ÇEVREYOLCULARA , ÇAKMA ŞEHİRİÇİLERE GELSİN !! DİZEL ŞEHİR İÇİ..
224 Cevap7400 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

6373 Mesaj
19 Aralık 2011; 23:10:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Belenenses

aynen
30 km/h değerimide verdim 7.4 diye
onunda heralde 1/3 ü çevreyol :)

Evden işe 2km yol gidiyorum ve motor ısınamadan ben işe varmış oluyorum haliyle. 2km yol boyunca 5 tane trafik ışığı var ve yeşili yakalarsan piyango bileti almak lazım. Ortalama hızım 17km ve 100km de tüketim 8.6lt görünüyor. Araç astra cdti otomatik. Bu güzergahta başka bir astra cdti otomatiğe 7lt nin altında yaktıran olursa yakarım arabayı.

1307 Mesaj
19 Aralık 2011; 23:16:54 

quote:

gayet normal
ama bunu şimdi söylemek istemeyeceğim başlıklara yazsaydın ..

nediyosun sen
olmaz öyle şey
servise göster
bakımı geçmiştir
bilgisayarın bozuktur
düşmansın .)

gibi cevapları görürdün
gördüm.

çünkü o şartlarda 8.0lt yi kati suretle geçmemesi lazım

Haklısın, dediğim gibi bir trafikde bu değerler çok normal ama normal olmayan trafik....

2011 Vw Passat 1.4 TSI DSG Comfortline (Derin Siyah)
2013 Honda Civic 1.6 Eco Lpg Otm. Elegance (Gümüş)

7827 Mesaj
19 Aralık 2011; 23:17:54 

günümüzde avrupa birliğinin standartlarıyla ölçülmüş fabrika verileri arabaları kıyaslamak için tamamen yeterli verilerdir.

ikincil olarak kimi basın kuruluşları kendi parkurlarında kendi standartlarıyla ölçümler yapıyorlar, onlara değer verilebilir.

onun dışında tüketim konusunda hiçbir kullanıcı yorumunun hiç bir değeri yok gözümde.

ortalama hız değeri ile birlikte biraz anlam kazanıyor ama, 50 km ile bir saat gitmek de , 15 dakika 170 le gidip 45 dakika 10 km ile dur kalka girmek de 50 km, ama tüketimde 2-3 kat fark eder.

182 Mesaj
19 Aralık 2011; 23:49:11 

Kilometreyi sıfırlandıktan sonra 660 km 17 saatte 39 km ortalama hızla gidilmiş. 14 km. lik güzergah ev-çevreyolu-kayınvalide; kayınvalide-çevreyolu-ev şeklindedir, hergün gidilir gelinir. Ortalama 7.1, şehir Ankara. (Sizin için bakıp geldim dostlar) Araç 1.6 dizel otomatik C sınıfı hatcback.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Aralık 2011; 23:52:49 

Yaşasın Cruise Controllü Çevreyolu ve Çakma Şehiriçi

7894 Mesaj
19 Aralık 2011; 23:54:20 

quote:

Orijinalden alıntı: macemre

Kilometreyi sıfırlandıktan sonra 660 km 17 saatte 39 km ortalama hızla gidilmiş. 14 km. lik güzergah ev-çevreyolu-kayınvalide; kayınvalide-çevreyolu-ev şeklindedir, hergün gidilir gelinir. Ortalama 7.1, şehir Ankara. (Sizin için bakıp geldim dostlar) Araç 1.6 dizel otomatik C sınıfı hatcback.

39 km şehir içi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
20 Aralık 2011; 0:01:19 

Sanki Şehiriçi kullanım ile Ağır Trafik olayını mı karıştırıyoruz?

Ağır trafik 10-20km ortalamadır bence.

Şehiriçi 20-30km ortalamadır.

Yabancının trafik yoğunluğu bir düzgün. Araya giren, mal gibi şerit değiştiren pislikler yok.

0

Ekteki dosya (1)

2930 Mesaj
20 Aralık 2011; 1:28:01 

yer istanbul genelde 10 ile 20 km arası mesafelerde kullanılan 1,3 multijet motor arac linea.
ortalama hız : 30 km
ort.tüketim : 6.0 lt

istanbulda düşük hacimli dizel motor ilaç gibidir.

622 Mesaj
20 Aralık 2011; 2:18:31 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Sanki Şehiriçi kullanım ile Ağır Trafik olayını mı karıştırıyoruz?

Ağır trafik 10-20km ortalamadır bence.

Şehiriçi 20-30km ortalamadır.

Yabancının trafik yoğunluğu bir düzgün. Araya giren, mal gibi şerit değiştiren pislikler yok.

0

Ağır akan trafikte düz yolda 2. ve 3. viteste rölantide gidilse yakıt tüketimi nasıl olur acaba? 2-3 litreye düşebilir mi?

Yol bilgisayarlı aracım yok, öğrenemiyorum

216 Mesaj
20 Aralık 2011; 2:29:18 

şehir merkezinde 100 le gidiyorlar şehir içi bu kadar diyolar sonra, bende her gün 16 km lik yolu 1 saate yakın alıyorum ist.da

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 2:31:07 

aracım 2010 leon 1.4 TSI

tamamı ankara şehir içi.

7.2 lt/100km, toplam 377 km, ortalama 32km/s

0

0

0

aracın ağırlığı 1324kg

bu normal kullanım değerleri, ekonomi kasılırsa daha aşağı çekilebiliyor. ancak o zaman araçtan keyif alamıyorsunuz. en optimum değer bu.

ekleme: amacım fabrika verisinden bile az yakıyorum demek değil, ankarada bu araç bunu yakıyoru göstermektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimiferhat -- 20 Aralık 2011; 3:14:48 >

Fabia special 101

"To be a rock and not to roll."

216 Mesaj
20 Aralık 2011; 2:40:34 

quote:

Orijinalden alıntı: kimiferhat

aracım 2010 leon 1.4 TSI

tamamı ankara şehir içi.

7.2 lt/100km, toplam 377 km, ortalama 32km/hız

0

0

0

aracın ağırlığı 1324kg

bu normal kullanım değerleri, ekonomi kasılırsa daha aşağı çekilebiliyor. ancak o zaman araçtan keyif alamıyorsunuz. en optimum değer bu.

jetta tsi 11 lt den aşağı görmedim, aşağı yukarı 15-16 km/s de

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 2:48:12 

quote:

Orijinalden alıntı: the_patriot

jetta tsi 11 lt den aşağı görmedim, aşağı yukarı 15-16 km/s de

ankarada hiçbir zaman o kadar abartı trafik olmuyor, en fazla 9 gördüm ben.

Fabia special 101

216 Mesaj
20 Aralık 2011; 3:12:27 

hdi ın 8.5 yaktığı yerde jetta 5 yakıyor haklısın tabi tabi

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 3:15:30 

quote:

Orijinalden alıntı: the_patriot

hdi ın 8.5 yaktığı yerde jetta 5 yakıyor haklısın tabi tabi

bu saatte indim fotoğraf çektim daha ne yapayım

Fabia special 101

3372 Mesaj
20 Aralık 2011; 3:21:07 

yol bilgisayarına bakarak yazıyorum.

ortalama hızım 26 km/sa yakıt tüketimim 5.9lt/100km . araç fioribo 1.3 75ps 2008 model lastikler kabak araç 110 bini deviricek.

şehir bursa mesai saatlerinde aracımı kullanmam. çok extreme durumlarda mesela pazar günü yada cumartesi heykele çıkmam gerekirse ortalama kültürparkın ordan zafer plazaya kadar 6.4 e çıkıyor.

ata bulvarında gece 3 te hız denemesi yapmak için deneme yaptığımda ise 4500 devir çevirdiğim halde bile (ki bizim araçlarımız 3000 devirden sonra resmen içmeye başlar mazotu) 3 km de 9 lt ye ulaşmıştı bile... hız yapmayı severim ama gerektiği zaman gerektiği yerde. 4. viteste 2200 devirden yukarı çıkmam 5. vitese attığımda ise hızım maksimum 100 km oluyor.

şehir içinde anlık bastığım zamanlarda bile 5.9 olan tüketim anında 6.1 e çıkıyor. o yüzden benim aracımda uludağa çıkmadan normal kullanımda 7 üstünü görmek imkansız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozn.Onl -- 20 Aralık 2011; 3:28:08 >

Ruhumuz olmadan bizler sadece birer makinayız

'08 Fiat Fiorino 1.3 mjet

1180 Mesaj
20 Aralık 2011; 7:08:27 

Siz ne diyorsunuz? Şehir içinde golfün 3.4 litre tükettiğini iddia edenler bile var. Aynı araç 0-100 km/sa 7.5 saniyede hızlanıyormuş. Bildiğin 90 beygir golf bu.

Buyrun: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=23820224

Güncel arabalarım: Chevrolet Captiva high inci beyazı 2011, Fiat Linea T-jet emotion cruise control ESP lal kırmızısı 2008 Güncel kameralarım: Nikon D7000, 50mm 1.8D, 85mm 1.8D, 24-85mm 2.8-4D, SB-800; Canon EOS 550D, 18-55mm 3.5-5.6

76 Mesaj
20 Aralık 2011; 8:11:09 

Ankara şehir içi işe 7 km git gel yapıyorum, ortalama hız 26 km/s, 13 lt LPG yakıtı var,yol bilgisayarı 11.5-11.6 lt gösteriyor.Genelde sakin kullanırım.

07' FOCUS GHİA AT SEDAN "TANGO KIRMIZI" Gitti
08' C-MAX TİTANİUM TDCİ MANUEL GELDİ AMA "SİYAH"

16664 Mesaj
20 Aralık 2011; 8:18:04 

iPhone 5 16GB
iPad 2 Wi-Fi 16GB

Ford Connect 1.8 TDCI 2010 GLX PP 140PS~320NM by Megachips
98' Astra F 1.6 GLS

6297 Mesaj
20 Aralık 2011; 9:45:15 

işin özeti;
şehir içi veya şehir dışı ayırımına ilave olarak, ortalama hız ve ortlama tüketimi birlikte telafuz etmek önemli.

sabah 6 da ist de,(beşiktaş-çekmeköy)4.8lt tüketirken
akşam 8 de 7.5lt leri buluyor.

yalnız 9.5lt olması için. köprü sonrasıda s modunda aşırı basarak gitmem gerekiyor. normal giderlem 7.0 7.5lt değişiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

mk3 1.2 tsi dsg

2736 Mesaj
20 Aralık 2011; 9:54:12 

Duz, dur kalksiz, az isikli yolda kullandigi halde sirf sehirici sinirlari icinde kullaniyor diye yakit tuketimini sehirici sinifina sokanlar var.Benzinde 6 lt yaktiklarini israrla idda ediyorlar.im-kan-siz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kubilay S. -- 20 Aralık 2011; 9:55:19 >

Gran Turismo 6

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 9:55:19 

baya ankaralı varmış forumda bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum

Leon TSI için değer veren arkadaşa şöyle birşey söylemek istiyorum
full ankara şehir içi , 30 km/h demişsin
nasıl full şehir içi anlamıyorum

ofise 10-15 dk önce girdim
istanbulda yağmur var
biraz dolandım işim vardı
ortalama süratim 21 km / h
ortalama yakıtım 8,4 lt oldu
ve bunda çevreyolu var
Leon un 1,6 102 olanı benim Altea için verdiğim değerlerde 11-12 lt den aşağı yakmaz

30 km/h bir ortalama sürat için şehir içi demek son derece yanlış

işin özü şu
şehir içi diye bir kavram bildiğin muallak
ortalama hız olmadan tüketimin hiç bir esprisi yok
benim aracım şehir içinde şu kadar yakıyor diyenlerin neredeyse %90 ının
ne kadar yanlış düşündüğünü veya düşünmek istediğini bu başlık altında görmüş olduk
siz bir de marka alt başlıklarını gezin görün neler var

bunu şöyle bir örnekle açıklayayım
4 saatlik bir yola çıkın
90 ile seyredin , yola çıkarken biraz şehir içinden çıkın , yolu bitirirken biraz şehir içine girin
2 kere benzinciye girin , 1 kere çiş molası , 1 kere yemek molası verin , 2 tane ışık bekleyin

bakalım ortalama süretiniz ne oluyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Belenenses -- 20 Aralık 2011; 10:02:35 >

http://www.youtube.com/watch?v=bpl-hptfNKQ
9.57 den itibaren

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 9:59:07 

quote:

Orijinalden alıntı: Kubilay S.

Duz, dur kalksiz, az isikli yolda kullandigi halde sirf sehirici sinirlari icinde kullaniyor diye yakit tuketimini sehirici sinifina sokanlar var.Benzinde 6 lt yaktiklarini israrla idda ediyorlar.im-kan-siz.

askerliği çankırının ilçesinde yaptım
2000 transit kullandım , doğru dürüst frene basmazdık

hepsini geçtim
yazın tüketmen gereken yakıtı tüketemediğin için ( bütün şehirlere aynı değerlerimi öngörmüşler )
1 den sabah 6 ya kadar arabalar garajda çalışırdı

9.57 den itibaren

973 Mesaj
20 Aralık 2011; 10:08:34 

Belenenses, sizi tebrik ediyorum. yıllardır bu forumu takip ederim. yakıt tüketimi konusunda ilk defa gerçekçi değerleri görüyorum.

corolla dizel otomatik. hergün köprü trafiği sabah akşam. ortalama hızıma bakmadım (10 yada 15 km dir heralde). tüketim 9 lt/100km.

lanet olsun bu arbama. katalog değeri şehiriçi 6 litre. kesin bir sorun vardır benim arabada

CİVİC Elegance Smart Eco Otomatik Vites 1.6 Benzinli / LPG

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 10:10:42 

quote:

Orijinalden alıntı: bayram1599

Belenenses, sizi tebrik ediyorum. yıllardır bu forumu takip ederim. yakıt tüketimi konusunda ilk defa gerçekçi değerleri görüyorum.

corolla dizel otomatik. hergün köprü trafiği sabah akşam. ortalama hızıma bakmadım (10 yada 15 km dir heralde). tüketim 9 lt/100km.

lanet olsun bu arbama. katalog değeri şehiriçi 6 litre. kesin bir sorun vardır benim arabada

burada yazan , gerçekten araba kullanan herkes bu işin böyle olduğunu
a dan z ye biliyor

9.57 den itibaren

1105 Mesaj
20 Aralık 2011; 10:29:08 

İstanbulda trafikte kullanan insanın katalog değerlerini yakalaması gercekten cok zor, maclara gittiğim zaman görüyorumda allah sabır versin hepinize, dünde yazdıgım gibi ankarada (ankara trafigi olarak düşünün, istanbul trafiği ile karsılastırmayın) 8 km işe gidiş mesafem ve ankaranın en yokuslu ve inişli güzergahı ayrıca 7 tane trafik ısıgı geciyorum, ortalama hızım 30-35 civarlarında ortalama tüketimde 6,5 -7 civarlarında, abim benim evime yakın oturuyor aşagı yukarı aynı güzergahı kullanıyoruz, honda civic otomatik arabasıyla kışın 13 lt leri görüyor(katalog değeri şehir içi sanırım 10 lt idi), benim arabayı kullandıgında benim arabayada benden fazla yaktırıyor nasıl başarıyorsa, yani sadece trafik değil kullanım tarzıda oldukca etkiliyor yakıtı

2011 Mitsubishi ASX

1773 Mesaj
20 Aralık 2011; 11:21:44 

Bence istanbuldakiler için ayrı bir tüketim konusu olsun. çünkü arada dağlar kadar fark var. yoksa kayseride benin ortalamam 8,4 litre lpg. Ben kayseride akşam saatlerinde yol bilgisayarında 11-12 görüyorsam istanbuldakiler de görsün artık.
ama benim mesaj yazmamdaki sebep kullanım şekli. benim 10 litre yaktığım yerde 15 litre yakan da var.
size Allah kolaylık versin. aylık yakıt masrafınızı düşünmek istemiyorum. bu arada forumdan şunu öğrendim. kimsenin tüketim değerlerine ve son hız değerlerine inanmıyorum. daha doğrusu şüpheyle bakıyorum. sallayan çok ve konu açmakta çok haklısınız.

99 Mondeo Ghia 2.0 Hatcback Bordo

2573 Mesaj
20 Aralık 2011; 11:36:13 

bende ankaradayım. sabah konya yolundan gidip eskişehir yoluna çıkıyorum. trafik bazen çok sıkışık oluyor sürekli dur kalk bu durumda yakıt tüketimi 7-7.5 lt oluyor. araç 1.3 multijet 90 hp punto otomatik vites. normal kullanımda akıcı trafikte şehir içi 6.1 lt ortalama oluyor. şehir içi 5.4 falan okuyorum bazı yerlerde ama o değeri hiç tutturumadım tutturabileceğimi de sanmıyorum açıkçası.

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
4 gün 18 sa. 34 dk. kadarı kaldı.
20 Aralık 2011; 11:42:40 

gaz pedalına ayarsız basarsan çok yakar

ben 5 lt yalktıgım yerde babam 6.5 yakıyo nedeni de su adam arabayı kaldırırken hala gaz veriyor
hem baskı balataya yazık yemde yaktıgın yakıta

ben arabayı kaldırırken hiç gaz vermem ilk hareketi yapar sonra basarım 2 bin devire gelmeden vites atarım zaten araba cekiyo hem acelem de yok.

sen gidip gaz verip kaldırır 3000-3500 de devir degistirip ısıklarda kalkıs yarısı yapar onune araba atlamasın diye onundekinin gotunde gidersen 9 da yakar 10 da yakar.

şahsıma konsuuyorum şehirler arası 50 lt ye 1200km yaptım daha da indirirdim bu rakamı geldigim yolun cogu kısmı duz degildi. marifet biraz arabada birazda şöförde kullanmayı öğreneceksin...

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 12:26:23 

quote:

Orijinalden alıntı: sissil

ben 5 lt yalktıgım yerde babam 6.5 yakıyo nedeni de su adam arabayı kaldırırken hala gaz veriyor

ben arabayı kaldırırken hiç gaz vermem ilk hareketi yapar sonra basarım 2 bin devire gelmeden vites atarım zaten araba cekiyo hem acelem de yok.

sen gidip gaz verip kaldırır 3000-3500 de devir degistirip ısıklarda kalkıs yarısı yapar onune araba atlamasın diye onundekinin gotunde gidersen 9 da yakar 10 da yakar.

şahsıma konsuuyorum şehirler arası 50 lt ye 1200km yaptım daha da indirirdim bu rakamı geldigim yolun cogu kısmı duz degildi. marifet biraz arabada birazda şöförde kullanmayı öğreneceksin...

ilk iletimde verdiğim aynı araç güzergah ve değerlerde kaç lt ortalama yakalayabilirsin ?
benim elimden bu kadarı geliyor

9.57 den itibaren

1334 Mesaj
20 Aralık 2011; 12:50:03 

1.3 linea ile ankara da 6,5 lt nin altına daha düşemedim(hakiki gerçek ş.içi trafiği ).araç 23 bin km de.ama ş.dışında 4.5 e kadar düşüyor.

2010 Toyota Avensis

970 Mesaj
20 Aralık 2011; 12:54:05 

quote:

Orijinalden alıntı: sissil

gaz vermeden arabayi kaldirirsan debriyaj balatasina daha fazla yük biner ve daha çabuk yipranir ki :)

Uzaklaştırılmış
5 gün cezanın,
4 gün 18 sa. 34 dk. kadarı kaldı.
20 Aralık 2011; 13:33:32 

gaz vermeden arabayı kaldırmak nasıl daha cok yıpratır fizik okudunmu acaba ?

baskı nekadar cabuk donerse balataya birlesirken okadar cok balatadan goturur. gaz vermesen daha yavas donecegi için daha az yıpranır.

insaf yani bunu bile acıklattırdın bana.

hocam ben baslıga istinaden yazdım aracın cok yakabilir sen sakin kullanabilirsin ama benim arabamın sana yaktıgını soyluyorum ve bu gostergedeki degil cunku gostergedekinden daha fazla yakıyo oda yakıtla alakalı hesap ettim full den aldıgım zamanlar 3.8 yakıt gosterirken arac 4.2-4.3 yakıyo shell de tabi şaşma yok.

Birde bu shell gtl gibi yakıtları kullanmanız aracınızın daha fazla kalmasına sebep olacaktır
abimde citroen c5 var o mesela gtl kullanıordu 1300 gidiyordu arac bi depoyla normal euro ya gecti 1400-1450 gidiyo su an.

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 13:35:59 

quote:

baya ankaralı varmış forumda bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum

Leon TSI için değer veren arkadaşa şöyle birşey söylemek istiyorum
full ankara şehir içi , 30 km/h demişsin
nasıl full şehir içi anlamıyorum

ofise 10-15 dk önce girdim
istanbulda yağmur var
biraz dolandım işim vardı
ortalama süratim 21 km / h
ortalama yakıtım 8,4 lt oldu
ve bunda çevreyolu var
Leon un 1,6 102 olanı benim Altea için verdiğim değerlerde 11-12 lt den aşağı yakmaz

30 km/h bir ortalama sürat için şehir içi demek son derece yanlış

işin özü şu
şehir içi diye bir kavram bildiğin muallak
ortalama hız olmadan tüketimin hiç bir esprisi yok
benim aracım şehir içinde şu kadar yakıyor diyenlerin neredeyse %90 ının
ne kadar yanlış düşündüğünü veya düşünmek istediğini bu başlık altında görmüş olduk
siz bir de marka alt başlıklarını gezin görün neler var

bunu şöyle bir örnekle açıklayayım
4 saatlik bir yola çıkın
90 ile seyredin , yola çıkarken biraz şehir içinden çıkın , yolu bitirirken biraz şehir içine girin
2 kere benzinciye girin , 1 kere çiş molası , 1 kere yemek molası verin , 2 tane ışık bekleyin

bakalım ortalama süretiniz ne oluyor ?

yahu anlamıyorum, ankdaradayım diye ne yaktığımı söylemeyecekmiyim. bunun içerisinde akşam trafiğinde kızılay ve necatibeyde trafikte takılı kalmak da var, bahçelievlerde ara sokaklarda 2. viteste kullanmak ta var, gopa gidip o yokuşları tırmanmak ta var, ama geneli eskişehir yolunda akıcı trafikte aracı kulanmak var, çevre yolu da var ama çevre yolunda kimse 90-100 le gitmez sanıyorum. o yüzden diyorum ki ortalama hızı da paylaştım, ankarada ortalama hız buyken yakıt tüketimi bu kadar, hala şehir içi değil diyorsunuz, ankarada trafik çoğu zaman akıcı oluyorsa benim suçum mu?

Fabia special 101

1467 Mesaj
20 Aralık 2011; 13:38:31 

Bu ülkede otomobil kullanıcılarının fabrika verisini tutturması nederedeyse imkansızdr. Çünkü yolda gördüğüm şoförlerin nerdeyse %75-80'i ( ki bunların çoğunluğu kendini iyi şoför sanır ) tüketimi arttırmak için nasıl kullanması gerekiyorsa öyle kullanıyorlar..Örnek vermek gerekirse 200- 300 m uzakta trafiğin durmuş olduğuna bakmadan önündeki aracın daha hızlı gitmesi için selektör yaparlar .. Size kızıp orta şeride geçerler, az sonra trafikte yanyanasınızdır..hatta biraz daha akıllı ve kıvraksanız , doğru bir kanal bulmuşsanız, o sizden bilmem kaç defa fazla gaza basmış ve doğal olarak bir o kadar da fren eskitmiş olan kişinin önüne geçmeniz bile mümkündür.. Önündeki aracı o kadar yakından takip eder ki gereksiz yere defalarca frene basmak zorunda kalır ( kazaların çoğu da bu yüzden olur ). Bu "iyi" şoför sizin de öyle kullanmanızı ister ve önünüzdeki aracı niçin çok yakından takip etmiyorsunuz diye arkanızdan selektör yapmaktan da kaçınmaz..100 m. uzaktaki kırmızı ışığı görmeden aracını bağırta bağırta yanınızdan geçer, ( hatta şöyle bir yan bakış da fırlatır), sonra ışığı yeni görmüşçesine zank diye fren yapar..Bu davranışı onu gideceği yere daha çabuk götürecek olsa gam değil..Bu myopik ve sabırsız sürüş tarzı malesef çok yaygın..O nedenle fabrika verisi çoğusu için hayal olduğu gibi fren balatası da öngörülenden çabuk eskir memleketimizde.

Ben Honda jazz CVT aracımla 15 km ortalama hızın olduğu bir şehiriçi trafikte kat-i surette 8.5 ( hadi bilemediniz 9 lt ) nin üzerine çıkmazken ..( genel ortalamam 6.5'i geçmez), çoğu "iyi" şoför bu rakamı göremez..İlk fren balatam 50 binde değiştiğinde servis elemanının gözlerinin faltaşı gibi açıldığını unutamam ( otomatik vitesli araçlarda fren balatasının ortalama ömrü 20-30 bin km civarıdır)..

Lüzumsuz yere basılan her gaz ve fren aracınızın değil, sizin hatanızdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi terapist70 -- 20 Aralık 2011; 13:44:52 >

GolfVII 1.2 TSİ Comfortline DSG Gece Mavisi

3697 Mesaj
20 Aralık 2011; 13:44:02 

c4 1.6hdi 110 hp otomatik vites aracim var.sabah 7:30 da bahcesehirden cikiyorum otobani kullaniyorum mahmutbey giselerinide geciyorum.otogar sapagindan saparak merter ulker cikolata fabrikasinin oradan z.burnuna ise geliylrum.9 a 15 kala ya da 9 dA iste oluyorum.yakit degerim yol bilgisayarinda 6.3 /100 litre.ama bu yakmasin diye kendimi kastigim degerler.onceden kasmadan kullandigimda 6.7/100 deger elde ediyordum.b.sehir den otogar a kadar olan sabah trafigini bilenler vardir mutlaka.tabi bi kopru trafigi degil ama yinede oluyor trafik.hizim yeri geliyor 25 30 km h lara dusuyor dur kalkta cabasi.yeri geliyor 100 e kadar cikiyor.

amacim laf sokmak degil sadece degerlerimi soyluyorum.degerlerim fazla mi ?

SÖKE SÖKE ŞAMPİYONLUK.2013-2014 ŞAMPİYONU FENERBAHÇE'M !

2880 Mesaj
20 Aralık 2011; 14:08:42 

quote:

Orijinalden alıntı: ihsanokur

Siz ne diyorsunuz? Şehir içinde golfün 3.4 litre tükettiğini iddia edenler bile var. Aynı araç 0-100 km/sa 7.5 saniyede hızlanıyormuş. Bildiğin 90 beygir golf bu.

Ahahah iyice saçmalamış.

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

1813 Mesaj
20 Aralık 2011; 14:57:08 

Son zamanlarda "yakıt" ile ilgili açılan en güzel konu

donanımhaber

11644 Mesaj
20 Aralık 2011; 15:39:06 

quote:

Orijinalden alıntı: AiQUiDiE

Ahahah iyice saçmalamış.

bos bagaj ve yolcusuz elde ettigi degerlermis ama.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

178 Mesaj
20 Aralık 2011; 16:03:24 

Ford Focus Ghia 1 28 km/h ortalama hız 7.8 lt/100 km..Hız 15-20 km/h arasına düşünce de 9-10.5lt/100 km.

5815 Mesaj
20 Aralık 2011; 16:38:44 

Araç Fiat Bravo 1.6MJet Dualogic 120hp.

Benim evle işimin arası 14km, trafik az ve yol boyunca 4 tane trafik ışığı var. Bu güzergahta ortalama hız 39km/h, ortlama tüketim 5.4lt. İtina ile kullanılarak elde edilmiş bir değer bu. Ortalama hızdan anlaşılacağı üzere trafik az ve hızlı akıyor. Şimdi kışa girince bu 5.4 ortalama değeri biraz yükseldi...

Arabayı bazen eşim kullanıyor, Kızılay, Sıhhıye ve Ulucanlar'nin berbat trafiğinden geçerek işe gidiyor ve aynı güzergahtan dönüyor. Bu şekilde bir kullanımda ortlama 7.5 litreleri görüyor.

1-2 kez gece trafiğin az olduğu saatte deneme amaçlı motoru ısıtıp, yol bilgisayarını sıfırlayıp, CC'yi kullanarak minimum tüketim testi yaptım. Ortlama 3.8-3.9 değerleri elde ettim. Bu değer motorun ısınmış şekilde yol bilgisayarının sıfırlanması ile elde edildi...

Değişik koşullarda çok değişik tüketim değerleri elde ediliyor görüldüğü gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisozyurt -- 20 Aralık 2011; 16:42:27 >

973 Mesaj
20 Aralık 2011; 17:17:33 

ben yokuş aşağı giderken salıyorum, 0 litreyi görüyorum.

CİVİC Elegance Smart Eco Otomatik Vites 1.6 Benzinli / LPG

2296 Mesaj
20 Aralık 2011; 17:22:11 

quote:

Demek bu adama 160'lığını versen zevkten kalp krizi geçirecek.

5815 Mesaj
20 Aralık 2011; 17:34:05 

quote:

Ekşi sözlük gerizekalı mallarla dolu bi site zaten. Oradaki entrileri görünce DH'nin kıymetini daha iyi anlıyor insan. 90hp 1.6 TDI, 0-100 7.5 saniye

1061 Mesaj
20 Aralık 2011; 17:42:38 

Şehiriçi : 5.5 , 6.0 lt

1.3 cdti

7894 Mesaj
20 Aralık 2011; 17:46:42 

quote:

Orijinalden alıntı: barisozyurt

Ekşi sözlük gerizekalı mallarla dolu bi site zaten. Oradaki entrileri görünce DH'nin kıymetini daha iyi anlıyor insan. 90hp 1.6 TDI, 0-100 7.5 saniye

ben de senin gibi terbiyesizleri görünce dh den soğuyorum.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 18:24:12 

quote:

yahu anlamıyorum, ankdaradayım diye ne yaktığımı söylemeyecekmiyim. bunun içerisinde akşam trafiğinde kızılay ve necatibeyde trafikte takılı kalmak da var, bahçelievlerde ara sokaklarda 2. viteste kullanmak ta var, gopa gidip o yokuşları tırmanmak ta var, ama geneli eskişehir yolunda akıcı trafikte aracı kulanmak var, çevre yolu da var ama çevre yolunda kimse 90-100 le gitmez sanıyorum. o yüzden diyorum ki ortalama hızı da paylaştım, ankarada ortalama hız buyken yakıt tüketimi bu kadar, hala şehir içi değil diyorsunuz, ankarada trafik çoğu zaman akıcı oluyorsa benim suçum mu?

sadece 30 ortalama şehir içi olamaz diyorum
1/3 1/2 si çevre yoludur
hergün yapıyorum oradan biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Belenenses -- 20 Aralık 2011; 18:26:27 >

9.57 den itibaren

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 18:48:44 

quote:

Orijinalden alıntı: rbyygt2

Şehiriçi : 5.5 , 6.0 lt

1.3 cdti

130 ile 5.8 lt

1.9 TDI :)

9.57 den itibaren

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 18:48:56 

quote:

sadece 30 ortalama şehir içi olamaz diyorum
1/3 1/2 si çevre yoludur
hergün yapıyorum oradan biliyorum

yahu kelimeye niye takılıyorsunuz, tamam sizi mi kıracam ankara uzun yolunda yaptım , ben 15 km/s hızda yaptığımı söylemedim zaten, bu kadar mı zor anlamak her taraf istanbul merkez kadar sıkışık trafik olmak zorunda değil. 32 km hızda normal kullanım ankara ( şehir içi demeye korkar oldum) da hadi karma diyelim biz ona madem çok ısırar ediyorsunuz. bundan sonra şehir içi ne yakıyor diye soranlara istanbulda yaşamıyorum nereden bileyim diyeceğim. 15 km hız zaten şehir içi olmaz olsa olsa sadece istanbul şehir içi olur. bende 15 km/s hızı şehir içi olarak kabul etmiyorum. ilacı bu olayın, sorarken şehir içi ne yakıyorsunuz değil, 15 km/s hızda ne yakıyorsunuz diye sorun madem ulaşmaya çalıştığınız nokta buysa.

konuya balıklama atladım bir şeyler gösterebilmek için ama nerede? insanların şehir içi kavramlarını değiştirmeye çalışacağınıza, bence kendi kafanızdaki şehir içi kavramını değiştirin. fabrika verilerindeki şehir içi verilerinin nasıl hesaplandığını bir araştırın, eğer sizin dediğiniz gibi 15 km/s hız ortalama tutturulmaya çalışılıyorsa, o zaman gidelim firmalara hepberaber dava açalım bu kadar düşük gösterdikleri için.

Fabia special 101

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 18:56:21 

quote:

yahu kelimeye niye takılıyorsunuz, tamam sizi mi kıracam ankara uzun yolunda yaptım , ben 15 km/s hızda yaptığımı söylemedim zaten, bu kadar mı zor anlamak her taraf istanbul merkez kadar sıkışık trafik olmak zorunda değil. 32 km hızda normal kullanım ankara ( şehir içi demeye korkar oldum) da hadi karma diyelim biz ona madem çok ısırar ediyorsunuz. bundan sonra şehir içi ne yakıyor diye soranlara istanbulda yaşamıyorum nereden bileyim diyeceğim. 15 km hız zaten şehir içi olmaz olsa olsa sadece istanbul şehir içi olur. bende 15 km/s hızı şehir içi olarak kabul etmiyorum. ilacı bu olayın, sorarken şehir içi ne yakıyorsunuz değil, 15 km/s hızda ne yakıyorsunuz diye sorun madem ulaşmaya çalıştığınız nokta buysa.

konuya balıklama atladım bir şeyler gösterebilmek için ama nerede? insanların şehir içi kavramlarını değiştirmeye çalışacağınıza, bence kendi kafanızdaki şehir içi kavramını değiştirin. fabrika verilerindeki şehir içi verilerinin nasıl hesaplandığını bir araştırın, eğer sizin dediğiniz gibi 15 km/s hız ortalama tutturulmaya çalışılıyorsa, o zaman gidelim firmalara hepberaber dava açalım bu kadar düşük gösterdikleri için.

aynen dediğiniz gibi karmadır
çevre yolu şehir sınırları içinde diye şehir içimi olacak ?
çevre yolu bildiğin şehirlerarası yoldur ne farkı var ?
ben de söylüyorum işte 7 küsur ortalama yakalıyorum diye
ama tem den giriyorum ümraniyeye sapıyorum , şile yolundan sultanbeyline giriyorum
ordan oraya ordan başka bir yere

firmalara dava açmaya da gerek yok
yakıt tüketimlerinin test koşullarını kendileri zaten söylüyor

şehir içi ne yakıyor ? sorusu da cevabı da baştan kaybediyor
ben bunu belirtmeye çalıştım

gayet net bir şekilde anlaşıldığımı görmekten de memnunum.

9.57 den itibaren

Uzaklaştırılmış
20 Aralık 2011; 18:58:53 

kim ne yakarsa yaksin bildigim birsey var türkiye artik araba cöplügü durumuna gelmis olmasidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi +24edition -- 20 Aralık 2011; 19:00:22 >

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 19:12:11 

quote:

Orijinalden alıntı: +24edition

kim ne yakarsa yaksin bildigim birsey var türkiye artik araba cöplügü durumuna gelmis olmasidir.

istanbulun hali perişan

sadece istanbul değil anadoluda da garip şeyler var
çanakkale gemiden inince eski otogara giden bulvar
paralı parkta yok , polis de geziyor park kesin yasak
bulvarın sağ kol 1 arka paralelinde çocuğu doktora göstermem gerek
sağ kol 1 paralel bütün sokaklar
sol kol 2 paralel bütün sokaklara girdim çıktım
inat ettim ya özel otopark a para vermiycem diye
küçücük , mahalle kadar şehirde araba koymaya yer bulamadım

9.57 den itibaren

3579 Mesaj
20 Aralık 2011; 19:12:35 

quote:

aynen dediğiniz gibi karmadır
çevre yolu şehir sınırları içinde diye şehir içimi olacak ?
çevre yolu bildiğin şehirlerarası yoldur ne farkı var ?
ben de söylüyorum işte 7 küsur ortalama yakalıyorum diye
ama tem den giriyorum ümraniyeye sapıyorum , şile yolundan sultanbeyline giriyorum
ordan oraya ordan başka bir yere

firmalara dava açmaya da gerek yok
yakıt tüketimlerinin test koşullarını kendileri zaten söylüyor

şehir içi ne yakıyor ? sorusu da cevabı da baştan kaybediyor
ben bunu belirtmeye çalıştım

gayet net bir şekilde anlaşıldığımı görmekten de memnunum.

hala çevre yoludur diyorsun, 377 km nin 50 km si çevre yoluysa o da zaten yüksek hızlarda yapıldığı için ortalama hızı artırmaktan başka bir işe yaramıyor,

dediğinizi herkes biliyor zaten aşırı trafikte her araba çok yakar ben bugüne kadar aşırı trafikte az yakıyorum diyeni duymadım, bahsettiğiniz hızlarda her araba en kötü 9 litre yakar, şehir içi ne yakıyor sorusu saçma bir soru herkesin kullanma tarzı ve güzergahı farklıdır. bunu göstermek için yazdım konuya. şu soru sorulmasın artık şehir içi ne yakıyorsun diye, fabrika verileri bellidir isteyen açıp bakar. tekrar diyorum. bu soru ezelden beri kabak tadı verir insanlara herkes yalan söyler bunu yakıyorum diye, o yüzden ciddiye alınmak ve yalan söylemediğimi göstermek için gece gece indim fotoğraf çektim.

bu arada bir tavsiye aracının çok yaktığından şikayet edenler için goodyear ultragrip 8 araca gerçekten az yaktıran bir lastik. tavsiye ederim.

saygılar.

Fabia special 101

2934 Mesaj
20 Aralık 2011; 19:14:35