Şimdi Ara

WD Caviar Green HDD ucuza nasıl alınır? WD Elements USB diskin içi nasıl açılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
3
Favori
5.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bildiğiniz gibi Tayland’daki sel yüzünden harddisk fiyatları uçmuş durumda. Bu da bizi değişik yöntemlere itiyor...

Şu sıralar WD Elements 2TB USB 2.0 harici diskler piyasada en düşük 269 liraya Electroworld’de satılıyor. Peşin fiyatına taksit seçenekleri de mevcut, piyasanın şu anki durumuna bakarsak harici disk için bile fena değil. (ileride başka kampanya olursa daha ucuza da alınabilir)http://www.teknofiyat.com/?search=wd+2tb

Ancak asıl olay kutunun içini açınca ortaya çıkıyor. Harici kutunun içinde piyasada dahili disk olarak satılan 2TB WD Caviar Green var. Piyasada 320-340TL civarından başlıyor fiyatı.
    http://www.teknofiyat.com/?search=2tb+caviar+green
    http://www.teknofiyat.com/?search=wd20earx

WD Caviar Green HDD ucuza nasıl alınır? WD Elements USB diskin içi nasıl açılır?

Kutuyu açması çok basit. İnce bir falçata ya da bıçağı kutunun alt kapağının kenarına sokup kanırtıyoruz (Bıçağı kutuyu birleştiren tırnakların olmadığı bir yerden sokun. Tırnakların yerleri için aşağıdaki videoyu izleyin) Çatırt diye bir ses çıkıyor ama fazla zorlamadan kolayca açılıyor. İçeride ise SATA’yı USB’ye çeviren bir devre ve Caviar Green yatıyor. Bu devreyi iki tane civata tutuyor. Bunları da çıkarınca işlem tamam. Normalde böyle bir işlem garantiyi bozuyor haliyle ama kutuya hiç zarar vermeden açabilirseniz, diskin ileride arıza yapması durumunda kutuya tekrar koyup garantiden değiştirebilme ihtimali var. Tabi bu yöntem etik olarak doğru mudur tartışılır. Yanlışı teşvik etmek gibi olmasın. Kutuyu açarken dahili diske zarar verme ihtimaliniz çok düşük. Sadece dış kutunun tırnakları kırılabilir.

WD web sitesinden içdeki diskin üzerinde yazan seri numarasını kontrol ettim. Kasım 2013'e kadar garantili görünüyor. (@Angry006'nın dediğine göre WD Türkiye'den RMA kabul etmiyor, distribütörlere yönlendiriyormuş. Bu durumda distribütör iç kısımdaki seri numarasını kabul eder mi bilmiyorum.)

WD Elements USB disklerin’in kutusunun altında yazan DCM koduna göre içinden farklı Caviar Green modelleri çıkıyor. Benim Electroworld Denizli mağazasından aldığım diskin kutusunda:
    DCM: JCCCAAB yazıyordu , içinden Western Digital Caviar Green 2TB 64MB Cache WD20EARX modeli çıktı.

Nette 1.5, 2 ve 2.5 TB boyutlarda WD Elements alıp içini açanlar bunları yazmışlar:
    DCM: DCCCAAB ---> 2TB Caviar Green WD20EADS 32MB Cache
    DCM: JCCCAAB ---> 2TB Caviar Green WD20EARS 64MB Cache (Burada benimkiyle aynı DCM numarası yazdığı halde EARX yerine EARS çıkmış.)
    DCM: CBAAAA ---> 1.5TB Caviar Green WD15EARS 64MB Cache
    DCM: SCCCAAA --->2.5 TB Caviar Green WD25EZRS 64MB Cache (2TB’ın üstünü anakartınız desteklemeyebilir)
    (Kaynak:http://bychaw.blogspot.com/2011/04/what-is-inside-wd-elements-hard-drive.html)

Bu da WD20EARX'in performans testi. Çok yüksek performanslı bir disk değil. Ancak disk çok sessiz ve çok serin çalışıyor.(Abartısız söylüyorum normal 7200RPM disklere dokununca eli yakarken bu disk gayet serin)
    Yani arşiv için alacaklar için ideal bir disk. Sistemi ve programları yüklemek için daha düşük erişim süreleri olan bir HDD ya da SSD alınabilir.

2TB Caviar Black WD2002FAEX ile 2TB Caviar Green WD20EARX dayanıklılık/gürültü/güç tüketimi değerleri:(Kaynak:http://www.wdc.com)
    Sarsıntı dayanımı:
    Çalışma Anında Sarsılma (Okuma) Black: 30G - Green: 65G
    Çalışmama Durumunda Sarsılma/Şok Black: 300G - Green: 250G

Gürültü:
    Boşta Modu Black: 29 dBA - Green: 24 dBA
    Arama Modu 0 Black: 34 dBA - Green: 29 dBA
    Arama Modu 3 Black: 30 dBA - Green: 25 dBA

Güç Tüketimi:
    Okuma/Yazma Black: 10,70 W - Green: 5,40 W
    Boşta Black: 8,20 W - Green: 3,30 W
    Bekleme Black: 1,30 W - Green: 0,70 W
    Uyku Black: 1,30 W - Green: 0,70 W

Değerlere bakınca Green serisinin performans bakımından Black serisinin gerisinde kaldığı ancak çalışma esnasında sarsıntıya dayanıklılık, sessizlik, düşük güç tüketimi ve az ısınma konusunda üstün olduğu görülüyor. (2TB Black serisi disklerin 550-600TL gibi fiyatlara satıldığını da belirteyim)

Harici disk kutusu ise bonus :) WD'nin 160GB 7200 RPM diski ile denedim sorunsuz çalışıyor ama Seagate 7200.11 Sersi 640GB diskle çalışmadı. WD diskleri seçiyor sanırım

Bu videoda tırnakların yerleri net olarak görülüyor:

Adam tırnakları iterek açmaya çalışmış kutuyu, bu yüzden bazı tırnaklar ve geçme yerleri haşat olmuş.

Bu videodan işlemin tamamını izleyebilirsiniz:

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemonicMajesty -- 27 Aralık 2011; 17:20:00 >

• teşekkürler hocam
  • yaklaşık 1 hafta 10 gün önce darty'den aynı diski 199 tl'ye almıştık zaten forumda konusu vardı bence bu fiyata sıcak fırsat değil ama çok acil ihtiyacı olan için birşey diyemeyeceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: marine-gear

yaklaşık 1 hafta 10 gün önce darty'den aynı diski 199 tl'ye almıştık zaten forumda konusu vardı bence bu fiyata sıcak fırsat değil ama çok acil ihtiyacı olan için birşey diyemeyeceğim

Kaçırmışız hocam, o çok daha sıcakmış Darty'nin kampanyaları bomba gibi oluyor ama sınırlı sayıda, stok tükenmeden yetişmek çok zor.
    Şu an bu fiyat da WD20EARX dahili harddisk için çok iyi. Forumda ikinci elini dahi daha pahalıya satıyorlar.

Şimdi baktım Darty'nin kampanyası 3 hafta önce 22 Kasım'daymış. Zaten 3 gün içinde bitmiş stoklar, bu disk sıkıntısı içinde bir daha öyle kampanya zor denk gelir.
    2TB dahili ihtiyacı olanlar için bence 269TL'de sıcak fırsat. Acil ihtiyacı olmayan zaten disk almak için 2012 ortalarını beklemeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemonicMajesty -- 14 Aralık 2011; 4:47:27 >

• quote:

Normalde böyle bir işlem garantiyi bozuyor haliyle ama kutuya hiç zarar vermeden açabilirseniz, diskin ileride arıza yapması durumunda kutuya tekrar koyup garantiden değiştirebilme ihtimali var. Kutuyu açarken dahili diske zarar verme ihtimaliniz çok düşük. Sadece dış kutunun tırnakları kırılabilir.

WD web sitesinden içdeki diskin üzerinde yazan seri numarasını kontrol ettim. Kasım 2013'e kadar garantili görünüyor. Kutuya tekrar yerleştirip garantiye göndermek yemezse direk WD'ye gönderip RMA istenebilir:

wd i bilmiyorum ama Türkiye distribütörleri forumlardaki bu yazılardan dolayı bir önlem almaz umarım.

• Kutuyu açınca garantisi bozulmuyor mu?
  • 6 ay önce 159-tl'ye aldım electroworld'den çok sessiz oluşu beni hayrete düşürdü.

demek içinde caviar green varmış. bilgi için sağolun.

yalnız diskin dolmasına son 100gb kala dosya atarken bazı hatalar vermişti ilk aldığımda şimdi sorun çıkarmıyor.
  • Kuzene exa dan bilgisayar topluyordum, hdd fiyatlarına bi baktım, sistemdemi bi gariplik var acaba dedim birde neg öreyim vatan vs uçmuş, meğersem sel felaketinde fabrikalar hasar görmüş ve belirsizlik varmış. 1 TB seagate almıştım haziranda 140 Tl ye, iykide almışım diyorum şimdi 370 TL den aşağı göremedim. SSD ler artık yayılacaktır. Bu fırsatı kaçırmaz SSD üreticileri
  • aynen bu fırsat ssd cilere yarayacaktır :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakalak

6 ay önce 159-tl'ye aldım electroworld'den çok sessiz oluşu beni hayrete düşürdü.

demek içinde caviar green varmış. bilgi için sağolun.

yalnız diskin dolmasına son 100gb kala dosya atarken bazı hatalar vermişti ilk aldığımda şimdi sorun çıkarmıyor.

Ben de 4-5 ay kadar önce almıştım aynısını, aynı fiyata. Seagate'nin 2 TB'lık disklerinden çok daha sessiz olduğunu söyleyebilirim. Tek eksisi, ışığının giriş tarafında bulunması ki çoğu kişi için önemsizdir diye düşünüyorum.
  • Western Digital, Türkiye'den RMA kaydı kabul etmiyor. Kesinlikle Türkiye distribütörlerine yönlendiriyor. Bu noktaya dikkat edelim.

Ayrıca, bu şekilde kutudan çıkarılmış diskler, tekrar kutuya geri takılmadıkları sürece garantisizler.

İkinci elde bu diskleri garantili diye satanlar var, sakın inanmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Angry006

Western Digital, Türkiye'den RMA kaydı kabul etmiyor. Kesinlikle Türkiye distribütörlerine yönlendiriyor. Bu noktaya dikkat edelim.

Ayrıca, bu şekilde kutudan çıkarılmış diskler, tekrar kutuya geri takılmadıkları sürece garantisizler.

İkinci elde bu diskleri garantili diye satanlar var, sakın inanmayın.

Bunu bilmiyordum hocam. O zaman kutuyu çok dikkatlice açmak lazım. Dikkat edildikten sonra kutuya hiç hasar vermeden açmak mümkün.
    İkinci elde çakal çok İkinci el mekanik harddisk almak ne kadar mantıklı o da tartışılır :)
  • Önemli olan kutuyu sıfır hata ile nasıl açabileceğimizi anlatan bir video yada resimli anlatım olması. Böyle bir şey bulabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: odanedemek

Önemli olan kutuyu sıfır hata ile nasıl açabileceğimizi anlatan bir video yada resimli anlatım olması. Böyle bir şey bulabilir miyiz?

evet youtube de mevcut ayrıca nettede bulabilirsiniz

http://www.youtube.com/watch?v=PwQu37T1a50

• quote:

Önemli olan kutuyu sıfır hata ile nasıl açabileceğimizi anlatan bir video yada resimli anlatım olması. Böyle bir şey bulabilir miyiz?

İlk mesajımda vermiştim zaten:http://www.youtube.com/watch?v=Z9AG0sRV64Q&feature=player_embedded
    Videoya gerek yok aslında, alttaki kapağın kenarından bıçağı sokarak açıılıyor. Geçmeli yapmışlar, çıkarması çok basit.
  • Dikkat etmemişim. Teşekkürler
  • WD bundan yaklaşık 1-1,5 hafta önce üretime başladı. Fabrika da herşey normale döndü.
    Bu yüzden firmalara ürünler gelmeden önce elinde aldıkları pahalı diskleri çıkarmak için ufak tefek indirimler yapacaklardır. Bu indirimlere kanıp aldığınız taktirde 2-3 hafta sonrasında disklerin eski fiyatlarına döndüğünü görünce pişman olabilirsiniz. Eğer çok aceleniz yoksa, 1-1,5 ay kadar daha bekleyin büyük ihtimal fiyatta düşmeler başlayacaktır.

Edit:

Aşağıdaki link' te de wd ile ilgili fabrikanın açılması ile ilgili bilgi mevcut.

http://www.xbitlabs.com/news/storage/display/20111203054617_WD_Resumes_Production_of_Hard_Disk_Drives_in_Thailand.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soak -- 14 Aralık 2011; 18:55:03 >

• Geçen görmüştüm. 2,5 TB WD de 279'a satılıyor Electroworld'de.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soak

WD bundan yaklaşık 1-1,5 hafta önce üretime başladı. Fabrika da herşey normale döndü.
    Bu yüzden firmalara ürünler gelmeden önce elinde aldıkları pahalı diskleri çıkarmak için ufak tefek indirimler yapacaklardır. Bu indirimlere kanıp aldığınız taktirde 2-3 hafta sonrasında disklerin eski fiyatlarına döndüğünü görünce pişman olabilirsiniz. Eğer çok aceleniz yoksa, 1-1,5 ay kadar daha bekleyin büyük ihtimal fiyatta düşmeler başlayacaktır.

Edit:

Aşağıdaki link' te de wd ile ilgili fabrikanın açılması ile ilgili bilgi mevcut.

http://www.xbitlabs.com/news/storage/display/20111203054617_WD_Resumes_Production_of_Hard_Disk_Drives_in_Thailand.html

Hocam haberi tam anlamamışsınız. WD Tayland'daki binalarının sadece birinde disk üretimine başlamış. Diğer tesisler halen su içindeymiş. Disklerin Head Slider diye tabir edilen parçaları ise 2012 Mart'ta üretilmeye başlanacakmış. Bunları üreten su altında kalmış makinelerin hepsi tamir/temizleme gibi işlemler için ayrılmış.

Adamlar kendi sitelerinde disk tedarik sıkıntısının Mart ve hatta daha sonrasına kadar devam edeceğini söylüyor:
    "The company believes that significant industry supply constraints will continue in the March quarter and beyond."
    2011 4. çeğreğindeki disk talebi 170-180 milyon ünite iken, 4.çeyrekten önce üretilen stoklardaki mecvut diskler dahil toplam arzın 120 milyonla sınırlı olacağını yazmışlar. Yani 50-60 milyon açık var.
    Sizin dediğiniz gibi 2-3 hafta içinde fiyatların ucuzlaması imkansız bence. Hatta daha da tavan yapma ihtimali var.

Verdiğiniz linkteki haberin asıl kaynağı Western Digital'in kendi sitesinde:http://www.wdc.com/en/company/pressroom/releases.aspx?release=26f90961-033a-4886-83fd-566c63fe9c1d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemonicMajesty -- 15 Aralık 2011; 3:54:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DemonicMajesty

quote:

İlk mesajımda vermiştim zaten:http://www.youtube.com/watch?v=Z9AG0sRV64Q&feature=player_embedded
    Videoya gerek yok aslında, alttaki kapağın kenarından bıçağı sokarak açıılıyor. Geçmeli yapmışlar, çıkarması çok basit.

adamın elindeki plastik alet resmen WD kutularını açmak için üretilmiş sanki
    ondan bulmak lazım

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.