Şimdi Ara

Apple, 2012 yılında 190 milyon iPhone satabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
4.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple, 2012 yılında 190 milyon iPhone satabilir

Ekim ayında tanıttığı yeni akıllı telefonu iPhone 4S ile Apple başta ABD olmak üzere başarılı satışlar gerçekleştirdi. 10 milyonu geçen iPhone 4S satışlarının yanında iPhone 4 ve iPhone 3GS modellerinin 2011 4. çeyrekte de yüksek bir satış yapması bekleniyor. 2011 yılını yükselişle kapatacak Apple için 2012 yılı da rekor satışlar getirebilir.

Morgan Stanley firması tarafından AlphaWise'a yaptırılan bir araştırma sonuçlarına göre 4. çeyrekte Apple'ın 31-36 milyon arası iPhone modeli satacağı tahmin ediliyor. Wall Street analistleri bu rakamı 28 milyon olarak belirlerken, Morgan Stanley analisti Katy Huberty de 30 milyon satış tahmininde bulunmuştu.

2012 yılı ilk çeyrekte ise bu talep daha da fazla olacak. Tüketicilerin toplamda 41 milyon iPhone modeli alması bekleniyor. Yıl bittiğinde ise bu rakam 190 milyon üniteye yükselmiş olacak. Wall Street analistleri için bu sayı 127 milyon iken, Morgan Stanley’e göre ise 134 milyon.

Ekim-Kasım aylarında sevkiyatı yapılan 29 ülkeden sonra Aralık ayında 20 ülkenin daha bu listeye eklenmiş olması satışların daha çok yeni yıldan sonra artış göstermesine neden olacak. Yeni yılda daha çok ülkeye gidecek iPhone modelleri satışlarını da artırmış olacak.

AlphaWise iPad satışlarında da büyük bir artış bekliyor. Gelecek yıl satılacak iPad sayısı 81 milyon. Wall Street analistlerinin 54 milyon, Morgan Stanley analistlerinin 52 milyon satış tahminlerinin yanında rakam oldukça yüksek. Ancak Mart ayında yeni iPad modelinin tanıtılması ve iPad 2 giriş seviyesi versiyonunun fiyatında 100$ indirime gidilmesi ihtimali tahminlerin yukarıda seyretmesine neden oluyor.

• Kim ne derse desin 290 milyonu bulur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem300 -- 19 Aralık 2011; 9:09:19 >
  • sanki bu araştırmalar danışıklı dövüşmüş gibi geliyo bana. ben de başka bir firmaya araştırma yaptırtsam bu kadar büyük rakamlar yayınlatırdım ki, insanların markaya güveni artsın. herkes alıyor bende alayım desin. işte bu yüzden bu tür araştırmalara hiç güvenmiyorum.
  • En ucuzu 599$ olan bir ürünün ihtimal bile olsa bir senede 190 milyon adet satabilecek olması neresinden bakaranız bakın muazzam bir başarıdır. Buna ister pazarlama başarısı deyin, ister mükemmel ürün deyin, ister tikilik/özenti deyin, ya da her ne isterseniz onu deyin.

Öte yandan bu haber iPhone'ları ezip geçtiği söylenen Galaxy serisi 10 milyon satınca "iPhone devri kapanmıştır" diyenlere de kapak olsun bari.
  • hıhı oldu tamam :)))
  • quote:

"sanki bu araştırmalar danışıklı dövüşmüş gibi geliyo bana. ben de başka bir firmaya araştırma yaptırtsam bu kadar büyük rakamlar yayınlatırdım ki, insanların markaya güveni artsın. herkes alıyor bende alayım desin. işte bu yüzden bu tür araştırmalara hiç güvenmiyorum."

Adı geçen firmalar "Morgan Stanley" ve "Wall Street". A&G ya da Konar değil. :D
  • Aslına bakarsak özentilik var bütn milletlerde. Butn unsurları da goz onunde bulundurunca 190 milyon az bile kalabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok uçuk bir iddia olmuş ayrıca istatistikler şişirilmiş. Iphone gerçekten güzel bir ürün fakat kullananların %70i neredeyse amerika kullanıcıları. Amerikanın büyük bir çoğunluğu kullanıyor evet fakat diğer avrupa ülkelerinde amerikadaki kadar kullanıcı yok ama yinede fazla. Gelelim doğu ve uzakdoğu bölümlerine buralarda neredeyse hiç kullanılmıyor denilebilecek kadar az satış yapıyor. istatistikler şöyle (yıl içinde satılan tüm modeller dahil iphone satış rakamları)

2008 - 11,6 milyon
    2009 - 20,7 milyon
    2010 - 40,0 milyon
    2011 - 72,3 milyon

evet yıl daha bitmedi diyeceksiniz iphone un gelmiş geçmiş en iyi rakamı 2011 3. çeyrekte 20.3 milyon sattığını ve şuan hali hazırda 4. çeyrekte 17 milyon satış yaptığını göz önüne alırsak 2011 toplam rakamı en fazla 3-5 milyon daha artarak en fazla 77 - 78 milyon olacaktır. Kaldıki iphone denen alet neticede bir telefondur ve bir insan (normal olan bir insan) genelde bir adet alır diğer telefonlarda da olduğu gibi. zaten çoğu kişi 4 veya 4s modeli kullanıyor. eğer önümüzdeki yıl içerisinde yeni bir model çıkmazsa şu haberde vermiş olduğunuz istatistiklerin aksine iphone satışlarında artış değil düşüş olacaktır.

Ayrıca özellikle "Wall Street" 'e böyle abuk sabuk bir istatistik yakıştıramadım. 190 milyon satacağı iddia edilmiş iphone un 2007 den 2011 sonuna kadar olan toplam satışları bile 190 milyon etmezken hatta bir yılda 80 milyonu geçen bir rakam olmazken (2010 a kadar 40 milyonu geçmiyordu) nasıl 2012 de 190 milyon satacak denmiş hayret doğrusu. Hayal dünyaları oldukça geniş olsa gerek.

Sonuç olarak ben ne samsungcuyum ne htcciyim ne iphonecuyum nede başka bir markanın savunucusuyum sadece şu şişirilmiş istatistiklerden rahatsız oldum ve diğer şişirilmiş haberlerden (diğer markaların haberleri) rahatsız olmaktayım.

Saygılar..

• 190 milyon rakamı iphone için bile fazla büyük bir rakam, bu bana pazarlama taktiği gibi geldi, kesinlikle bu rakamlara bu fiyatlarla ulaşamaz!
  • @panelci

aynen öyle kime sorsak geçinemiyor..Asgari ücretle çalışan sekreterde bile iphone4 var.hesaplıyorum 3-4ay 1 telefon için çalışmış oluyor.Şu iphone 1milyar olsun 500milyon satar.Çünkü ülkenin çoğunun kredi kartı limiti 1milyar ne yapar ne eder 12ye böldürüp alırız o telefonu :)

not:bende asgari ücretle audiye biniyom.
  • Desenize artık herkesin elinde iphone göreceğiz...
  • Glaxy S2 akar.
  • vay vay apple aldı gidiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

"sanki bu araştırmalar danışıklı dövüşmüş gibi geliyo bana. ben de başka bir firmaya araştırma yaptırtsam bu kadar büyük rakamlar yayınlatırdım ki, insanların markaya güveni artsın. herkes alıyor bende alayım desin. işte bu yüzden bu tür araştırmalara hiç güvenmiyorum."

Adı geçen firmalar "Morgan Stanley" ve "Wall Street". A&G ya da Konar değil. :D

Bunu yazacaktım
  • iddia şu : dünyada ortalama her 30 kişiden biri iphone kullanacak

peeeeh...

nereden bakarsan bak büyük sallamışlar...
  • o rakamlar mümkün değil, dünyada 7milyar insan var, 190milyonu iphone mu alacak?!!!
    Kafanızı çevirip etrafa bir bakın dünyada neler yaşanıyor, insanlar ne durumda.
  • Galaxy 30 milyondan fazla satış yaptı. Bilmeden konuşmamak gerek.

iPhone = Reklamcılık harikası
    Galaxy = Teknoloji harikası.

Farkı anlayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

En ucuzu 599$ olan bir ürünün ihtimal bile olsa bir senede 190 milyon adet satabilecek olması neresinden bakaranız bakın muazzam bir başarıdır. Buna ister pazarlama başarısı deyin, ister mükemmel ürün deyin, ister tikilik/özenti deyin, ya da her ne isterseniz onu deyin.

Öte yandan bu haber iPhone'ları ezip geçtiği söylenen Galaxy serisi 10 milyon satınca "iPhone devri kapanmıştır" diyenlere de kapak olsun bari.

Gerçek satışlar yerine şimdi de ihtimallere mi kaldı apple juice in işi :)) Ihtimallerle olsaydı bu iş, simdiye kadar iphone 5 çıkıp ortaklığı kasıp kavurmuştu..Apple önce 4s i 19 milyon satabilsin de sonra 190 milyon u düsünsün..

Bu arada galaxy serisi satışları 10 değil 40 milyona yaklasti neredeyse..

Hadi diyelimki satışlar önemli değil..Somut olarak baktığımız da apple gibi bir dev,siri ve 8 mpx kamera yla reklam yapıp cihaz satmaya çalışırken; Samsung, NOTE gibi bir segment üretip yine dikkatleri Apple dan alıp kendi üzerine çekiyor..Sonuç olarak 4s in başarılı bir cihaz olduğu söylenemez..

Gerçek savaş ip5 ve Sgs3 arasında olacak merakla bekliyoruz artık..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @Bekir Cem

Biliyorum. Ben Galaxy SII 10 milyon saatı haberinin altında yapılan yorumlara gönderme yaptım. Galaxy S ve Galaxy SII'nin 30 milyondan fazla sattığı sürede iPhone 90 milyondan fazla satıldı.

Ayrıca iPhone 190 milyon satabilir mi?

2007'de 3.434.000 adet
    2008'de 13.675.000 adet
    2009'da 25.090.000 adet
    2010'da 47.490.000 adet
    2011'de 56.060.000 adet (3. çeyrek sonuna kadar)

2011'in son çeyreğinde haberde yazılan en düşük satış sayısı olan 28 milyon adedi koyarsak 2011 yılıda 84.060.000 adet ile bitecek.

2007 yeni piyasaya çıkış yılı olduğundan onu hesap dışı bırakırsak;

2008 ile 2009 arasında %83,47
    2009 ile 2010 arasında %89,28
    2010 ile 2011 arasında %77,00

oranlarında artış olmuş. Yani özetle 2011-2012 arasında %70 artış meydana gelse 140 milyondan fazla satış anlamına gelir.

Bu durumda 190 milyon epey bir uçuk kalıyor. Bence satacağı rakam 130-140 milyon adet arasında olur.

• iphone 4s çıkmadan önce çıkan haberler arasından bir tanesi dikkatimi çekti.
    http://www.donanimhaber.com/iphone/haberleri/Digitimes-Foxconn-gunde-150000-adet-iPhone-5-uretiyor.htm

Şimdi tam kapasite ile çalışan foxconn firması 150.000 adet iphone 4s üretmiş günde.Bu da demek oluyor ki 1 ayda 4.500.000, 1 yıl olmadı ya hadi adamlar 1 yılı hesaplamış biz de 1 yılı hesaplayalım; 1 yılda 54.000.000 iphone 4s üretimi demek.Hadi bi kaç ayda erken başladılar üretime al bi 5 10 milyon da ben avans vereyim 70 olsun 80 olsun :)

1ayda: 4.5 milyon
    1yılda: 54 milyon

Rakamlara bakıyom bakıyom bu 190milyon iphone nerde üretilir nasıl satılır aklım almıyor.İşin aslını bilen varsa söylesin biz de bilelim.yoksa haber bildiğin komik...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.