Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7770 gün ışığına çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
6.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

Yüksek performans segmentine yönelik Radeon HD 7970 modeli merakla beklenen AMD cephesinde başka bir gelişme yaşandı ve orta segment için hazırlanan Radeon HD 7770 modelinin görüntüleri sızdırıldı. 28nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Cape Verde kod adlı grafik yongasının güç verdiği ekran kartı, Radeon HD 5770 ve yeniden isimlendirilen versiyonu Radeon HD 6770 ile kıyaslandığında AMD'nin bu segmentte son iki yıldaki gerçekleştireceği en büyük güncelleme olacak gibi görünüyor. 

150 mm^2'den daha küçük zar alanına sahip olduğu düşünülen ekran kartı, 128-bit bellek veri yolu desteği ile geliyor. 1GB GDDR5 ve ileride çıkacak özel tasarımlı modellerinde 2GB GDDR5 bellekli versiyonları olması beklenen ekran kartında tek bir Crossfire konnektörü bulunuyor yani bu kart ile en fazla çift GPU'lu kurulum yapılabiliyor. Üzerinde tek bir 6pin PCIe güç konnektörü bulunan Radeon HD 7770'in güç tüketiminin ise 100 Watt civarında olması bekleniyor. Görüntü aktarımı için DVI, HDMI ve mini DisplayPort konnektörlerine sahip olan Radeon HD 7770'in Şubat-Mart döneminde tanıtılması beklenirken, tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. 

• Eğer fiyatı makul düzeyde olursa orta segmentte 5770'in başarısını devam ettirebilir.
    Kim bilir? belki yaza 7770 CF yaparım ( Bu arada isim de karizma olmuş; 7770:)
  • sonuçta 128 bit lik bir kart pek fazla oyun için değil çünki 256 bit ile128bit arasındaki fark oyunlarda kart zorlanınca belli oluyor 256bitlik kartlar 30fps altına düşseler bile bunu hissetirmiyorlar ama 128bit bunu hissetiriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

sonuçta 128 bit lik bir kart pek fazla oyun için değil çünki 256 bit ile128bit arasındaki fark oyunlarda kart zorlanınca belli oluyor 256bitlik kartlar 30fps altına düşseler bile bunu hissetirmiyorlar ama 128bit bunu hissetiriyor.

30 FPS nereden bakarsan bak, 30 FPS'dir. Seninki Psikolojik olabilir tabi.

Şimdi Ati 7970 ve 7950 geliyor ya, 384 Bit olacak biliyorsundur. Bunların 30FPS si nasıl olur dimi hiiç mi hiç hissettirmez kendini 100 Fps gibi oynarız
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

sonuçta 128 bit lik bir kart pek fazla oyun için değil çünki 256 bit ile128bit arasındaki fark oyunlarda kart zorlanınca belli oluyor 256bitlik kartlar 30fps altına düşseler bile bunu hissetirmiyorlar ama 128bit bunu hissetiriyor.

hala bite bakıyonuz kurtulun artık şu safsatadan ya...
    Arkadaşıma diyorum gtx 560 tı aldık tek sorduğu soru kaç bit bu insanlardaki bit merekı nedir anlamadım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nedense gözüme küçük geldi kart yada fotoğraftan kaynaklanıyordur...
  • adamların bitleri vardır belki heehe
  • Soğutucuda adi plastik kullanmışlar :-D
  • bu gpunun performansı az çok trinity apusunun gpu performansına ışık tutabilr ama HD 7770 zannedersem eski mimarinin 28 nm ye indirilmiş haliydi eğer yanılıyosam arkadaşlar düzeltsin şuan için açıklanan tek yeni mimari HD 7900 serisinde zannedersem.

Anlaşılan AMD nin hamlesi güzel olacağa benziyor Fusion II Trinitylerde kuvvetle muhtemel Yeni mimari olacak ve hem işlemci hemde grafik gücü ciddi şekilde artacak giriş ve orta seviyede AMD yeni mimariyi ilk başta APU şeklinde getirecek snra normal GPUlara aktaracak ee işlemci satması gerekiyor sonuçta

açıkçası fusion II APUları büyük bir merakla bekliyorum çarpan kilidi açık olanlar eminim en çok tercih edilen apular olacaktır.

Bu Yeni Gpu mimarisinden de beklentim büyük doğrusu...
  • Sanki tüm Türkiye kenetlenmiş ve ilk yerli ekran kartımızı üretmişiz gibi bir fotoğraf... Kartın kaportası yüreğimi ısıttı:

7770... Çok param yok ama performans da istiyorum diyen, henüz soldan 2. rakamı 8 veya 9 olan kartlarla zehirlenmemiş, kullanıcı şifresi olarak 123321 kombinasyonunu kullanan, yurdumun güzel -temiz insanına hitap eden bir kart. Saman balyaları düşmesin diye kenalarları renkli sac levhalarla desteklenmiş bir at arabası römorkuna benziyor. Karta çok ısındım. Çok temiz ve içten bir görüntüsü var. Gerçekten dalga geçmiyorum. Bu kart... İçimizden biri gibi...
  • olsun eskiye gore iyi hiç olmazsa kaç gb diye sormamıs eskiden sadece onu sorarlardı
  • band genişliği kullanılmadıktan sonra hiç önemli bir durum değil. Yani 512bit tarihi eser kartlar var şimdi onlar daha mı iyi fps veriyor?

Önemli olan GPU'dur o ortadaki küçük zar. Etrafındaki bellekler veya bellekler ile o zar arasındaki yol gerçekten o kadar önemli değil 1gb kartta 4gb kartta 128bit kart 512bit kartta gpu'nun hızını değiştiremez.

Oyun grafikleri için izlenen yol. Harddisk güney köprüsü ram işlemci kuzey köprüsü ekran kartı ramleri ekran kartı bandı (256bit denilen yol) gpu monitor.

Görüntüyü cizen GPU yani. Siz isterseniz ekran kartınızın ramini 10gb yapın GPU'nuz 1gb çiziyorsa 9 gb fazla raminiz var demektir. Veya ram ile gpu arasındaki yol 512bit diyelim. Ekran kartınız 128bit çiziyorsa 384 bit boşa gidiyor demektir.

Bilgisayarın temel prensibi herşey yavaş olanın hızında çalışır önemli olan dengeyi sağlamak yani böylece verim kaybı olmaz firmaların kaynaklarıda ceplerinde kalır.

• Fan'ın kalitesini nasıl anladınız hayret ettim
  • 5770 beğenmiyorlar, Crossfire ile daha ucuz,daha hızlı,daha az güç tüketiyor, müthiş,yeter ki anakartınız crossfire olsun, bu kart da crossfire için biçilmiş, ama isimlendime kötü, 7777777....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlu Dal

Ekran kartının en önemli özelliği üstündeki gpu yongasıdır isterse 512 bit olsun bilmem kaç gb olsun farketmez

örn hd 2900 pro vs 8800 gt !

hd 2900 pro 512 bit ve gddr 4 bellek veriyoluna sahipti ama 8800 gt 256 bit gddr 3 bellek veriyoluna sahip olmasına rahmen her oyunda tokatı yiyordu nVidia 8800 gt den + çok ısınıyordu.

128 bit gddr 5 hd 5770 / 256 bit gddr 5 hd 4870 den hızlıydı bu işler bite bakmıyor üstündeki gpuya bakıyor! + Bellek hızına.HD 4870 3600 Mhz iken , hd 5770 4800 mhz hızında çalışıyordu

Örnek vereyim gtx460 bu kart gtx 470 i bile bazı oyunlarda , çözünürlüklerde alt ediyordu ve overclock ile gtx 470 ile aynı perfonmansı verebiliyordu çünkü üstündeki gf104 gpusu çok güçlü bir gpu olmamasına rahmen gtx 460 ın özelliklerinin hakkını veriyordu!

Ama 100 w biraz fazla bu kartlar için ben 75 80w bekliyordum bari perfonmansı hd 6870 ile hd 6850 arasında olsun o zaman 100w olsun :)

AMA GTX 465 kendisinin bir alt modeli gtx 460 dan her türlü standart halindeykende yavaştı

Evet, 85W olsun azami güç tüketimi, boşta en fazla 18W, 5850 ile 5870 arası performansı olsun, bunlar olursa bu karttan 2 tane alıp bozulursa diğerini kullanmak üzere birini kenara koyup saklayacağım, ama nerdeeeee.....

Isıtıcıtan farksız hale döndü ekran kartları, GTX460 Ti ve 6950 boşta ~180W harcıyor ama ATi ve nVidia ile benzer ürünler üreten UFO'ya teknolojik ürün gözüyle bakılmıyor

• 6950 boşta 20 watt tüketir 180 watt civarı yazmışsın ama
  • muhtemelen arkadaş vga boşta iken tüm sistemin çektiği gücü görmüş
  • Piyasada mb ve bit rakamına takılan dolu cahil var. Bırakın onlara cevap bile vermeyin. Bırakın sallasınlar. Bu tiplere birşey öğretemezsin. Yapılan yorumu okuyunca gülüp geçtim. Çünkü gülüp geçilecek bir yorum yapılmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gerginix

Sanki tüm Türkiye kenetlenmiş ve ilk yerli ekran kartımızı üretmişiz gibi bir fotoğraf... Kartın kaportası yüreğimi ısıttı:

7770... Çok param yok ama performans da istiyorum diyen, henüz soldan 2. rakamı 8 veya 9 olan kartlarla zehirlenmemiş, kullanıcı şifresi olarak 123321 kombinasyonunu kullanan, yurdumun güzel -temiz insanına hitap eden bir kart. Saman balyaları düşmesin diye kenalarları renkli sac levhalarla desteklenmiş bir at arabası römorkuna benziyor. Karta çok ısındım. Çok temiz ve içten bir görüntüsü var. Gerçekten dalga geçmiyorum. Bu kart... İçimizden biri gibi...

Güzel yorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İktisadiyat -- 19 Aralık 2011; 2:39:24 >

• Tahmin ettiğim kart performansları:

1. hd7770 ~= 6850
    2. 7850 ~= 6950
    3. 7870 ~= 6970
    4. 7950 ~= 5970+%10
    5. 7970 ~= 6990

7770 f/p kartı olacaktır. 6850 ve gtx460 dan f/p kartı ünvanını geri alacaktır.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.