda termostatınız olsun. Tabi bu artısı ile General HT 300 e göre Siemens RDE 10.1 öne geçiyor. Çünkü burda günü 6 ya değil 24 e bölüp 2 ayrı ısıda çalıştırma avantajınız var.
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/TRZ125_Operating_Instruction_TR_(RDE10.1_B3035tr).pdf

sayın serin hocam
    aynı termostatı 3 yıldır kullanıyorum ilk yıl dediğiniz gibi haftalık programı kullandım. yani günün belli saatlerini gece ve gündüz veya eco-konfor modunda bölümleyerek haftalık ayarı yapıyordum yani pazartesi günü akşam sekizde 22 olurken salı günü akşam sekizde 20 yapabiliyordum ancak bence bu kullanımın şöyle bir sıkıntısı var. ben gece modu ile gündüz modu arasında en fazla 0,5 derece bırakıyordum. gündüzden gece moduna geçiş saatlerine denk geldiğinde 0,5 derece çalışıp gece moduna geçtiği için kombi kapanıyordu. yani boşuna kombite aç kapa yaptırıyor gibi oluyordu. çünkü benim kombideki en büyük sıkıntım ilk çalışmada 15 dakika içinde neredeyse 0,6m3 gaz tüketmesi( 50 derecede) bu sebepten günü ikiye bölüp kullanmanın faydasını çok görüyorum diyebilirim.
    22:00-06:00 21
    06:00-22:00 21,5 gibi bir kullanım bence daha tasarruflu
    Saygılar

• Kesinlikle doğru tabi. 23 dereceye çıkarmaya çalışmakla 21,5 dereceye çıkarmak aynı şey değil. Bu nedenle tasarruflu olacaktır.
    Önemli olan hangi ısının size yeteceğidir.
  • Ben oda termostatını gece 12:00 den sabah 10:00 a kadar gece moduna(18 derece) alıp, gündüz 22 derecede kullandım. Bir de kombi sürekli ısıtma modunda yani hiç gece moduna almadan, 12:00 den sabah 10:00' a kadar 20 derece ve günün kalan saatinde 22 dereceye ayarladım.
    Gece modu olmadan 10 metreküp yakan kombi, gece modlu kullanımda sadece 6 metreküp yaktı.
  • Aynı marka oda termostatını değişik nedenlerle tercih etmeyenler yada uygun fiyatlı kaliteli (modülasyonsuz) oda termostatı almak isteyenler için özellikle önerdiğim Siemens RDE 10.1 oda termostatının haftalık programının nasıl yapılacağına ilişkin özel mesajlar alıyorum. Daha önce bunu ayrı bir konu başlığında açıklamıştım.
    Kullanım kılavuzunu aşağıdaki linke tıklayarak indirin ve 2. sayfadaki talimatları uygulayın. Kolay gelsin.

Siemens RDE 10.1 Kullanım Kılavuzu linki

NOT: Bosch TRZ 125 ile Siemens RDE 10.1 özellikleri itibarıyla aynı oda termostatlarıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 30 Ekim 2012; 15:41:50 >

• Bu gün bende siemens RDE 10.1 aldım. Kendim bağladım kabaca ayarlarını ve bir iki deneme yapıp bıraktım. Korkum bir iki yerde okuduğum hassasiyetinin kötü denmesi. Umarım 21.5 ayarladığımız termostat 19 çalışıp 23 de kapamaz kendini.
  • Merhaba bende de RDD 10.1 takıldı sizin termostatınızda da bulunan bir kaç zellik sorucam....
    ekonomik enerji modu yani ay şekilnde olan ve normal çalışma modu güneş şelinde olan ....hangi modda çalışması daha tasarruflu ve hangi çalışma modunda kaç deredede olmalı
    ikinci sorumda kum saati işareti olan tuş ne işe yarar bizimki o ayarında...bilgiisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim....manesef evin tüm tesisat işini yapan firmadan bir kelime almak için 10 sefer aramak zorunda kalıyorum...
  • diyelim bu termostatı 23 C ye ayrladık sıcaklık kaç derece düştüğünde termostat kombiyi devreye alıyor ya da ayarlayabiliyormuyuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: mors

Bu gün bende siemens RDE 10.1 aldım. Kendim bağladım kabaca ayarlarını ve bir iki deneme yapıp bıraktım. Korkum bir iki yerde okuduğum hassasiyetinin kötü denmesi. Umarım 21.5 ayarladığımız termostat 19 çalışıp 23 de kapamaz kendini.

Yaklaşık 15-20 gündür kullanıyorum , o kadar abartılı hassasiyette bir çalışma şekli yok bu termostatın. Rahat olun...

Papirus
  • quote:

Orijinalden alıntı: eolric

Merhaba bende de RDD 10.1 takıldı sizin termostatınızda da bulunan bir kaç zellik sorucam....
    ekonomik enerji modu yani ay şekilnde olan ve normal çalışma modu güneş şelinde olan ....hangi modda çalışması daha tasarruflu ve hangi çalışma modunda kaç deredede olmalı
    ikinci sorumda kum saati işareti olan tuş ne işe yarar bizimki o ayarında...bilgiisi olanlar yardımcı olabilirse sevinirim....manesef evin tüm tesisat işini yapan firmadan bir kelime almak için 10 sefer aramak zorunda kalıyorum...

Hangi modda ve ısıda çalışacağını siz tespit edeceksiniz.

Mesela ben oda konfor ısısını 22,5 °C'a ayarladım. Ekonomi modu ise 21,5 °C'a ayarlı. Yani iki değer arasında 1 °C fark var. Bu iki değer arasında farkı yüksek tutarsanız kombi ekonomi modundan konfor moduna geçerken sürekli çalışır ve bu da sarfiyatı oldukça arttırır.

Termostatı 3 farklı mod'da kulanabiliyorsunuz :

Düğmeyi güneş şeklinde işarete getirdiğinizde yani konfor modunda kombi sürekli gündüz moduna ayarladığınız ısı değerini baz alır ve ona göre çalışır.

Düğmeyi ay şeklinde işarete getirdiğinizde yani ekonomi modunda kombi sürekli gece moduna ayarladığınız ısı değerini baz alır ve ona göre çalışır.

Düğmeyi en üstteki kum şekline benzer işarete getirdiğinizde kombi program moduna geçer ve günlük-haftalık bazda yaptığınız saatlerdeki ayar dilimlerine göre çalışır.

Eğer program yaptıysanız ( ki termostat aldığınıza göre kesinlikle yapın ki faydasını göresiniz ) sürekli bu modda kullanın termostatı. Ne zaman ki evden uzun süreli çıkacaksınız o zaman ekonomi moduna çekersiniz düğmeyi.

Kullanacağınız konfor ve ekonomi ısı değerini ise evinizin ısınmasına göre siz belirleyin. Size kaç derece oda sıcaklığı yetiyorsa konfor ısısı odur. Gece içinde bu değerin 1 yada 0,5 derece altını seçebilirsiniz.

Papirus

• quote:

Orijinalden alıntı: teco1095

diyelim bu termostatı 23 C ye ayrladık sıcaklık kaç derece düştüğünde termostat kombiyi devreye alıyor ya da ayarlayabiliyormuyuz

Bu termostatın ± 0,5 °C toleransı var ve bu tolerans değer standart bu modelde. Müdahale ederek değiştiremiyorsunuz.

Buna göre sizde ; oda ısısı 22,5 °C'nin altına indiğinde kombi devreye girecek , oda ısısı 23,5 °C'yi geçtiğinde devre dışı kalacaktır.

Papirus
  • quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

quote:

Bu gün bende siemens RDE 10.1 aldım. Kendim bağladım kabaca ayarlarını ve bir iki deneme yapıp bıraktım. Korkum bir iki yerde okuduğum hassasiyetinin kötü denmesi. Umarım 21.5 ayarladığımız termostat 19 çalışıp 23 de kapamaz kendini.

Yaklaşık 15-20 gündür kullanıyorum , o kadar abartılı hassasiyette bir çalışma şekli yok bu termostatın. Rahat olun...

Papirus

:) bende 40 gün önce almıştım. Evet abartılı değilmiş.
  • quote:

Mesajları peşpeşe yazınca tarihe bakmayı unutmuşuz demek ki...

Dolayısıyla siz benden daha tecrübelisiniz o zaman...:)))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Aralık 2012; 9:15:07 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

quote:

Mesajları peşpeşe yazınca tarihe bakmayı unutmuşuz demek ki...

Dolayısıyla siz benden daha tecrübelisiniz o zaman...:)))

:)) olur arada böyle aksaklıklar. Tecrübe konusunda, evet bayağı bir kurcalama ve deneme ile tecrübe edindim.
  • merhaba bizde oda termostatı almayı düşünüyoruz ama pek bi bilgimiz yok hem hesaplı hemde iyi kullanabilecegimiz termostat önerileriniz varmı şuanda termostatik vana kullanıyoruz gündüzleri 60 ta yaktıgımız halde 15 16 derecede ısınıyor akşamları 18 19 dereceye çıkıyor hiç ısınamıyoruz yalıtımız yok ayrıca 3 petek yakmaktayız 250 civarı geliyor oda termostatı kullananlar faturada baya fark oluyormu acaba yani kombi aşırı yanmadan dolayı fiyatı çok gelirmi termostatik vana için yakıttan tasarruf denildi ama ısınamıyoruz zaten peteklerimizde sorun var sanırım tesisatı yeni oldugu halde temizlettirecegiz
  • Yeni linkler

tanıtım broşürü

http://www.bosch-climate.com.tr/bosch-urunler/kumanda-uniteleri/inside-temperature-controls/trz-125.html

kullanım klavuzu

http://www.bosch-climate.com.tr/musteri-hizmetleri/urun-kullanim-kilavuzlari.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altayayhan -- 19 Kasım 2014; 12:28:59 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.