Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7970 resmi özellikleriyle birlikte ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
7.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin merakla beklenen yeni ekran kartı Radeon HD 7970 için resmi detaylar sızdırıldı. NGC kod adını taşıyan yeni nesil grafik işlemci mimarisinin güç verdiği Tahiti XT grafik yongasını kullanan Radeon HD 7970'nin 9 Ocak'ta yapılacak resmi lansmanda dünyanın en hızlı tek GPU'lu ekran kartı olarak lanse edileceği ifade ediliyor. Teknik özellikleri çok uzun süredir speküle edilen ekran kartı için resmi özellik listesi yayınlandı.

Soğutucu tasarmı da  yenilenen yeni ekran kartı 384-bit bellek veri yolu desteği, 3GB GDDR5 bellek kapasitesi, 2048 paralel işlem birimi, 128 doku ünitesi ve 32 ROP birimine sahip. Tabi burada dikkat edilmesi gerekene nokta bahsi geçen tüm parametrelerin yeni nesil grafik işlemci mimarisi üzerinde şekillenmesi dolayısıyla performans verimlililiği arttırıldığı için paralel işlemci başına düşen işlem verimliliği de bir önceki jenerasyona göre çok daha iyi.

Grafik işlemci hızı 925MHz, bellekleri ise 5500MHz'de görev yapan ekran kartı için dökümanı yayınlayan OBR sitesi, nihai GPU hızının 900MHz'in altında olacağı yönünde bir dipnot koyduğunu da not düşelim. Üzerinde bir adet 8pin bir adet te 6pin güç konnektörü bulunan ekran kartının güç tüketimi masaüstünde 3 Watt'ın altında, yük altında ise 300 Watt'ın altında olarak gösterilirken, yük altındaki değerin daha düşük olabileceği de konuşuluyor.

Görüntü aktarımı için DVI, HDMI ve iki adet  Mini DisplayPort konnektörüne sahip olan ekran kartı, çoklu monitör desteği için güncellenmiş Eyefinity ve çoklu ekran kartı kurulumları için Crossfire X desteği de sunuluyor. AMD tarafından 9 Ocak'ta lanse edilmesi beklenen ekran kartı için Tüketici Elektroniği Fuarı'nda özelleştirilmiş tasarıma sahip modellerin de gösterilmesi bekleniyor. Yeni detaylar geldikçe bildirmeyi sürdüreceğiz.

• Hayırlı olsun bakalım. Kağıt üzerinde her şey güzel görünüyor. Uygulamada ne ler yaptığına dair testlerde gelir yakında.
  • 7970 ilk çıkacak olan kart mıydı arkadaşlar?
  • Bence bukart doğru düzgün oc olmaz, saat hızı gpu nun hava soğutma limitlerine oldukça yakın geldi bana.
  • Yeni nesil konsollar gelmeden ben yeni kart almam oyunlar konsol odaklı çıkıyor ne gerek var güçlü kartlara hala 4870/4890/gtx 260/6850/gtx 460 lar süper performans veriyor oyunlarda gelişim yok .
  • GPU hızı ve güç tüketimi yüksek diyecektim ki haberde gördüm son değerler daha düşük olacakmış. O zaman beklendiği güçte bir kart gelecek diyebiliriz. İki firmada kağıt üzerinde sorunsuz ilerliyor. Keyifli bir rekabet izleyeceğiz.

@S
    7970 ve 7950 ilk çıkacak kartlar.

@B.M.W
    28nmnin getirisi nasıl olur bilemiyoruz GPU hızları konusunda. Ancak haberde söylendiği gibi son hızları 900Mhz altı olabilirmiş. Bu durumda en az 6970 gibi o/c olacaktır. Pek iyi değil ama zaten bu kadar güçlü bir kart ile fanteziye kaçmanın manası yok. Tabi OC yapıp 6990'ı devirmek gibi bir seçenek de olabilir öneümüzde. Öyle bir durumda şeytan dürter

• gelsin ortam şenlensin :d
  • Peki ne zaman çıkacak bir bilgi var mı kesin olarak ?
  • 7ghz ddr5 belleklerin kullanıldığı günleri görebilecek miyiz acaba...
  • quote:

Orijinalden alıntı: devrimdoga

Peki ne zaman çıkacak bir bilgi var mı kesin olarak ?

9 Ocak lanse edilecek.
  • 2.7 teraflop işlemm gücü ile 6970'inde stream başına işlem gücü yüksekti bir önceki 5870'e göre. 5870'ten daha az shader sayısı ile başarılı oldu ama ne kadar bir üstünlük sağlandı o kısmı tartışmalı.AMD tarafında %30 üzerinde bir performans
    artışı beklemiyorum. Aslında sizde beklemeyin ki fiyatlama sıkıntısı olmasın. Gerçekten %50 civarı bir sıçrama fiyata daha fazla yansır. Performans arttıkça fiyat aynı oranda artmıyor ürünlerde hepiniz bunu biliyorsunuz.7950'nin GTX580 %10 yakın olması yeterlidir. Daha fazlasında fiyatlar alınabilirlik sevyesinde olmayacak. Hele Nvidia zaten daha güçlü kartlarla geliyor ve pek sessizler bu da hoş değil sanırım 680 2000 TL falan olur. O zaman AMD'de kartlarını ona göre fiyatlar. En azından GTX580'i geçecek kartını 580 fiyatında satmaz.1400-1500 TL olur sanırım.

IVY, Kepler, Tahiti, kimse CPU GPU için 2012'de ucuz fiyat beklemesin. Yolun sonu pek aydınlık değil. Hatta 6950/6970 560/570 fiyatlarıda sanırım ürün gelmeye devam ederse bu seviyelerde kalmaya devam edecek. Yeni politikalar daha acımasız. Olaya sadece AMD /Nvidia olarak bakmayın. 3 ana üretici ASUS, Gigabyte ve MSI'ın iştahları kabarık. Kartın fiyatında çoğunlukla GPU değil PCB ve soğutma tasarımı etkili oluyor.

Ayrıca TR koşullarını da göze alın. İthal ürünlerde vergi gümrük maliyetlerinden dolayı %10 civarı bir artış olacaktır. Buna bir de
    Artan kurlar USD bazında artan ürün fiyatları yükselen fiyatlara daralarak tepki veren harcamalar ve işletme sermayesindeki artış ihtiyacını da eklersek, Distribitör 300 Tane getirdiği karttan artık hem aynı sayıda getirmez hemde yüksek fiyatlardan yükün altına çok fazla girmek istemez. Bu açıdan da bir sıkıntı olacak diye tahmin ediyorum. 2012 3 çeyrek dahil eski kartlar satmaya devam eder. Neticede performanslar yeterlidir, ve DX11 kartlarıdır. Unutmayın gelen seri AMD'de 3,5 Nvidia'da 3. Nesil DX11 olacak ve buda ayrı bir dezavantaj....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 15 Aralık 2011; 11:50:52 >

• 3 w bahsediyor grafikde nedir bu şakamı
  • Arkadaşlar buradaki en önemli gelişme bana göre masaüstü güç tüketimi. Sonuçta hepimiz 3-4 saat oyun oynuyoruz, diğer 4-5 saat masa üzerinde yani nette surf ve başka işlerle uğraşarak geçiyor. Önceki modeline göre -21W bence çok muazzam bir değer.

Kısaca iddia edildiği gibi olursa "buz gibi" bir ekran kartımız olur. Valla çıkmasını bekleyip başka konularda ne kadar başarılı olduğunu görmek istiyorum.

Son günlerde Asus 6950 DCII hayallerimi süsler oldu herhalde birkaç gün içinde test sonuçları da sızar.

3 günde neredeyse 7 serisinin tüm detayuları sızdı. FX57, elinizde test sonuçları da var mı?
  • teknolojiyi geriden takip edelim olmazsa
  • 48 Rop olacağı söyleniyordu.. Ya bu 7950 ya da diğer söylenen haberlerin bir kısmı yalandı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuitarMania -- 15 Aralık 2011; 12:18:51 >
  • eee ben şimdi haftaya 2 tane sapphire 2gb 6950 alıp cf yapmayı planlıyordum.ne yapmalıyım şimdi bekleyeyim mi.benimde belli bir .kartı için ayırdığım limit var.bu kkart kaç para olur tahmininizce.bekleyemeye deyecekmi.6950 cf rahatlıkla işini görür diyebilirmisiniz bana:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: eneshatipoglu

eee ben şimdi haftaya 2 tane sapphire 2gb 6950 alıp cf yapmayı planlıyordum.ne yapmalıyım şimdi bekleyeyim mi.benimde belli bir .kartı için ayırdığım limit var.bu kkart kaç para olur tahmininizce.bekleyemeye deyecekmi.6950 cf rahatlıkla işini görür diyebilirmisiniz bana:D

1 tanesi dahi iş görür 6950'nin.

7970'in fiyatı da 1100 - 1300 arası olur diyorum ben.
  • quote:

eee ben şimdi haftaya 2 tane sapphire 2gb 6950 alıp cf yapmayı planlıyordum.ne yapmalıyım şimdi bekleyeyim mi.benimde belli bir .kartı için ayırdığım limit var.bu kkart kaç para olur tahmininizce.bekleyemeye deyecekmi.6950 cf rahatlıkla işini görür diyebilirmisiniz bana:D

Geçen konusu vardı, Türkiyede helede bu kurlarla 1300,00 lira civarında olacak, HD7950 de 1100,00 lira civarında olacak diye öngörmüştük o konuda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Geçen konusu vardı, Türkiyede helede bu kurlarla 1300,00 lira civarında olacak, HD7950 de 1100,00 lira civarında olacak diye öngörmüştük o konuda.

Kaptın tabi Sapphire 6950/6970'i Hocam merak ediyorum 2. bios ile açınca AfterBurner'da yine aynı voltaj ile mi açıyor ve saat hızları 810'mu 880 mi geliyor.

• Performansı belirleyen sadece işlem gücü olmadığından AMD ile Nvidia yı işlem gücü bakımından birbiriyle karşılaştırmak yanlış sonuçlar almamıza neden olur.
    Misal gtx580hd6970 ama 1.58tflops2.7tflops gibi.

İyileştirmelerden kaynakla başarım artışlarını hesaba katmazsak; hd7970, hd6970 den %30 daha iyi sonuç alacak.gtx580 ise 6970 den %15 ila %25 arası daha iyi.
    hd6970+%30=hd7970
    gtx580+%5=hd7970
    6990 ile kıyaslamaya bile gerek yok, 6990 nerde 7970 nerde.

Nvidia'daki işlem gücü artışı ise çok daha büyük.İşlem gücü performansı etkileyen tek etmen olsaydı"ama değil"
    gtx580+ %50=gtx670(GK104)
    gtx580+gtx580=gtx680(GK100) tek gpu mu bu! yok artık.800$ ederi var.

hd6990 5.1tflops hd5970 4.64tflops hd7970 3.5Tflops hd6970 2.7Tflops
    gtx680 3.16tflops gtx670 2.37tflops gtx590 2.49 gtx580 1.58tflops
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.