Şimdi Ara

VIA Epia N 12x12cm alanda PC ; picoPSU dünyanın en küçük güç kaynağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
7.920
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • VIA Epia N serisi NANO ITX bordlar ; 120mm x 120mm alanda tam donanımlı PC

HTPC'lerin yaygınlaşmasıyla ufak boyutlar ve az enerji tüketimi artık taşınabilir cihazlarda olduğu kadar masa üstü sistemlerde de önem kazanmış durumdalar. Küçük, az enerji harcayan ve uygun maliyetli PC'ler dendiğinde herhalde şu an için kimse VIA'nın Epia Mini ITX sistemlerinin eline su dökemez. 170mm x 170mm boyutlarında olan ve VIA'nın fansız ısı emiciler (heatsink) ile soğutulabilen x86 uyumlu işlemcileri ve grafik yongalarını kullanan Mini ITX sistemler, USB 2.0, Sata, RAID, LAN gibi normal masa üstü sistemlerdeki genişleme ve bağlantı portlarına sahipler. Tek farkları oldukça az yer kaplamaları.

VIA, Mini ITX sistemleri ilk gösterimini 2004 yılında yaptığı Nano ITX standartı ile daha da küçültüyor. 120mm x 120mm ölçülerinde olan Nano ITX tümleşik anakartların ilk örneklerinden olacak olan VIA Epia N, 800MHz veya 1GHz VIA Eden N işlemci, donanımsal MPEG2 ve MPEG4 hızlandırma yapabilen HDTV uyumlu grafik yongası bulunduran CN400 kuzey köprüsü ve VT8237R güney köprüsü gibi bileşenler içermekte. VIA Epia N, 2 adet USB 2.0 portuna, 2 adet IDE, 1 adet SATA bağlantısına, 10/100 Lan ethernet kartına, Mini PCI slotuna, 1 adet VGA, 1 adet S video görüntü çıkışına, 5.1 ses kartına ve S/PDIF dijital ses bağlantısına sahip.

Sistem 1GB a kadar DDR 266/333/400 diz üstü belleklerini desteklemekte. VIA Epia N, taşınabilir cihazlarda, HTPC sistemlerde ve ofis makinalarında kullanılabilecek yeterlilikte, oldukça küçük boyutlarına rağmen sahip olduğu genişletilebilirlik ve bağlantı seçenekleri ile göz dolduran bir sistem. Ürünü yaklaşık 300$ fyat etiketi ile yurtdışında temin etmek mümkün.

picoPSU ; iki kalem pil kadar alanda 120w DC-DC 12V ATX güç kaynağı

picoPSU, 31 x 45 x 20mm boyutlarında olmasına rağmen 120w güç sağlayabilen bir güç kaynağı. Bu değerlerle dünyanın en küçük güç kaynağı olma özelliğini taşıyan ürün, özellikle Micro ITX ve Nano ITX sistemler için oldukça değerli bir bileşen oluyor. HyperWatt adı verilen pantentli bir teknolji sayesinde %96 verimlilikle çalışan güç kaynağı DC den DC ye çevrim yaparak çalışmakta. Harici bir 12v AC-DC adaptöre ihtiyaç duyan ürün adaptörden aldığı DC gücü anakartın ve bileşenlerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitlendirerek bileşenlerin çalışmasını sağlamakta.

Tamamen fansız ve ısı emicisiz bir tasarımı bulunan picoPSU, %100 sessiz bir güç kaynağı. 2 adet sabit diske ve 1 adet 1.44 disket sürücüsüne güç sağlayabilen ürün, Micro ITX severlerin ufak boyutlu PC ler tasarlarken yaşadıkları güç kaynağı yerleşim sorunlarını büyük ölçüde rahatlatabilecek kapasitede. Sağladığı 120w güç ile Intel Mobile ve AMD işlemcilerle oluşturulacak basit sistemlere de güç sağlayabilecek picoPSU yurtdışında 50$ fiyat etiketi ile satılmakta.

• Overclock potansiyeli nasıl acaba
  • Vay be
  • iyi aletmiş yaw bi tane alıp download için kullansak bari gece gündüz çalışsın...acaba kaç para ki?
  • www.mini-itx.com a girip bir bakın millet neler yapmış!

evet bu xp kutusu bir bilgisayar kasası ve herşey içinde!

Birisi hala cocukluktan çıkamamış galiba :P

Toyota SUPRA!!!!

hepsinin sitede nasıl yapıldığı adım adım anlatılmış!

• Supra güzel olmuş ama ben bunu birde cansız bir mankende görmüştüm. Mod'da sınır yok demekki. PSU da neyse ama sistemlerde mini'ye karşıyım. Sakıncaları ve eksiklikleri daha seri üretime geçmeden çıkıyor.
  • Müthiş ikili. Böyle bir cihaz ile yapılmayacak şey yok gibi. İnternet,Mp3, film.... Bir çok insan için bilgisayara sahip olma şansı da ayrı. Notebook Hdd si ile elinde dolaştırabileceğin bir sistem.

İnşallah ülkemizde bulabiliriz.

İşletim sistemi olarak ne kullanıyor? Bildiğim kadarıyla Linux benzeri bir sistem kullanılıyordu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raven70

Müthiş ikili. Böyle bir cihaz ile yapılmayacak şey yok gibi. İnternet,Mp3, film.... Bir çok insan için bilgisayara sahip olma şansı da ayrı. Notebook Hdd si ile elinde dolaştırabileceğin bir sistem.

İnşallah ülkemizde bulabiliriz.

İşletim sistemi olarak ne kullanıyor? Bildiğim kadarıyla Linux benzeri bir sistem kullanılıyordu.

Windows kurabilirsiniz... Bu bildiğiniz PC anakartı ve x86 uyumlu bir işlemcisi var...
  • Süper . Daha da hoşuma gitmeye başladı.

Bu sistemi birde pille çalıştırıp taşınabilir hale getirirse VİA alır başını gider. Anakartta tavsiye etmiyoruz ama bu iş tutarsa en sevdiğimiz marka olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raven70

Süper . Daha da hoşuma gitmeye başladı.

Bu sistemi birde pille çalıştırıp taşınabilir hale getirirse VİA alır başını gider. Anakartta tavsiye etmiyoruz ama bu iş tutarsa en sevdiğimiz marka olur.

katılıyorum hocam.

ilk kez gördüm, ve aklımdan bu geçti hemen valla -aslında zaten aklımda vardı. ekran ve pili uydurmamın mümkün olduğuna aklım yatarsa kendim yapmayı zorlayacam bile.

ne oqo'yla uğraştırır ne pda ile o zaman. O portlar biraz daha az olsaymış keşke bile diyiverdim, ama öylesi de vardır belki.

Bi tek işlemci kafama takılıyor hemen. Nası bişey bilmiyorum.

BU adamların Türkiye'de temsilcisi var mı yahu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 26 Ocak 2006 0:06:41 >

• lem sipiid boyle tr de bulunmayan şeylerin haberini yapıosn canımız çekiyor bulamıyoruz.
    deli oldum bu sisteme yaa.

işlemci sanırım 1.5 ghz lik olanla degiştirilebiliniyor.
    sitede aynı işlemcinin 1.5ghz olanı war çunku.
  • Yalnız o güçcük güç kaynağı harici bir adaptöre ihtiyaç duyuyor aranızda onu gören var mı?

Günlük işler için çok güzel şu mini itx ler yakında tv ler içine girerse şaşırmayın bence çokta güzel olur
  • http://www.via.com.tw/en/products/mainboards/nano_itx/epia_nl/

buyrun beyler, arka panel de gitmiş, oh olmuş :). YOk koca koca port, incecik bişey, pili halledip "compact flash harddisk" ve wireless adaptör ile çantaya kitabın yanına atıp wirelesslı rastgele bi pdayı adam gibi kullanırsın. Canını yiyim bu adamların.

üç boyutlu görüntülerini ve Türkiye temsilcilerini bulsam bi de. Neyse, olur bi gün.

BU arada, speed-step, valla ayıp oluyo. Koyuyunuz böyle şeyleri, gazlıyonuz milleti, sokağa çıkana kadar biyerlerde uçuşup duruyoz. Yazıktır bize de yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 26 Ocak 2006 1:33:01 >

• quote:

Orjinalden alıntı: TEKnaKILLAH

lem sipiid boyle tr de bulunmayan şeylerin haberini yapıosn canımız çekiyor bulamıyoruz.
    deli oldum bu sisteme yaa.

işlemci sanırım 1.5 ghz lik olanla degiştirilebiliniyor.
    sitede aynı işlemcinin 1.5ghz olanı war çunku.

Bu sistemde kullanılan işlemci Eden N , 1.5 GHz olan işlemci ise VIA Eden ULV. Eden N'lerde ne yazıkki 1GHz üzeri yok şu anda.

http://www.via.com.tw/en/products/processors/eden/

• quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Bu sistemde kullanılan işlemci Eden N , 1.5 GHz olan işlemci ise VIA Eden ULV. Eden N'lerde ne yazıkki 1GHz üzeri yok şu anda.

http://www.via.com.tw/en/products/processors/eden/

evet haklısın. oraya dikkat etmemişim.
    1ghz bana düşük gibi geldi biraz.
    vianın işlemcileri hakkında da pek fazla bilgi sahibi degilim aslında.
    amd-intel-via karşılaştırması şu ana kadar hiçbiryerde bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 26 Ocak 2006 3:00:31 >
  • 12x12 ölçüler mütiş......genede buna göre kasa, lcd harddisk dvd-rom (bide pil tabii) lazım acaba bunlarla birlikte boyut minumum ne olabilir...?? cebine koy taşı türünden bi cihaza yaklaşırmı..??
  • lap-topların da küçülmesi olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeandan -- 26 Ocak 2006 13:43:07 >
  • Türkiye 'ye kim getiriyor. Nasıl temin edebiliriz?
  • 5-6" lik bir lcd ekranda takarsan al sana müthiş bir laptop ama batarya sorunu var dimi.Keşke pille çalışsaydı
    Buna bide 12 lik fan atsan tamamdır bu iş.Zaten sistemin boyu o kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agoze -- 26 Ocak 2006 14:11:47 >
  • sonuçta 1ghz işlemci oyun,render hariç herşeye yeter mp3 film müzik internet param çok olsa bir tanede bundan alıp koyardım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.