Şimdi Ara

ÇEVREYOLCULARA , ÇAKMA ŞEHİRİÇİLERE GELSİN !! DİZEL ŞEHİR İÇİ.. (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
2
Favori
9.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hafta içi sadece 5 km sabah düşük trafik yokuş aşşağı büyük bir kısmı git,stop et.Akşam yine hafif trafik bu sefer yokuş çıkarak git stop et.Araç megane 3 dizel edc.Ortalama 27 km.Ortalama yakıt tüketimi 7,5 lt.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exxcrea

quote:

Orijinalden alıntı: lexus

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oquzdag

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Belenenses

quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Ben megane 3 ile 5.2lt/100km ortalama yakalarken, babam 6.6 yaktırıyor, sonra bana diyor ki "sakin kullanıyorum"

Sürüş tekniklerini bilmiyor , o 30 küsür yıllık şöför kendi bildiği mantıkla düşük devirde kullanıp vites yükseltiyor, bildiği bu, oysaki ben azıcık akan trafik göreyim, hemen Cruise Controlü yapıştırırım, aracın en az yaktığı ve keyifli gittiği devir 2000 devir, ona sabitlerim.

Böylece sıkışık , metrobüs trafiği olan Büyükçekmece-Yenibosna istikametinde sabah trafiğinde 1.1-1.2 litre yakıt yakarak işe varabiliyorum. Otobüs 1.75 TL alıyor, aracımla 4TL harcıyorum...Dönüşte heralde yokuş aşağı daha çok gidiyoruz, 1 litre yakıyor.. Toplamda 8 liraya git gel yapabiliyorum, bu başarılı...

konunun ilk mesajı hakkında ne düşünüyorsun ?

arkadaş konunun mantığını çözememiş

hala şehir için 5,2 diyor

sen bildiğinden şaşma.

metrobüs felan anlamam ortalama hız kaç? 15-20km ortalma hız ile hiç bir dizelin 5lt yakması mümkün değildir. isterse 1.1 motorlu picanto olsun.

valla 23 km hızla 1.3 cdti ecoflex 5.1 yakıyor. Sizin için 3 km daha yavaş akan bir trafikte klimayı açmayıp 5 litre altı da yakalarım

1 saat 20 ile gideceksin 2. viteste klima açık 5 in altında yakacak doğrumu anladım.

yanlış anlamışsınız. Yukarıda 3 4 tane resimle tüketim, hız ve yol bilgilerini paylaştım. Araç bilgisayarında ortalama hız 23 km iken 5.1 yaktı araba. ORTALAMA hız demek başka şey 20 ile 1 saat gitmek başka şey. 37 km yolu 1 saat 40 dakkada gitmişim. Buna trafik deniyor. bomboş yolda 1 saaat 20km hızla giderseniz ne denir bilmem

edit: bir konuya girip son mesajı okuyup cevap atmasanızda enazından o sayfa içinde neler yazılmış baksanız, belki benim paylaştıgım verileri görür böyle birşey yazma geregi bile duymazdınız.

Belenenses

9.8 litre bu araçla 5000km de yakmak imkansız gibi birşey. Ya araçta ya arkadaşınızda büyük sorun var gibi görünüyor ayrıca ortalama hızın ne oldugunu benim için yazmadınız umarım.

konunun başından beri burdayım. canını sıkma bi incele konuyu görürsün.

2 vites 20 ile gitsen daha az yakarsın en azında ivmelenmediğin için

yoksa dediğin gibi trafikte start ta yapsan stopta yapsan ecoflex de yapsan o değerler zor gerçekte

ecoflex nedir biliyormusun bu arada

neyin peşindesin peki ozaman? Yalanmı söylüyorum yani ? paylaştıgım veriler ortada.

ecoflex de yapsan derken ? ben ecoflex in ne oldugunu biliyorumda siz bilmiyorsunuz heralde. Sizin elde edemediginiz verileri birinin elde etmesi belliki canınızı çok sıkmış.

Sonuç olarak, Veriler ortada. Ortalama hız 23km/saat , Tüketim 5.1 litre. Yol 37.6 km, süre 1 saat 41 dakka. Başlangıç barbaros yildiz teknik üni. Bitiş Bahçeşehir.

Keyfine göre inan inanma ,ancak gelip burda bana yalancı ithamları yapamazsınız. Insan bişey paylaştıgınada lanet ediyor sizin gibiler yüzüden

edit : olay şimdi anlaşıldı. 1.3 cdti astra almak yerine 1.4 Turbo almışsınız. şehir içide 10 litre yakıyormuşsunuz. Belliki içinize oturmuş. Benim 5.1 litre yaktıgım koşullarda astralarda 6 yakıyor en fazla. Her 100 km de 4 litre fark Yani 21.6 tl- 42 tl den 20.4 lira bende versem bende sinirlenirim, tabi sizede yazık, 100.000 km kullansanız arabayı 20.4 bin tl fazladan yakıta verceksiniz.

astra çok yakın bi arkadaşımın benim aracım şehir içi genelde 10 litre yakar vede benzin

ecofelek benimkiside

• Az önce gırtlağına kadar bp ultimate eurodiesel ile depoyu fulledim

İstanbul Kağıthane/maslak/fsm köprüsü/beşiktaş dur kalk trafiği

ortalama hızım 17km

145tl 455km (100km/8.4lt)
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Diablo

Az önce gırtlağına kadar bp ultimate eurodiesel ile depoyu fulledim

İstanbul Kağıthane/maslak/fsm köprüsü/beşiktaş dur kalk trafiği

ortalama hızım 17km

145tl 455km (100km/8.4lt)

Aracınız nedir?
  • 2009 model
    1248cc
    90beygir
    200nm tork
    Linea emotion
    47.bin kilometrede
    servis bakımlı (en son bakımı 200km önce yapıldı)
    Sürekli BP Ultimate eurodiesel kullanıyorum (3.87tl)
  • quote:

2009 model
    1248cc
    90beygir
    200nm tork
    Linea emotion
    47.bin kilometrede

az önce bir model bölümünde şehir içi 4.9 (istanbul) tüketimi olduğunu söyleyen birini gördüm
    ben gece 4.00 de , uzun yolda yakalayamam 4.9lt .)
  • Hergün keçiören - tandoğan arası gidip geliyorum. Yaklaşık git gel 16 km bunun 7 km si çok yoğun trafik.

kışın kar lastikleriyle şu an 10 lt yakıyorum.
    yaza doğru normal lastiklerle 8,5 lt ye düşüyor.
    okullar kapanıp trafik akıcı hale gelince 7,0 lt yakıyorum
    hafta sonu yaşamkentte oturan bacanaklara gidersem 6 lt yakıyor. şehiriçi gibi gözüküp aslında şehirdışı trafiği olan bir yer.
    uzun yolda cc 90 km ye ayarlarsam ile 5-5.5 lt arası değişiyor.
    120 km ye ayarlarsam 6-6.5 lt arası değişiyor.
    150 km ye ayarlarsam 8-8,5 arası değişiyor

Bilmem anlatabildimmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwertylion -- 27 Aralık 2011; 22:40:15 >
  •  ÇEVREYOLCULARA , ÇAKMA ŞEHİRİÇİLERE GELSİN !! DİZEL ŞEHİR İÇİ..

mayısta ıspartadan geldigimde cekmiştim fotografı bir full depo ile yaptıgım yol dibine kadarda doldurmadım depoyu.

dikkat edecek olursanız depoda hala mazot var ;)

pazar gunu bahcelievlere kadıkoyden gittim geldim sol şerittende hiç çıkmadım 5.2 lt yakmıs arabam. Orta seritte olunca 4.5lt falan en sag şerittede 3.8-4.0 lt arası yakıyo hihihi

inanmayan olur diye bi foto daha ekleyeyim buda bilecikte iken cekilmiş

ÇEVREYOLCULARA , ÇAKMA ŞEHİRİÇİLERE GELSİN !! DİZEL ŞEHİR İÇİ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sissil -- 27 Aralık 2011; 22:49:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Belenenses

quote:

2009 model
    1248cc
    90beygir
    200nm tork
    Linea emotion
    47.bin kilometrede

az önce bir model bölümünde şehir içi 4.9 (istanbul) tüketimi olduğunu söyleyen birini gördüm
    ben gece 4.00 de , uzun yolda yakalayamam 4.9lt .)

şehir içinde 4.9 lt ve daha düşük değerleri yakalamak hiç sorun değil
    gel beraber şu saatte çıkalım bi istanbul turu yapalım 5. viteste 60/70km süratle 3.5lt ortalamayı bile yakalarız
    işte devamlı yazılıp çizilen sürücü ve yol şartları olgusu (gece 120 sabah saat 5 arası istanbul şehir içi trafiği ortalama hız 38 km ortalama tutturuldumu tadındanda yinmez)

Pazar günü kağıthane'den aracım ile 3 kişi yola koyulduk öğlen 13 suları 2. köprüden ümraniyeye geçtik
    orada biraz oyalandık atladık atunizadeye geçtik
    dönüş yolunda 1. köprü trafiğinden beşiktaşa geçtik birazda burda oyalandık
    saat 17:30 suları kağıthaneye doğru yola çıktık saat 18:15 gibi kapının önünde stop etmeden yol bilgisayarına baktım ortalama hız 33km 4.8lt ortalama

şimdi hafta içi soğuk motorla işe gidiş geliş dur kalk trafiğimi yoksa hafta sonu nispeten trafiği minimum düzeydeki tüketimimmi daha inandırıcı

• quote:

Ben megane 3 ile 5.2lt/100km ortalama yakalarken, babam 6.6 yaktırıyor, sonra bana diyor ki "sakin kullanıyorum"

Sürüş tekniklerini bilmiyor , o 30 küsür yıllık şöför kendi bildiği mantıkla düşük devirde kullanıp vites yükseltiyor, bildiği bu, oysaki ben azıcık akan trafik göreyim, hemen Cruise Controlü yapıştırırım, aracın en az yaktığı ve keyifli gittiği devir 2000 devir, ona sabitlerim.

Böylece sıkışık , metrobüs trafiği olan Büyükçekmece-Yenibosna istikametinde sabah trafiğinde 1.1-1.2 litre yakıt yakarak işe varabiliyorum. Otobüs 1.75 TL alıyor, aracımla 4TL harcıyorum...Dönüşte heralde yokuş aşağı daha çok gidiyoruz, 1 litre yakıyor.. Toplamda 8 liraya git gel yapabiliyorum, bu başarılı...

istanbulun neresinde azıcık akıcı trafik 40 km civarı oluyor? çünkü biz 20 km hızındaki dur kalk olmayan trafiğe akıcı diyoruz, 40 civarı cc açılacak derecedeki yola da trafik demiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jvcjvc -- 27 Aralık 2011; 23:59:52 >

• İkitelli akşam 18:10 suları TEM otobanına çıkıp 2. köprüden kavacığa geçmek ne demek bi bilseler
    inan bulundukları trafik koşullarına şehiriçi demezler

o cendereyi bi geçen bilir
  • Daha önceki sayfalarda yazdığım mesajı güncellesem bakmazsınız.Buraya yeni değerleri yazayım.

Araç: Megane 3 edc
    Km: 10200
    Yakıt nevi: Opet,opet world var başka yerden almıyorum,aynı istasyon
    Tüketim : 9.7.Bir ara 10.3 bile gördüm.
    Parkur: Günde 7 km gidiş geliş.Yokuşlu hafif trafik.4 kırmızı ışık.
    Latik:yazlık bridgestone er 300 sanırım.er yazıyo da gerisi yanlış olabilir.

Şehir dışı:Ankara-sakarya.Ortalama hız 98.Yaklaşık bir 10 dakika 200 ile gidildi.Bu parkurda da 7,8 lt yakmıştı.

Oha diyorum yani.Ulan çok yakar diye benzinli insignia almadım ya da jetta falan.Rakamlara gel.E tabi motor ısınamadan motoru kapatıyor olmam, aşırı yokuş ve kısa mesafe ve kış mevsimi bunda etkendir ama ne biliyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeepNote

Daha önceki sayfalarda yazdığım mesajı güncellesem bakmazsınız.Buraya yeni değerleri yazayım.

Şehir dışı:Ankara-sakarya.Ortalama hız 98.Yaklaşık bir 10 dakika 200 ile gidildi.Bu parkurda da 7,8 lt yakmıştı.

Oha diyorum yani.Ulan çok yakar diye benzinli insignia almadım ya da jetta falan.Rakamlara gel.E tabi motor ısınamadan motoru kapatıyor olmam, aşırı yokuş ve kısa mesafe ve kış mevsimi bunda etkendir ama ne biliyim.

Nasıl yani, dizel araç tüketimi mi bu değerler.?

• quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

quote:

Daha önceki sayfalarda yazdığım mesajı güncellesem bakmazsınız.Buraya yeni değerleri yazayım.

Evet üstat aynen.Klasik dizel sesi gelmese benzinli araç kullandığıma inanacağım ama durum malesef böyle.Mazota para yetiştireceğim diye ek iş düşünmeye başladım.Servise daha geçen hafta girdi bir sorun yok abi taş gibi dediler.Ama taş gibide yakıyo namussuz.10,3 yaktığında keşke fotoğrafı çekseydim,şaka gibi resmen

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: EnginAKB

quote:

Evet üstat aynen.Klasik dizel sesi gelmese benzinli araç kullandığıma inanacağım ama durum malesef böyle.Mazota para yetiştireceğim diye ek iş düşünmeye başladım.Servise daha geçen hafta girdi bir sorun yok abi taş gibi dediler.Ama taş gibide yakıyo namussuz.10,3 yaktığında keşke fotoğrafı çekseydim,şaka gibi resmen

Vallahi Allah sabır versin o zaman. Ama bi yanlış algı var o zaman millette.
    Çünkü, Renault dizeller en az yakan motorlar olarak biliniyorken senin bu tüketim değerin,
    benim en çok yakıyor denilen Focus TDCI 109 BG araçla ortalamam abartarak söylüyorum 7,5 LT filan.
    Aslında abartı çünkü aslında 7 LT filan yakıyorum, bilerek devri yüksek tutup ara hızlanma filan yapıyorum ozaman 7,5 filan.
    Güzergahta Bayrampaşa, Beyazıt, Köprü trafiği vs. bildiğin en baba şehir içi...
    Enteresan gerçekten.

• Üstad seni bi ben anlarım
    Hafta sonları eş dost ziyaretine çıkıyorum ortalama hızım 38km ve mesafede uzun olunca dizelin tadına doyulmuyor
    Fakat hafta içi 3km işyerimin mesafesi ve 1km sadece marşa basar basmaz rampaya vurmak zorunda kalınca nerede ise 10lt değerleri yakalanabiliyor diesel motorlu araçlar ile
    EDC falanda hikaye kalıyor

Diesel motor kısa mesafe ve rampalı yolu gördümü mazotu su niyetine içiyor olay budur
  • quote:

Diesel motor kısa mesafe ve rampalı yolu gördümü mazotu su niyetine içiyor olay budur

benzinli motor ise bahsettiğiniz koşulda benzini yerlere döküyor

------

dün ankara çevre yolunda 90 km sabit hızla araçta tek başıma yük yokken 7 lt yaktım
    kar lastiği ve yerde cıvımış karın etkisiyle tabi :) resmen bir güç arabayı arkadan tutuyor
  • quote:

Hocam sizin gercekten yuksek, benzinli deseniz tamam ama dizel olunca bir tuhaflik var. Ben benzinli ve 4 ileri klasik sanzumanli 1.6 motor 110 bg lik aracimda 11-12 litre yakiyorum. Lastiklerimiz ise ayni ortalama hizim da 19 km. Uzun yolda da 6.0 ile 7.2 arasi yakiyorum. Km ise 76.000 civari.

Bence bir servise sorun nedir bu aga diye.

• quote:

üstadım yazılarından motorun dizel olduğu anlaşılıyor.Yanlış anlamış olabilirim ama benzinliyi seçmedim çok yakar diye dediğine göre galiba dizel motor kullanıyorsun.
    Eğer motor dizelse 1.4-1.6-2.0 hangisi ?beygir ve tork kaç?
    ban değerlerin gerçekten çok gibi geldi.
    Arkadaşlar bu arada burası amacıom yarıştırma olmasın lütfen.İş iyiden iyiye tüketim yarışına döndü
    Herkes ortlama hızını depo kapasitesini yaptığı yol ve tüketim değerini araba marka ve modeliyle beraber yazarsa çok daha verimli bir başlık olacak diye düşünüyorum.
    Bir arkadaşım şehir içi 4.9 falan diyor.Mesafe ne araba ne motor ne en azından bu tür tüketim paylaşım sayfaşlarında mesajın en altına araba model falanda yazılırsa gerçekten harika paylaşımlar ve analizler çıkar
    Şehir içi denilen meret arakadaşlar dur kalkın çok olduğu genelde soğuk motorla çok uzun mesafelerin katetdilmediği trafiktir.Ben uzun ve akıcı bir yolda oralama 30-35 km hızla gidersem bu çok sakin şehir dışı gibi oluyor.Bu şartlarda neredeyse tüm dizeller 5 ve 6 ları görür kanaatindeyim

• quote:

Fiat Fiorino ile (ağır kasa 75bg dalan) 1.5 lt lik kaçak mazotla 4.5 litre falan ortalama mazot yaktım...

Uzun yolda tabii, Cruze Control yoktu... Ağrıdan Trabzona gittim... 6.8 kuruş mu yapıyor km de??? Süper değil mi? 1500Km yol gittik... 100TL yakması lazım, aslında biz 100den az yaktık, 90 TL falan yakmıştık heralde

Alın bir de buradan yakın

Konuyu sabote edeyim biraz

yok canım daha neler??
    1500 km yol 90 tl harcama ???
    hocam kaçak mazotun litresi ne kadar yav?

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.